Procesja Bożego Ciała, gałązki brzozy i konsekwencje idei

Kiedyś wracałem z wnuczką z przedszkola i jadąc trójmiejską obwodnicą pokazywałem jej drzewa, które mijaliśmy. Akurat trafiło na brzozę.  I wnuczka zapytała, a które to drzewo to jest brzoza? To z białą korą, wyjaśniłem. Wnuczka miała trzy latka, toteż oczywiście padło pytanie następne. Dlaczego brzoza ma białą korę?
No i tu nastąpiła skucha. Nie wiedziałem, dlaczego kora brzozy jest biała. Dorośli nie zastanawiają się nad takimi oczywistymi sprawami. Jest biała i już. Ale dla trzyletniego dziecka to nie jest takie oczywiste. Wszystkie drzewa mają ciemną korę a tylko brzoza białą. Więc pytanie ‘dlaczego’ było pytaniem oczywistym. Nie byłem jednak w stanie wyjaśnić. Nie wiem, odpowiedziałem, jak dojedziemy do domu to sprawdzę i ci powiem. Jak dojechaliśmy do domu, wnuczka zapomniała o brzozie. Ja jednak nie zapomniałem i sprawdziłem1. 
Na wiosnę i wczesnym latem, brzoza oprócz ładnej białej kory ma jeszcze ładne zielone liście. I pewnie z tych powodów, młodymi brzózkami przystraja się ołtarze na procesję Bożego Ciała.
Mieszkam w Gdyni, ale rodowitym gdynianinem nie jestem. Do Gdyni przyjechałem z Kotliny Kłodzkiej. Tamte okolice to tzw. ziemie odzyskane. Toteż w tamtym czasie, na uliczkach Bystrzycy Kł., w której chodziłem do szkoły średniej, na studzienkach rurociągów wodnych, spotkać można było napisy ‘wasser’. I widząc te napisy ‘wasser’, myślałem o tym, że chciałbym mieszkać w mieście, które od początku do końca zostało zbudowane przez Polaków. A na studzienkach będzie napisane woda a nie ‘wasser’.  No i to moje marzenie z dzieciństwa, a właściwie już lat młodzieńczych, spełniło się. Gdynia została zbudowana przez Polaków. I na studzienkach wodnych są napisy woda a nie ‘wasser’. Jak to było kiedyś na ziemiach odzyskanych. Teraz już nie. Ostatnio jak tam byłem to sprawdziłem. Studzienki wodne mają tam już napisy woda a nie ‘wasser’.
Ale wróćmy do brzozy. Wczoraj był dzień Bożego Ciała.  I tak, jak to jest w całej Polsce, ulicami Gdyni szły również procesje.  A ołtarze przystrojone były młodymi brzózkami. Tam, w Kotlinie Kłodzkiej, gdy nabożeństwo przy danym ołtarzu skończyło się, ludzie szli dalej. Tutaj w Gdyni jest trochę inaczej. Część uczestników procesji podchodzi do brzózek stojących przy ołtarzu i odrywa z nich kilka zielonych gałązek. I z tymi zielonymi gałązkami idą dalej w procesji. A po procesji zabierają gałązki do domu. Kaszubski zwyczaj, którego wcześniej nie znałem. I którego nie było tam na południu, w Kotlinie Kłodzkiej.
Muszę się przyznać, że ten kaszubski zwyczaj na początku raził mnie mocno. Odbierałem go jak coś niestosownego, coś w rodzaju dewastacji. Ale po latach, któregoś razu będąc na procesji Bożego Ciała, sam podszedłem do przystrojonego ołtarza. I ze stojącej tam brzózki bezwiednie oderwałem gałązkę.  Dopiero jak miałem ją w ręku, uświadomiłem sobie, co zrobiłem. I zdałem sobie sprawę, że chyba już jestem Kaszubą. Co prawda nie z urodzenia, ale z ‘asymilacji’.
Wczoraj też przyniosłem zielone, brzozowe gałązki do domu.
I jeszcze słowo o ideach, co mają konsekwencje. Richard M. Weaver, filolog, myśliciel napisał książkę pod tytułem ‘Idee mają konsekwencje’.  Książka jest o kryzysie i rozpadzie cywilizacji zachodniej.
Boże Ciało jest jednym z najważniejszych świąt katolickich. Jeszcze nie tak dawno, w procesjach Bożego Ciała były tłumy. Dzisiaj procesje też są liczne, ale jakby mniej tłumne. Ludzie wierzą w Boga, ale do kościoła i na procesję już nie idą. A przecież idee mają konsekwencje. Jeżeli wierzą w Boga, to przecież powinni iść.
Czy kryzys, o którym pisze Weaver dotarł już i do nas?
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

