Nieudany szantaż? I co dalej?

  Sprawa szefa NIK, Mariana Banasia dopiero teraz stała się naprawdę interesująca.  Dziś [02.12.2019] rano przeczytałam w portalu Wp.pl {TUTAJ}:

  "Marian Banaś postawił się PiS. Kulisy afery z szefem NIK
Na spotkaniu Mariana Banasia z kierownictwem PiS podobno sporo rozmawiano o synu szefa NIK. Sprawę jego interesów media określają jako o "kartę przetargową" w rozmowach. Z kolei powodem nieugięcia się Banasia ws. dymisji ma być "złamanie umowy" przez PiS. (...)
  Politycy partii rządzącej mówią wprost o tym, że liczyli na dymisję Mariana Banasia. Sam prezes PiS Jarosław Kaczyński miał na spotkaniu z szefem NIK domagać się jego rezygnacji. Według informacji "Gazety Wyborczej" Banaś był gotowy ich posłuchać.
- Był w piątek bliski złożenia dymisji. W pierwszej połowie dnia ustawiał sprawy związane ze swoją rezygnacją. Byliśmy pewni, że za chwilę wyjedzie do Sejmu. Obserwowałem parking, jego kierowca ciągle czekał. Ok. 15 zrozumiałem, że coś się stało. Chwilę później dowiedziałem się, że wszystko odwołane - wspominał w rozmowie z dziennikiem jeden z pracowników NIK. 
Dlaczego Banaś zmienił zdanie? - Moim zdaniem politycy PiS przesadzili z presją. Zaczęły się te wszystkie publiczne wezwania do "honorowego odejścia", premier powiedział, że stanie się to jeszcze w piątek - powiedział rozmówca gazety. Inny urzędnik NIK stwierdził, że Banasia zaskoczył komunikat wydany w czwartek wieczorem przez rzeczniczkę PiS Anitę Czerwińską. ".

  Jeszcze więcej na ten temat mogliśmy przeczytać  na stronie Wiadomosci.dziennik.pl {TUTAJ}:

  "Marian Banaś podał się do dymisji. Jednak pismo odesłała mu marszałek Sejmu, aby wskazał w nim p.o. szefa NIK, a ten odmówił - wynika z ustaleń Dziennika Gazety Prawnej.
W piątek przed południem do gabinetu marszałek Sejmu Elżbiety Witek przyjechał kierowca z Najwyższej Izby Kontroli. Miał pismo od prezesa Mariana Banasia. Z dokumentu, do którego udało nam się dotrzeć wynika, że szef Izby złożył rezygnację. (...)
  PiS miał więc w ręku to o co zabiega od miesięcy, czyli dymisję Banasia. Dlaczego nie skorzystał z okazji? Z naszych ustaleń wynika, że Elżbieta Witek odesłała mu inaczej zredagowane pismo z rezygnacją. Jego treść sprowadzała się do tego, że na podstawie art. 17 ustawy o NIK miał się zrzec stanowiska i zgodnie z art. 21 ust. 3 wyznaczyć do pełnienia obowiązków wyznaczyć z dniem złożenia mandatu Tadeusza Dziubę. To dwa dni dzień wcześniej wybrany wiceprezes Izby. Nasi informatorzy wskazują, że na takie postawienie sprawy Banaś nie chciał się zgodzić. Szansa na dymisję przepadła, bo oryginał rezygnacji marszałek Witek odesłała do… nadawcy.".

  Pani marszałek zaprzecza jednak rewelacjom DGP.  W Wiadomościach Salonu 24 czytamy:

  ""Kamienica Banasia" - media od kilku miesięcy informują o krakowskiej nieruchomości przy Krasickiego 24, w której osoby z półświatka przestępczego prowadziły hotel na godziny. Okazuje się, że ma z nią związek również Jakub Banaś, syn prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Kaczyński i Kamiński mieli poruszyć jego temat w rozmowie z Marianem Banasiem. Presja ze strony "skarbówki" oraz CBA na sprawdzenie nieprawidłowości w majątku Banasiów jest ogromna." {TUTAJ}

  Dzisiaj zawiadomienie w sprawie Banasia zostało przesłane do Prokuratury Regionalnej  w Białymstoku. {TUTAJ}.  Wiele wskazuje na to, iż mieliśmy do czynienia z nieudaną próbą szantażu ze strony władz PiS.  Kidy zaczęły grozić synowi Mariana Banasia, doszedł on do słusznego wniosku, że jako szef NIK ma większe możliwości chronienia siebie i swej rodziny.  Nie sądzę więc, by złożył on dymisję.  Powstaje pytanie - co dalej?

