Najnowsza zmora Macrona

   Dziewiętnaście dni temu, 18.11.2019, opublikowałam notkę "Zmora Macrona powróciła" {TUTAJ}.  Omówiłam w niej manifestacje i zamieszki z okazji pierwszej rocznicy ruchu "Żółtych Kamizelek" we Francji.  Dziś [07.12.2019] prezydent tego kraju, Macron staje przed jeszcze groźniejszym wyzwaniem.  Jest nim protest francuskich związków zawodowych przeciw forsowanej przez Macrona reformie emerytalnej.

  W czwartek, piątego grudnia rozpoczął się strajk generalny do którego wezwały najważniejsze centrale związkowe.  Wzięło w nim udział ponad 1,5 mln pracowników i został on przedłużony na następne dni.  Odbyły się tez liczne manifestacje, które doprowadziły do wielu zamieszek.  Zaczęto mówić o "czarnym czwartku".  Według portalu Polonia Christiana {TUTAJ}:

  "Czwartek był we Francji ogólnokrajowym dniem protestu przeciw reformie systemu emerytalnego i całej społeczno-ekonomicznej polityce prezydenta Macrona, który w opinii protestujących prowadzi do zubożenia społeczeństwa i coraz głębszego rozwarstwienia.
Manifestacje odbyły się w 30 miastach. Wzięło w nich udział ponad 285 tys. osób. W Bordeaux na ulice wyszło około 50 tys. ludzi , 19 tys. było w Nantes, 15 tys. w Clermont-Ferrand i 10,5 tys. w Tours. Ponad 10 tys. protestowało w Rennes, ponad 9 tys. w Saint-Nazaire, 9 tys.w Caen, 8 tys. w Angers i 7 250 w Hawrze. 
Bardzo ściśle była kontrolowana i obserwowana manifestacja w Paryżu. Użyto do tego 6 tys. policjantów, ale mimo to około godziny 16-tej doszło do rozruchów. W okolicy Placu Republiki przewrócono i podpalono przyczepę budowlaną, wybijano szyby. Siły bezpieczeństwa użyły gazu, aresztowano 71 osób.  (...)
  „Jest to bardzo silna mobilizacja w sektorze publicznym i prywatnym” - powiedział Philippe Martinez, sekretarz generalny CGT, stojący za transparentem z napisem; „Emerytura punktowa (system proponowany przez rząd - red), wszyscy przegrani, emerytura w wieku 60 lat, wszyscy wygrają, Macron wycofuj twój plan”.
W transporcie anulowano 90 proc. szybkich TGV i 8 proc. pociągów na liniach lokalnych. Zamkniętych było 10 linii paryskiego metra. Kampanie lotnicze ograniczyły swoje loty o 20 proc.. Nie funkcjonowało siedem z ośmiu francuskich rafinerii. 
Strajkowało 51 proc. nauczycieli w szkołach podstawowych i 42 proc. w szkołach średnich. Do pracy nie przyszło 20 proc. urzędników państwowych. 
Na wezwanie kilku związków protestowali policjanci przystępując do strajku włoskiego.".

W piątek strajki trwały nadal , a dziś przyłączyli się do nich kierowcy ciężarówek.  Na wtorek, 10 grudnia związkowcy zapowiedzieli ogromną manifestację.  Jak co tydzień - na ulice francuskich miast wyszły "Żółte Kamizelki" {TUTAJ}.  Dzisiejsza "Gazeta Polska Codziennie na "jedynce' miała wielki napis "Francja płonie" {TUTAJ}.  Można było tam przeczytać, że:

  "Nad Sekwaną trwają największe od ponad 20 lat antyrządowe protesty. W czwartek i piątek na ulice miast mogło wyjść nawet 1,5 mln osób sprzeciwiających się reformie systemu emerytalnego forsowanej przez prezydenta Emmanuela Macrona. W weekend liczba demonstrantów może być jeszcze większa. Ostrzeżenie dla Polaków wydała ambasada RP w Paryżu.
Ze względu na strajk w kolejnictwie francuski państwowy przewoźnik SNCF anulował aż 90 proc. połączeń kolejowych, a paryskie metro zamknęło 11 spośród 16 linii metra. Ponadto anulowano 30 proc. krajowych lotów. Sytuacja w wielu miastach Francji jest skrajnie napięta. Ostrzeżenie dla Polaków wydała w piątek ambasada RP w Paryżu. „Od 5 grudnia, zarówno w regionie paryskim, jak i na terenie całej Francji, można spodziewać się paraliżu komunikacji miejskiej i kolei” – czytamy w komunikacie.
  Strajki objęły również szkolnictwo, w którym ok. 55 proc. nauczycieli zdecydowało się dołączyć do protestujących. W manifestacjach biorą udział zarówno przedstawiciele sektora publicznego i prywatnego, jak również studenci i emeryci".

  Wydaje się, iż największym problemem Francji jest w tej chwili sam prezydent Macron.  Ponad 70% Francuzów nie ufa mu i nie chce jego dalszych rządów.  Dopóki sprawuje on władzę - spokoju nie będzie.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zunrin

07-12-2019 [22:46] - Zunrin | Link:

Ja bym powiedział to tak - dopóki Macron będzie forsował takie rozwiązania jak ostatnimi czasy, to będą problemy. Przecież on właściwie na wszystkich frontach wkurza swoich rodaków.

Obrazek użytkownika Adam66

07-12-2019 [23:12] - Adam66 | Link:

Oj tam, oj tam, dla KE ważniejszy jest temat praworządności w Polsce...

Obrazek użytkownika mjk1

08-12-2019 [12:28] - mjk1 | Link:

Szanowna emerytko Elig. W dniu 7 grudnia 2019 r. o godz. 21.30 opublikowała Pani dwie notki. W tej, pod którą komentuję, opisała Pani protesty we Francji, kto przeciw komu protestuje i dlaczego? W drugiej natomiast, która nie wiedzieć czemu zniknęła, opisała Pani reformę francuskiego systemu emerytalnego, proponowaną przez ruch „Żółtych Kamizelek”. Dokładnie omówiła Pani, dlaczego chcą obniżyć  wiek emerytalny, zwiększając jednocześnie uposażenia emerytalne  i najważniejsze – skąd francuski rząd ma wziąć na to pieniądze. Wiem, że reformy te, które w tej chwili poparły wszystkie największe francuskie centrale związkowe, są szeroko omawiane we wszystkich polskich mediach, zarówno głównego jak i przeciwnego ścieku. Wydaje mi się jednak, że czytelnicy tak prawdomównego portalu jakim są Nasze Blogi, jak również pani czytelnicy, zasługują na informacje o reformie emerytalnej, proponowanej przez „Żółte Kamizelki”. Będą wtedy mogli ocenić, która z proponowanych reform jest lepsza – związkowa, czy proponowana przez prezydenta Macrona. W związku z powyższym gorąca prośba, aby opublikowała Pani jeszcze raz „zniknięty” wpis. Uważam, że czytelnicy tego portalu zasługują na rzetelną informację na ten temat.   

 
 

Obrazek użytkownika Live free or Die

08-12-2019 [19:30] - Live free or Die | Link:

A Komisja Wenecka co na to?