Płonie katedra Notre Dame w Paryżu

  Właśnie obserwuję ten pożar na ekranie TV.  Wybuchł on około godz. 18:50 i trwa do tej pory [16.04.2019, godz. 21:30] czyli już prawie trzy godziny.  Spalił się dach katedry i runęła czterdziestometrowa drewniana iglica, która była właśnie remontowana.  Wydarzenie to relacjonowane jest na żywo {TUTAJ}.  Czytamy:
 
  "Płonie średniowieczna katedra Notre Dame w stolicy Francji Paryżu. Ogień widać z daleka. Runęła iglica kościoła, po chwili także dach nawy poprzecznej. Według rzecznika katedry płonie całe drewniane wnętrze i zapewne nie uda się go uratować.".
 
  Od razu przypomniałam sobie rok 1988, kiedy to miałam okazję zwiedzić katedrę.  Największe wrażenie zrobiły na mnie przepiękne witraże.  Mogę mieć jedynie nadzieję, że one w pożarze nie ucierpią.  Taki pożar, w dodatku w Wielkim Tygodniu to fatalny znak dla Europy.  Czuję się tak samo, jak 30 października 2016 r., kiedy to trzęsienie ziemi zniszczyło doszczętnie bazylikę św. Benedykta w Nursji.  Ta ostatnia ma być odbudowana [{TUTAJ} i {TUTAJ}].
 
    Oczywiście Notre Dame prawdopodobnie też zostanie odnowiona, ale część strat już jest nieodwracalna.  Ten pożar - to zły znak dla chrześcijaństwa, Francji i całej Europy.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

15-04-2019 [22:53] - Marek1taki | Link:

Niewiarygodne, bolesne i symboliczne wydarzenie. Uzmysławia, że jesteśmy ze wspólnego pnia cywilizacyjnego. Jeżeli to nie wyzwoli kontrrewolucji to Europa od tego momentu osunie się w otchłań.
Nikt nie wierzy w przypadek. Dzisiaj wolno jeszcze o tym mówić. Padają skojarzenia z 9 IX 2001r.
Podejrzewam, że propaganda się jutro odezwie i podzieli na "racjonalistów" obrońców "symboliki laickiej" i "wyznawców".
Po rewolucji, po permanentnej walce z kościołem, po I wojnie światowej, po podboju socjalem, po okupacji kolonizatorów przez kolonizowanych przyszedł czas na symboliczny cios pałką w głowę.
Czy Francja przetrwa czas odbudowy Katedry?

Obrazek użytkownika krystal

17-04-2019 [13:51] - krystal | Link:

Nikt nie wierzy w przypadek. Wielki Tydzień wybrany nie bez kozery.
Wystarczy przypomnieć:  https://www.wykop.pl/link/4903... 
Algierski zamachowiec zamierzał dokonać zamachu wewnątrz katedry, ale najpierw musiał zamordować pilnujących tam policjantów: https://www.defence24.pl/atak-....
 

Obrazek użytkownika krystal

17-04-2019 [14:36] - krystal | Link:

Uścislając:
W 2018roku zdewastowano 875 francuskich kościołów,129 kościołów zgłosiło kradzieże, zdewastowano  także 59 cmentarzy. W 2017 r. zdewastowano 1045 kościołów, okradziono 109. Od lutego 2019 spłonęło we Francji 11 kościołów.
„Francjo, najstarsza córko Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem” - Jan Paweł II
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

15-04-2019 [23:34] - Pani Anna | Link:

Płonie Katedra, jakby ktoś podpalił stos... Wielki Tydzień, od lutego 11 kosciołów spłonęło we Francji, a na koniec ta jedna, najważniejsza, największa, z KORONĄ CIERNIOWĄ CHRYSTUSA w środku...
Nie wiadomo, czy będzie odbudowna. Od kilku lat bito na alarm, że Katedra wymaga renowacji, nie było ani złamanego euro na ten cel. Francja ma gdzieś swoje kościoły, a pożar Notre Dame, to symbol. Przetrwała 800 lat, wojny i rewolucje, a nie przetrwała początku XXI wieku i całej tej "nowoczesnośći"(nie było systemu przeciwpożarowego?). Nic mnie już nie zdziwi, nawet, jak na tym miejscu powstanie meczet, albo nowoczesny biurowiec...

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

15-04-2019 [23:38] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Witraże już nie istnieją, ale podobno uratowano Koronę Cierniową.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

16-04-2019 [06:26] - zbieracz śmieci | Link:

Za ten pożar ponosi pełną odpowiedzialność komuszy rząd francusk który po konfiskatach i przejeciu wszystkich obiektów sakralnych KK wybudowanych przed 1920 rokiem jest ich aministratorem i właśćicielem i to na nim spoczyna odpowiedzialnośc za zabezpieczenie p-poż jak i bezczeszczeniem a Katedra była wielokrotnie bezczeszczona a reakcja komuszych władz była żadna.
W tych przejetych kościołach odprawiane są Msze Świete ale to tylko taka zasłona dymna dla turystów mająca świadczyć o wolności religijnej dla KK,nic innego!
Po zamachu na redakcję prezydent nakazał biskupowi diecezjalnemu odprawienioe mszy żałobnej za zabitych chociaż ci nie byli wiernymi KK a wręcz wrogami.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

16-04-2019 [08:00] - zbieracz śmieci | Link:

Macroni prezio państwa co sili sie na mocarstowość nie ma zamiaru angażowac swoich środków a wyciaga żebracza rekę o pomoc  licząc na datki wiernych synów i córki KK ale ani słowem nie wspomniał o tym czy komuchy cokolwiek dołożą do odbudowy przecież ich ukradzionej "własności",taka ich mendowata moralność !
Odbudujecie czy nie nasza własnośc to wasza sprawa a ruiny i tak przyjdą oglądac turyści zostawiając nam kasę ...