21-06-2019 [08:28] - xena2012 | Link:

Nieco zboczę z tematu.Spacery z dziećmi to okazja do przekazywania im wiedzy z otaczającego świata.Czy ta nauka teraz będzie dominowac w przedszkolach czy szkołach?Czy dzieci uczone tylko zachowań seksualnych będą się nawet interesować brzozą,zwierzetami nauką?

Obrazek użytkownika Obserwator_3

21-06-2019 [09:24] - Obserwator_3 | Link:

Dzieci nie trzeba uczyć zachowań seksualnych, ostatecznie jest to poziom instynktów podstawowych, uczyć trzeba jak sobie dawać radę z popędami - tego przecież dotyczy cała otoczka kulturowa i całe wychowanie w tradycyjnym tego słowa znaczeniu.

Natomiast nie będzie komu tej kultury przekazywać ani pełnić roli wzorców ("verba docent, exempla trahunt"). Bo kto będzie miał to robić? Dawniej na uniwersytetach z rozmaitych zagadnień wykładowcy prowadzili fakultety, teraz wprowadzają zajęcia "gender", z racji treści raczej prowadzone przez "pokładowców" w formie "fuckultetów", no to czego taki przegenderowany absolwent ma uczyć dzieci? Fizyki?

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

22-06-2019 [07:07] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ xena2012
Będą się interesować. Niemniej zgadzam się, że nauka o seksie w przedszkolu czy początkowych klasach szkoły podstawowej nie jest potrzebna.

Obrazek użytkownika tricolour

21-06-2019 [08:45] - tricolour | Link:

Spokojnie podejść i zerwać to jeszcze ok. U mnie starzy ludzie rzucili się na drzewka jak na majtki w Lidlu, zanim ksiądz z kolan wstał. Nie było w tym ani szacunku, ani dostojeństwa, ani powagi.

Tak to wyglądało, jakby z Bożego Ciała najważniejsze bylo to, że coś da się przytargać do chaty.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

22-06-2019 [08:16] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ tricolour
Bardzo surowo pan ocenia. A poza tym takie zachowania (które pan opisuje) to jednak wyjątki a nie norma.

Obrazek użytkownika tricolour

22-06-2019 [11:59] - tricolour | Link:

Gdy w procesji idzie się z kilkuletnim synem, to się widzi i czuje znacznie więcej. Dla niego były to zwykłe drzewka, nad którymi się rozczula dostrzegając harmonię, piękno i pewnie potrzebę ich naturalnego istnienia. Był zszokowany gdy banda rzuciła się rwać gałęzie, bo nie wiedział on po co komu gałęzie bez drzewa. Widziałem w jego oczach i strach, i pytanie, że może jednak ma to jakiś sens, że szarańcza zostawiła kikuty.

Dla mnie nie ma to sensu.

Obrazek użytkownika Tomaszek

22-06-2019 [17:20] - Tomaszek | Link:

Ty lepiej przestań do tego kościoła chodzić . Jeżeli Twoim zdaniem jest tam dzicz rozpusta ,banda . Idż do Lidla po majtki bo wierz mi nikt tam się o majtki nie bije , może gałązki brzozowe też będą sprzedawać .Regularnie  chodzisz do tego kościoła i wszystko tam be . Ludzie dzicy bezwstydni chamscy , księża oszuści , hipokryci , erotomani , o hierarchii lepiej nie pisać . Człowieku co ty tam robisz ? Szanuj swoje zdrowie . A meldunki jak  już musisz pisać to chodż sam ,
nie gorsz swoich dzieci . Strach do Tego Twojego kościoła chodzić . 

Obrazek użytkownika tricolour

22-06-2019 [18:30] - tricolour | Link:

@Tomaszek

"Regularnie  chodzisz do tego kościoła i wszystko tam be" - nie wszystko. Co jest be, to jest be i to trzeba zauważać, by było co poprawiać.

Polecam książkę księdza Adama Żaka (znajdziesz w Necie jak wysoko jest umocowany) pod tytułem "Wierzchołek góry lodowej...".
Polecam, serio i bez szyderstwa. Warto niektóre sprawy wiedzieć od osoby z kierowniczych kręgów.

