Wejdą, nie wejdą ...

„PE przyjął w czwartek rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech, w której stwierdza, że sytuacja w obu państwach się pogarsza i apeluje do KE i Rady UE o wykorzystanie dostępnych narzędzi, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych” można było ostatnio przeczytać na portalach internetowych.
… wejdą, nie wejdą, wejdą, nie wejdą, wejdą … Taki był refren śpiewanej niegdyś piosenki.
Młodszym te słowa już nic nie mówią, ale starszym wiele. Chodziło o to, że w czasach, gdy komuna trzymała się jeszcze mocno, była krótka chwila, moment właściwie, gdy była szansa na to, że o naszych własnych sprawach, my sami będziemy mogli decydować. To był krótki czas, zaledwie półtora roku. I wtedy to wisiała ta groźba, wejdą, nie wejdą, wejdą …
Jednak jak się okazało po wielu latach, groźba ta wynikała, nie tyle z chęci ‘wielkiego brata’ do wejścia, ile z próśb błagalnych zanoszonych do niego przez naszych komunistów, którzy z wielkim bratem pozostawali w jedności ideologicznej. Ostatecznie, jak to wszyscy wiemy nie weszli. Bo człowiek, uważany dzisiaj przez SLD za bohatera, zrobił za ‘wielkiego brata’ brudną robotę. I przywrócił ‘porządek’. Oczywiście cały czas wołając na trwogę, że robi to, aby nie weszli. W rzeczywistości natomiast, błagał wielkiego brata, aby (gdy nie da sobie rady sam) wszedł i pomógł mu utrzymać władzę komunistów w Polsce. I osiągnął swój cel. Na dziesięć lat wybił Polakom z głowy mrzonki o tym, aby we własnym kraju, własne sprawy, mogli układać sobie sami.
Niemniej, ludzkiego pragnienia wolności nie da się stłumić do końca. Po dziesięciu latach, mimo usilnych starań naszych komunistycznych ‘patriotów’, aby to pragnienie wolności ludziom wybić z głowy, system rozsypał się w proch. I znowu przyszedł czas, że mogliśmy swoje sprawy układać po swojemu. I tak było, lepiej lub gorzej przez trzydzieści lat. Często gorzej, bo nasza transformacja ustrojowa była skutkiem ‘dogadania’ się z komunistami. Jak to Włodzimierz Czarzasty był uprzejmy, jakiś czas temu przypomnieć W. Frasyniukowi (gdy ten chwalił się, że komunistów zwyciężył). A co B. Geremek wyraził wcześniej i bardzo jednoznacznie, ‘pacta sunt servanda’.
I przez dwadzieścia pięć lat, z dwoma krótkimi wyjątkami, owe ‘pacta’ obowiązywały. Ale żadne umowy nie obowiązują wiecznie. I pięć lat temu sytuacja się zmieniła. Środowisko polityczne, przekonane o tym, że owe ‘pacta’ nadal obowiązują, przegrało wybory. A do władzy doszła opcja, która nie czuje się nimi związana. Co więcej, w ubiegłym roku, Polacy potwierdzili wybór sprzed blisko pięciu lat. Czyli znowu zagłosowali przeciw umowom, zawartym niegdyś z komunistami.
Pięć lat temu, przegranie wyborów było szokiem dla ludzi związanych przez dawne ‘pacta’. Opozycja totalna, ulica i zagranica, takie były hasła, które miały odwrócić polityczny porządek, o którym zadecydowała większość Polaków. Polityczny porządek, oznaczający odejście od zawartych niegdyś z komunistami umów. I co trzeba jeszcze przypomnieć, umów, które nie zostały zawarte swobodnie, ale pod przymusem.  Oczywiście chodzi o przymus wynikający z istniejącej wtedy sytuacji geopolitycznej a nie przymus fizyczny.
Dzisiaj sytuacja geopolityczna jest już inna. Z sąsiadem na wschodzie, co był kiedyś ‘wielkim bratem’ już nie ma jedności ideologicznej. Natomiast wytworzyła się inna jedność. Jedność ‘poprawnomyślna’. Polska jest w UE, gdzie dominują środowiska i poglądy określane jako poprawno-polityczne. Nasza opozycja, która jeszcze nie tak dawno, będąc w szoku ogłosiła się, nomen omen opozycją totalną (człowiek w szoku często bezwiednie ujawnia co jest ważne w jego podświadomości) też jest poprawna politycznie. I teraz, tę swoją jedność ‘poprawnomyślną’ z dominującymi w UE poglądami politycznymi, wykorzystuje.
Oczywiście UE to zupełnie bajka inna niż ‘wielki brat’. I straszenie ‘wejdą, nie wejdą’ nie wchodzi w rachubę. Ale Unia ma inne instrumenty, które dla celów opozycji mogą być skuteczniejsze niż tamte siłowe, którym niegdyś straszyli komuniści. Te instrumenty to programy pomocowe. Polska gospodarka z tych programów korzysta. Na rogach i skrzyżowaniach często widzimy niebieskie tablice z napisem ‘Ten projekt jest współfinasowany przez UE’. Wielkość tego finasowania, czasami dochodzi do 85% całości środków finansowych, potrzebnych do zrealizowania projektu. Nietrudno przewidzieć, co by się stało z naszą gospodarką, gdyby tych programów pomocowych zabrakło.
Zapaść gospodarcza byłaby bardzo prawdopodobna. A w takiej sytuacji nastroje społeczne się zmieniają. A to jest szansa, że poparcie wyborców, jakim cieszy się, obecnie rządząca w Polsce opcja polityczna, otrzymałaby opozycja. A być może doszłoby nawet do protestów społecznych. Jakie od wielu miesięcy trwają na przykład we Francji. I dlatego te rezolucje. I żeby nie było niedomówień, rezolucje te nie wynikają z tego, że w Polsce jest łamana praworządność. Nie, w Polsce praworządność ma się dobrze. A może nawet lepiej niż na przykład we Francji, w której policja siłą usuwa sędziów z budynku sądu (albo Hiszpanii, gdzie ludzie opozycji siedzą w więzieniu).
Jednak Francja to ‘stara unia’ i ma taryfę ulgową. My takiej taryfy nie mamy. U nas wprowadzenie Izby Dyscyplinarnej dla sędziów, to zamach na praworządność. Kiedyś były strachy wejdą, nie wejdą. Dzisiaj jest straszenie ‘wstrzymają fundusze, nie wstrzymają’.
Tamten strach (wejdą, nie wejdą, wejdą) był po to, aby komuniści mogli się utrzymać przy władzy. Dzisiejszy strach (wstrzymają fundusze, nie wstrzymają, wstrzymają) jest po to, aby obecna opozycja mogła wrócić do władzy.
I o to idzie bój. O to, aby rządziła u nas opcja polityczna, tożsama z tymi, które dominują i rządzą dzisiaj w Unii. A w związku z tym wobec nich uległa i spolegliwa. A nie o to, że u nas jakoby łamana jest praworządność.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

