Premier Morawiecki o stałej 13- stej emeryturze

Premier Morawiecki – przyjmiemy ustawę o stałej 13- stej emeryturze
 
1. W tym tygodniu na spotkaniu se środowiskiem emeryckim w podwarszawskiej gminie Halinów w obecności dwóch Pań minister rodziny , pracy i polityki społecznej, poprzedniej Elżbiety Rafalskiej i obecnej Bożeny Borys-Szopa, premier Mateusz Morawicki zapowiedział przyjęcie ustawy , która już na stałe wprowadziłaby coroczną wypłatę 13- stego świadczenia emerytalnego.
 
Ta zapowiedź to reakcja, na rozpowszechniane przez opozycję informacje jakoby rząd Zjednoczonej Prawicy zdecydował się na wypłacenie tzw. 13- stej emerytury tylko w tym rok w związku z kampanią do Parlamentu Europejskiego.
 
Wprawdzie zarówno  prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński jak i premier Mateusz Morawiecki, kilkakrotnie zapewniali, że gdy wyborcy na jesieni powierzą naszemu ugrupowaniu rządzenie na kolejne 4 lata, to takie świadczenie będzie wypłacane corocznie ale totalna opozycja ciągle to kwestionuje.
 
Zapowiedź przez premiera Morawieckiego uchwalenia ustawy wprowadzającej 13- ste świadczenie emerytalne na stałe, przetnie te spekulacje i  uspokoi środowisko emeryckie, które bardzo dobrze przyjęło dodatkowe zasilenie ich budżetów.
 
2. Przypomnijmy, że ówczesna  minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska prezentując  projekt 13-stej emerytury podkreśliła, że obejmie on ponad 9,8 mln świadczeniobiorców (emerytów, rencistów, osób na zasiłkach przedemerytalnych), a więc w zasadzie wszystkie kategorie świadczeniobiorców.
 
Ponieważ 13- świadczenie jest wypłacane w wysokości najniższej emerytury w danym roku ( w 2019 roku była to kwota 1,1 tys. zł brutto), to  koszt  jej sfinansowania  wyniósł   około 11 mld zł.
 
Premier Mateusz Morawiecki prezentując to świadczenie mówił, „że dzisiejsi emeryci są również autorami sukcesu gospodarczego Polski i właśnie w solidarności międzypokoleniowej widzi on sens działań społecznych rządu”.
 
3. Zagwarantowanie ustawowe, wypłaty 13-stej emerytury corocznie jest   zdecydowanie bardzie społecznie sprawiedliwym rozwiązaniem niż proponowana przez PSL, a teraz także i Kukiz 15 tzw. emerytura bez podatku.
 
Według wnioskodawców tego rozwiązania jego koszt wyniósłby ok. 20 mld zł i oznaczałby, że większość emerytów, otrzymałaby dodatkowo miesięcznie ok.100-150 zł, a kilka procent emerytów z najwyższymi świadczeniami, po 2-3 tysiące złotych miesięcznie.
 
Jest to więc niezwykle kosztowana dla budżetu i  wręcz skrajnie niesprawiedliwa społecznie propozycja i aż dziw bierze ,że proponuje ją partia, która przedstawia się jako ugrupowanie wrażliwe społecznie.
 
4 .Przypomnijmy także, że w ciągu niecałych 4 lat, rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził aż 7 nowych rozwiązań dotyczących środowiska emeryckiego.
 
Najważniejszą decyzją było oczywiście obniżenie wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn), co kosztuje rocznie dodatkowo około 10 mld zł, obecnie rząd wprowadza wspomnianą 13-stą emeryturę.
 
Wprowadził także podwyższenie kwoty wolnej pod podatku z 3 do 8 tysięcy dla osób o najniższym poziomie dochodów (w tym także emerytów), podwyższył najpierw do 1 tys. zł, a od marca tego roku do 1,1 tys. zł najniższe świadczenie emerytalne i rentowe, wprowadził kwotowo-procentowy sposób waloryzacji świadczeń na ten rok (o 70 zł dal świadczeń do 2 tys. zł i o blisko 3% emerytur powyżej tej kwoty).
 
