Habemus democratiam

Przedwczoraj ukonstytuował się nasz parlament, naprzód Sejm a potem Senat.  Pierwszą czynnością, zarówno posłów jak i senatorów, po złożeniu ślubowania jest wybór marszałka, danej Izby. Zarówno w Sejmie jak i w Senacie nie było niespodzianek. Marszałkiem Sejmu została wybrana pani poseł Elżbieta Witek, a w Senacie marszałkiem został senator Tomasz Grodzki. Z wyborem niespodzianek nie było, ale z zachowaniem już trochę inaczej …
Po ogłoszeniu wyników, pani marszałek senior Barbara Borys-Damięcka, zapytała senatora T. Grodzkiego, czy przyjmuje tę funkcję. Odpowiadając na to pytanie, która to odpowiedź ze zwykłego senatora czyniła go senatorem marszałkiem, T. Grodzki ‘skromnie’ (?) oznajmił – „Nie chcę tu cytować słów naszego świętego, wielkiego papieża, Jana Pawła II, ale powiem: przyjmuję”.
Senator T. Grodzki, który odpowiadając ‘przyjmuję’ stał się marszałkiem Senatu, nie zacytował słów papieża, więc poszukałem. To było dawno, 40 lat temu, ale dzisiaj mamy internet, więc długo nie zajęło.  Po ogłoszeniu wyników konklawe sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Jean-Marie Villot zapytał - „Czy przyjmujesz dokonany przed chwilą kanonicznie wybór twojej osoby na Najwyższego Kapłana?” Na co (wyraźnie wzruszony) kard. Wojtyła odpowiedział: „W duchu posłuszeństwa wobec Chrystusa, mojego Odkupiciela i Pana, w duchu zawierzenia wobec jego Matki – przyjmuję”.
Tak sobie myślę, że nasz senator T. Grodzki, który w trakcie udzielania pozytywnej odpowiedzi stawał się marszałkiem T. Grodzkim, chciał zacytować słowa papieża, ale się zreflektował i ugryzł się w język.  A może w tej ważnej chwili, tych słów, których wcześniej wyuczył się na pamięć - po prostu zapomniał? Tego już się nie dowiemy. Natomiast wiemy, przynajmniej widać to było wyraźnie, że senatorowi Grodzkiemu, od sukcesu chyba trochę zawirowało w głowie. Bo niewątpliwie marszałek Senatu to ważna funkcja. I w niczym nie ujmując marszałkowi Grodzkiemu osobistego sukcesu, a także sukcesu opcji politycznej, którą marszałek reprezentuje – bycie marszałkiem Senatu to jednak nie to samo, co bycie papieżem.  I niestosowne przywoływanie autentycznych, wynikających z głębokiej wiary słów papieża, jest najzwyczajniej w świecie, pretensjonalne.
O tym, że takie, niestosowne odwoływanie się do słów papieża miało miejsce, świadczą również kolejne słowa marszałka, którymi zaczął swoje przemówienie. Papież w swoim przemówieniu z balkonu bazyliki św. Piotra tak mówił do zgromadzonych na placu przed bazyliką "Przybywam z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej".   A jak zaczął swoje przemówienie nasz marszałek? Ano tak - ‘‘Przybywam ze Szczecina. Ze stolicy Pomorza Zachodniego, miasta, które najdłużej w swej historii było stolicą potężnego księstwa …’’
Tyle, że u papieża był logiczny związek pomiędzy pierwszą i drugą częścią zdania. U marszałka niekoniecznie. Bo co wspólnego z objęciem funkcji marszałka Senatu ma to, że Szczecin był długo stolicą potężnego księstwa? No chyba, że marszałek Grodzki robił jakieś aluzje, … Ale jakie to były aluzje, to też nigdy się tego nie dowiemy.
I jeszcze jedno – gesty. Papież wzniósł ręce do góry, mówiąc do ludzi zgromadzonych na placu. Marszałek również je wzniósł a potem rozłożył szeroko, ogłaszając zwycięstwo … demokracji. 
Powtórzę, co nieraz już tutaj pisałem. Nasza (totalna)opozycja jest święcie przekonana, że demokracja jest tylko wtedy jak oni wygrywają wybory. Przez cztery lata, z przekonaniem głosili, że w Polsce nie ma demokracji. A tu proszę! Wygrali wybory w Senacie i od razu wróciła demokracja. Co dodatkowo i dobitnie, zaraz po wygranych przez PO, wyborach marszałka Senatu, potwierdził G. Schetyna – ‘demokracja ma solidne podstawy’ (cytuję z pamięci).
Tak więc przedwczoraj zdarzyło się, nie tylko habemus papam, ale i również habemus democratiam.
No proszę, i kto by pomyślał, że nasza Platforma jest taka mocarna.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika tricolour

14-11-2019 [20:52] - tricolour | Link:

@Autor

Zauważył Pan swoją małostkowość? Jeśli nie, to proszę o zwrócenie uwagi.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

14-11-2019 [21:30] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ tricolour
Jeżeli kpiarstwo nazywa pan małostkowością to może zauważam.