17-01-2020 [18:14] - Marek1taki | Link:

Jacy "ludzie opozycji siedzą w więzieniu" w Hiszpanii?

Obrazek użytkownika Zunrin

17-01-2020 [18:48] - Zunrin | Link:

Pewnie chodzi o niepodległościowców z Katalonii. Chociaż tam była teraz taka kołomyja przy składaniu koalicji rządowej, że teraz oni już mogą być prorządowi  :D

Obrazek użytkownika Mildred

17-01-2020 [20:43] - Mildred | Link:

U nas oczywiście tacy separatyści,którzy zamierzaliby oderwać np. Śląsk czy Pomorze od Polski nie siedzieliby w więzieniu, jak ci Katalończycy - co za bzdurne porównanie autora! Podobnie bzdurne, jak porównanie sankcji unijnych z przededniem stanu wojennego i głoszenie,że w Polsce praworządność ma się doskonale. Skąd więc tyle głosów ze świata,że jest akurat odwrotnie? Sami wrogowie Polski czyli oblężonej twierdzy PiS?

Obrazek użytkownika RinoCeronte

17-01-2020 [21:04] - RinoCeronte | Link:

Ta zmiana głowy wyraźnie ci zaszkodziła. Analogie są analogiami i nie ma co psioczyć i zaklinać.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

17-01-2020 [21:47] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Mildred - 'Skąd więc tyle głosów ze świata'
No tak, świat najlepiej wie czy normy prawa są u na przestrzegane czy nie.
 

