Inwazja Turcji na Syrię. Trump dał zielone światło

  Wczoraj [8.10.2019] napisałam notkę "Trump zdradza Kurdów. Klęska USA." {TUTAJ}.  Dziś ujawniły się skutki postępowania Trumpa.  Inwazja Turcji na północną Syrię stała się faktem.  Zaledwie kilka chwil temu portal Wp.pl doniósł {TUTAJ}:

  "Turcja rozpoczyna inwazję na Syrię. Dla ISIS to szansa na odrodzenie. Będzie kolejna fala uchodźców?
Turecka armia wkroczyła na terytorium Syrii, aby wypchnąć siły kurdyjskie z granicy. To bezpośredni efekt decyzji Donalda Trumpa, który dał Ankarze zielone światło do inwazji. Według ekspertów, manewr da szanse Państwu Islamskiemu na przegrupowanie. A dla Europy może oznaczać kolejną falę uchodźców.
 "Operacja Źródło Pokoju" - tak inwazję wgłąb terytorium kontrolowanego przez syryjskich Kurdów nazwał prezydent Recep Tayyip Erdogan. Turecki przywódca zapowiedział, że operacja wyczyści region graniczny z "terrorystów", przyniesie pokój mieszkańcom i umożliwi powrót do domu syryjskim uchodźcom.
Co kryje się za tymi słowami? 
Do inwazji ma dojść w rejonie między Tall Abjad i Ras al-Ain w środkowej części granicy Syrii z Turcją. Celem Turcji jest utworzenie szerokiego na ok. 30 km pasa - tzw. strefy bezpieczeństwa - wzdłuż całej granicy z Syrią. Tereny te dotychczas były w większości kontrolowane przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) zdominowane przez kurdyjskie bojówki. Ankara chce je wypchnąć, bo uważa SDF za syryjską odnogę tureckiej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), sklasyfikowaną jako organizację terrorystyczną. (...)
  W niedzielę wieczorem amerykański prezydent dał jednak prezydentowi Turcji Recepowi Erdoganowi zielone światło do inwazji i zapowiedział wycofanie wojsk z przygranicznych terenów. (...) Zdaniem ekspertów ruch ten może mieć bardzo poważne skutki. Według generała Josepha Votela, który do marca 2019 dowodził wojskami USA na Bliskim Wschodzie, turecka inwazja może doprowadzić do odrodzenia się Państwa Islamskiego. Siły kurdyjskie od miesięcy mają pieczę nad obozami, gdzie przebywa ok. 11 tysięcy bojowników ISIS.".

  Moim zdaniem większym zmartwieniem niż ISIS jest wiarygodność jakichkolwiek sojuszy z USA.  Wojciech Szewko napisał {TUTAJ}:

  "Warto przypomnieć, że Kurdowie pod wpływem USA niedawno zniszczyli wszystkie swoje umocnienia / bunkry na granicy z Turcją - w zamian za co USA gwarantowały, że nie dojdzie do wejścia wojsk tureckich.".

  Co ciekawe, polskie media milczą na ten temat.  To się jednak może zmienić.  Wojciech Repetowicz zapowiedział na Twitterze :

  "Wraz z Siarhieiem Marchykiem i Konradem Zagorskim jako ekipa @TVP właśnie wjeżdżamy do Syrii Północno - Wschodniej. Doniesienia mówią ze jutro może zacząć się turecka inwazja." {TUTAJ}.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

09-10-2019 [22:28] - Marek1taki | Link:

Współczuję Kurdom bo są ofiarą rozgrywek i terroryzowani przez agenturę służącą raz Związkowi Radzieckiemu, raz Stanom Zjednoczonym.
IRA bez sponsoringu KGB zapał wygasł. Za to ci drudzy kupili Irlandczyków na kredyt, który Irlandczycy sami spłacą.
A my?
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

09-10-2019 [22:32] - Marek1taki | Link:

Kurdyjskie umocnienia poszły jak Ukraińskie bomby atomowe.
Wall Street notuje kurs deklaracji politycznych?
My tośmy wizy dostali za friko.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

09-10-2019 [22:35] - wielkopolskizdzichu | Link:

Pani Elig niech Pani nie szarżuje.

Obrazek użytkownika Jan1797

10-10-2019 [18:37] - Jan1797 | Link:

Pisze Pani o decyzji wynikającej z „geostrat” i przyczyn, o których nadal nie mamy
żadnego pojęcia a na wyjaśnienie, „dlaczego i jak prezydent podjął decyzję o bezczynności”
trzeba będzie poczekać. Ta raczej gRuba gra.
 

Obrazek użytkownika paparazzi

09-10-2019 [23:33] - paparazzi | Link:

Co za prymitywna propaganda.

Obrazek użytkownika Jan1797

10-10-2019 [18:56] - Jan1797 | Link:

Tramp ma problem z antytureckim nastawieniem demokratów.
Senator Jack Reed, demokrata, potępia ruch Trumpa, zezwolenie na turecką inwazję
w Syrii i wzywa Espera, Pompeo i Maguire'a do złożenia zeznań przed Kongresem.

