Opozycja normalna czy totalna?

W Polsce komunizm skończył się dzięki kontraktowym wyborom, które były wynikiem umów okrągłego stołu. Ubocznym skutkiem takiego rozwiązania, było utrwalenie się przekonania, że jedni są bardziej predysponowani do sprawowania władzy a inni mniej. Ci ‘jedni’ to opcje polityczne, które są politycznymi spadkobiercami tamtych umów i tamtych częściowo wolnych wyborów. A ‘inni to ci, którzy tamte okrągłostołowe umowy kwestionują.
Cztery lata temu, po przegranych wyborach, politycy Platformy (PO i jej zwolennicy nie kwestionują umów okrągłego stołu) doznali szoku. Ich świat zawalił się w gruzy. Jak to? Oni, światli i europejscy demokraci, zostali władzy pozbawieni. Przecież demokracja, jest tylko wtedy, gdy oni wygrywają wybory. A oni przegrali wybory. Wniosek, który im się nasuwał był oczywisty. W ‘tym kraju’ nie ma demokracji! 
I tak powstała totalna opozycja a Platforma przy pomocy, prywatnych sprzyjających jej mediów uruchomiła proces, który można nazwać 'narracja vs rzeczywistość'. Przez cztery lata, przekazywana w tych mediach ‘cała prawda całą dobę’ polegała na tym, że lada chwila, cały demokratyczny, polityczny i gospodarczy świat zawali się z powodu rządów PiS w Polsce.
Ale świat się nie zawalił. Co więcej kolejne wybory znowu wygrał PiS. I w tym jest nadzieja. Że za cztery lata sytuacja wróci już do normy. W procesie 'rzeczywistość vs narracja' (chodzi o narrację totalnej opozycji i mediów jej sprzyjających) rozziew między rzeczywistością a narracją (w/w mediów) stanie się tak ewidentny, że ta katastroficzna narracja, którą te media snują przestanie być całkowicie wiarygodna. Zwykli ludzie, popierający obecną (totalną) opozycję przekonają się, że demokratyczny świat nie wali się w gruzy, jak rządzi PiS.  Oczywistą sprawą stanie się również to, że - przekonanie polityków (totalnej) opozycji, że tylko oni są uprawnieni do sprawowania władzy i że demokracja jest tylko wtedy jak oni tę władzę sprawują - nie ma żadnych racjonalnych podstaw.
Aby jednak rzeczywistość w konfrontacji z narracją zwyciężyła, potrzebny jest czas. I na szczęście ten czas mamy, PiS wygrał wybory. W związku z czym jest nadzieja, że przez te nadchodzące cztery lata, totalna opozycja również zda sobie z tego sprawę. Że narracja o tym, że demokracja jest tylko wtedy, gdy Platforma rządzi prowadzi donikąd. I z totalnej, stanie się opozycją normalną. A jej programem nie będzie już ‘antypis’, ale program z prawdziwego zdarzenia. Taki, dzięki któremu wygrywa się wybory.
W kampanii wyborczej, która się skończyła słychać było głosy, że są to najważniejsze wybory od 1989r. I faktycznie tak było. Gdyby PiS przegrał, owo przekonanie, że tylko jedna opcja polityczna (czyli Platforma) jest uprawniona do sprawowania władzy i że demokracja jest tylko wtedy, gdy oni tę władzę sprawują - by powróciło. Ale na szczęście tak się nie stało, PiS wygrał. Jeżeli będzie rządził dobrze to wygra kolejne wybory. Jeżeli będzie rządził źle – to wygra opozycja. Toteż za cztery lata będą już normalne wybory...  takie, jakie się odbywają w ugruntowanych demokracjach, w wolnym demokratycznym świecie.
Od obalenia komunizmu, minęło już trzydzieści lat. Najwyższy czas, aby zwolennicy i spadkobiercy okrągłostołowego układu wyzwolili się od przekonania, że demokracja w Polsce jest tylko wtedy jak oni rządzą, i że tylko oni mają prawo w Polsce rządzić. 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

19-10-2019 [12:55] - Jabe | Link:

Okrągłostołowcy wciąż rządzą.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

19-10-2019 [14:49] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Moim zdaniem nie, ale każdy ma prawo do wyrażania swojej opinii.

