Przemijanie ... na rodzinnych grobach

Przedwczoraj, jechaliśmy daleko, często na drugi koniec Polski.  I tam szliśmy na cmentarz, który pamiętamy z czasów dzieciństwa. Cmentarz, który wtedy był inny niż teraz. Był inny, bo nie było na nim tych grobów, na które przyjechaliśmy.
A teraz są. I gdy grób już posprzątaliśmy, postawiliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze, i stwierdziliśmy, że wszystko jest dobrze i ładnie, to chwilę stoimy. I różne myśli chodzą po głowie.
O ufności. Ufność to czas dzieciństwa i młodości. Wtedy, gdy cały świat jest przed nami … do zdobycia. Wtedy, gdy wszystko było nowe, wszystko było pierwszy raz … i wszystko było możliwe.
O zadufaniu, które przychodzi w wieku dorosłym. Wtedy, gdy zdobywamy ten świat, który w dzieciństwie był przed nami.  Wtedy, gdy osiągamy więcej niż inni. Wtedy, gdy (wydaje się nam, że) wiemy lepiej niż inni ...
O zwątpieniu. Dorosłość też mija, tak jak dzieciństwo. I po dorosłości przychodzi wiek dojrzały … . I wtedy wracamy na ziemię. I wiemy, że wszystko  (co nam się wydawało jak byliśmy dorośli) było złudzeniem …
O śmierci. A potem przychodzi śmierć. Której nigdy -  mimo tego, że doskonale wiemy o tym, że nas nie ominie – tak do końca nie potrafimy zaakceptować.
Nie potrafimy, bo doświadczenie całego naszego życia uczy, że śmierć dotyka innych, nigdy nas. A jak już nam się zdarzy, to ... tego 'doświadczenia' nie przeżyjemy ...
I wracamy do domu. Aby żyć dalej codziennymi sprawami … . Do następnego roku.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika angela

04-11-2019 [04:24] - angela | Link:

Wysuwają się ludzie na drugi świat,  a każda śmierć,  to kolejne zaskoczenie i rozpacz .
W pewnym momencie rozglądamy się wokoło,  a naszych najbliższych,  już nie ma. 
 

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

04-11-2019 [18:11] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ angela - 'rozglądamy się wokoło,  a naszych najbliższych,  już nie ma'
... i świadomość tego, że nasz czas tutaj to jedynie krótka chwila, staje się coraz bardziej odczuwalna.