Konwencja programowa PiS-

Konwencja programowa PiS-hat trick Kaczyńskiego i fundusze rozwojowe Morawieckiego
 
1. Rzeczywiście wczorajsza sobota okazała się zdecydowanie lepsza od piątku zgodnie z hasłem ogłoszonym przez Platformę na jej konwencji programowej „ jutro może być lepsze”.
 
W sobotę na konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie prezes Jarosław Kaczyński ogłosił trzy propozycje, które oznaczają przyspieszenie realizacji polskiej wersji państwa dobrobytu, prawie natychmiast nazwane w internecie hat trickiem Kaczyńskiego.
 
To propozycja podniesienia płacy minimalnej w gospodarce do 3 tys zł (brutto) na koniec 2020 roku ( a więc obowiązującej od 1 stycznia 2021) i 4 tys zł (brutto) na koniec 2023 roku ( a więc będzie obowiązywała od 1 stycznia 2024 roku).
 
Jednocześnie premier Morawiecki poinformował, że proponowane do tej pory wynagrodzenie minimalne od 1 stycznia 2020 w wysokości 2450 zł (brutto) zostanie podwyższone do kwoty 2600 zł , a to płaca godzinowa wyniesie około 17 zł.
 
2. Jak podkreślił Morawiecki płaca minimalna w wysokości 4 tys zł , to w sytuacji  wzięcia pod uwagę siły nabywczej złotego, odpowiada np. wynagrodzeniu w wysokości ok.1,2 tys euro w Hiszpanii ( z uwzględnieniem siły nabywczej euro w tym kraju).
 
Prezes Kaczyński zapowiedział także wypłatę dwukrotnie dodatkowego świadczenia emerytalnego w roku 2021 i jednocześnie utrzymanie zróżnicowanej metody waloryzacji świadczeń emerytalnych w 2020 roku ( niskie świadczenia kwotowo minimum o 100 zł w 2020 roku, a wyższe świadczenia wskaźnikiem inflacji).
 
Wreszcie trzecim elementem hat tricka Kaczyńskiego była zapowiedź wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników do średniej unijnej ( a więc około 280 euro do hektara) w nowej perspektywie unijnej , a więc od 2021 roku.
 
3. Te zapowiedzi prezesa Kaczyńskiego dotyczące wzrostu płacy minimalnej są kontynuacją procesu podwyżki tej płacy od momentu utworzenia rządu przez Prawo i Sprawiedliwość na jesieni 2015 roku.
 
Przypomnijmy, że rozpoczynaliśmy od płacy w wysokości 1750 zł w 2015 roku, a wyniesie ona w roku 2020 już 2600 zł ( i najprawdopodobniej 17 zł w wymiarze godzinowym) czyli będzie wyższa aż o 850 zł czyli blisko o 50%.
 
Jej podniesienie do 4 tys zł w 2023 roku czyli na koniec drugiej kadencji rządzenia oznaczałoby ,że w ciągu dwóch kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości płaca minimalna wzrosła aż o 2250 zł I ( a więc o prawie 230 %).
 
Ponieważ wzrost wynagrodzeń oznacza wzrost kosztów dla przedsiębiorców, premier Morawiecki zapowiedział zwiększenie kwoty obrotów pozwalających na pozostawanie w opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym z 250 tys euro do 1 mln euro, a więc przychodów do ponad 4,2 mln rocznie , a następnie do 2 mln euro), oraz uzależnienia składek przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą od osiąganych dochodów, a nie przychodów).
 
4. Z kolei premier Morawiecki zaproponował utworzenie aż 3 nowych funduszy: funduszu modernizacji szkół ( z kwotą początkową 2 mld zł), funduszu modernizacji szpitali ( także z początkową kwotą 2 mld zł) i funduszu budowy ok. 100 obwodnic mniejszych miast ( ze środkami budżetowymi  dostosowanymi do ilości przygotowanych projektów w każdym roku budżetowym).
 
Wprawdzie za substancję materialną w szkolnictwie czy w ochronie zdrowia w ponad 90% odpowiadają samorządy ( to one są organami założycielskimi szpitali albo organami prowadzącymi szkół ), ale rząd zdecydował się wesprzeć w ten sposób działania inwestycyjne i modernizacyjne tej substancji materialnej inicjowane przez samorządy.
 
Z kolei przynajmniej kilkadziesiąt mniejszych miast od dawna czyni starania o budowę obwodnic zarówno w ciągu dróg krajowych jak i wojewódzkich i rząd tworząc fundusz dotyczący ich budowy ,wychodzi  naprzeciw także tym oczekiwaniom.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-09-2019 [07:41] - Marek1taki | Link:

"uzależnienia składek przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą od osiąganych dochodów, a nie przychodów"
Jakich składek od dochodów/przychodów?

Obrazek użytkownika Zunrin

08-09-2019 [07:44] - Zunrin | Link:

Jak usłyszałem kwotę 3 tys. minimalnej, to myślałem że się przesłyszałem. A tu jest gorzej...

Obrazek użytkownika Jabe

08-09-2019 [09:22] - Jabe | Link:

Jaką przyjęto siłę nabywczą złotówki, gdy już te plany zostaną zrealizowane?

Obrazek użytkownika krystal

08-09-2019 [11:32] - krystal | Link:

Rany boskie, Kaczynski ogłasza propozycje "przyspieszenia realizacji polskiej wersji państwa dobrobytu"! Jak nic ceny poszybują w górę, a podatki wzrosną! Czyli nędza i popelina.

Obrazek użytkownika Jabe

08-09-2019 [11:43] - Jabe | Link:

Dobrobyt nie jest za darmo.

Obrazek użytkownika mmisiek

08-09-2019 [18:33] - mmisiek | Link:

To podnoszenie dobrobytu w drodze ustawy jest tak genialne w swojej prostocie i aż się prosi o przeniesienie również na inne dziedziny.
Na pierwszy ogień proponuję zająć się odwiecznymi problemami służby zdrowia - po prostu zróbmy ustawę, że wszyscy mają być zdrowi i już.