Tymczasem dzisiaj, jak i w 2016; http://www.mysl-polska.pl/915 problem dotyczy Europy.
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

10-10-2019 [09:59] - jazgdyni | Link:

Doniesienie cokolwiek histeryczne, biorąc pod uwagę polski podtekst.
Znam nieco Turcję, Syrię, Kuwejt i Irak i proszę wierzyć, wszyscy tam traktują Kurdów dosyć chłodno, żeby nie powiedzieć wrogo, Coś prawie, jak Baskowie w Hiszpanii. Bardzo chcą ten swój już dzisiaj historyczny Kurdystan, lecz żadne z państw nie kwapi się, by udostępnić im fragment terytorium.
Stany Zjednoczone zawierają taktyczne sojusze, często ad hoc, co w polityce jest bardzo często stosowane. Rozważając jednak sojusze strategiczne, obliczone na długie lata, to zarówno Turcja, jak i Polska to zupełnie inna kategoria,

Mówienie tutaj o jakiejś zdradzie, czy wiecznych przymierzach to poważne nieporozumienie, oparte wyłącznie na zasadach zwykłych relacji międzyludzkich.

.

Obrazek użytkownika maxilampus

10-10-2019 [14:49] - maxilampus | Link:

.." Businesa  as usual "..Typowe "amerykanskie" zachowanie..Oni nie znaja pojecia lojalnosci .za $ zdradza bez mrugniecia okiem..znam to z autopsji..
Za szanse bycia Prezydentem na 2-ga kadencje zdradzil i wystawil na smierc swoich Kurdyjskich sojusznikow..Tak samo postapil Rossevelt.. in Yalta..sprzedal Polske aby otrzymac wsparcie i pieniadze od zydow na swoja druga kadencje ..Ja nie mam zludzen co do " Amerykanskich sojusznikow'..Jak co do czego przyjdzie odwroca sie plecami jak im Sowiety zaproponuja "deal" nie do odrzucenia..Zdrada w Syri powinna sluzyc jako ostrzezenie dla Polski co sie moze stac w realnej polityce..
Uwazam .ze tym sposobem przegral swoja szanse na re-elekcje..Nawet swoi Republikanie pluja juz na niego..

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

10-10-2019 [15:13] - Imć Waszeć | Link:

Teraz tylko brakuje, żeby z drugiej strony Iran "zabezpieczył" Kurdystan. To jest właśnie powód, żeby rozgraniczać biznes i politykę, bo są to kompletnie różne systemy wartości i pojmowania świata. Prawie jak mikro i makro-ekonomia.

Obrazek użytkownika Marek1taki

10-10-2019 [21:46] - Marek1taki | Link:

W ten sposób Turcja skonfliktuje się z Iranem.
Jednocześnie Turcja skonfliktuje się z Europą i Rosją jeśli te nie poprą polityki USA.
Nie zdziwiłbym się gdyby zdolności bojowe szkolonych i ekwipowanych przez USA Kurdów nie okazały się twardym orzechem do zgryzienia.
Jak Turcy utkną w trudnym terenie będą bardziej otwarci na szczerą przyjaźń z Ameryką.
 

Obrazek użytkownika maxilampus

10-10-2019 [21:55] - maxilampus | Link:

Nie maja ciezkiej broni militarnej i ciezkiego sprzetu..i nie chodzi tutaj o Kurdow..Erdoganowi marzy sie Imperium Islamskie..
Nalezy sie spodziewac szturmu roznego rodzaju "uchodzcow" na Europe..To jest swiadome dzialanie..

Obrazek użytkownika maxilampus

10-10-2019 [21:56] - maxilampus | Link:

Nie maja ciezkiej broni militarnej i ciezkiego sprzetu..i nie chodzi tutaj o Kurdow..Erdoganowi marzy sie Imperium Islamskie..
Nalezy sie spodziewac szturmu roznego rodzaju "uchodzcow" na Europe..To jest swiadome dzialanie..

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

10-10-2019 [23:04] - Imć Waszeć | Link:

Trochę inny temat i nawiązanie do przeszłej dyskusji: https://www.medexpress.pl/syst...
Z treści wynika, że jest to artykuł z 2014 roku. Tymczasem w Polsce ministerstwo wprowadza e-wizyty.

Obrazek użytkownika Marek1taki

11-10-2019 [07:17] - Marek1taki | Link:

W Polsce pacjenci proszą lekarz o telefon i w razie czego dzwonią. Organizowaniu tego przez ministerstwo jestem przeciwny. Co innego jak lekarz udzieli porady z własnej woli a pacjent nie nadużywa, a co innego jak jest "za darmo" a ministerstwu "się opłaca". To nie są kategorie wizyt, które powinny być refundowane. Myślę, że e-wizyty chętnie podłapią jakieś Google lub podobne i rozmowa będzie z Doktorem Robotem.

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-10-2019 [09:28] - jazgdyni | Link:

Niestety dalej już w komentarzu widać braki wiedzy.  Choćby Jałta. Zapewne kolega nie zna grona doradców na których opinii polegał słaby Roosevelt. Siedmiu z nich to byli szpiedzy Kremla. Realizowali oni pro bolszewickie interesy w USA. Na dodatek Biały Dom był na pełnym podsłuchu. Tak, że FDR był marionetką w rękach sowietów.
Jest mnóstwo dokumentów w temacie, jak choćby ten raport CIA:
https://www.cia.gov/library/ce...

 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

11-10-2019 [10:33] - wielkopolskizdzichu | Link:

O święta naiwności.  Wedle Pana gdyby gabinet FDR by bardziej sterylny, USA podjęłyby inne decyzje?