Kolejna piątka, tym razem premiera Morawieckiego

1. Wczoraj na Konwencji programowej w Katowicach odbywały się nie tylko panele dotyczące między innymi: wsi i rolnictwa, finansów publicznych, zdrowia, edukacji czy polityki zagranicznej ale miały miejsce wystąpienia liderów partii tworzących Zjednoczoną Prawicę ale także premiera Mateusza Morawieckiego i byłej premier Beaty Szydło.
Prezes Jarosław Kaczyński podsumowując 4 lata rządzenia podkreślił, że Zjednoczona Prawica zdobyła przez ten okres, rzecz w polityce bezcenną mianowicie wiarygodność, poprzez konsekwentną realizację programu wyborczego.
Program z 2015 roku został zrealizowany wręcz z nawiązką, bowiem programu 500 plus na każde dziecko, czy 13 emerytury w nim nie było, a te dodatkowe zapowiedzi zostały zrealizowane przecież jeszcze w tej kadencji.
Zapowiedział, że jeżeli Polacy w nadchodzących wyborach powierzą Zjednoczonej Prawicy kolejne 4 lata rządzenia, to konsekwentnie będą realizowane kolejne posunięcia w ramach dobrej zmiany, będzie kontynuowane dzielenie się „owocami wzrostu” ze wszystkimi grupami społecznymi, co więcej uruchomione zostaną kolejne zasoby, które pozwolą na kontynuowanie wysokiego wzrostu gospodarczego.
Liderzy partii koalicyjnych Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro mówili o kontynuowaniu zmian w obszarach za które w rządzie odpowiadają tzn. odpowiednio nauki i szkolnictwa wyższego i wymiaru sprawiedliwości.
2. Bardzo interesujące wystąpienie miał premier Mateusz Morawiecki, który mówiąc o agendzie rozwojowej na następne lata, skoncentrował się na 5 obszarach (kolejna piątka tym razem Morawieckiego).
Zapowiedział kontynuowanie zmian: w ochronie zdrowia, edukacji, ochronie środowiska, dokonanie transformacji energetyki, oraz piąty obszar to realizacja wielkich projektów inwestycyjnych.
Te projekty mają wręcz wymiar cywilizacyjny, chodzi o takie inwestycje jak Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej, budowa tunelu podmorskiego do Świnoujścia, budowę Baltic Pipe czy trasy ekspresowej Via Carpatia.
3. W ochronie zdrowia podstawowym zamierzeniem jest wzrost nakładów finansowych już w tym roku środki zgromadzone przez NFZ przekroczą 100 mld zł czyli będą o ponad 25 mld zł większe niż w 2015 roku, ostatnim roku rządów PO-PSL.
Nakłady te będą rosnąć do 6% PKB w 2024 roku zgodnie z ustawą przyjętą w roku poprzednim i według szacunków zbliżą się do 160 mld zł, ale konieczne jest poprawienie sposobu ich wydatkowania.
Premier podkreślał konieczność odbudowy kadr (lekarzy, pielęgniarek, personelu pomocniczego) w ochronie zdrowia i przypomniał, że już w tym roku na wydziałach lekarskich studiuje o 2 tysiące studentów więcej niż w roku 2015.
I tak będzie w kolejnych latach ale, żeby ci ludzie stali się lekarzami potrzeba czasu, co więcej konieczne jest zatrzymanie młodych ludzi kończących studia medyczne w Polsce i minister zdrowia już w porozumieniu ze środowiskiem lekarskim wypracował takie posunięcia.
4. Będzie przyśpieszona realizacja programu czyste powietrze na który rząd w ciągu najbliższych 10 lat chce przeznaczyć astronomiczną kwotę 110 mld zł, restrukturyzacja energetyki z podjęciem decyzji o budowie aż 6 bloków elektrowni atomowej oraz konsekwentne podnoszenie udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym ale bez szkody dla rozwoju gospodarczego naszego kraju.
Premier Morawiecki na koniec podkreślił, że wielkie projekty inwestycyjne ,które zamierzamy realizować mają wręcz wymiar cywilizacyjny (CPK, przekop Mierzei Wiślanej, Baltic Pipe, tunel podmorski do Świnoujścia, Via Carpatia) i ich realizacja zmieni w sposób zasadniczy nasz kraj.
Co więcej sami znajdziemy środki na ich realizację, poprzez zmniejszenie szarej strefy i konsekwentne uszczelnianie systemu podatkowego, to jest obietnica dana naszym wyborcom na tej konwencji.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika foros

