Budżet na 2020 rok bez deficytu?

1. Jak informuje dziennik Rzeczpospolita projekt budżetu na 2020 rok, nad którym  w najbliższy wtorek ma obradować Rada Ministrów, ma być budżetem zrównoważonym czyli budżetem bez deficytu.
 
Gdyby rządowi udało się rzeczywiście taki projekt przygotować , to byłoby to wydarzenie bez precedensu, wszak po roku 1990, żaden rząd nie zaproponował budżetu w którym wydatki zostałyby w pełni pokryte dochodami.
 
Co więcej należy pamiętać, że rok 2020 zapowiada się jako rok trudny, w Europie będziemy mieli do czynienia w wyraźnym spowolnieniem gospodarczym ,którego skutki odczuje także gospodarka polska, ponadto właśnie w tym roku będzie musiał być sfinansowany w pełni Program Rodzina 500 plus na każde dziecko , co pochłonie według szacunków dodatkowo kwotę około 20 mld zł , a więc na cały program potrzebna będzie kwota około 41 mld zł.  
 
2. Przypomnijmy tylko, że polskie finanse publiczne ( nie tylko budżet państwa ale cały sektor finansów publicznych), znalazły się blisko równowagi już po I kwartale tego roku.
 
Jak podał bowiem w połowie lipca Eurostat dług publiczny Polski  na koniec I kwartału 2019 roku wyniósł 49% , natomiast deficyt całego sektora finansów publicznych zaledwie 0,1% PKB, a więc polskie finanse publiczne naszego kraju znalazły się tylko krok od nadwyżki.
 
Według tych danych średnia UE-28 dotycząca długu publicznego wynosi 80% PKB,  średnia dla krajów strefy euro (UE-19) wyniosła 85% PKB, a 5 krajów miało dług zdecydowanie powyżej 100% (Grecja powyżej 180% PKB, Włochy- powyżej 130% PKB, Portugalia powyżej 120% PKB, Belgia-105% PKB, Cypr-105% PKB), a dwa kolejne kraje Francja i Hiszpania- dług bliski 100 % PKB.
 
Z długiem publicznym poniżej 50% PKB znaleźliśmy się na 17 miejscu pośród 28 krajów członkowskich, ale najważniejsze jest że w ostatnich latach nasz dług w relacji do PKB spada, podczas gdy większości krajów UE wzrasta.
 
3. Z kolei według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) deficyt całego sektora rządowego i samorządowego spada od momentu, kiedy rozpoczął funkcjonowanie rząd Prawa i Sprawiedliwości, w 2015 roku wynosił on 2,7% PKB, w 2016 wyniósł 2,2% PKB w roku 2017 -1,5% PKB, a na koniec 2018 spadł do zaledwie 0,4% PKB.
 
Przez cały ten okres spadał również dług publiczny w relacji do PKB, jeszcze w 2016 wynosił 54,2%, na koniec 2017 wyniósł tylko 50,6%, a koniec 2018 spadł nawet poniżej 49% i wyniósł 48,9%.
 
Dane zaprezentowane  przez GUS na koniec 2018 roku, są nawet lepsze od tych których spodziewało się jeszcze niedawno ministerstwo finansów, które prognozowało na koniec 2018 roku, deficyt na poziomie 0,5% PKB, a dług publiczny na poziomie 49,2% PKB.
 
4. Zdecydowaną poprawę sytuacji w polskich finansach publicznych w ostatnich kilku latach odnotowuje więc nie tylko GUS ale także instytucje europejskie w tym unijny urząd statystyczny- Eurostat.
 
Przy czym należy podkreślić, że znacząca poprawa stanu finansów publicznych w Polsce w ciągu ostatnich 3 lat, następuje mimo ogromnych dodatkowych wydatków przeznaczanych na ważne cele społeczne.
 
Jak podkreślił jakiś czas temu premier Mateusz Morawiecki na jednym z portali społecznościowych, „rząd Prawa i Sprawiedliwości pokazał już kolejny raz, że wie jak w sposób racjonalny zarządzać finansami publicznymi i budżetem państwa”.
 
Co więcej po I kwartale tego roku deficyt całego sektora finansów publicznych osiągnął historyczne minimum i wyniósł zaledwie 0,1% PKB, a  więc zaleźliśmy się tylko o krok od nadwyżki w tym sektorze.
 