Obrazek użytkownika tricolour

14-11-2019 [21:37] - tricolour | Link:

@TH

Przyznaję, że nie dostrzegłem kpiarskiego uśmiechu. Mam nadzieję, że nie uraziłem...

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

15-11-2019 [08:00] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ tricolour
Nie widzi pan śmieszności sytuacji? Opozycja przez cztery lata trąbi o braku demokracji (bo wybory wygrał PiS), a tu proszę jedno wygrane głosowanie i od razu demokracja wygrała!!!

Obrazek użytkownika tricolour

15-11-2019 [08:48] - tricolour | Link:

@TH

Owszem, widzę śmieszność.

Problem w tym, że tak zrobiliśmy, że zbyt łatwo zaglądamy w cudzy ogródek, swój pomijając. I równie śmieszne jest żądanie przeliczenia głosów wyborczych tylko w przegranych okregach i tylko w Senacie gdy ta sama (nieumiejąca liczyć) komisja liczyła głosy sejmowe. Ale widocznie sejmowe zwycięskie liczyła domyślnie dobrze, a przegrane senackie domyślnie źle...

Po obu stronach demokracja jest wtedy gdy się wygrywa. 

Obrazek użytkownika tricolour

14-11-2019 [20:57] - tricolour | Link:

#Autor

I jeszcze pytanie w kontekscie papieza: jak sie Pan zapatruje na ew. sojusz PiS i Lewicy w celu przegłosowania ustawy o zniesieniu limitu składek ZUS? Gowin sie wszak wycofuje i potrzeba każdego, choćby Lucyfera samego...

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

14-11-2019 [21:35] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ tricolour
Jeżeli Lewica tak zagłosuje to takie jej prawo i wcale nie oznacza to żadnego sojuszu. A tak przy okazji, co ma z tym papież wspólnego?

Obrazek użytkownika tricolour

14-11-2019 [21:41] - tricolour | Link:

@TH.

To, że Lewica zaglosuje to jedno, to, że PiS jej potrzebuje i może skorzysta, to drugie.

A papiez? Takie skojarzenie i zastanowienie sie, czy papiez skorzystał by z okazji zbratania z Lucyferem za pięć miliardów złotych.

Obrazek użytkownika xena2012

14-11-2019 [21:18] - xena2012 | Link:

Mocarna to może i nie jest ale chamska ,sprytna i z poparciem.Cóż się więc dziwić ,że w Izbie zwanej Wyższą lub Refleksji będą zasiadać tak skompromitowani osobnicy jak Neumann czy Gawłowski.

Obrazek użytkownika Jabe

14-11-2019 [21:32] - Jabe | Link:

Czyż wybory nie były fałszowane, kiedy PiS przegrywał? Przyganiał kocioł garnkowi.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

15-11-2019 [18:46] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
A skąd się brały te procenty PSL-u?

Obrazek użytkownika Jabe

15-11-2019 [21:21] - Jabe | Link:

Rzetelna władza zajęłaby się tym.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

16-11-2019 [06:45] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Wtedy  była władza Platformy/PSL.

Obrazek użytkownika Jabe

16-11-2019 [09:35] - Jabe | Link:

A teraz jest władza Jarosławów ze Zbigniewem.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

16-11-2019 [11:47] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Jak zwykle odwraca pan kota ogonem :)))

Obrazek użytkownika Jabe

16-11-2019 [11:54] - Jabe | Link:

Przeciwnie – zwracam uwagę, że idą ramię w ramię.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

17-11-2019 [09:13] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe - "rzetelna władza zajęłaby się tym'
Pamięta pan te worki z 'głosami', co leżały na chodniku, przed oknem do piwnicy, do której je potem wrzucono? Myśli pan, że one tam dalej leżą? Czym więc jakakolwiek władza ma się zająć jak nie ma co sprawdzić? Nie mówiąc o tym, że teraz jak chcieli przeliczyć ponownie (w kilku okręgach), to sąd się nie zgodził. A w tamtej sprawie by się zgodził?