Obrazek użytkownika Mildred

17-01-2020 [23:38] - Mildred | Link:

Pewnie,że świat nie wie, przece do Polski ze świata kawał drogi jest;  trza się tłuc furmankami tygodniami przed pola i bory,a na miejscu niczego się dowiedzieć nie można, bo ludzie jakieś takie dziwne so, bojo się, albo cóś i nie czytaty ani nie pisaty.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

18-01-2020 [22:24] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Mildred
Pan sobie żartuje, ja odpowiem poważnie. Najwyższy czas pozbyć się kompleksów. W naszych sprawach my sami decydujemy. My, Francuzom, Niemcom, Włochom, nie dyktujemy jak mają u siebie decydować. Więc oni od nas, niech też się od ... (tentegują :)

Obrazek użytkownika Mildred

19-01-2020 [10:42] - Mildred | Link:

To chyba jednak Pan żartuje udając, że nie wie na czym polega uczestnictwo Polski,jak każdego z pozostałych 27 pastw członkowskich w UE i powtarza Pan za pokrzykującym Dudą skierowane do jego elektoratu bzdety. W traktacie akcesyjnym,a następnie lizbońskim (podpisanym przez Lecha Kaczyńskiego) wszystkie państwa członkowskie przyjęły a siebie pewne zobowiązania, w tym także w dziedzinie stanowienia i wykonywania prawa.Przede wszystkim chodzi o najważniejszą wartość  mającą być przestrzeganą w całej Unii, czyli praworządność polegającą przede wszystkim na niezależności sądów i niezawisłości sędziów. I te sprawy są w UE ściśle przestrzegane i dlatego państwa członkowskie,w tym Polska poddały się jurysdykcji TSUE.  Komisja Wenecka jest organem doradczo-opiniodawczym pomagającym państwom członkowskim uchwalać takie prawa, jakie nie będą sprzeczne   z  tymi wartościami.Dlatego radziłabym nie ośmieszać się takimi oto mądrościami: "W naszych sprawach my sami decydujemy. My, Francuzom, Niemcom, Włochom, nie dyktujemy jak mają u siebie decydować. Więc oni od nas, niech też się od ... (tentegują :)W naszych sprawach my sami decydujemy. My, Francuzom, Niemcom, Włochom, nie dyktujemy jak mają u siebie decydować. Więc oni od nas, niech też się od ... (tentegują :)"

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

19-01-2020 [19:51] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Mildred
Daj pan spokój z powtarzaniem tych mądrości z tvn i innych pudelków ...

Obrazek użytkownika Mildred

20-01-2020 [19:58] - Mildred | Link:

@Hatalski
Czyżbym napisała nieprawdę o UE,Komisji Weneckiej, traktatach, czy też może Pan nie ma o tych sprawach zielonego pojęcia i niepotrzebnie się tu wymądrza narażając się na śmieszność. Jeśli napisałam nieprawdę czerpiąc informacje z jakiegoś Pudelka,proszę mi to wykazać.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

20-01-2020 [20:54] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Mildred
Powtarza pani obiegowe opinie i tyle. Btw, przepraszam za pomyłkę w poprzednim komentarzu, nie wiem dlaczego cały czas uważałem panią za mężczyznę. Przecież to pani zdjęcie jest takie sugestywne ... :) a ja gapa nie zwróciłem uwagi ):

Obrazek użytkownika Mildred

20-01-2020 [21:22] - Mildred | Link:

No to mi Pan wykazał szczegółowo,że nie mam racji - i tyle... Czy nie uważa Pan,że to dość żałosne i niezbyt dobrze świadczy o Pana intelekcie? Bez urazy!

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

21-01-2020 [00:45] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Mildred
Jeżeli ktoś woli być podległy, to trudno mu wykazać, że jest wolny ....
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Mildred

21-01-2020 [21:17] - Mildred | Link:

@Hatalski
Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tą podległością i wolnością w kontekście znajomości zasad funkcjonowania UE? I chyba zabiera Pan głos w tych sprawach dość często na NB nie mając bladego o co tu chodzi..

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

22-01-2020 [09:00] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Mildred - "Nie bardzo rozumiem ...'
Człowiek wolny sam decyduje o swoich sprawach, człowiek podległy godzi się na to aby inni za niego decydowali. A co do bladego pojęcia(?) Widzi pani, podstawowa kultura dyskusji polega na uzywaniu argumentow merytorycznych a nie ad personam.

