Budżet 2020 bez deficytu. Dług publiczny poniżej 48% PKB

Budżet na 2020 rok bez deficytu, a dług publiczny poniżej 48% PKB
 
1. Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu państwa, który po raz pierwszy od 1989 roku jest budżetem bez deficytu i to mimo tego, że w 2020 roku rozszerzane są wielkie programy społeczne, a także bardzo wyraźnie obniżane podatki w szczególności podatki PIT i CIT.
 
Projekt budżetu został oparty na konserwatywnych założeniach, przyjęto prognozę wzrostu PKB na poziomie 3,7% (choć skorygowano w górę prognozę wzrostu PKB w tym roku z 3,8% do 4%), średni poziom inflacji w wysokości 2,5%, stopa bezrobocia na koniec 2020 roku ma wynieść 5,1% (bezrobocie na koniec 2019 roku ma wynieść 5,5%), a przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosnąć o 6%, nominalny wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej ma wynieść także 6%, choć nie oznacza to automatycznych podwyżek płac w tej wysokości.
 
Według rządu najbardziej istotnym składnikiem wzrostu PKB w 2020 roku, będzie konsumpcja prywatna wspierana optymistycznymi oczekiwaniami polskich konsumentów i dobrą sytuacją na rynku pracy (wysoki wzrost płac i ciągły spadek bezrobocia), ale także wzrost popytu inwestycyjnego, ze względu na utrzymujący się niski koszt pozyskiwania kapitału i działania rządu ukierunkowane na zwiększanie stopy inwestycji, wreszcie neutralny wpływ na wzrost PKB będzie miał eksportu netto.
 
2. W oparciu o te założenia  ministerstwo finansów prognozuje dochody budżetowe na poziomie 429,5 mld zł , a tym samym poziomie mają być zrealizowane wydatki budżetowe, co oznacza, że będzie to budżet zrównoważony.
 
Oznacza to ,że od roku 2015 ( ostatniego roku rządów PO-PSL) , kiedy dochody budżetowe wyniosły tylko 289 mld zł, po 5 latach mają one wynieść o ponad 140 mld zł więcej i to jest miara sukcesu rządów Prawa i Sprawiedliwości.
 
W ciągu 8 lat rządów PO-PSL dochody budżetowe wzrosły o ok.53 mld zł, w ciągu ostatnich 4 lat aż o 140 mld zł, uwzględniając więc czas rządzenia, dochody budżetowe podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości urosły ponad 5-krotnie bardziej, niż za naszych poprzedników.
 
I tak np. dochody z podatku VAT mają wynieść ponad 200 mld zł, a więc w stosunku do  2015 roku, ostatniego roku rządów PO-PSL będą wyższe aż o 77 mld zł ( w 2015 roku wpływy z VAT wyniosły 123 mld zł.
 
Z kolei wpływy z CIT mają wynieść 41,1 mld zł i będą wyższe od tych w roku 2015 o ponad 15 mld zł ( w 2015 roku wyniosły blisko 26 mld zł), mimo tego, że stawka tego podatku została zmniejszona aż o 10 punktów procentowych ( z 19% do 9%).
 
3. Jednocześnie podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości rosną bardzo wyraźnie wydatki na cele społeczne, w 2014 roku wyniosły one zaledwie 18, 1 mld zł, w roku 2020 wyniosą ponad 66 mld zł ( a więc jest to wzrost ponad 3-krotny).
 
Wydatki na ochronę zdrowia przekroczą po raz pierwszy w historii 5% PKB ( dokładnie mają wynieść 5,03% PKB), a wartościach bezwzględnych przekroczą kwotę 110 mld zł  czyli będą o ponad 35 mld zł wyższe niż w roku 2015 ( w 2015 roku wyniosły 75 mld zł).
 
Wzrastają także wydatki na obronę , w 2020 roku przekroczą 2% PKB, a wartościach bezwzględnych wyniosą 50 mld zł , a więc będą o ponad 18 mld zł wyższe niż w 2015 roku ( wyniosły 32 mld zł).
 
