Stało się – wartość giełdowa PKO BP wyższa niż niemieckiego

Stało się – wartość giełdowa PKO BP wyższa niż niemieckiego giganta Deutsche Banku
1. W tym tygodniu wartość giełdowa największego polskiego banku PKO BP, była wyższa od wartości giełdowej niemieckiego giganta Deutsche Banku, choć jeszcze kilka lat temu , niemiecki bank był pod tym względem 20-krotnie większy.
Od wielu miesięcy wartość PKO BP sukcesywnie rośnie, ostatnio urosła o 5% w stosunku rocznym i przekroczyła 52 mld zł, a niemiecki gigant ma cały czas kłopoty i jego wartość w stosunku rocznym zmalała o 5%.
I nie zanosi się na zmiany, PKO PB ma większy potencjał wzrostu, czyli jest postrzegany przez inwestorów jako atrakcyjne aktywa, niemiecki bank ma kłopoty i być może będzie się musiał połączyć z innym niemieckim gigantem Commerbankiem.
2. Przypomnijmy tylko, że poprzednia koalicja PO-PSL sprzedając kolejne pakiety akcji PKO BP pod potrzeby finansowe budżetu, doprowadziła do sytuacji, że udziały Skarbu Państwa w tym banku spadły poniżej 30% i niewiele brakowało, żeby polskie państwo przestało w nim być wiodącym akcjonariuszem.
Po powstaniu rządu Zjednoczonej Prawicy ta wyprzedaż „skarbów rodowych” została zablokowana, a sam bank PKO Bank Polski, zaczął akwizycję i wykup aktywów bankowych.
Jakiś czas temu, PKO BP przejął PKO BP przejął całą grupę Nordea (Nordea Bank, Nordea Finance, Nordea Polska TunŻ) i w ten sposób został największym pod względem aktywów polskim bankiem.
Cały czas rośnie jego wartość giełdowa, bo inwestorzy nie tylko dostrzegają powiększanie jego aktywów ale także działania rozwojowe, a więc możliwość przynoszenia akcjonariuszom coraz wyższych zysków.
3. Przypomnijmy także, że na początku na początku grudnia 2016 roku oficjalnie ogłoszono, że dwa polskie podmioty PZU i PFR podpisały z włoskim bankiem Unicredit umowę, która przewiduje zakup przez nie odpowiednio 20% i 12,8% akcji banku Pekao S.A. za łączną kwotę 10,59 mld zł.
Cena za pakiet przypadający PZU wyniosła ok.6,5 mld zł, pakiet PFR kosztował ok.4 mld zł, uzgodniono także, że obydwa podmioty nabędą także podmioty zależne od banku Pekao, mianowicie Pioneer Pekao Investment Management, Pekao Pioneer PTE, oraz Dom Inwestycyjny Xelion, przy czym łączna cena nie przekroczy kwoty 634 mln zł.
Jeszcze wcześniej PZU przejął Alior Bank, który z kolei kupił Meritum Bank i działalność podstawową Banku BPH, a jak już wspomniałem, PKO BP przejął całą grupę Nordea.
Po przejęciu przez PZU i PFR grupy Pekao S.A. w polskich rękach będzie około 54 % aktywów sektora bankowego w Polsce i jest to znaczący postęp w stosunku do sytuacji sprzed kilku lat, kiedy to w naszych rękach było niewiele ponad 20% aktywów tego sektora.
W ten sposób powstała w Polsce największa w Europie Środkowo-Wschodniej grupa świadcząca zdywersyfikowane usługi finansowe o łącznej sumie bilansowej wynoszącej ok. 360 mld zł (włączając aktywa PZU, Pekao S.A i Alior Banku).
4.Przypomnijmy także, że pod koniec 2018 roku Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) podał, że dwa największe polskie banki z wiodącym udziałem Skarbu Państwa, znalazły się na pierwszym i trzecim miejscu w UE, jeżeli chodzi o odporność na negatywne scenariusze makroekonomiczne w testach warunków skrajnych przeprowadzonych przez ten Urząd.
Chodziło o PKO Bank Polski, w którym Skarb Państwa ma blisko 30% akcji (zajął pierwsze miejsce) i niedawno odkupiony od Włochów przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju, Bank Pekao S.A (zajął trzecie miejsce).
Tzw. stres testy są organizowane cyklicznie przez EUNB i mają na celu zapewnienie organom nadzoru bankowego i uczestnikom rynku (głównie kredytobiorcom, posiadaczom depozytów) jednolitych, spójnych i porównywalnych danych o wypłacalności europejskich banków w przypadku niekorzystnych warunków gospodarczych (na przykład kryzysu gospodarczego i finansowego).
W stres testach udział wzięło 48 największych banków z krajów Unii Europejskiej i Norwegii, których aktywa obejmują około 70% aktywów europejskiego systemu bankowego, więc fakt, że w pierwszej trójce w UE są aż dwa największe polskie banki, zasługuje na szczególne podkreślenie.
Prześcigniecie przez PKO PB Deutsche Banku pod względem wartości giełdowej i liderowanie w europejskich stres testach przez PKO BP i Pekao S.A. przeczą tezie forsowanej w Polsce przez różnej maści liberałów, że tylko podmioty prywatne w tym w szczególności w sektorze finansowym (w bankowości), są gwarantem ich rynkowego działania.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