Obrazek użytkownika Tomaszek

22-06-2019 [19:24] - Tomaszek | Link:

@ Dreifahrben
Książek to Ty mi nie polecaj , niezależnie od autora . Widać suma Twoich lektur przeryła ci mozgi , że nie wiem czy Ci współczuć czy uciekać . Nie oczekuję od Ciebie nic mądrego ani pozytywnego . Jedynym pozytywem Twojego bytu na tym forum jest wyrobienie świadomości , że takie zryte łby na tym świecie istnieją . I nie cytuj mnie bo wzorem kolegi z forum zastrzegał będę każdą swpją wypowiedż . To duży obciach jak taki ktoś wyciera sobie przednią część bąbla na końcu szyi (ludzie tam mają twarz) moimi słowami . W swoim towarzystwie możesz pieprzyć swoje bzdety , walić na kościół co chcesz , lizać dupy swoim panom . Ale tu pamiętaj będziesz dopilnowany , wyprostowany i do pionu postawiony . 
Zdrówka życzę , mentalnego przede wszystkim
Tyle

Obrazek użytkownika tricolour

22-06-2019 [23:59] - tricolour | Link:

No to zobaczymy, jak mnie będziesz prostował i czym. Chętnie popatrzę jak się znów zatrzęsiesz przed klawiaturą... założymy się? Hehehehe....

Obrazek użytkownika Tomaszek

23-06-2019 [01:44] - Tomaszek | Link:

O co chcesz się zakładać Gołodupcu ? Kredyt we franolach , dzieci a on jeszcze fika .

Obrazek użytkownika tricolour

23-06-2019 [10:39] - tricolour | Link:

O co chce się zakładać? Że będę pisał spokojnie i rzeczowo, a ty będziesz trząsł się nad klawiaturą jak psychicznie chory z nienawiści. Kaleczysz język ojczysty, książek nie czytasz i nie chcesz czytać z przyczyn oczywistych: czytanie wzmaga myślenie, a gdy zaczniesz myśleć, to zobaczysz jakie miejsce zajmujesz w życiu - to miejsce jest takie, że musiałeś uciekać z ojczyzny. Uciekałeś przed polskim wymiarem sprawiedliwości, bo nawaliłeś. To stąd twoja nienawiść. Do siebie.

Rozumiesz, jak to działa? Chora z nienawiści wyobraźnia podsuwa wyimaginowany kredyt frankowy, by napisać "gołodupiec", a zaraz obok pisać, że dużo zarabiam i nie potrzebuję kredytu.

Najwyższy czas przyjąć do wiadomości, że jak długo się trzęsiesz, tak długo w rozmowie ze mną nie jesteś partnerem.

Obrazek użytkownika Pani Anna

23-06-2019 [12:13] - Pani Anna | Link:

@tricolour, takie przechwalanie się swoimi zarobkami (a robisz to niemal przy każdym swoim wpisie) jest nienormalne i świadczy o jakichś ogromnych zaszłościach i kompleksach. Typowe dla nuworyszy i ludzi z "awansu" społecznego. Spotykane obecnie głównie wśród "menagerów" firm ubezpieczeniowych usiłujących przyciągnąć frajerów do sprzedaży "produktów finansowych" naiwnym.
Prawdziwe pieniądze lubią ciszę. Ale co ty możesz o tym wiedzieć. 

Obrazek użytkownika tricolour

23-06-2019 [15:33] - tricolour | Link:

@anna

O zarobkach to nie ja, to zazdrośnicy. Mnie to wali, juz sie przyzwyczaiłem, czego nie można powiedzieć o niektórych.

Jest ok, proszę się nie martwić o mnie.

Obrazek użytkownika Pani Anna

23-06-2019 [16:44] - Pani Anna | Link:

@tricolour
odwracasz kota ogonem, jak zwykle. Każdy tutaj wie, że to ty zacząłeś te swoje przechwałki, jak dziecko w piaskownicy. Nikomu innemu nie przyszłoby tu do głowy opowiadać ile to on nie zarabia i traktować wszystkich innych jak gołodupców, czym zresztą kompletnie się ośmieszasz, bo nic o ludziach tu piszących nie wiesz, a nikt o zdrowych zmysłach nie zamieści tutaj wyciągu ze swojego konta, żeby udowodnić coś jakiemuś trolowi. To, o czym świadczą takie przechwałki już ci napisałam i każdy o tym dosoknale wie. 
Tak samo świadczą o tobie twoje głupkowate uwagi o ludziach ciężko pracujących przy zbiorach - każdy człowiek doskonale wie, ale specjalnie dla ciebie to przypomnę, że ten, kto w swoim życiu nigdy ciężko fizycznie nie przepracował choćby kilku miesięcy, ten nie zna życia i do niczego się nie nadaje. Szczególnie dotyczy to mężczyzn.