  Aby usunąć Banasia trzeba albo prawomocnego wyroku sadowego albo zmiany konstytucji.  Na razie zarzuty stawiane Banasiowi nie wydają się zbyt przekonujące a opozycja już zapowiedziała, że nie przyłoży ręki do usunięcia Banasia.  Moim zdaniem PiS powinno odpuścić te sprawę, przynajmniej do chwili, gdy pojawia się jakieś konkretne dowody przeciw Banasiowi.  Jak napisał bloger Catrw w Salonie 24:

  "Opozycja w tej sprawie ma dwie możliwości wyboru:
1. Poparcie propozycji PiS w sprawie zmian ustawowych pozwalających na odwołanie Pana Banasia. 
Z powodu wcześniejszej narracji, że PiS chce złamać Konstytucję, że to problem nieudolności PiS-u, jeśli opozycja poprze PiS to jej twardy elektorat ogłosi zdradę. A PiS będzie miał rozwiązany problem... 
2. Brak poparcia propozycji PiS-u to będzie utrzymanie Pana Banasia na stanowisku szefa NIK. 
PiS będzie wykorzystywał to, że opozycja podobnie jak w przypadku Pana Gawłowskiego i innych blokuje proces naprawy państwa, że Pan Banaś sprawuje urząd dzięki poparciu opozycji. 
A Pan Banaś będzie musiał działać zgodnie z prawem, bo będzie pod „lupą” opinii publicznej oraz będzie dźwignia związana choćby z jego synem lub działaniem prokuratury w jego sprawie.. 
Czy opozycja coś ugra na sprawie Banasia? 
- Nie " {TUTAJ}.

  Zgadzam się z tą opinią.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

02-12-2019 [22:39] - Jabe | Link:

Szkoda, że znowu chodzi o to, kto kogo...

Obrazek użytkownika tricolour

03-12-2019 [07:17] - tricolour | Link:

A o co chodzi w tym wątku? O to, że w PiS jest mafioso czy o to, że opozycja...?

Obrazek użytkownika RinoCeronte

03-12-2019 [07:55] - RinoCeronte | Link:

Tu nie chodzi o to kto kogo... Opozycja żąda wpisania Banasia do Konstytucji :-) Jednym słowem szach i mat przynajmniej w tej partii. Ale gra toczy się dalej jak mówi Witold Gadowski.

Obrazek użytkownika Marek1taki

03-12-2019 [08:11] - Marek1taki | Link:

Dalej nie ma żadnych informacji o Bansiu i jego przewinach poza kamienicą. Jedno przynajmniej wiadomo, że odwołanie szefa NIK nie wiąże się z łamaniem konstytucji, bo w konstytucji nic nie pisze co by mogło być złamane, a ustawy są do zmiany. Jako laika interesuje mnie czy zmiana ustawy z nieodwoływalnością na inną może skutkować zmianą na tym stanowisku. Jak wiemy Gesdorff jest "nieusuwalna".

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

03-12-2019 [08:30] - AŁTORYDET | Link:

Oczywiście, że nie ugra. Bo jeśli Banaś jest sutenerem, to alfonsami są Kropiwnicki i Gawłowski. I to po stokroć większymi. Ale nie o opozycję wulgarną, głupią i sprzedajną tu idzie. Kolejne lata grania polityki na najwyższych rejestrach emocji, kompletnie odmóżdża Polaków. Ofensywa ideologów od klimatu, wygra tylko wtedy, gdy społeczeństwa osiągną maksimum ignorancji. I to się powoli dzieje. A o tym nikt nie rozmawia. Ton nadają ludzie którzy nie umiejąc narysować wzoru dwutlenku węgla, narzucają narrację "dekarbonizacji", a o energetyce ci, którzy nie widzą różnicy między watem a dżulem. Dlatego gorąco namawiam, by zaostrzyć kurs wobec tych, którzy prowadzą autodestrukcyjny dyskurs społeczny. Podjąć walkę z motłochem, by mieć czas is siły na poważną, racjonalną, opartą na wiedzy rozmowę o teraźniejszości. Piłsudski mówił, że lepsze jest stado baranów dowodzone przez lwów, niż stado lwów przez baranów. My zmierzmy w kierunku stada baranów, dowodzonych przez barany.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

03-12-2019 [08:54] - NASZ_HENRY | Link:

PiS uzyskał najlepszy wynik w wyborach, ale można odnieść wrażenie, że wcale nie zrobiło mu się od tego lepiej, tylko  gorzej ☺