08-06-2019 [18:30] - zbieracz śmieci | Link:

Pieją kużmiuki pieją wcześniej o orlenie a dziś o pko bp.
PKO BP od zawsze czyli po transformacji był maszynka do robienia kasy dla akcjonariuszy ale srogi dla posiadaczy kont.ma też swoją i to poczesną pozycję w dławieniu krajowej przedsiębiorczości ...!
Wszystkie banki w Polsce prowadzą działalnośc która jest nie do pomyslenia w krajach ich pochodzenia a dotyczy to tzw.Zachodu bo poza tradycyjną bankowością prowadza własne biura maklerskie co jest nie do pomyślenia gdzie indziej ,działalność ubezpieczeniowąi inne para bankowe działania ktylko ,że dla Polski to nic nie znaczy a nawet jest wrecz szkodliweóre z mocy prawa powinny tu byc wydzielone a ,że wolno tutaj to pozwala się bankom kontrolować i rynek akcji i ubezpieczeń-skarbce mają zapełnione po sufit tyle tylko ,że dla rozwoju kraju nic nie dają.
Mieś w nazwie "Polski" to czysta zmyła przegląd tego co banki robia i czy zgodnie z prawem to drugie .!

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

08-06-2019 [19:31] - Imć Waszeć | Link:

Wzrost PKO BP polega na tym, że okradane są konta klientów za pomocą opłat manipulacyjnych. Ja płacę już około 20 zł miesięcznie za jedno konto za sam "przywilej" trzymania u nich swojej kasy. Smaczku dodaje fakt, że rząd nakazał każdemu pracującemu Polakowi posiadanie konta w banku, a innego dodatkowego przy prowadzeniu działalności "gospodarczej" (czyli dzisiaj jest to goły etat u jakiegoś kolesia z ogonkiem w WSI - "optymalizacja" kosztów pracy kosztem pracowników). Oczywiście można też trzymać sałatę w niemieckim banku, ale chyba nie o to rządowi chodzi, prawda?

PS: Żeby nie być gołosłownym, oto fragment wyciągu:

1) Opłata za prowadzenie rachunku: 9.90 zł
2) Opłata za informację SMS: 7.00 zł
3) Opłata za wykorzystanie kodu TAN: 0.58 zł (za każdą operację, czyli 20 operacji to już ponad dycha)

Do tego dochodzi koszt opłat bankomatowych, koszt samej karty kodów i koszt karty VISA (ten akurat się rozkłada na lata).