Obrazek użytkownika Mildred

22-01-2020 [13:27] - Mildred | Link:

@Hatalski
Używam właśnie argumentów merytorycznych powołując się na zapisy traktatowe regulujące działalność oraz zakres uprawnień i obowiązków zarówno UE, jak i państw członkowskich, co Pan był łaskaw nazwać przytaczaniem na obiegowych opinii, bo właśnie to Panu zabrakło kontrargumentów. W ten sposób wykazał Pan nieznajomość  tych wszystkich regulacji prawnych, o których wspomniałam, nie był to więc z mojej strony w żadnej mierze atak ad personam. A jeśli Pan porównuje wolności osobiste, obywatelskie do zakresu działań państw, to popełnia Pan błąd. Człowiek wolny oczywiście sam decyduje o sobie,ale już o jego obowiązkach nie całkiem: musi się stosować do nakazów i zakazów ustanowionych przez państwo, bo inaczej stałby poza prawem,jeśli by go nie przestrzegał. Państwa natomiast w celu funkcjonowania na arenie międzynarodowej i korzystania ze  współpracy wzajemnej,także przyjmują na siebie pewne zobowiązania i muszą ich przestrzegać,aby nie spotykać się z retorsją. O jakimkolwiek decydowaniu za kogoś nie ma tu mowy, więc proszę nie powtarzać  idiotycznych haseł z kampanii wyborczej niektórych polityków, ze to Unia za nas coś decyduje, ona jedynie ma obowiązek sprawdzać czy my wypełniamy swoje zobowiązania, w tym przypadku czy  nie łamiemy zasad praworządności przyjętej przez państwa członkowskie jako naczelnej zasady stanowienia prawa stanowiącą wartość nadrzędną  demokratycznego państwa unijnego,a także innych cywilizowanych państw demokratycznych.
Nie widzę więc potrzeby pouczania mnie o kulturze dyskusji,której nie naruszyłam.

Obrazek użytkownika Francik

20-01-2020 [10:27] - Francik | Link:

Śląscy separatyści nie siedzą w Polsce w więzieniu. A nawet więcej - są wykładowcami na państwowej uczelni i piszą wiernopoddańcze listy do towarzysza Putina. Poza tym Katalończycy i - szczególnie - Baskowie to odrębne narody, natomiast Ślązacy to część narodu polskiego.
Ile to tych "głosów ze świata"? I co to za lemingowaty argument obliczony na kompleksy - co sobie o nas za granicą pomyślą? W polskich sprawach liczy się głos Polaków, a nie "głosy ze świata". Kolejna analogia - za czasów Konstytucji 3 Maja "głosy ze świata" twierdziły, że jej uchwalenie to niszczenie wolności i tolerancji i trzeba interweniować w obronie "złotej wolności". Oczywiście najgłośniej krzyczały "głosy" z krajów, które były najbardziej wolnościowe w ówczesnym świecie jak Rosja i Prusy. Polscy "obrońcy wolności" poprosili o pomoc carycę Katarzynę, najwybitniejszą szerzycielkę wolności w ówczesnym świecie, sławioną przez Woltera, wybitnego intelektualistę. Ci obrońcy "złotej wolności" przy pomocy rosyjskich wojsk zostali uznani przez Polaków za zdrajców i tak są oceniani po dziś dzień, a ich nazwiska okryte są wieczną hańbą.

Obrazek użytkownika Mildred

20-01-2020 [19:52] - Mildred | Link:

Co za bzdety: Katalończycy i Baskowie mogą się oderwać od państwa hiszpańskiego,, bo rzekomo są innym narodem,a Ślązacy są też separatystami,a narodem mogłiby być niemieckim, skoro kiedyś Kaczyński tak ich nazywał. A Śląsk chce się oderwać od państwa polskiego? I po co to bredzenie o XVIII-wiecznej Polsce i jej polityczno-historycznych problemach?

Obrazek użytkownika Francik

21-01-2020 [00:25] - Francik | Link:

