Kto atakuje tankowce u wejścia do Zatoki Perskiej?

 
W czwartek, 13 czerwca 2019 r., zaatakowane zostały dwa tankowce w Zatoce Omańskiej.  Doszło na nich do eksplozji i pożaru.  USA oraz Arabia Saudyjska oskarżyły o to Iran.  Ten zdecydowanie zaprzecza:

  "Teheran odrzuca wszelkie oskarżenia o przeprowadzenie ataków w Zatoce Omańskiej. Odpowiedzialnością za uderzenie na tankowce obciążył Iran amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.
Według niego, informacje wywiadu i rodzaj użytej broni wskazują na to, że atak został zainspirowany przez ten kraj.
Z norweskiego i japońskiego tankowca ewakuowano wczoraj w sumie 44 marynarzy. Według irańskiej agencji informacyjnej IRNA, zostali przewiezieni do portu Jask na południu Iranu, niedaleko wejścia do Zatoki Perskiej. 
Teheran kategorycznie odrzucił amerykańskie oskarżenia. Według oświadczenia irańskiej misji przy ONZ, kraj ten jest gotowy do zapewnienia bezpieczeństwa strategicznych przejść morskich. Odpowiedzialnością za eskalowanie napięcie w regionie Bliskiego Wschodu obarczył Stany Zjednoczone i jego regionalnych sojuszników." {TUTAJ}.

  Nikt nie zginął, a uszkodzony tankowiec odholowywany jest z wód Iranu.  Czytamy {TUTAJ}:

  "Norweski tankowiec Front Altair, uszkodzony w czwartek w Zatoce Omańskiej w wyniku eksplozji, jest odholowywany z wód irańskich.
Rozważane jest przepompowanie transportowanej przez Front Altair benzyny ciężkiej (produkt ropopochodny) do zbiorników innego statku - poinformowano. 
Front Altair i japoński tankowiec Kokuka Courageous zostały uszkodzone w Zatoce Omańskiej, być może w wyniku ataku. USA twierdzą, że był to atak i oskarżają Iran. Teheran zdecydowanie zaprzecza.".
  
  Miesiąc wcześniej, 12 maja 2019 doszło do "ataku sabotażowego"  na dwa saudyjskie tankowce:

  "Dwa saudyjskie tankowce zostały poważnie uszkodzone podczas „ataku sabotażowego” u wybrzeży miasta Al-Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – poinformował w poniedziałek minister energetyki Arabii Saudyjskiej Chalid al-Falih. (...) – Ataki szczęśliwie nie spowodowały żadnych ofiar ani wycieku ropy, doszło jednak do poważnych uszkodzeń w strukturze obu statków – podkreślił al-Fahid.   Nie podał nazw zaatakowanych statków ani nie wskazał ewentualnych podejrzanych. Według jego informacji do ataków doszło w pobliżu od Al-Fudżajry w Zatoce Omańskiej ok. godz. 6.00 w niedzielę." (...) Al-Fudżajra jest oddalona o ok. 140 km na południe od cieśniny Ormuz i jest uważana za port strategicznie ważny dla handlu ropą w tej części świata, pośredniczący w obrocie tym surowcem między Zatoką Perską a subkontynentem indyjskim i Afryką. Przez Ormuz rocznie przepływa 20 proc. światowych transportów ropy, a Iran wielokrotnie groził zablokowaniem cieśniny w odpowiedzi na wrogie działania Waszyngtonu." {TUTAJ}.

  Również i wtedy doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton obwiniał Iran.  Czy słusznie?  Nie mogę zrozumieć, jaki interes mógłby mieć Iran w tego typu atakach.  Na zwalczaniu Iranu i zwiększaniu napięcia w Zatoce Perskiej zależy za to Izraelowi.  Od wielu lat usiłuje on wciągnąć USA w wojnę z Iranem.  Warszawska konferencja bliskowschodnia miała na celu utworzenie sojuszu miedzy Arabią Saudyjską a Izraelem.  Ataki na tankowce mają być może temu posłużyć.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

16-06-2019 [22:56] - Jabe | Link:

Ciekawe, czy będziemy musieli tam posłać żołnierzy.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-06-2019 [23:09] - Imć Waszeć | Link:

Dla uzupełnienia tematu warto sobie przejrzeć dwa artykuły z Wikipedii (dopóki nie dostaną nóg, albo zaczną być seryjnie poprawiane):

1) https://en.wikipedia.org/wiki/...
2) https://en.wikipedia.org/wiki/...

Uzupełnienie, czyli rys historyczny oraz jeden z klasycznych przykładów, w którym na koniec typowe nachalstwo i brak hamulców zdekonspirowało tajną akcję:
3) https://en.wikipedia.org/wiki/...
4) https://en.wikipedia.org/wiki/...

PS: Dla niecierpliwych polecam film na YT: https://www.youtube.com/watch?...
A jak myślicie, co może zostać zaszyte w naszych potencjalnych elektrowniach i co zrobi z tym jakiś nachal? ;)

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

17-06-2019 [02:52] - Kazimierz Kozio... | Link:

kto atakuje? najemnicy od ktorych roi sie w tamtych okolicach z powodu sztucznie podtrzmywanego geszeftu z piratami somaliskimi z ktormi strony rzekomo zainteresowane moglyby rozprawic sie w ciagi paru dni i to raz na zawsze, ale od wielu lat sa jedynie zainteresowane "walka o pokoj" ktorej bron panie boze nie nalezy wygrac...

a kto zlecil wykonanie zadania zatopienia tankowcow emerytom sluzb specjalnych, ale tak szczegolowego zeby wlascicielami tych tankowcow bylli sojusznicy i zeby nie bylo strat w ludziach? stawiam na izrael

Obrazek użytkownika Adam66

17-06-2019 [03:51] - Adam66 | Link:

Wyjaśnienie jest tylko jedno - to "eskimosi" znowu chcą wpakować USA w nie swoją wojnę a przy okazji, ze względu na "sojusz strategiczny" i Polskę...