Weszło już w życie tzw. świadczenie mama - 4 plus dla matek, które urodziły i wychowały przynajmniej 4 dzieci (obejmie ponad 100 tysięcy takich matek, które do tej pory nie miały żadnego świadczenia emerytalnego albo miały świadczenia niepełne).
 
Rząd realizuje także od 3 lat program leki-75 plus przyznający nieodpłatnie leki osobom powyżej 75 roku życia (w 2018 roku ten program kosztował 0,7 mld zł, w jego ramach wydano seniorom 60 mln opakowań nieodpłatnych leków, a w 2019 na cen przeznaczono już 0,8 mld zł).
 
W tej sytuacji zagwarantowanie ustawowe coroczne wypłacanego 13- stego świadczenia emeryckiego jest potwierdzeniem, że rząd Prawa i Sprawiedliwości chce się dzielić owocami wzrostu gospodarczego ze wszystkimi grupami społecznymi.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika kaliszanin

23-08-2019 [09:04] - kaliszanin | Link:

no przy trzecim punkcie popuściłem, na szczęście od razu całość a mogłem przecież popuszczać 12 razy po trochu (tak z 1/10 calości) stojąc cały dzień do pasa w oceanie. czyli, że lepiej tylko nie wiem czy dla mnie czy dla oceanu.

Obrazek użytkownika Jabe

23-08-2019 [09:34] - Jabe | Link:

Czyli pogłoski rozsiewane przez opozycję jakoby 13 emeryturę uchwalono tylko na rok wyborczy okazały się fałszywe. Aby odeprzeć te kłamliwe doniesienia, premier zapowiada wprowadzenie 13 na stałe.

„dzisiejsi emeryci są również autorami sukcesu gospodarczego Polski” – Słyszałem, że sukces mamy dopiero od kilku lat. Wcześniej był zupełny upadek. Dzieci głodowały. Więc gdzie ten sukces, za który się emerytom „solidarnościowo-międzypokoleniowa” nagroda należy?

Zagwarantowanie ustawowe, wypłaty 13-stej emerytury corocznie jest zdecydowanie bardzie społecznie sprawiedliwym rozwiązaniem niż proponowana przez PSL, a teraz także i Kukiz 15 tzw. emerytura bez podatku. – Społecznie sprawiedliwym to pewnie jest, ale czy sprawiedliwym i sensownym, wątpię.

rząd Prawa i Sprawiedliwości chce się dzielić owocami wzrostu gospodarczego ze wszystkimi grupami społecznymi. – Dawniej się takich, co chcieli się dzielić cudzymi owocami, wsadzano do mamra.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

23-08-2019 [13:02] - Imć Waszeć | Link:

No właśnie. Dlaczego nie rozpisać trzynastki na 12 normalnych emerytur jako podwyżka? A najlepiej dlaczego nie zaprzestać przekładania pieniędzy w państwowych portkach z lewej kieszeni do prawej z gubieniem monet po drodze? Jaki sens ekonomiczny ma opodatkowywanie emerytur i płacy np. policjantów? Chyba tylko synekury dla "rachmistrzów" z układu.

Obrazek użytkownika kaliszanin

23-08-2019 [13:55] - kaliszanin | Link:

dlaczego nie zaprzestać? a o czym by wówczas pisał poseł, trąbiła tvpinfo? no i ktoś jeszcze mógłby pomyśleć po co nam rząd? 

Obrazek użytkownika angela

24-08-2019 [14:52] - angela | Link:

Jabe,kaliszanin,   radzę zrezygnować, jak nie pasi,  jest doskonale wyjście. 
Jabe i kaliszanin,  a pewnie wiecej jest takich,co  się  niepodoba, nie biorą emerytury, ewentualnie, z racji wieku w przyszłości.