Towarzyszu lemingu gimbusie naucz się czytać ze zrozumieniem. Albo chociaż korzystać z Wikipedii. Katalończycy i (szczególnie) Baskowie to są nie rzekomo, ale rzeczywiście inne narody. Katalończycy to naród romański jak Hiszpanie, więc jest pewne pole do dyskusji, natomiast Baskowie to bezdyskusyjnie inny naród niż Hiszpanie czy Francuzi. Tak stoi nawet w Wikipedii. I nie są to żadne bzdety w przeciwieństwie do tego co wypisuje niejaki(a) Mildred. Ślązacy nie są separatystami, a w większości polskimi patriotami i Śląsk nie chce się oderwać od państwa polskiego. Ale są tacy, którzy próbują wywoływać separatystyczne nastroje a ich szef jest wykładowcą na niesławnym UŚ-u. Pisali listy do Putina, żeby te rakiety co ma w tzw. okręgu kaliningradzkim to nie kierować na Śląsk, bo oni się z polityką państwa polskiego nie zgadzają. To margines, ale hałaśliwy. Fakty jednak jak widać kodziarstwa nie interesują. Co do "bredzenia" o XVIII-wiecznej Polsce to jak widać towariszcz aluzju nie poniał, bo i mało co pojmuje. Proszę poprosić o przeniesienie na mniej wymagający intelektualnie odcinek - może jakieś występy w stylu jachiry lub spurek byłyby bardziej odpowiednie do poziomu wiedzy i inteligencji.

Obrazek użytkownika Mildred

22-01-2020 [19:13] - Mildred | Link:

Francik wielce uczonym jest, bo za argument w dyskusji uznaje jedynie przyrównywanie opozycji do Targowicy, no bo jeszcze nic nowego tam na górze jako przekaz dnia nie wymyślili. No i oczywiście zadaniowa agenturalność - żenada. A Katalończycy oczywiście powinni mieć własne niezależne i suwerenne państwo,podobnie jak Baskowie: jedni na terytorium Hiszpanii, a drudzy dodatkowo jeszcze na terytorium Francji.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

17-01-2020 [21:42] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Marek1 taki
Faktycznie wyszedł na przepustkę, umknęła mi ta informacja...
https://tvn24.pl/swiat/hiszpan...
 

Obrazek użytkownika Trotelreiner

17-01-2020 [20:04] - Trotelreiner | Link:

Nie mieli zamiaru wchodzić,ani możliwości...wystarczy przeczytać W.Bukowskiego...cały rozdział o telefonach Jaruzela do Moskwy...i odpowiedź Breżniewa.
To były tylko strachy na idiotów w PRL.
A KOMUNIZM sie nigdy w 'tymkraju" nie skończył....ruskie służby zostały,doszły jeszcze szwabskie,izraelskie i Sorosa.
Okrągły stół zabił wieko od tej skrzyni...bretnalami i uciął łebki przy samych deskach...oficerowie dogadali sie ze swoimi agentami.

Media i"sondażownie" wzięli resortowcy...ich dzieci i wnuki...bo to jest najważniejsze..nie sądy,trybunały...TYLKO OŚRODKI KSZTAŁTOWANIA OPINII SPOŁECZNEJ!

I dalej rządzą Miller,Czarzasty,Cimoszewicz,Kwaśniewski...czyli co powinno wisieć...nie tonie!

Polska to chyba ...kraj nad którym ciąży jakaś klątwa....

Obrazek użytkownika Jabe

18-01-2020 [00:00] - Jabe | Link:

Panowie Kaczyńscy uczestniczyli w zawieraniu paktu z komunistami, podobnie jak później w podporządkowywaniu nas Unii. Teraz formacja z panem Kaczyńskim na czele miałaby jakoby nas wyprowadzać na niepodległość.

Obrazek użytkownika angela

18-01-2020 [08:37] - angela | Link:

@Jabe, i inne nicki pracujące na NB w pocie czoła na rzecz sprzedawczykow, zeby bylo jak było, tzn rozpasanie 'strożów prawa' , nieuczciwosc i samowola.
Teraz PSL forsuje 'okragly stol', czyzby sentyment do tego mebla, z przeszlosci, gdzies w lamusie pewnie jeszcze ten stary zlozony, a i GRUBA KRESKA pewnie by sie znalazla, gdzies przyczajona.
Strazak tylko łypie i slina mu cieknie po brodzie, na kolejną nocną zmianę w obronie, bo się 'fartuszki'palą.
'Adwokatow diabła' ci tu pod dostatkiem, tylko niech uwazają, bo skonczą, jak ten adwokat w filmie. Diabeł nie spi.

Obrazek użytkownika Jabe

18-01-2020 [11:46] - Jabe | Link:

Których sprzedawczyków?

Obrazek użytkownika Mildred

18-01-2020 [16:32] - Mildred | Link:

Angela znowu nie skorzystała  okazji,żeby się nie ośmieszać.

Obrazek użytkownika Mildred

18-01-2020 [16:39] - Mildred | Link:

@Angela
Chłe,chłe,chłe!!!