Spór o celibat. Synod biskupów vs papież senior

Niewątpliwie z wyborem papieża Franciszka wszyscy wiązaliśmy nadzieje. Pierwszy papież z Ameryki Południowej! Jeszcze tak niedawno był pierwszy papież z Polski. Wielki papież. Z wyborem Franciszka, przyszedł pierwszy papież z Ameryki. Toteż oczekiwania były duże. Ludzie mieli nadzieję, że też będzie wielki.
Czy tak jest? Nie wiem, historia na to odpowie.  Nie jest łatwo komuś, kto należy do Kościoła, oceniać papieża, człowieka który stoi na czele tego Kościoła. Tym bardziej, że wybór papieża wiążemy z działaniem Ducha Świętego. Niemniej jednak, niektóre działania papieża Franciszka budzą kontrowersje. A na pewno w jego w wypowiedziach nie ma tej głębi myśli, która zawsze była w tym, co mówił JP II. No tak, ale wielcy ludzie i wielcy papieże trafiają się rzadko. Ostatnim papieżem (przed JP II) z przydomkiem ‘Wielki’ był papież Mikołaj I, który żył w IX wieku, czyli ponad tysiąc lat wcześniej. Toteż, jeżeli przyjmiemy, że JP II był wielki, a myślę, że co do tego to nie ma wątpliwości, to następnego takiego papieża, będziemy mieli za następne tysiąc lat. Choć raczej, nie będziemy to my tylko ludzie, którzy wtedy będą żyli.
Z papieżem Franciszkiem wiąże się jeszcze jedna kontrowersja. Otóż inaczej niż jego poprzednicy, został wybrany na papieża w sytuacji, gdy jego poprzednik żył (i nadal żyje). Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce 600 lat temu, gdy papież Grzegorz XII złożył rezygnację w 1415r., aby nie dopuścić do rozbicia Kościoła. Czy przyczyną rezygnacji Benedykta XVI było takie zagrożenie? Myślę, że takiego zagrożenia nie było. Natomiast było inne zagrożenie. Zagrożenie wynikające z ateizacji współczesnego świata. Benedykt XVI ogłaszając swoją rezygnację tak to ujął: ‘aby … głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha’. Zapowiedział też, że pozostanie ‘w ukryciu’. Co oznaczało, że nie będzie się wypowiadał publicznie w bieżących sprawach Kościoła.
Znany jest obraz angielskiego malarza Williama Hunta. Przedstawia Jezusa z lampą, kołaczącego do zamkniętych drzwi. Te drzwi mają kołatkę, ale nie mają klamki. Żeby można było wejść, musi je otworzyć ten, kto jest w środku. Toteż trzeba nią mocno uderzać, aby była słyszana z drugiej strony. Tak też jest z głoszeniem Ewangelii we współczesnym świecie. Jak to ujął papież Benedykt XVI, do jej głoszenia potrzeba siły ‘zarówno ciała, jak i ducha’. I Benedykt XVI, składając rezygnację niewątpliwie miał nadzieję, że po nim przyjdzie ktoś, kto będzie miał takie siły. I dlatego też zapowiedział, że pozostanie ‘w ukryciu’.
I tak było przez wiele lat, Benedykt XVI pozostawał w ukryciu. Jednak ostatnio, w mediach ukazały się informacje o stanowisku papieża seniora w sprawie celibatu księży. Ukaże się też w tej sprawie książka, której Benedykt XVI jest współautorem. Oczywiście celibat księży nie jest kwestią dogmatu wiary. Uczniowie Jezusa byli żonaci. Powszechnie znany jest następujący fragment Pisma: „Teściowa zaś Szymona leżała w gorączce. Zaraz powiedzieli Mu o niej. On podszedł i podniósł ją, ująwszy za rękę, a opuściła ją gorączka” (Mk 1.29 – 31). Co oczywiście oznacza, że Szymon Piotr miał żonę. I tak było przez następne wieki, choć wśród duchownych, szczególnie biskupów, przeważała praktyka życia w celibacie. Natomiast, celibat jako bezwzględnie obowiązujący w stanie duchownym, został wprowadzony dopiero w XI w. przez papieża Grzegorza VII.
Dzisiaj problem celibatu powraca. Na ostatnim synodzie biskupów w sprawie Amazonii, który miał miejsce w Rzymie, poruszana była również sprawa celibatu księży. Większość biskupów uczestniczących w tym synodzie opowiedziała się za możliwością wyświęcania żonatych mężczyzn na księży. Po takich synodach, zwykle ogłaszana jest adhortacja apostolska, czyli stanowisko papieża w sprawach omawianych na Synodzie. Papież Franciszek adhortacji jeszcze nie ogłosił.
Synod pokazał, że duża część biskupów chce zmian w sprawie celibatu. Jakie jest stanowisko papieża Franciszka, jeszcze nie wiemy bo adhortacji nie ma. Natomiast wiemy jakie jest stanowisko papieża seniora. Benedykt XVI tak to ujmuje  "z codziennego odprawiania Eucharystii, które zakłada stałą służbę Bogu, zrodziła się spontanicznie niemożliwość związku małżeńskiego".
Benedykt XVI wyszedł z ukrycia. I dał publiczny sygnał o tym, co uważa w sprawie celibatu.
Czy papież Franciszek weźmie to pod uwagę?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ruisdael

15-01-2020 [13:55] - ruisdael | Link:

Dużo ciekawych informacji i komentarzy przekazuje red. Lisicki i Miśko na portalu "Wierzę". Radość słuchać.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

15-01-2020 [14:42] - Trotelreiner | Link:

"https://www.google.pl/url?sa=t....

