Marszałek Grodzki - trzecia osoba w państwie

Kilka dni temu marszałek T. Grodzki zapowiedział swój wyjazd do Brukseli na konsultacje w sprawie kontynuowania przez obecny Sejm, rozpoczętej w poprzedniej kadencji reformy sądownictwa. Problem w tym, że polityka zagraniczna państwa należy do kompetencji ministra spraw zagranicznych oraz Prezydenta RP. O tym co konsultować i z kim konsultować decyduje minister Spraw Zagranicznych oraz Prezydent. Minister Jacek Czaputowicz dyplomatycznie przemilczał sprawę. Ale Prezydent nie przemilczał. I w jego imieniu głos zabrał min. K. Szczerski, który tak rzecz ujął: „Wyrażam stanowcze oczekiwanie, że marszałek Grodzki odwoła swoją wizytę w Brukseli”.
Na co marszałek T. Grodzki odpowiedział na wysokim C: „Nikt trzeciej osobie w państwie nie będzie dyktować, co ma robić”. I wszystkim w pięty poszło. A po cichu pomyśleli, ale mu odpalił a do tego jeszcze ma rację. Przecież marszałek Senatu to faktycznie trzecia osoba w państwie. Wynika to z samej Konstytucji, której Art. 131, pkt 3 mówi co następuje: „Jeżeli Marszałek Sejmu nie może wykonywać obowiązków Prezydenta Rzeczypospolitej, obowiązki te przejmuje Marszałek Senatu”. No więc jak może, jakiś tam minister z Kancelarii Prezydenta, nawet niech to będzie sam szef gabinetu Prezydenta, mówić marszałkowi, że nie może on jechać do Brukseli. Oczywiście chodzi o wyjazd oficjalny i bez pełnomocnictwa rządu lub Prezydenta, gwoli ścisłości. Bo w sprawach prywatnych (i za prywatne pieniądze, co też w tym przypadku jest istotne) to może jak najbardziej.
Ale zaraz, zaraz, jeżeli marszałek Senatu jest trzecią osobą w państwie (a faktycznie jest) to jak jest z jego obowiązkami? Czy w kompetencjach marszałka Senatu jest polityka zagraniczna? A więc sprawdźmy. Co to? Ani w Konstytucji, ani w regulaminie Senatu RP nic takiego nie ma!!! Jak to możliwe?
Ano możliwe. Bo przecież zadania wynikające z tego, że marszałek Senatu jest trzecią osobą w państwie, następują dopiero wtedy, gdy pierwsza osoba (Prezydent) i druga osoba (Marszałek Sejmu) w państwie nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków. Ale póki co, zarówno Prezydent A. Duda jak i marszałek Sejmu, pani E. Witek są w dobrej formie. I swoje obowiązki wykonują bez żadnej zwłoki.
Jaki z tego wszystkiego jest wniosek? Ano taki, że marszałek Senatu T. Grodzki jest faktycznie trzecią osobą w państwie. Ale trzecią w kolejności do objęcia obowiązków. Obowiązków, które - w czasie, gdy dwie osoby przed nim je normalnie wykonują - w żaden sposób nie leżą w jego gestii. Przytoczę pewną analogię. Być może zbyt nobilitującą dla lekarza, który w obliczu oskarżeń, że brał pieniądze, które mu się nie należały, publicznie zaprzecza jedynie, że nigdy nie żądał tych pieniędzy.
Ale niech będzie.
Otóż w sukcesji do tronu brytyjskiego, trzecim w kolejności jest George, syn księcia Williama (William jest synem księcia Karola i wnukiem królowej Elżbiety II). Czyli można powiedzieć, że w Zjednoczonym Królestwie, George jest trzecią osobą w państwie. Ale czy w sprawach państwowych, dopóki jego prababka Elżbieta II królowa Wielkiej Brytanii, dziadek książę Karol i jego ojciec William książę Cambrdge są w stanie wykonywać swoje obowiązki, mały George ma coś do powiedzenia? Albo decyduje o innych sprawach, które są w gestii królowej Elżbiety II?
Myślę, że nikt nie zaprzeczy, że są to pytania retoryczne.
A jak jest z naszym (dorosłym jednak) Tomaszem marszałkiem Grodzkim? Nasz marszałek, w sprawach państwowych ma jednak coś do powiedzenia. Ale jego kompetencje - dopóki dwie osoby, które są przed nim, są zdolne wykonywać swoje obowiązki - ograniczają się wyłącznie do spraw Senatu! 
No cóż taka jest brutalna prawda panie Marszałku.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika foros