Gdyby więc rządowi premiera Morawieckiego udało się przygotować na ten bardzo trudny rok 2020 , projekt budżetu  bez deficytu, byłoby to z jednej strony wydarzenie bez precedensu po roku 1990 , z drugiej natomiast byłoby to ostateczne pozbawienie wiarygodności wielu ekonomistów III RP, którzy co i rusz oskarżają rząd Zjednoczonej Prawicy o rozdawnictwo pieniędzy publicznych i niszczenie finansów państwa.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

26-08-2019 [09:45] - krzysztofjaw | Link:

Szanowny Panie, 
zawsze się dziwię, że klikalność i komentowanie Pana notek gospodarczych jest tak niska. A powinno być zupełnie odwrotnie, bo to są konkrety pokazujące, co dzieje się w gospodarce. Nie wiem z czego to wynika, ale chyba z bardzo słabej edukacji ekonomicznej w szkołach a nawet na uczelniach. Budżet zrównoważony? Toż to marzenie każdego kraju, więc jeżeliby udało się taki budżet przyjąć to naprawdę byłoby wydarzenie bez precedensu, chociaż... radziłbym rządowi dać sobie wentyl bezpieczeństwa i uchwalić budżet z jakimś deficytem i wtedy można by spokojnie spać i rządzić. 
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika tricolour

26-08-2019 [09:56] - tricolour | Link:

@kj

Zeby klikalnosc byla niezerowa to temat musi mieć rece i nogi. Tematy głównego propagandysty sa takie wazeliniarskie i bezrefleksyjne, że doslownie na nikim nie robi to wrażenia. Autor tych.notek jest betonem i stąd takie nim zaintetesowanie.

Obrazek użytkownika Jabe

26-08-2019 [10:10] - Jabe | Link:

Pańskim zdaniem doniesienia pana posła są miarodajne?

Obrazek użytkownika Zunrin

26-08-2019 [15:43] - Zunrin | Link:

Z prostego powodu - to jest kolejne konto na kolejnym portalu. Część osób zanim wejdzie na NB już dany wpis widziało już wcześniej. I że większość osób zdaje sobie z tego sprawę, to nie odpowiada autorowi. A do tego tematy gospodarcze tutaj leżą i kwiczą, to i normalnej dyskusji co do treści tych komunikatów (bo tak należałoby nazwać te wpisy) nie ma.
Tak swoją drogą to my chyba właśnie wyrabiamy roczną normę wpisów pod postami pana Kuźmiuka  :D

Obrazek użytkownika anakonda

27-08-2019 [10:20] - anakonda | Link:

@ krzysztofjaw

Ciekaw jestem Panskiego komentarza na temat zagadnienia poruszonego
w ponizszym artykule.

https://www.freiewelt.net/nach...

Obrazek użytkownika anakonda

26-08-2019 [11:25] - anakonda | Link:

W Niemczech recesja gospodarcza juz w " przedpokoju "
ale Pan Kuźmiuk tego nie widzi ( ??? ), w koncu wybory
juz tuz, tuz wiec potrzeba ludziom makaron na uszy nawijac.

Obrazek użytkownika angol

26-08-2019 [13:46] - angol | Link:

Tricolour , jebe, anakonda; omne trium perfectum, a w/g mnie ruskie onuce.

Obrazek użytkownika tricolour

26-08-2019 [15:56] - tricolour | Link:

A sam według siebie kim jesteś? Nieudacznikiem, który nie radzi sobie w ojczyźnie?

Obrazek użytkownika angol

26-08-2019 [20:10] - angol | Link:

W Polsce przez 30 lat dawalem takim udacznikom prace zeby mieli co do garnka wsadzic

Obrazek użytkownika tricolour

26-08-2019 [20:55] - tricolour | Link:

Ja nie pytam kim byłeś tylko kim jesteś?

Obrazek użytkownika Czesław2

27-08-2019 [06:42] - Czesław2 | Link:

Inflacja nie spada z nieba.
http://niewygodne.info.pl/arty...

Obrazek użytkownika Jabe

27-08-2019 [09:03] - Jabe | Link:

W razie czego kozioł ofiarny już jest.

Obrazek użytkownika Czesław2

27-08-2019 [14:32] - Czesław2 | Link:

Żałosny jesteś człowieku. 100 mld lewych pieniędzy na rynku rocznie nie licząc dotacji z uni, czyli ponad 10% budżetu a ty pier...

Obrazek użytkownika Jabe

27-08-2019 [15:45] - Jabe | Link:

„Zrównoważenie” budżetu ma nastąpić dzięki przyjęciu założenia wzrostu dochodów z VAT o 20 mld zł i z CIT o 7 mld zł. To równie dobrze można jeszcze spokojnie dopisać dochody ze sprzedaży „miliona samochodów elektrycznych” 🙂 No chyba że Orlen ten CIT „weźmie na siebie” 😂

Robert Gwiazdowski