Obrazek użytkownika Jabe

19-10-2019 [15:44] - Jabe | Link:

Nie sądzę, by to była kwestia opinii. Bracia Kaczyńscy działali w okrągłostołowym systemie od początku. PiS jest jak najbardziej partią „systemową”, tylko pozycjonuje się jako alternatywa. Praktyka rządzenia to potwierdza.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

19-10-2019 [16:25] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe - 'Bracia Kaczyńscy działali w okrągłostołowym systemie'
Przy okrągłym stole byli (okrągły stół rozumiany jako początek przemian), ale w okrągłostołowym systemie nie działali, oni go kwestionowali. I dlatego przez wiele lat byli przez ten 'system' wykluczeni.

Obrazek użytkownika Jabe

19-10-2019 [17:21] - Jabe | Link:

No byli trochę takimi brzydkimi kaczątkami, ale w podziale łupów uczestniczyli. Należy oddzielić retorykę od praktyki. Trudno za uznać za kwestonowanie systemu rozpychanie się łokciami w jego ramach. Do władzy powrócili przy poparciu sojuszniczych sił, tych od kelnerów patriotów. Teraz zresztą nawet ostrzej i bardziej bezpardownowo „antysystem” zwalczają.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

19-10-2019 [17:45] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
O, słyszę nowe surmy bojowe ;) Tym razem to 'system' jest złem wcielonym?

Obrazek użytkownika tricolour

19-10-2019 [13:12] - tricolour | Link:

W kwestii formalnej, szanowny Autorze - wyborów nie wygrał PIS tylko Zjednoczona Prawica. PIS zdobył 198 mandatów, a to nie jest wygrana. PIS sam w Sejmie niczego nie przeprowadzi, niczego nie przegłosuje więc proszę trzymać się faktów, bo taka manipulacja jest właśnie powodem narodowej kłótni.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

19-10-2019 [14:44] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ tricolour
Kto ma więcej mandatów od PiS-u?

Obrazek użytkownika tricolour

19-10-2019 [16:12] - tricolour | Link:

@TH.

Reszta ma wiecej. I ta reszta na razie mniej się liczy choć już rogi pokazuje. Za jakiś czas rzecz ulegnie odwróceniu.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

19-10-2019 [16:46] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ tricolour - 'reszta ... już rogi pokazuje'
Normalna kolej rzeczy w demokracji,
'.... rzecz ulegnie odwróceniu'
Uważam, że nie ulegnie, cztery lata pokazały, że potrafią się dogadywać.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

19-10-2019 [14:50] - Trotelreiner | Link:

Infantylna i naiwna notka...
Wszędzie teraz na świecie jest atak żydo-komuny,a gdzie sie udało na chwile wejść "INNYM",tam nastepuje atak!
Węgry,Austria,Włochy,Hiszpania nawet USA.
U nas sie powoli już to dzieje...powoli...najpierw senat [piszę to z małej] potem będzie Duda...i w połowie rządów...kryzys...rozwiązanie sejmu i nowe wybory.

Na taki scenariusz pracują pieniądze...Sorosa,Banku Światowego,EBC...i UE...A PiS jest jak makaron 2 jajeczny...2 jaja na 300km makaronu...to juz karta bita...

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

19-10-2019 [15:27] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Trotelreiner
O la, la, gratuluję daru jasnowidzenia.

Obrazek użytkownika Dorota M

19-10-2019 [15:10] - Dorota M | Link:

@ Troterleiner. Niech Pan dokończy swoją wróżbę bardziej jasno. Co z Dudą i dlaczego nowe wybory?

Obrazek użytkownika Trotelreiner

19-10-2019 [19:32] - Trotelreiner | Link:

Głos kobiety,głosem bogów..
Ja nie jestem wróżbitą...nie mam szklanej kuli,ani czarnego kota...mam białego psa ;-))
1.Duda obiecał żonie,że jedna kadencja dość...wraca do Krakowa...ale co on nie obiecał...
2.Nawet twardy elektorat PiS-u nie wybaczył i nie wybaczy oszustwa Dudy z Aneksem,zawetowania ustaw sądowych i ustawy o IPN...i ulegania żonie...czyt.
   diasporze żydowskiej.
3.Pochodzenie UD/UW krakowskie...Geremek jego wodzem vide Mazowiecki i szopa po jego śmierci...SKANDAL!
4.Teraz sie zaczyna lansowanie i kampania...kretyństwa...bieg w Zakopanem,wizyta na grobie Popiełuszki...paleosocjotechnika w jarmułce na łysinie.
Dudę wypromowała Pani Szydło...nikt w PiS-ie nie wierzył w Dudę...ale lustro pokazało...kim na prawdę jest Duda...