04-01-2020 [21:43] - foros | Link:

Dwa pierwsze z brzegu cytaty:
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zakończyła dwudniową oficjalną wizytę w Pradze.
Oficjalna wizyta marszałek Sejmu Elżbiety Witek w Budapeszcie rozpoczęła się od złożenia wieńców przed pomnikiem Memento Smoleńsk 

 
I kolejne dwa cytaty:
Oficjalna wizyta marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego w Mołdawii 
Zgodnie z wykazem, marszałek Senatu od 1 stycznia 2018 r. odbył 27 podróży, z czego 24 zagraniczne i 3 krajowe.
(loty o statusie head)

Nie o to chodzi, czy marszałek senatu może odbywać oficjalne podróże zagraniczne. Oczywiście, że może jako szef izby wyższej parlamentu. Kwestia, czy może prowadzić politykę zagraniczną sprzeczną z polityką czy wytycznymi rządu, prezydenta (o ile są takie wytyczne). Warto przypomnieć, że gdy był spór Kaczyński - Tusk jakiś sąd rozstrzygał, że prezydent powinien prezentować wytyczne rządu. Może warto wrócić do tego orzeczenia. I słowa kancelarii prezydenta są tu jak najbardziej na miejscu bo rząd to władza wykonawcza, a prezydent ma kompetencje i wykonawcze, i ustawodawcze, a jednocześnie zajmuje się polityką zagraniczną.  

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

04-01-2020 [22:14] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ foros - 'gdy był spór Kaczyński - Tusk jakiś sąd rozstrzygał, że prezydent powinien prezentować wytyczne rządu'
Nie do końca tak było, ale prawda jest jedna. Zewnętrzna polityka państwa powinna być spójna. Marszałek Senatu ma prawo mieć inne zdanie niż rząd i Prezydent. Ale nie ma prawa kwestionować działań rządu i Prezydenta na zewnątrz.

 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-01-2020 [22:27] - Imć Waszeć | Link:

No i co z tego, że nie ma prawa, skoro ma za sobą gros prawników w "państwie". Tak działa ich "demokracja" ;)
Zawracając gitarę lewusa, komunisty lub marksisty argumentami logicznymi, to jak kulą w płot. Albo dokładniej, to jak sikać w stronę halnego.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

04-01-2020 [22:58] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Imć Waszeć - Tak działa ich "demokracja"
No nie, państwo nie jest tak bezbronne ...
 

Obrazek użytkownika Es

04-01-2020 [23:31] - Es | Link:

Nie ma ani w Konstytucji, ani w regulaminie senatu -nic określonego wprost- na temat tego kto o wspomnianych przez Pana powinnościach,prawach i obowiązkach trzeciej osoby w państwie- powinien mu -gdy istnieje widoczna potrzeba- przypomnieć, ale nie sądzę, że powinien to robić jakiś rzecznik,czy inny pracownik kancelarii.Właściwie to jest kolejny powód do rozważań typu co było pierwsze:jajko, czy kura.Mamy państwo z dykty dlatego,że rządzą nami ameby czy odwrotnie?
Pisze Pan trochę wyżej o uprawnieniach do prowadzenia polityki zagranicznej państwa. No tak. Ale taką politykę trzeba mieć. Przynajmniej jakiś jej zarys, który pozwolił by uniknąć dryfowania. Nie sądzi Pan zatem, że za ster nikt -co najmniej przytomny- już dawno nie trzyma i jesteśmy tam gdzie nas aktualny wiatr zawieje?Więc nie ma w zasadzie różnicy,czy marszałek pojedzie i "napyszczy", czy nie .Konsekwencji i tak żadnych

