Lądowanie na Księżycu, czyli klęska technologii

  Wczoraj [20.07.2019] minęło dokładnie 50 lat od chwili, gdy człowiek postawił po raz pierwszy stopę na Księżycu.  Z okazji tej okrągłej rocznicy:

  "Pokazy świetlne, wystawy, koncerty, festiwale naukowe i spotkania z astronautami. Tak Stany Zjednoczone świętują 50. rocznicę misji lądowania na Księżycu. Prezydent USA Donald Trump w przeddzień rocznicy przyjął w piątek w Gabinecie Owalnym Białego Domu 11 byłych astronautów, w tym uczestników tamtej misji - pilota księżycowego lądownika Buzza Aldrina i Michaela Collinsa, który pilotował moduł dowodzenia." {TUTAJ}

  Cały ten jubel nie może jednak przysłonić  przykrego faktu.  Oto program "Apollo" przetrwał tylko trzy lata po swoim największym triumfie.  Po roku 1972 nikt już na Księżyc nie poleciał.  Dlaczego?  Swój cel polityczny program osiągnął, a był niezwykle kosztowny.  Można o tym przeczytać w artykule Antoniego Rybczyńskiego "Sowieci mogli być na Księżycu pierwsi. Dlaczego wyprzedzili ich Amerykanie?" {TUTAJ} Zaczyna się on od słów:

  "20 lipca mija 50 lat od lądowania człowieka na Księżycu. To był wielki krok w historii ludzkości, ale też – może nawet przede wszystkim – wielkie zwycięstwo Ameryki nad Sowietami. Punkt zwrotny w podboju Kosmosu. Klęska księżycowych ambicji Moskwy chyba po raz pierwszy tak wyraźnie pokazała niedostatki – technologiczne i finansowe – Związku Sowieckiego. Wystarczyło, że rywal na poważnie wziął się do realizacji kosmicznych planów.".

  W rzeczywistości nie był to wielki krok w historii ludzkości - był to pokaz technologicznej perfekcji, która szybko okazała się niepotrzebna.  Badania Kosmosu lepiej było prowadzić za pomocą bezzałogowych sond.  Przez te 50 lat zbadano wszystkie godne uwagi obiekty w obrębie naszego Układu Słonecznego.  Wysłano także próbniki poza jego granice.  Wszystko to za ułamek kosztów załogowego programu kosmicznego.  Jego pozostałością jest tylko międzynarodowa stacja kosmiczna krążąca wokół Ziemi.  Lotów załogowych próbują obecnie wyłącznie Chińczycy.

  Kryzys ekonomiczny roku 1973, czyli tzw. "szok naftowy" [kilkukrotne podniesienie cen ropy przez OPEC] był nie tylko gwoździem do trumny programu kosmicznego ale i przyczyną rezygnacji z rozwoju samolotów pasażerskich szybszych od dźwięku.  Powstała tylko francuska Concorde, eksploatowana przez kilka lat.  Ten pomysł także okazał się nieopłacalny.  Innego rodzaju przykład to tzw. kwadrofonia, czyli stereofonia z czterema głośnikami.  Nie przyjęła się ona.  Technologia nie tylko musi być doskonała pod względem technicznym, ale opłacalna ekonomicznie i odpowiadająca istotnym potrzebom.  Jeśli nie spełni tych wymogów - czeka ją klęska.

  Dlatego też patrzę ze sceptycyzmem na pomysły w rodzaju elektromobilności, Internetu 5G, czy odnawialnych źródeł energii.  Są one na ogół finansowane z kieszeni podatnika.  Pierwszy większy kryzys ekonomiczny odeśle je do lamusa.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

21-07-2019 [22:16] - Jabe | Link:

Concorde był przedsięwzięciem państwowym. Wobec celów politycznych rachunek ekonomiczny był kwestią drugorzędną. Concordy nie mogły latać przez Pacyfik, i to, obok ceny, spowodowało, że były rozwiązaniem niszowym. No ale latały kilka dziesięcioleci.

Obrazek użytkownika Zunrin

21-07-2019 [22:52] - Zunrin | Link:

Z tym odsyłaniem do lamusa to teraz może być trochę inaczej. Za OZE stoi cała ideologia "ekologiczna". A i kryzys może być wykorzystany do wepchnięcia nam w gardło elektromobilności.

Obrazek użytkownika Marek1taki

21-07-2019 [23:02] - Marek1taki | Link:

Lekarstwem na nieudacznictwo inwestycyjne są dotacje. Zwłaszcza, że chodzi o globalne planowanie.
Liczyłem, że będzie coś o Upartym, bo nieźle napisał.

Obrazek użytkownika Adam66

22-07-2019 [05:24] - Adam66 | Link:

Z góry przepraszam za wielkie litery ale NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK ENERGIA ODNAWIALNA!
Energia się nie może odnowić - kropka!
"Energia może zmieniać swoją postać, jednak nie może być tworzona ani niszczona (zasada zachowania energii). Np. produkcja energii w elektrowni węglowej oznacza tylko przekształcenie energii chemicznej w elektryczną" - https://pl.wikipedia.org/wiki/...(fizyka)
Poprzez używanie terminologii narzucanej przez lewactwo wspieramy tylko ich chorą ideologię...
 

Obrazek użytkownika xena2012

22-07-2019 [07:59] - xena2012 | Link:

Nie zgadzam się z Panią,to był wielki krok w historii ludzkości.Inaczej bedziemy jako cywilizacja stać w miejscu albo się cofać jeśli nie bedziemy poznawać świata.Rachunek ekonomiczny nie może być przeszkodą w organizacji przedsięwzięć na dłuższą metę, ileż wynalazków realizowano dopiero po latach.Przywiezione z Księzyca próbki pokazały skład korupy,który będzie mozna w przyszłości wykorzystywać. Postęp technologiczny,podbój kosmosu są więc niezbędne ,bo inaczej swój czas i zaangażowanie i pieniadze ludzkość spożytkuje w wojnach albo w kretyńskich ideologicznych paradach.

Obrazek użytkownika PIOTR Z GDAŃSKA

22-07-2019 [11:01] - PIOTR Z GDAŃSKA | Link:

Zagadka: Dlaczego Amerykanie wylądowali pierwsi na Księżycu?
Odpowiedź: Bo mieli lepszych Niemców.

Obrazek użytkownika tricolour

23-07-2019 [15:12] - tricolour | Link:

W pewnym wieku - niestety - nie ma się już zasobów, by rozumieć nadchodzące i konieczne zmiany. OZE będzie się rozwijało nie z powodu mody tylko z powodu końca kopalin. Net 5G wymuszamy sami więc jest naturalną koleją rzeczy. Pojazdy elektryczne będą koniecznie gdy zabraknie węglowodorów, a to już rzeczywistość naszych dzieci.

I wszystko finanansowane jest z kieszeni podatników, nie cześć. Wszystko.

Obrazek użytkownika Jabe

23-07-2019 [20:38] - Jabe | Link:

Koniec kopalin wieszczą od dawna. Toru wystarczy na długo. Spokojnie.

Zwracam uwagę, że zmiany powodowane czynnikami ekonomicznymi to co innego, niż wprowadzane z pobudek ideologicznych. Łatwo je odróżnić – do tych pierwszych nie trzeba dopłacać.