Obrazek użytkownika Jabe

17-11-2019 [09:39] - Jabe | Link:

Niemoc, niemoc, totalna niemoc!

To po co była np. komisja w/s Amber Gold?

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

17-11-2019 [12:25] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Przyjdzie Konfederacja i wtedy będzie moc ... :)

Obrazek użytkownika paparazzi

15-11-2019 [00:38] - paparazzi | Link:

To przecież Kwaśniewski i Siwiec kpili pierwsi wychodząc z helikoptera  całując ziemię kaliską. Komusz pogarda wszczepiona innym pomiotom. Śledztwo oczywiście umorzono. Wołam, sądy, sądy!

Obrazek użytkownika Marek1taki

15-11-2019 [07:27] - Marek1taki | Link:

Chłopina ze Szczecina ideologicznie urobiony przez politruków z GW.
Będą szopki w senacie. Będzie grzanie tematu. Za tą zasłoną dymną nikt nie będzie widział zawłaszczania kolejnych dziedzin życia przez lewicę.
W sejmie PiS ma większość, w komisjach pooddawał władzę lewicy bardziej lewej. Potem powie, że ma związane ręce.
Kaja Godek opłakuje a sama odmówiła startu z list Konfederacji. https://www.pch24.pl/kaja-gode...
Kelnerzy pracują dla globalnego szatanizmu.

Obrazek użytkownika angela

15-11-2019 [16:51] - angela | Link:

Kaja Godek odmówiła, bo ustawą  antyaborcyjna w Konfederacji, to fikcja, to bat na PiS,  zawsze przed wyborami będą to wyciągać, najpierw Kukiz Pawełek, nadzwyczaj chroniący życia,  aż się  do PSL  uśmiechnął , który to PSL miał 8 lat, na wprowadzenie ustawy.

Obrazek użytkownika Jabe

15-11-2019 [17:37] - Jabe | Link:

Bat na PiS, bo sam sprawę aborcji zablokował. To wiadomo. Natomiast z Konfederacją różnie może być.

Obrazek użytkownika Pani Anna

15-11-2019 [14:47] - Pani Anna | Link:

Marszałek Grodzki przez wielu zwany "koperta"...
Sądząc po stanie zdłużenia szpitala z 14mln na 90 na koniec jego "rządów", według prawa Neumanna ma wszelkie warunki  do pełnienia tej funkcji.

Obrazek użytkownika tricolour

15-11-2019 [17:52] - tricolour | Link:

@anna

To moze niemieckie dupy będą się leczyły u ciemnoskórych specjalistów z Syrii i nie będą przyjeżdżały do Polski?

A może w ogóle nie leczyc ludzi, niech kobiety rodzą po domach - tak będzie taniej. Ma ktoś raka? To droga terapia, taniej na cmentarz.

A Radziwiłł to zlikwidował zadłużenie?

Obrazek użytkownika Natalia Zychówna

16-11-2019 [15:16] - Natalia Zychówna | Link:

A za to odchodzący (również ze służbowej willi rządowej(!)  marszałek Senatu omal się nie popłakał, że go nie docenili za jego  4-letnie marszałkowanie, chociaż potrafił odsunąć wice marszałka Borusewicza tylko za nieznaczną (i uzasadnioną) zmianę daty posiedzenia, nie docenili za nadawanie tempa pendolino ustawom dostarczanym przez Sejm do zaklepania (nierzadko niekonstytucyjnym),za  nie uwzględnianie ekspertyz  prawnych, nawet z Sejmowego Biura Ekspertyz i takie tam drobiażdżki.
I potem takie kmiotki z Pipidówki Dolnej piszą tu „komentarz” o panu Marszałku prof.Grodzkim: "Chłopina ze Szczecina ideologicznie urobiony przez politruków z GW.”, a w internecie rozpoczynają realizacje swoich zadań zawodowi i opłacani hejterzy próbując wplątać prof.Grodzkiego w afery łapówkarskie. Taki z niego łapówkarz, że PiS chciało go wziąć do rządu na ministra zdrowia, ale  profesor przekupić się nie dał. A ci zawodowi hejterzy znajdą posłuch u takich Xenn, Andżel i „paniuś” Ann, które z entuzjazmem będą te szmatławe plotki rozpowszechniać.
 

Obrazek użytkownika paparazzi

17-11-2019 [01:37] - paparazzi | Link:

Ucałuj ziemie polską jak Siwiec.