Obrazek użytkownika RinoCeronte

05-01-2020 [14:02] - RinoCeronte | Link:

Przekomarzanie się Tuska z Lechem Kaczyńskim powinno nam być na zawsze przestroga... Gdy Rozum śpi politykę uprawiają potwory.

Obrazek użytkownika Tomaszek

05-01-2020 [00:05] - Tomaszek | Link:

Kolejna żaba wystawia się do podkucia , i tyle . 

Obrazek użytkownika Jak pragnę zdrowia

04-01-2020 [22:27] - Jak pragnę zdrowia | Link:

Umyślne czy nie, ale poplątanie z pomieszaniem: marszałek Senatu nie wybiera się za granicę w celu uprawiania polityki zagranicznej, ale do KE i Komisji Weneckiej, których to organów Polska jest członkiem i gdzie ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich nie uprawiają polityki zagranicznej sensu stricto. Marszałek jedzie w sprawie  ustalenia czy owe sławetne "ustawy kagańcowe" w stosunku do sędziów mogą być zgodne z  prawem unijnym jako zawierające cechy praworządności zgodnie z wartościami obowiązującymi  w UE. Bo do przestrzegania takich wartości Polska zobowiązała się przystępując do UE - jasne?

Obrazek użytkownika foros

05-01-2020 [12:33] - foros | Link:

Przykład mentalności niewolniczej i politycznej głupoty.
Nie tak dawno opozycja we Włoszech i w Czechach dostała od struktur UE propozycję pomocy przeciw legalnym legalnym, demokratycznym rządom w swoich krajach. Propozycje te zostały ostentacyjnie odrzucone. Widać w tym mądrość polityków. Bo na dłuższą metę jest to granie na rozbicie własnego kraju.
Niestety opozycja w PL nie widzi drogi do objęcia władzy w uzyskiwaniu poparcia obywateli ale w wyprzedaży PL podmiotom zewnętrznym w zamian za poparcie.

Obrazek użytkownika Jabe

04-01-2020 [22:27] - Jabe | Link:

Przecież zostaliśmy do Brukseli przyłączeni już kilkanaście lat temu. A polityki zagranicznej to w tym kraju z tektury i tak nikt nie prowadzi.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

05-01-2020 [16:21] - RinoCeronte | Link:

Byl jeden tak, ale się zagapił lecąc do Smolenska. Niczego się tak nie obawiam jak nawrócenia Tuska na taki nadwiślański patriotyzm. A wiemy już ze zadanie jakieś dostał.

Obrazek użytkownika xena2012

05-01-2020 [11:52] - xena2012 | Link:

Zastanawiające.Ci sami Polacy,choć raczej pseudopolacy tak kwestionujacy rolę i uprawnienia prezydenta Kaczyńskiego w polityce zagranicznej dzis nie mają takich obiekcji w stosunku do pana Grodzkiego.Chyba nie zapomnieliśmy jeszcze tych obrzydliwych zachowań takiej kreatury jak Sikorski błagającego zlosliwie i przesmiewczo by nie jechał na żadne międzynarodowe spotkania,kłótnie o krzesło,utrudnianie przejazdów.odmowa samolotu,czy chamstwo Tuska-,,mnie prezydent do niczego nie jest potrzebny''.Może warto by to przypomnieć opozycji i kabotynowi Grodzkiemu uwazajacemu się już nie za trzecią ale pierwszą osobę w państwie.

Obrazek użytkownika Jak pragnę zdrowia

05-01-2020 [21:32] - Jak pragnę zdrowia | Link:

Xena Prawdziwa Polska Polka poucza!!!