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

08-06-2019 [20:19] - zbieracz śmieci | Link:

Ten haracz zdzierany z posiadaczy rachunków to wiedza ,że taki klient nie ma alternatywy bo w innym banku może i nie zapłaci za coś za co płacic nigdy nie powiniem ale zostanie okradziony w inny sposób.
Powierzając bankowi swoje pieniadze oczekuje dobrego oprocentowania wkładów i ich bezpieczeństwa a bank ma zarabiać na róznicy pomiedzy tym co ma dac mnie a udzielonym kredytem za moje i nie na zasadzie lichwy.Zapomniano ,że trzy strony musza byc zadowolone z wzajemnej współpracy--ja ,kredytobiorca i bank !
Co do tego niemieckiego banku ,to wzorzec jak mozna brać udział we wszystkich przewałach bankowych a nałożone kary nic nie dały bo wiedzieli ,że jak doprowadzi rząd USA do upadłości to bekną nie tylko niemcy,istnieje zagrożenie ale przycisk od wybuchu jest w szafie.

Obrazek użytkownika Jan1797

09-06-2019 [11:59] - Jan1797 | Link:

Wzrost PKO BP polega na tym, że okradane są konta klientów za pomocą opłat manipulacyjnych.

A spadek, jakie są jego skutki;)))

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

10-06-2019 [19:59] - Imć Waszeć | Link:

No chyba panie Janie nie zachwalacie mi tu okresu PRL, kiedy lokaty śmiały przynosić zyski, co? Jak dla mnie to w bankowości coś się wyraźnie popi... od czasu ostatniego globalnego szwindla i teraz wszyscy grzecznie milczą i płacą. Bo że jakoś komunizm był wypłacalny, a kapytalyzm już nie, to nie do mnie ta gadka. Tak więc spadek POKO BP skutkuje jeszcze większym dojeniem kont klientów. I gdyby nie państwowe dyby i karbowy od finansów w rządzie, to nie opłacałoby się nikomu posiadanie konta w banku. Pieniądze leżące w skarpecie zarabiają więc na siebie procent, którego nie może ukraść bank. Proste.

Obrazek użytkownika Jabe

08-06-2019 [20:06] - Jabe | Link:

Polska krowa przerosła niemiecką świnię.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

09-06-2019 [11:22] - zbieracz śmieci | Link:

Ta notka to klasyk jak można zmanipulować informację i nie wiem czy z głupoty czy ku pokrzepieniu serc.Chodzi o PKO BP i Deutsche Bank  i jak sam autor pisze niemiecki był kilka lat 20 razy wiekszy niz nasz ,niemieckiemu spadło o 5 % w ostatnim roku a naszemu przybyło i to ma byc dowód jacy jestesmy cacani a już z ten bank to cudo wianki.
Manipulacja polega na nie podaniu prawdziwych przyczyn toczeniu się w nicość DB a rosnąca wartośc PKO BP to wynik tylko tego ,że w nazwie ma "Polski" a ja nie korzystam z jego usług bo w obcych proponują mi lepsze kredytowanie ,tam zrozumieli ,że zwykłe łupienie juz nie ma sensu a w ":polskim " chyba nigdy do tego nie dojdzie.
Gdyby Bank Krajowy miał możliwości i chęci otwarcia na klientów idywidualnych i firm ,nawet tych małych i okazał szacunek należny partnerom w biznesie to w krótkich abcugach BK byłby na czele.
Wszystkie działajace u nas banki nie pomagaja naszym inwestorom na rozwój a te obce finansuja obcych inwestorów a szczególnie z krajów gdzie siedziby bankow a oprocentowanie kredytów jest śmiesznie niski wobec proponowanym naszym i bez gwarncji ,że nie odmówi wypłaty ostatniej transzy potrzebnej na uruchomienie produkcji,co juz nie raz nie dwa bywało a i PKO BP też tak robił -odmawiano w zmowie i porozumieniu banków a jak inwestor zbankrutował to inwestycja prawie gotowa przechodziła w obce ręce za psi grosz.!