Ale dlaczego nowe wybory? Bo Pani Kidawa,albo Jakira,ewentualnie Pikuś z Pcimia [bo tak wybiorą prezydenta imbecyle] rozwiąże sejm...i nowe wybory...vide Bolek swojego czasu!.

 

Obrazek użytkownika Zunrin

19-10-2019 [23:18] - Zunrin | Link:

"Normalizacja" opozycji przebiega tak, że senator PO Jerzy Fedorowicz publicznie w trakcie audycji radiowej zapowiedział, że parlamentarzysta, którzy opuści ich obóz ryzykuje życiem swoim, swoich dzieci i wnuków.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

20-10-2019 [06:53] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Zunrin
Pozostaje mieć nadzieję, że znajdą mądrzejszych.

Obrazek użytkownika Marek1taki

20-10-2019 [09:41] - Marek1taki | Link:

A władza normalna czy zajmująca się problemami pod dyktando marksistów, modernistów, globalistów i innych terrorystów.
O realnych problemach się nie mówi. Dlaczego?
Politycy są objęci cenzurą. Nie wolno im się wypowiadać na tematy realnej polityki pod groźbą napiętnowania i zakneblowania.
"Dr Sławomir Mentzen z Konfederacji odniósł się do debaty z udziałem dra Jacka Bartosiaka. Zwraca uwagę, że nikt nie pyta o możliwą agenturalność na rzecz USA polityków w Polsce. Jednocześnie oskarżenie o „ruskoagentyzm” wyklucza z debaty w skali kraju."
https://nczas.com/2019/10/19/m...
A tu ocena roli polskich polityków przez Dr Jacka Bartosiaka:
"Nasze wojsko, Siły Zbrojne RP będą największą siłą lądową, która będzie musiała zabezpieczać interes światowy, przed którym przestrzegał Józef Mackiewicz w broszurce „Optymizm nie zastąpi nam Polski” napisanej jesienią w Krakowie po powstaniu warszawskim. Pomyliliśmy w 1944 roku interes światowy z interesem narodowym państwa polskiego – ochroną substancji biologicznej, materialnej, kulturalnej, całej przestrzeni, za którą odpowiadała AK. I zamiast likwidować tych, którzy likwidują biologicznie Polaków, to wybrali interes światowy – ocenił."
https://nczas.com/2019/10/19/c...
Realne problemy są inne niż przeżywane przez polityków PiS i PO w telewizjach.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

20-10-2019 [20:30] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Marek1taki
Proszę pana, dominacja rosyjska a potem sowiecka, oprócz cofnięcia cywilizacyjnego nic dobrego Polsce nie przyniosła..

Obrazek użytkownika Marek1taki

20-10-2019 [21:26] - Marek1taki | Link:

Ja tego nie kwestionuję. Przytoczyłem dyskusję o czymś innym. Pośrednio o tym, że sojusze Sanacji skończyły się oddaniem nas pod dominację sowiecką. Oddaliśmy innym inicjatywę polityczną w zakresie decydowania o nas bez nas. I historia się powtarza po szkodzie. Kolejne gwarancje oparte na pustosłowiu. Nowością są jawne groźby żydowsko-amerykańskie. To przełom w stosunkach międzynarodowych, że w ramach sojuszu obiecuje się z góry rabunek. To nie rokuje, że inna cywilizacja - żydowsko-protestancka - nie będzie nas okupować.
Krótko mówiąc władza podejmuje decyzje, którymi nie jesteśmy zainteresowani i dlatego przekupuje Polaków rozdawnictwem aby nie protestowali w obliczu wyprzedaży interesów narodowych. Źle brzmi, nieprawdaż? I tak też wygląda.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

21-10-2019 [06:32] - Tadeusz Hatalski | Link:

@Marek1taki - 'sojusze Sanacji skończyły się oddaniem nas pod dominację sowiecką'
Znaczy się lepiej było się oddać pod dominację sowiecką samemu i zawczasu, tak? A o tej 'okupacji' to już jedzie pan po bandzie, co tam po bandzie, daleko poza bandą. Proponuję wrócić na tor, czyli do rzeczywistości. Przed wojną w Polsce żyli polscy obywatele pochodzenia żydowskiego, jeżeli kiedykolwiek będzie u nas reprywatyzacja to ich potomkowie mają prawo do zwrotu mienia na tych samych zasadach jak wszyscy inni Polacy. Koniec kropka.
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

21-10-2019 [07:59] - Marek1taki | Link:

Wyciąga Pan teraz fałszywe wnioski i stawia fałszywe tezy. Miedzy profilaktycznym poddaniem się dominacji sowieckiej bo może nastąpić, a wcześniejszym nie wykrwawianiem się w kilkuletniej walce z Niemcami jest wiele alternatyw.
Również teraz między aktywnym poddawaniem się pod kolejne dominacje a rozgrywaniem własnych atutów by do tego nie doszło albo doszło na lepszych warunkach jest różnica.
Co do zasad reprywatyzacji jesteśmy zgodni. Dlaczego jej nie przeprowadzono? Stanowisko sojuszników jest inne niż nasze w tej prostej kwestii prawnej. Może jednak trzeba oddać ten symboliczny korytarz do Gdańska i z nowymi geopolitycznie i cywilizacyjnie Hitlerami iść na Moskwę. Może to ma sens. Warto skalkulować taką alternatywę i porównać z okupacją unijną, która już mamy czy potencjalną rosyjską. Póki co trwa eskalacja naszych zobowiązań za paciorki. Polityka UE, której się poddaliśmy wobec Rosji jest znana, a straciliśmy wiele lat, ludzi i pieniędzy rezygnując z możliwości budowania międzymorza. Obecnie przyjmujemy kolejne zobowiązania i słyszymy groźby wymuszeń a w zamian za co nie jest określone albo jest nierealne. O tym m.in. mówi Dr Bartosiak.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

21-10-2019 [17:15] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Marek1taki
Bez wdawania się w dyskusję, powiem tak - żeby było tak jak pan to sobie wyobraża trzeba być rozgrywającym w tej grze (politycznej). I mimo tego, że niektóre rzeczy mogły by, być robione lepiej, właśnie w tym kierunku idziemy.

Obrazek użytkownika Marek1taki

22-10-2019 [07:50] - Marek1taki | Link:

W dyskusję się już wdaliśmy.
Więcej empatii dla rozgrywającego zza morza: nic nie jest takie jakie sobie wyobraża. Jak w Twin Peaks. Tylko patrzeć a wyjdzie kobieta z pieńkiem.
Co do Pańskiego "właśnie w tym kierunku idziemy" to nie wiem kto jest tym "my", bo władza idzie w kierunku spełniania wyobrażeń rozgrywającego i nic więcej nie robi.
Osnuwanie tajemnicą wyprzedaży interesów polski jest zrozumiałe. Dlatego marginalizuje się nazywanie rzeczy po imieniu, ujawnianie gróźb i szantaży politycznych, definiowanie polskich interesów, wymaganie konkretów tam gdzie od nas się konkretów wymaga. Jakoś dr Bartosiak potrafi mówić w sposób zrozumiały i konkretny. Jest wielu ekonomistów tak samo ogarniających sprawy ekonomiczne, a tam gdzie strefa waadzy tam bicie piany, bo indoktrynacja i wiernopoddańczość.

Obrazek użytkownika maxilampus

21-10-2019 [23:41] - maxilampus | Link:

..'to ich potomkowie mają prawo do zwrotu mienia na tych samych zasadach jak wszyscy inni Polacy"..
dokladnie..Niech wiec zgodnie z Polskim Prawem skladaja pozwy w Polskich Sadach  z dolaczonym bezspornym prawem do spadku ..
Reszta to jest sci-fi & wishfull thinking..bowiem w jaki sposob moga odzyskac Polacy swoje utracone spadki na terenach arbitralnie przyznanych Bialorusi i Ukrainie przez Amerykaniw,Anglikow i Rosjan ??Jakis znany panu prawny precedens i znany mechanizm w tym obszarze ??
Wiec nie ma co bic piane,spekulowac i stroszyc sie w piorka Prawosci,bowiem nie ma mozliwosci odzyskania zlodziejskiego lupu od duzo silniejszego zlodzieja ..