Obrazek użytkownika Darek65

16-04-2019 [07:53] - Darek65 | Link:

Nie ma przypadków, są tylko znaki....

Obrazek użytkownika xena2012

16-04-2019 [13:51] - xena2012 | Link:

Straciłam nadzieję,że Polaków może jeszcze cos łaczyć,chocby solidarnośc w obliczu tragedii,katastrofy czy innych zdarzeń.Już Smoleńsk pokazał paskudne oblicze PO.SLD i pospolitej dziczy napuszczanej na prawicę i katolików. Pożar katedry też dał podstawy do ataku na katolików Polaków.Wystarczy poczytać wpisy takich ,,autorytetów'' jak Lis,Szczerba,Misiło,Palikot.....

Obrazek użytkownika Jabe

16-04-2019 [14:51] - Jabe | Link:

Może nie jest tak źle, jeśli oczywiście pominąć te dwa fanatyczne plemiona polityczne, które zmonopolizowały politykę.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-04-2019 [16:42] - Imć Waszeć | Link:

Nie, to nie jest ten przypadek. Chodzi raczej o to, że jeśli władza ubiera sie w szaty żarliwych patriotów, radykalnych liberałów, bardzo wierzących, albo mędrkujących, to społeczeństwo automatycznie chce stawać okoniem. Wykorzystuje to lewactwo i marksiści do uprawiania polityki. Ale dlaczego społeczeństwo staje okoniem, bo tu jest sedno problemu? Bo władza nauczyła się kłamać, kraść i żyć dla samej siebie. Proste. Aby to zmienić, władza musi jakoś przekonać społeczeństwo, że nie jest taka jak na załączonym obrazku. Musi też zrozumieć, że każda idea, której się cynicznie chwyci w marszu po władzę dla władzy, zostanie zeświniona i zniszczona. Nie tak trudno to zrozumieć, ale klasa polityczna musiałaby się wywodzić z prawdziwej myślącej inteligencji, a nie z bagna postsowieckiego i marksistowskiego, którą cechuje głównie opapierzenie (np. zezwolenie w formie papieru od władz na leczenie, sądzenie, pałowanie, uczenie dzieci, łowienie ryb, kierowanie rowerem, chodzenie po lesie itp). Nie chodzi o to, żeby to rozstrzygał jakiś mityczny rynek, bo taki nie istnieje i nie będzie istniał nigdy, ale żeby społeczeństwo czuło, że akurat takie sprawy zależą głownie od niego. Na przykład wybieralność sędziów i ławnicy oraz niezależność nauczycieli zarówno od samorządu lokalnego, jak i władzy centralnej, czy jakiś system referendów i odwoływania "przedstawicieli" z wyborów.

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

16-04-2019 [19:33] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Jakież to wymowne: krótka, treściwa notka o pożarze Notre-Dame de Paris, niezabarwiona  w żaden sposób poliitycznie, co jest oczywiste, wywołuje takie "komentarze", że ręce opadają. Zaraz wchodzi polityka w swoich brudnych buciorach  w wydaniu domorosłych politykierów, albo porównywanie z katastrofą smoleńską, która oczywiście wywołała podział Polaków, ale przez kogo?  I co to ma wspólnego z  paryskim dramatem, dramatem nie tylko Francuzów i wcale nie politycznym?!

Obrazek użytkownika krystal

17-04-2019 [13:36] - krystal | Link:

Biedni Francuzi patrzą na katedrę Notre Dame: https://www.youtube.com/watch?...
Nb Gdy 11 lutego 2013 roku papież Benedykt XVI zrezygnował z posługi biskupa Rzymu, w kopułę Bazyliki św. Piotra trafił piorun.
Katolicyzm powoli zmuszany jest do zejścia do katakumb (o czym mówił swego czasu ojciec święty Benedykt XVI).
 

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

18-04-2019 [20:15] - hr.Levak-Levatzky | Link:

SOKOŁY Z NOTRE- DAME DE PARIS
Patrzcie: Sekwana się pali,
migocą płomienie na fali!
Czy spłoną nasze gniazda?
Chimera strzeże je każda,
a nasze pisklęta chyże
latają nad Paryżem
nie bojąc się dymu, ni ognia
myślą, że tak będzie co dnia,
a potem noc zaciemnieje -
więc chyba nic się nie dzieje?
Ale ci ludzie strwożeni,
i dzwonów straszne dzwonienie.
Czy to Joanna znów płonie?
Już ogień parzy jej dłonie
złożone do modlitwy –
czy się gotuje do bitwy,
do bitwy o Naszą Panią?
A za nią stoi anioł
też  pogrążony w rozpaczy;
czy Pan nam kiedyś wybaczy,
w swym miłosierdziu tak wielkim
tę zbrodnię w Tygodniu Wielkim?
Niech cudem ocalona
Jego Cierniowa Korona
dzisiaj przemówi za nami,
za ludźmi i sokołami,
byśmy wrócili tu wkrótce.
Niech nas czekają gargulce,
i szpetny Quasimodo
i proboszcz z święconą wodą.