Dobra sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

1.Jak poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Gertruda Uścińska, po III kwartałach 2019 roku , ZUS uzyskał od płatników składki ,które są aż o 9 % wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Na wzrost dynamiki przychodów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS)  miała wpływ m.in. dobra sytuacja gospodarcza naszego kraju, co bezpośrednio przekłada się na wielkość wpływów składkowych.

Cały czas rośnie zatrudnienie i wynagrodzenia, co więcej pozytywne rezultaty przynosi wprowadzenie tzw. e-składki, czyli elektronicznego poboru składek, co w znaczący sposób uprościło nie tylko system poboru ale także  rozwiązany został problem błędnych wpłat.

Z danych ZUS wynika, że poziom wskaźnika pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek po trzech kwartałach 2019 r. wyniósł aż 77,5 proc , co więcej jego poziom jest tylko nieznacznie niższy niż w 2018 r., pomimo wypłaty w pierwszym półroczu tego roku. tzw. trzynastych emerytur świadczeniobiorcom ZUS ( ten wydatek w wysokości ok. 11 mld zł nie był przewidziany w budżecie państwa na 2018 rok).

2. Jeżeli chodzi o zatrudnienie w gospodarce to ono ciągle rośnie, a o tym wzroście świadczy nieprzerwany od wielu miesięcy spadek bezrobocia.

Jak poinformowało w tym tygodniu ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej  stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku wyniosła 5,0% i była najniższa od 1991 roku, od kiedy zaczęto rejestrować bezrobocie w naszym kraju.

Jak wynika ze wstępnych danych MRPiPS, liczba bezrobotnych w końcu października br. wyniosła 840,5 tys. osób i w porównaniu do września spadła o 10,7 tys. osób, co oznacza spadek o ponad 1%.

Bezrobocie w październiku spadło we wszystkich województwach i w głównej mierze jego spadek jest spowodowany  wzrostem zapotrzebowania na pracę w takich branżach jak  budownictwo czy rolnictwo.

3. Drugi powodem dobrej sytuacji finansowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest wysoki wzrost płac w gospodarce.

Przypomnijmy, że II połowie tego roku Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (zatrudniających powyżej 9 pracowników) w lipcu wzrosło o 7,4% w ujęciu rok do roku i wyniosło 5 182, 43 zł.

Wszystko wskazuje na to, że ta tendencja wzrostu płac utrzyma się w kolejnych miesiącach, a więc dynamika wzrostu płac w gospodarce w całym 2019 roku, będzie bliska 8% i będzie wyraźnie wyższa niż poziom inflacji (mamy więc do czynienia z dużym wzrostem płac w ujęciu realnym).

Takim wysoka dynamika wzrostu płac, wynika z dobrej sytuacji w gospodarce (wzrost PKB w I kwartale wynoszący aż 4,7%, w II kwartale wg w tzw. szybkiego szacunku GUS wyniósł 4,4%), malejącego bezrobocia i utrzymującego się wysokiego popytu na pracę.

Zresztą według danych GUS zatrudnienie w przedsiębiorstwach zatrudniających do 9 pracowników w porównaniu z lipcem poprzedniego roku, wzrosło o 2,7% i wyniosło blisko 6,4 mln.

A więc stały wzrost zatrudnienia, a także bardzo wyraźny wzrost poziomu płac gospodarce, to dwa najważniejsze czynniki poprawy sytuacji finansowej FUS, a skutkiem tego jest bardzo wysoki stopień pokrycia wypłat, wpłacanymi składkami, który po 3 kwartałach tego roku wynosi aż 77,5%.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

29-11-2019 [13:22] - krzysztofjaw | Link:

Klarownie i jasno, przynajmniej w moim przypadku. Natomiast prosiłbym bardzo w tego typu tekstach operować tak jak Pan procentami, ale także określonymi kwotami. Same odniesienie się kwotowo w przypadku wypłat trzynastek i bezrobocia nie pozwala na jeszcze głębsze zrozumienie tematu. Ja wiem, że to można uzyskać i w Ministerstwie i w GUS, ale nie każdemu chce się szukać i nie każdy jest ekonomistą. 
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

30-11-2019 [13:36] - NASZ_HENRY | Link:

Słusznie; trzynastka dla emerytów to jest inaczej liczona niż dla górników czy urzędników ☺