Budżet bez deficytu- ekonomiści III RP powinni przeprosić

Budżet  bez deficytu- ekonomiści III RP powinni przywdziać wory pokutne i przeprosić Polaków
 
1. Wczoraj po posiedzeniu Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki zaprezentował projekt budżetu na 2020, w którym po raz pierwszy od 30 lat , wydatki mają pełne pokrycie w dochodach, co oznacza ,że budżet na rok następny nie będzie miał deficytu.
 
Projekt budżetu został oparty na konserwatywnych założeniach, przyjęto prognozę wzrostu PKB na poziomie 3,7% (choć skorygowano w górę prognozę wzrostu PKB w tym roku z 3,8% do 4%), średni poziom inflacji w wysokości 2,5%, stopa bezrobocia na koniec 2020 roku ma wynieść 5,1% (bezrobocie na koniec 2019 roku ma wynieść 5,5%), a przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosnąć o 6%, nominalny wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej ma wynieść także 6%, choć nie oznacza to automatycznych podwyżek płac w tej wysokości.
 
Według rządu najbardziej istotnym składnikiem wzrostu PKB w 2020 roku, będzie konsumpcja prywatna wspierana optymistycznymi oczekiwaniami polskich konsumentów i dobrą sytuacją na rynku pracy (wysoki wzrost płac i ciągły spadek bezrobocia), ale także wzrost popytu inwestycyjnego, ze względu na utrzymujący się niski koszt pozyskiwania kapitału i działania rządu ukierunkowane na zwiększanie stopy inwestycji, wreszcie neutralny wpływ na wzrost PKB będzie  miał eksportu netto. 
 
2. W oparciu o te założenia  ministerstwo finansów prognozuje dochody budżetowe na poziomie 429,5 mld zł , a tym samym poziomie mają być zrealizowane wydatki budżetowe, co oznacza, że będzie to budżet zrównoważony.
 
Oznacza to ,że od roku 2015 ( ostatniego roku rządów PO-PSL) , kiedy dochody budżetowe wyniosły tylko 289 mld zł, po 5 latach mają one wynieść o ponad 140 mld zł więcej i to jest miara sukcesu rządów Prawa i Sprawiedliwości.
 
W ciągu 8 lat rządów PO-PSL dochody budżetowe wzrosły o ok.53 mld zł, w ciągu ostatnich 4 lat aż o 140 mld zł, uwzględniając więc czas rządzenia, dochody budżetowe podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości urosły ponad 5-krotnie bardziej, niż za naszych poprzedników.
 
I tak np. dochody z podatku VAT mają wynieść ponad 200 mld zł, a więc w stosunku do do 2015 roku, ostatniego roku rządów PO-PSL będą wyższe aż o 77 mld zł ( w 2015 roku wpływy z VAT wyniosły 123 mld zł.
 
Z kolei wpływy z CIT mają wynieść 41,1 mld zł i będą wyższe od tych w roku 2015 o ponad 15 mld zł ( w 2015 roku wyniosły blisko 26 mld zł), mimo tego, że stawka tego podatku została zmniejszona aż o 10 punktów procentowych ( z 19% do 9%).
 
3. Jednocześnie podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości rosną bardzo wyraźnie wydatki na cele społeczne, w 2014 roku wyniosły one zaledwie 18, 1 mld zł, w roku 2020 wyniosą ponad 66 mld zł ( a więc jest to wzrost ponad 3-krotny).
 
Wydatki na ochronę zdrowia przekroczą po raz pierwszy w historii 5% PKB ( dokładnie mają wynieść 5,03% PKB), a wartościach bezwzględnych przekroczą kwotę 110 mld zł  czyli będą o ponad 35 mld zł wyższe niż w roku 2015 ( w 2015 roku wyniosły 75 mld zł).
 
Wzrastają także wydatki na obronę , w 2020 roku przekroczą 2% PKB, a wartościach bezwzględnych wyniosą 50 mld zł , a więc będą o ponad 18 mld zł wyższe niż w 2015 roku ( wyniosły 32 mld zł).          
 
4. A więc premierowi Mateuszowi Morawieckiemu udała się  rzecz niebywała, w sytuacji spowolnienia gospodarczego przewidywanego na rok 2020, w sytuacji kiedy rosną wydatki na ważne cele społeczne ( program Rodzina 500 plus będzie realizowany w odniesieniu do wszystkich dzieci  i w związku z tym wydatki tylko na ten cel wyniosą 40 mld zł , a więc o 20 mld zł większe niż w roku 2019), budżet na 2020 rok będzie budżetem bez deficytu.
 
To wczorajsze przedłożenie budżetowe,  powoduje się wszyscy ekonomiści wspierając totalną opozycję i wieszczący w Polsce II Grecję albo deficyt budżetu rzędu 100 mld zł, powinni przywdziać wory pokutne i przeprosić Polaków za to ,że przez lata III RP oszukiwali, że w naszym kraju nic nie da się zrobić, że pieniędzy na ważne cele społeczne nie ma i nie będzie.
 
Rządy Prawa i Sprawiedliwości udowodniły że są, co więcej budżet państwa przy zwiększonych wydatkach na cele społeczne może być zrównoważony.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

28-08-2019 [08:12] - Jabe | Link:

To trochę jak z programem Mieszkanie+ – plany są piękne, zwłaszcza przed wyborami.

Robert Gwiazdowski skomentował to tak:

„Zrównoważenie” budżetu ma nastąpić dzięki przyjęciu założenia wzrostu dochodów z VAT o 20 mld zł i z CIT o 7 mld zł. To równie dobrze można jeszcze spokojnie dopisać dochody ze sprzedaży „miliona samochodów elektrycznych”. No chyba że Orlen ten CIT „weźmie na siebie”.

Obrazek użytkownika gorylisko

28-08-2019 [09:44] - gorylisko | Link:

pitolicie hipolicie... a pamiętacie towarzxyszu... "pieniedzy niema i nie będzie" jakoś się znalazły... budzęt miał się zawalić kolejsno w 2017, 2018 i 2019... i to bie byle jakie tuzy to wieszczyły... balcerowicz and co. spokojna pana rozczochrana... nie będzie prowizji za emisję obligacji na pokrycie deficytu....

Obrazek użytkownika Jabe

28-08-2019 [10:58] - Jabe | Link:

Znalazły się i będą znajdować. Taki ustrój.

Obrazek użytkownika mjk1

30-08-2019 [07:40] - mjk1 | Link:

Jabe, jestem w stu procentach pewien, że Ty nawet nie wiesz za co Kain zabił Abla, bo Ty nic nie wiesz, tylko ……… opowiadasz. To, że rząd bierze pieniądze z podatków i kredytów, to tzw. oczywista oczywistość. Jak dowiesz się skąd rząd może a w zasadzie powinien, brać pieniądze nie obciążając podatników i nie zaciągając zobowiązań, daj znać, albo poproś - wytłumaczę.