4. A więc premierowi Mateuszowi Morawieckiemu udała się  rzecz niebywała, w sytuacji spowolnienia gospodarczego przewidywanego na rok 2020, w sytuacji kiedy rosną wydatki na ważne cele społeczne ( program Rodzina 500 plus będzie realizowany w odniesieniu do wszystkich dzieci  i w związku z tym wydatki tylko na ten cel wyniosą 40 mld zł , a więc o 20 mld zł większe niż w roku 2019), budżet na 2020 rok będzie budżetem bez deficytu.
 
Co więcej deficyt sektora finansów publicznych wg. metodologii unijnej na koniec 2020 wyniesie tylko 0,3% PKB , a dług publiczny spadnie poniżej 48% PKB.
 
Rządy Prawa i Sprawiedliwości udowodniły, że dobrze zarządzają pieniędzmi publicznymi, co więcej budżet państwa przy mocno zwiększonych wydatkach na cele społeczne może być zrównoważony.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

25-09-2019 [07:48] - Jabe | Link:

Zaraz, czy to nie było tak, że najpierw miał być budżet bez deficytu, a później okazało się, że trzeba dorzucić kolejną porcję plusów?

Obrazek użytkownika kaliszanin

25-09-2019 [09:30] - kaliszanin | Link:

jakiś taki wnioseczek snuje mi się pod nosem
że od tego socjalu pochorujem się trochę
ale nic to wszak służbom też podskoczą dochody
tylko białym i moro bo specjalnych nie momy
 
wieść się niesie po kraju, a może to zwidy
wszystko wzrasta n-krotnie BARDZIEJ na serio nie niby
żeby się jeszcze dało bo to tak wielka draka
zmyć tę plamę paskudną po soku z buraka
 

Obrazek użytkownika Chatar Leon

25-09-2019 [23:09] - Chatar Leon | Link:

Mocium Panie,
PiS zapewne dostanie mój głos ale tylko jako mniejsze zło.
A miałem kiedyś nadzieję że z przekonania...

Obrazek użytkownika Jabe

25-09-2019 [23:45] - Jabe | Link:

Innymi słowy, PiS nie musi zrobić nic, by otrzymać Pański głos. Lemingi po tamtej stronie rozumują identycznie. I to jest tragedia tego kraju.

Obrazek użytkownika Anna Borycka

26-09-2019 [07:43] - Anna Borycka | Link:

Jabe
Alternatywa jest taka: głosować na oszustów, pospolitych głupoli, zboczeńców, zdrajców lub gówniany ściek? Bo inaczej, według ciebie to tragedia dla kraju.

Obrazek użytkownika Jabe

26-09-2019 [10:01] - Jabe | Link:

Czy w PiS-ie jest coś prawdziwego?

Obrazek użytkownika Chatar Leon

26-09-2019 [09:16] - Chatar Leon | Link:

Ależ ja się z tym zgadzam się. Jest to problem. Jest to tragedia. Prawdziwa tragedia w stylu tragedii greckiej. I uważam tak jak najbardziej poważnie.

Widzę np., jaki jest stopień infiltracji pisowskich ministerstw przez różne lobby i mafie, działające na szkodę zwykłych obywateli.
Wiem jednak również, jak olbrzymia była skala tego rodzaju patologii za czasów PO.
Co zatem robić, wiedząc - a wychodzę z perspektywy człowieka wierzącego- że rzeczywistość doczesna nie będzie nigdy rajem na ziemi?

 

Obrazek użytkownika Jabe

26-09-2019 [10:08] - Jabe | Link:

Skuteczną metodą ograniczenia patologii jest osuszenie bagna, czyli ograniczenie okazji. Tylko że PiS postępuje odwrotnie, powiększając wpływy urzędników i wprowadzając uznaniowość (jesteśmy wszak jedną wielką specjalną strefą ekonomiczną). Jak ma to nie doprowadzić do eksplozji korupcji? Lekarstwem ma być pełna kontrola nad dziennikarzami i mediami, by można było w nieskończoność sączyć propagandę sukcesu.