Wczoraj, w Barbórkę, zakończył się jubileuszowy szczyt NATO

   Dlatego jubileuszowy, iż właśnie mija siedemdziesiąta rocznica powstania NATO.  Szczyt odbył się w Londynie.  Nieoczekiwanie przebiegł spokojnie i zgodnie {TUTAJ}.  W poprzednich dniach Turcja groziła zablokowaniem planów obrony państw bałtyckich  i Polski, a jeszcze wcześniej prezydent Francji, Macron twierdził, że "mózg NATO jest martwy".  A tymczasem...

  W portalu Eurokurier24.pl {TUTAJ} mogliśmy przeczytać:

  "Zakończył się szczyt NATO prezydentowi Erdoganowi nie udało się zablokować planów zwiększenia obecności obronnej sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich
Nie wiadomo co prezydent Turcji dostał w zamian, ale z całą pewnością nie to czego żądał. Erdogan chciał wsparcia sojuszu dla jego pacyfikacji północnej Syrii. Takie oświadczenie się nie pojawiło. Zapytany przez dziennikarza o sprawę Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział: 
Pytanie: "Czy siły kurdyjskie są klasyfikowane jako organizacja terrorystyczna?” 
Odpowiedź: „Dyskutowaliśmy o tym i są rozbieżności poglądów, ale kontynuujemy międzynarodową koalicję przeciwko ISIS, a Kurdowie są jej częścią”
Rzecznik prezydenta Turcji również nie sprawiał wrażenia niezadowolonego z przebiegu zakulisowych rozmów: "Nasz prezydent Recep Tayyip Erdogan odbył bardzo owocne spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem na marginesie szczytu NATO"
  Zacytowano również tweet prezydenta USA, Trumpa:
 "W ciągu ostatnich trzech lat NATO poczyniło ogromne postępy.Kraje inne niż USA zgodziły się płacić 130 miliardów dolarów więcej rocznie, a do 2024 r. liczba ta wyniesie 400 miliardów dolarów.NATO będzie bogatsze i silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.Właśnie skończyłem spotkania z Turcją i Niemcami.Kieruję się teraz na spotkanie z krajami, które osiągnęły cel 2% , a następnie spotkania z Danią i Włochami. Po dzisiejszych spotkaniach wrócę do Waszyngtonu. Nie będziemy organizować konferencji prasowej pod koniec NATO, ponieważ zrobiliśmy ich wiele w ciągu ostatnich dwóch dni. Bezpiecznej podróży do wszystkich!"".

Macron natomiast oświadczył :

  "Macron: "Oczywiste jest, że nie chcemy klasyfikować jako grupy terrorystycznej YPG i PYD i myślę, że istnieje konsensus," (wśród innych państw NATO)." {TUTAJ}.

  W TVP Info szczyt podsumował Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS:

  "– Niemcy potwierdziły swoją miłość do NATO, co ostatnio im się rzadko zdarzało. Pomysł na samowystarczalność europejską pana prezydenta Macrona w zasadzie idzie do lamusa – ocenił miniony szczyt NATO Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS. Polityk był gościem TVP Info.
  – Polska może być absolutnie zadowolona ze szczytu londyńskiego – mówił europoseł.
  – Deklaracja londyńska bardzo satysfakcjonująca, kluczowe stwierdzenia zarówno deklaracji, jak i na konferencji Stoltenberga bardzo dla Polski dobre. Po pierwsze potwierdzenie artykułu 5. w tonie nieznoszącym sprzeciwu, że jest to fundament. Po drugie, zatwierdzenie planów gotowości krajów takich jak Polska i kraje bałtyckie. Wreszcie pośrednie, grzeczne, ale przywołanie (…) do szeregu panów Macrona i Erdogana – dodawał Saryusz-Wolski." {TUTAJ}.

  Bardzo jestem ciekawa - na czym polegało owo przywoływanie do szeregu Francji i Turcji?  Nie wszyscy sa jednak zachwyceni rezultatami szczytu.  Witold Repetowicz napisał {TUTAJ}:

  "Szczyt w Londynie nie zakończył się bynajmniej sukcesem. To zaklinanie rzeczywistości, które wpędza Sojusz w coraz większy kryzys. Bo zamiatanie tureckiego problemu pod dywan niczego nie rozwiąże.".

  Repetowicz uważa, że Turcja powinna zostać ukarana za zbrodnie wojenne w Syrii.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-12-2019 [20:23] - Marek1taki | Link:

Mam nadzieję, że ten szczyt nie zajmował się Kurdami tak poważnie jak to jest tu i ówdzie przedstawiane. Chyba nie przeciw bojówkom kurdyjskim i ISIS zbroi się NATO? Przeciw Rosji też nie skoro państwa NATO prowadzą politykę tuczenia Rosji naszym kosztem?
Rzekome sankcje skłaniają do przypuszczeń, że okupacja Ukrainy pod pozorami separatyzmu jest uzgodniona właśnie z państwami NATO, które pośredniczą w rokowaniach na korzyść Rosji. Kwestia rozszerzenia Rosji o terytorium Białorusi nie była oficjalnie omawiana. Ten szczyt ma takie znaczenie jak poprzedni "sukces" warszawski. Po fazie rozbrajania gospodarczego i dyplomatycznego przychodzi faza rozbrajania Europy Środkowo-Wschodniej pod pozorami współpracy w ramach sojuszu. W ten sposób Polska nie jest zdolna do reagowania na zagrożenia polityczne i militarne.

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-12-2019 [22:44] - Marek1taki | Link:

Faktycznie przeciw Rosji nie zbroimy się w NATO - jest aktualna wykładnia:
https://kresy.pl/wydarzenia/pr...
Si vis pacem, czy znowu nam to robią...?

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-12-2019 [21:05] - Marek1taki | Link:

Jednak sukces:
https://www.salon24.pl/newsroo...
A tu takie niefortunne zdjęcie w ramach kampanii?
https://www.youtube.com/watch?...
Od razu widać jak się prowadzi kampanię nienawiści w podświadomości czytelników Salonu24.