07-07-2019 [09:37] - foros | Link:

Wszystko mniej więcej jasne prócz 2 rzeczy:
1. dlaczego w piątce nie ma sądów?
2. Co z edukacją? Bo podczas transmitowanej sesji nie powiedziano nic sensownego (prócz spięcia szkół wyższych i średnich):
- szkoła uczy i wychowuje - nic nowego, slogan
- wychowanie patriotyczne: PiS mówi o tym od dawna i nie ma pomysłu jak to wprowadzić w życie
- nowy nauczyciel, kształcony wg nowych reguł: pierwsi może pojawią się w 3 kadencji PiS
Czyli co PiS chce zrobić w tym obszarze, bo z tej sesji wynika, że nic, zostawi sprawy jak są.

Obrazek użytkownika Marek1taki

07-07-2019 [09:54] - Marek1taki | Link:

Z dzialan w obszarze sluzby zdrowia wynika, ze konsultacje ze "srodowiskiem lekarskim" dotycza Kopacz i Arlukowicza oraz betonu z izb lekarskich i synekur. Cale te zmiany to dla takich jak ja - spoza "srodowiska" - tylko marnowanie czasu na wklepywanie w komputer i produkowanie dokumentow. Proporcje z czasem na leczenie sie dzieki tej POPiSowej koabitacji odwrocily.

Obrazek użytkownika foros

07-07-2019 [10:55] - foros | Link:

nie mniej zapowiedź wzrostu nakładów o ponad 100% w stos. do tego co było za PO do 2024 r. to jest konkret, i za dużo pieniędzy by przeznaczyć je tylko na wklepywanie do komputera.

Obrazek użytkownika Jabe

07-07-2019 [16:30] - Jabe | Link:

Szastanie+

Obrazek użytkownika angela

07-07-2019 [20:15] - angela | Link:

Komu, komu bo idę do domu, tak  szydzil  bul. 
Szkoda,  ze 4 lata temu tak nie krzyczał. 
Na nic nie mieli. 
Jabe nazywa szastaniem, ale szastanie POprzedników mu nie przeszkadzało ,  zrozumiałe,  że był beneficjentem szastania poprzedników,  dlatego taka frustracja,  dyzuruje na każdym wpisie,  wylewajac swoje żale.

Obrazek użytkownika Marek1taki

07-07-2019 [19:21] - Marek1taki | Link:

Wyp...... np. na chemie onkologiczna z USA. Nie wiem. Moze zmieknie mi rura i moze wciagne dawke zeby wylysiec i sie pozygac za 12 mies + na kreche u przyszlych pokolen, ale moze pokaze wala. Poczekamy, zobaczymy.

Obrazek użytkownika tricolour

07-07-2019 [11:10] - tricolour | Link:

Proszę mnie nie rozśmieszać. Mieszkanie+ leży więc nie ma szans nawet na pół bloku elektrowni jądrowej. No chyba że ruscy zrobią.

A przekop mierzei ma dlugosc metra, bo dziecko łopatką kopało.

Obrazek użytkownika Jabe

07-07-2019 [16:32] - Jabe | Link:

Wielki sojusznik dopilnuje, żeby elektrownia powstała.

Obrazek użytkownika Marek1taki

07-07-2019 [19:27] - Marek1taki | Link:

Jakby zrobic grafik patriotow wczadowiczow co sie nad morze wybieraja to za dyche dostaliby godzine kopania i piasek na pamiatke albo i bursztyna przywiezli. Jesienia bylby przekop. Tankowce by slizgiem przez kanal szly do Elblaga. Polak potrafi.

Obrazek użytkownika angela

07-07-2019 [18:05] - angela | Link:

@Jabe , foros, kolorowy.
Plose pani,  a on powiedział ze da mi dwa cukierki i banana, a dał tylko jakieś piniązki.

Obrazek użytkownika paparazzi

07-07-2019 [21:14] - paparazzi | Link:

Pinindzy ni ma.:-)

Obrazek użytkownika angela

07-07-2019 [22:50] - angela | Link:

??