Nieoczekiwane wydarzenie - aresztowanie Juliana Assange'a

      Dziś [11.04.2010] dowiedzieliśmy się, że:
 
  "Założyciel serwisu WikiLeaks Julian Assange, który od siedmiu lat przebywał w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, został w czwartek aresztowany. Jak poinformowano, powodem zatrzymania jest nie tylko zarzut zlekceważenia wezwania do stawienia się w sądzie, ale też amerykański wniosek o ekstradycję. Policjanci mogli zatrzymać Australijczyka dzięki temu, że władze Ekwadoru podjęły decyzję o wycofaniu udzielonego mu azylu politycznego i pozwoliły funkcjonariuszom na wejście na teren placówki dyplomatycznej. Opublikowane przez media zdjęcia pokazały jednak, że konieczne było wyprowadzenie mężczyzny z budynku siłą.
  Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Sajid Javid potwierdził aresztowanie Assange'a, informując, że założyciel WikiLeaks „słusznie będzie teraz musiał stanąć przed wymiarem sprawiedliwości”. „Nikt nie jest ponad prawem” – zaznaczył w krótkim wpisie na Twitterze."  {TUTAJ}.
 
  Prezydant Ekwadoru, Lenin Moreno, który podjął decyzje o cofnięciu Assange'mu azylu dyplomatycznego zapewnił na Twitterze, iż:  "rezygnacja z przyznanego mężczyźnie statusu była „suwerenną decyzją” Ekwadoru, związaną z „konsekwentnym łamaniem (przez niego) międzynarodowych konwencji i protokołów dotyczących życia codziennego”. W opublikowanym wideo prezydent podkreślił, że Ekwador otrzymał gwarancje od brytyjskich władz, iż Assange nie zostanie wydany państwu, w którym obowiązuje kara śmierci. ".  Niemniej władze USA natychmiast złożyły wniosek o ekstradycję.
 
  Wielokrotnie pisałam na moim blogu o Assange'm i WikiLeaks.  W czerwcu 2016 napisałam notkę "Julian Assange - pieprzony los "spalonego agenta"" {TUTAJ}, w której zacytowałam wypowiedź:
 
  "Bardzo podobały nam się rewelacje WikiLeaks. Były zgodne ze sposobem, w jaki Russia Today zdawała relację z wiosny arabskiej i jak mówiła o dwulicowości zasad stosowanych przez USA i ich sprzymierzeńców – powiedział Peter Lavelle, dziennikarz RT i gospodarz programu Cross Talk. – Myślę, że rząd rosyjski będzie zadowolony z faktu, że Assange będzie pracował w Russia Today".".
  W dniu 17 kwietnia 2012 zamierzenia te doszły do skutku i ukazał się pierwszy wywiad Assange'a z Hassanem Nasrallahem, przywódcą Hezbollahu w Libanie i Syrii".
Po tej wypowiedzi Petera Lavelle' a Julian Assange stał się oczywiście "spalonym agentem" Rosji. Jego los jest nie do pozazdroszczenia. Kreml pozostawił go "na lodzie" i praktycznie przebywa on w więzieniu, tyle że w ambasadzie Ekwadoru. Nieco więcej szczęścia miał inny współpracownik Moskwy, Edward Snowden.".
 
    Półtora roku później, w styczniu 2018, ukazał się mój tekst "Julian Assange - więzień ambasady Ekwadoru" {TUTAJ}, gdzie stwierdziłam m.in:
 
  "A jaka jest jego obecna sytuacja? Przebywa wciąż w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, zajmując małe mieszkanie w jej budynku, mogąc wychodzić na balkon i oczywiście - przyjmować gości. Stara się kierować stamtąd swą organizacją WikiLeaks i urządza od czasu do czasu konferencje prasowe. Dokładny opis jego działalności można znaleźć w sierpniowym artykule Raffi Khadchadouriana w "The New Yorker". Ten bardzo interesujący tekst jest niestety zbyt obszerny, by można go tu streścić. Dużą jego część zajmują rozważania na temat związku Assange'a z Rosjanami, a w szczególności jego występów w Russia Today - propagandowej tubie Kremla. (...)  w maju 2017 szwedzka prokuratura umorzyła sprawę o gwałt wytoczoną Assange'mu i wycofała wniosek o jego ekstradycję. To właśnie ten wniosek był przyczyną umieszczenia Assange'a w areszcie domowym, z którego uciekł on i wystąpił o azyl w ambasadzie Ekwadoru w czerwcu 2012. Amerykanie wciąz oskarżają Assange'a o szpiegostwo na rzecz Rosji i dorzucają wciąż nowe zarzuty. Ciekawe jest to, że prezydent USA, Barack Obama w ostatnich dniach swego urzędowania ułaskawił sprawcę kradzieży danych z poczty dyplomatycznej USA w 2011 r. [był nim Bradley Manning, który później uznał się za kobietę i zmienił imię na Chelsea]. Julian Assange jest natomiast więźniem ambasady Ekwadoru, (....)  Czy można uważać Assange'a za zwykłego rosyjskiego szpiega? Prawdę mówiąc - nie wiem. Jego działalność przysłużyła się Rosji. Być może - był on jednak tylko idealistycznym durniem, który został przez Rosjan wykorzystany, zużyty i wyrzucony.".
 
   WikiLeaks wciąż ujawniają nowe tajne dokumenty, ale nie wywołały one tak wiele hałasu jak wspomniana wyżej kradzież poczty dyplomatycznej.  Szczegółowy opis działalności tej organizacji w latach 2010 - 2017 można znaleźć w angielskiej Wikipedii  {TUTAJ}.  Ciekawe, co takiego stało się w bieżącym roku, że Ekwador zadecydował się na pozbycie się Assange'a?  Juz od marca miał on zakaz korzystania z Internetu i przyjmowania gości.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

11-04-2019 [23:57] - Zygmunt Korus | Link:

A tak poza wszystkim:
"Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Sajid Javid
  Prezydent Ekwadoru Lenin Moreno"
Porąbało ich, czy co? Tzn. obywateli tych państw...