Kto zaatakował rafinerie w Arabii Saudyjskiej?

  
Miało to miejsce w sobotę, 14 września 2019.  Drony i rakiety uderzyły w rafinerie znajdujące się w Arabii Saudyjskiej.  Bloger Tymczasowy pisze {TUTAJ}:

  "W dniu 14 IX 2019 r. 10 dronów wystrzelonych z Jemenu przez rebeliantów Huti trafiło pociskami w dwie największe rafinerie ropy naftowej Arabii Saudyjskiej: Abqaiq i Khurais. Ta pierwsza jest największym obiektem tego typu na świecie i należy do państwowego giganta Saudi Aramco. Przerabia ona dwie trzecie ropy wydobywanej przez Arabię Saudyjską, w sumie 7 mln. baryłek ropy dziennie.Zadany instalacjom cios spowodował, że produkcja ropy naftowej Arabii Saudyjskiej spadła o polowe. A jest to trzeci co do wielkości producent ropy na świecie. Ceny ropy skoczyły o 10% w górę. Jest wiec to sprawa o olbrzymim znaczeniu.".

  Straty musiały być znaczne bo dzisiaj [17.09.2019] dowiadujemy się {TUTAJ}, iż:

  "Saudi Arabia sought to calm markets on Tuesday after an attack on its oil facilities, with sources in the kingdom saying output was recovering much more quickly than initially forecast and could be fully back in two or three weeks.".

  Naprawa zajmie więc co najmniej dwa-trzy tygodnie.  Nie jest tez jasne, kto właściwie był sprawcą ataku?  USA natychmiast oskarżyły Iran, ale prezydent Trump oświadczył wczoraj:

  "Prezydent Donald Trump powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że USA mają wiele możliwości, jeśli chodzi o reakcję na sobotnie ataki na saudyjskie rafinerie, ale odmówił podania konkretnych informacji i zastrzegł, że nie obiecał Arabii Saudyjskiej ochrony. " {TUTAJ}.

  Iran zaprzecza oskarżeniom i zachowuje nieprzejednane stanowisko:

  " Iran's supreme leader says "there will be no talks with the US at any level" - remarks apparently meant to end all speculation about a possible US-Iran meeting between the two countries' presidents at the UN later this month.
Iranian state TV quoted Ayatollah Ali Khamenei, who has been personally sanctioned by the Trump administration, as saying this was the position of the entire leadership of the country and that "all officials in the Islamic Republic unanimously believe" this. 
"There will be no talks with the US at any level," he said." {TUTAJ}.

  Jeśli chodzi o inne kraje, to "Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało w poniedziałek za niedopuszczalne mówienie o ewentualnym odwecie za ataki na saudyjskie rafinerie, a wykorzystywanie tego incydentu do nasilania napięcia wokół Iranu określiło jako szkodliwe." {TUTAJ}, a "Chiny: Nie można obwiniać nikogo o atak w Arabii Saudyjskiej bez dowodów." {TUTAJ}.

  Dziś natomiast mogliśmy przeczytać {TUTAJ}, że:

  "German Chancellor Angela Merkel says a return to a 2015 nuclear deal Iran clinched with six world states is the only way to defuse tensions in the Middle East.".

  Oznacza to, iż Niemcy pragną, by Trump wycofał się ze swej decyzji o zerwaniu porozumienia nuklearnego z Iranem.  Wyglada na to, że tylko Izrael, USA oraz Arabia Saudyjska pragną konfliktu z Iranem.  Co do samego ataku, to {TUTAJ} znajdujemy opinie wywiadu irackiego:

  "Details about the attacks, which were initially claimed by Houthi rebels battling the Saudi-led coalition in Yemen, remain unclear.
Iraqi intelligence sources told Middle East Eye on Sunday that the attacks were carried out by Iranian drones launched from southern Iraq. 
US media reported on Monday that American officials had shared intelligence with Riyadh indicating that Iran was the staging ground for the attacks, with the Wall Street Journal reporting that US officials had determined that "Iran launched more than 20 drones and at least a dozen missiles". 
"But Saudi officials said the US didn't provide enough to conclude that the attack was launched from Iran, indicating the US information wasn't definitive," the WSJ added.".

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

17-09-2019 [20:31] - xena2012 | Link:

,,Wygląda na to,że tylko USA ,Izrael i Arabia Saudyjska chce konfliktu z Iranem''.........Tu rodzi się pytanie -,,dlaczego właśnie oni?''i myślę,że nie tak trudno znaleźć odpowiedż.Najgorsze też,że taki kryzys i podwyżki cen ropy uderza w gospodarke Polski.

Obrazek użytkownika Jabe

17-09-2019 [20:44] - Jabe | Link:

Macki opozycji sięgają daleko. 😂

Obrazek użytkownika paparazzi

18-09-2019 [00:57] - paparazzi | Link:

Jak Saud Arabia wie ze zaatakował Iran to niech zaatakuje Iran. Proste jak drut. Maja środki ze hej, najnowocześniejszą bron na świecie.  Czeka na wielkiego brata USA, aaa to musi poczekać bo Trump nie taki głupi. Co za impertynencja arabów. A walczyć o swoje państwo jak Bóg przykazał.

Obrazek użytkownika mmisiek

18-09-2019 [17:49] - mmisiek | Link:

Nie wiem kto zaatakował, ale jest tam w okolicy jedno takie państwo, które lubi atakować swoich sojuszników i potem zwalać winę na kogoś innego. Można sobie poczytać o wielce pouczającym w tym względzie przypadku USS Liberty.