Obrazek użytkownika Pani Anna

22-06-2019 [18:31] - Pani Anna | Link:

@Tomaszek
Racja, też pomyślałam o tym, jak można zabierać dzieci tam, gdzie pełno pedofili? Kto normalny tak robi?

Obrazek użytkownika angela

22-06-2019 [17:24] - angela | Link:

@teczowy, jesteś strasznym pesymistą, wszystko co ?? Polskie, strasznie cię przygnebia, polityka, nawet tradycja.
Jak można w takiej traumie dłużej funkcjonować, zmień coś, bo depresja gotowa. Może kraj, tam gdzie wszystko robić wolno, tylko mowic prawdy tam nie wolno. 

Obrazek użytkownika tricolour

22-06-2019 [18:12] - tricolour | Link:

Połowa ludzi tego blogowiska pisze z zagranicy. Pouciekali pewnie za chlebem, a teraz piszą targani tęsknotą i wyobcowaniem, ale z kromką w gębie. Na lokalnych forach zagranicznych co może napisać uciekinier? Że jest duchem z drugą Rzeczpospolitą gdy tam nikt nie wie, że one się numerują i coś tego wynika?

Zaś Twoja troska o mój stan ducha jest zupełnie nadmiarowa. Z faktu durnowatych zachowań w kościele tak samo dla mnie nic nie wynika, jak z faktu rzędu polskich tirówek na leśnych trasach. To taki sam towar, zauważam to, ale nie dla mnie.

Obrazek użytkownika Tomaszek

22-06-2019 [19:42] - Tomaszek | Link:

Ciebie Dreifahrben Twoi mocodawcy potrzebują w Polsce . Bo w ich kraju to się nawet do zbierania ogórków i szparagów nie nadajesz . Ja osobiście wyjechałem z przyczyn sądowo doręczeniowych , bo czekałem na wygranie sprawy , którą wcześniej przegrałem (duża góra kasy , Twoich wypłat na długie lata , mioch na dłuższe ) Taki beneficjent burdelu i korupcji w polskich sądch . Ale bez burdelu nie byłoby sprawy ani potrzeby korzystania z nepotyzmu i korupcji . A teraz  jak wygrałem to ich wszystkich won , jak ryżego  murzyna) .I tak mi się już zostało bo otoczenie mnie doceniło a klimat łagodniejszy . I ze swego kraju jestem dumny i pobratymców też .

Obrazek użytkownika tricolour

23-06-2019 [00:10] - tricolour | Link:

Prawdą jest, że do zbierania ogórków i szparagów się nie nadaję, bo to prosta praca dla prostych ludzi. Szkoda by było mnie do takich prostych rzeczy - wartość swoją trzeba znać.

Przy okazji dam ci też pewną radę: nie pisz, że uciekałeś z kraju z przyczyn sądowych, bo trzeba znać balans między prawdomównością, a ekshibicjonizmem. Zresztą skoro musiałeś wiać, bo sąd doręczył pod znany mu adres i coś się administracyjnie wydarzyło, to znaczy, że sam nawaliłeś. Wszak list doręczony pod adres zameldowania jest skutecznym doręczeniem przesyłki sądowej, a Twój adres, to Twoja sprawa. Nawaliłeś.

Przy drugiej zaś okazji podpowiem ci, że nie jesteś w stanie w żaden sposób mnie dotknąć - a teraz, gdyś uciekinier, to im więcej napiszesz epitetów, tym oczywistsza i wyraźniejsza będzie twoja tęsknota za ojczyzną, z którą sobie nie radzisz. Proste.

Obrazek użytkownika Tomaszek

23-06-2019 [01:37] - Tomaszek | Link:

Podobnie jak niejaki Kijowski znasz swoją wartość . I skończ swoje wykłady bo to nie ten poziom . W swojej tępocie nie musisz nic rozumieć . Dotykać Ciebie nawet nigdy nie zamierzałem bo było by to za blisko . To był po prostu taki zwykły kop typu noga dupa . Żyję gdzie chcę i robię co chcę a Ty trollujesz gdzie musisz . Z dupy strzelasz za grosze . 