Czyżby ten papież...miał być OSTATNIM PAPIEŻEM?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

15-01-2020 [15:59] - Imć Waszeć | Link:

Pan myśli, że taki ksiądz Charamza pragnie kobiety i dzieci, żeby jeszcze lepiej posługiwać i przy okazji głosić Ewangelię, jak Pan to ujął, ze Starego Testamentu? Skończy się na chomiczku z tekturowej rury, a jak nie, to na jazgocie o nierówności i homofobii. Przecież już teraz gra przygrywka, że Chrystus był gejem i ogólnie jaja sobie robił i żadna toga nie widzi powodu do reagowania. To i chomiczka też milcząco przyklepie.

2011: Biskup Pieronek nie widzi przeszkód dla związków partnerskich! https://www.fronda.pl/a/biskup...
A tak będzie wyglądać POstępowa nagonka propagandowa: https://www.salon24.pl/u/karol...
2019: Ponieważ Polacy już dziś mają niewiele do powiedzenia we "wspólnej" Unii, to tak będzie wygladałą propozycja TSUE nie do odrzucenia, wobec której PIS znów skuli ogon (o kościele nie wspominam, bo nie warto się denerwować - krzyż smoleński 2.0) - Niemieccy biskupi: Homoseksualizm to „normalna forma predyspozycji seksualnej”? https://www.tysol.pl/a40612-Ni...

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

15-01-2020 [16:08] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Imć Waszeć - 'Pan myśli, że taki ksiądz Charamza ...'
Nic takiego nie myślę. A w innych sprawach, no cóż jest jak jest, jednak narzekanie nie jest sposobem na wyjście z sytuacji jaka jest. Btw, co to (albo kto to) jest 'chomiczka'? Bo mnie pan zaintrygował tym określeniem :)
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

15-01-2020 [16:25] - Imć Waszeć | Link:

To fragment wykładu prof. Chodakiewicza o cywilizacji śmierci i m.in. o historii postępów homoseksualistów w USA, którzy w przeciągu kilku lat, od walk z policją na ulicach (Gay pride) doszli do stanu, gdzie wszyscy normalni są w narożniku. Nas też to czeka, bo to jest właśnie ta parada "równości". Wykład jest na YT. Nawet tych to trafiło w kakaowe oko ;)))

(oko.press): "Chomik w odbytnicy i „bzykanie w kakao”. Wykład IPN o „cywilizacji śmierci” za publiczne pieniądze"
(Onet): "IPN odnosi się do wykładu prof. Chodakiewicza, na którym obrażał osoby homoseksualne"
(Gazeta/Kanada): "Chomik w odbytnicy i plugawy wykład"
(Interia): "Szokujące słowa na spotkaniu zorganizowanym przez IPN"
(na:Temat): ""Chomik w odbytnicy" i "prucie się w kakałko" to jedne z wielu wątków poruszonych na pseudo-naukowym spotkaniu IPN z historykiem prof. Markiem Janem Chodakiewiczem. A wszystko to za publiczne pieniądze i firmowane nazwiskiem Janusza Kurtyki"

Ale:

wprawo.pl: "Tęczowa cywilizacja śmierci. Rewelacyjny wykład prof. Chodakiewicza o destrukcyjnej roli LGBT [WIDEO]": https://wprawo.pl/teczowa-cywi...
PCh24: "Homoseksualiści wszystkich krajów łączcie się! Czym jest Homintern - wyjaśnia prof. Chodakiewicz": https://www.pch24.pl/homoseksu...

PS: Powinno się od dziś zacząć pisać "Homik", ale szkoda mi porządnego zwierzaka.

Obrazek użytkownika angela

15-01-2020 [18:09] - angela | Link:

Im wiecej zyjemy duchem, tym mniej cialem, i odwrotnie. Ci ksieza, ktorzy łamią celibat, lub sa za żenstwem ksiezy, NIE MAJA DUCHA WIARY. Jezeli ksieza porzucą celibat, to co bedą robic, zeby utrzymac rodzinę. Myslaą moze , ze to wierni bedą utrzymywac wszystkivh??!!!!!
Trud i obowiazki wzgledem rodziny, odciagną skutecznie od gloszenia Ewangelii.
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-01-2020 [17:18] - Imć Waszeć | Link:

Na danym etapie (jazgot liberalnych mediów następuje zawsze, gdy poprzedni papież zabiera głos) może to i lepiej. Lepiej żeby księża zawierali małżeństwa, choćby z chomikiem w tekturowej rurze, i pokazali w ten sposób swoją prawdziwą twarz, niż mieliby głosić "ewangelie" żydowskiego Wiedźmina Samsona, jako przykład dla wiernych do naśladowania.

Ja, katolik. O co chodzi w zamieszaniu wokół Benedykta XVI i książki o celibacie: https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Marek1taki

15-01-2020 [21:04] - Marek1taki | Link:

Od początku były wątpliwości co do powodów ustąpienia papieża Benedykta. Problemy z brakiem sił życiowych nie potwierdziły się. Natomiast ten sam upływ czasu pokazał, prawdziwe oblicze nowego papieża. Popieranie herezji starych i nowych. Widać wielką konsekwencję działań. Marsz przez instytucje dotknął również instytucje kościelne.
Szkoda, że znowu udało się wymusić na papieżu Benedykcie XVI wycofanie. Tym razem nazwiska z okładki. https://kresy.pl/wydarzenia/be... I tak jest papież i antypapież.