Obrazek użytkownika tricolour

23-06-2019 [10:26] - tricolour | Link:

Czekasz w środku nocy, by napisać? Czuwasz, by mieć ostatnie słowo i czujesz potrzebę natychmiastowej riposty językiem rynsztoka? No to sąd miał rację. Spadaj.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

23-06-2019 [16:52] - zbieracz śmieci | Link:

Spadaj prawisz do godnego szacunku chamie i prostaku co dał słowo ,że się z NB wyniesie!

Obrazek użytkownika Tomaszek

23-06-2019 [22:33] - Tomaszek | Link:

Był taki co mówił że jak się dobrze obieca to nawet wypełniać nie trzeba . A bycie chamem i prostakiem u niektórych to nawet dobrze świadczy o człowieku .

Obrazek użytkownika xena2012

22-06-2019 [19:23] - xena2012 | Link:

Dlaczego każdy tekst chocby nawet najbardziej neutralny politycznie  musi dzięki trollom przeistoczyć się w jałową dyskusję okraszoną niemiłymi slowami.Każda okazja dobra żeby Tricolour wypomniał społeczeństwu pazerność,chamstwo jak widać Boże Ciało też jest uroczystością poddaną drwinom i ironią.Przecież wystarczy nie iść. 

Obrazek użytkownika Tomaszek

22-06-2019 [19:51] - Tomaszek | Link:

Pani Anna Angela Xena 
Na Niedzielę 
www.youtube.com/watch?v=BgWD0S...

Obrazek użytkownika xena2012

22-06-2019 [21:07] - xena2012 | Link:

Miły gest,dziękuję,dobrze widzieć roześmianych, cieszących się i dobrze bawiących się ludzi. 

Obrazek użytkownika tricolour

23-06-2019 [10:47] - tricolour | Link:

@ Xena

Autor wątku pisze o tradycji zrywania brzeziny w Boże Ciało. OK, jest tradycja.

U mnie ta tradycja wyglądała jak napaść wandali na szkółkę leśną więc o tym napisałem: że jedni rwali gałęzie jakby z głodu żreć je chcieli, a inni patrzyli z zażenowaniem na szarańczę - tak to wyglądało. Moją normą jest nazywanie rzeczy po imieniu, Pani normą jest np. obrona księdza pedofila nawet wtedy gdy Prymas mówi, że pedofila trzeba karać.

Moją normą byłoby napisanie "drwinom i ironiom", a pani pisze "drwinom i ironią" o interpunkcji nie wspomnę. Taka różnica.

Obrazek użytkownika xena2012

23-06-2019 [13:04] - xena2012 | Link:

To od gałązek brzozowych przeszedł Pan do ataku na mnie -podobno bronię jakiegoś księdza pedofila.Kiedy , gdzie i jakiego ksziędza broniłam? Czy jest Pan aby trzeźwy?

Obrazek użytkownika tricolour

23-06-2019 [15:20] - tricolour | Link:

Pani manipulacją polega na tym, że złapana na obronie pedofilii poprzez negowanie pedofilii kościelnej jako powszechnego zjawiska, żąda pani wręcz podania jakiegoś nazwiska. Gdy takie nazwiska padają w filmie, to za mało. Na tym właśnie polega unik przed konfrontacją z trudnym tematem.

Obrazek użytkownika xena2012

23-06-2019 [17:40] - xena2012 | Link:

Proszę wskazać w tekście bloga gdzie ja manipuluję.Nawet w ogole nie wypowiadam się na temat pedofilii,a filmu nie ogladałam.Proszę się leczyć z omamów albo mniej pić,bo nienawiść chyba uderzyła Panu do glowy.

Obrazek użytkownika Tomaszek

23-06-2019 [16:49] - Tomaszek | Link:

A po np ma być dwukropek , tylko pan polonista -purysta informatyk nie wie jak to się robi na klawiaturze .Na WUMLu nie uczyli ?

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

23-06-2019 [21:31] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ blogerzy 'tricolour' i 'Tomaszek'
Panowie, proszę o zachowanie umiaru w dyskusji.

Obrazek użytkownika Tomaszek

23-06-2019 [18:49] - Tomaszek | Link:

O.K.