Tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny bez limitów

Tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i zabiegi usuwania zaćmy bez limitów
1. Wczoraj minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski poinformował na konferencji prasowej, że od 1 kwietnia tego roku diagnostyka przy użyciu tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, a także zabiegi usuwania zaćmy będą finansowane bez limitów, które to do tej pory obowiązywały.
To ważna decyzja resortu zdrowia, bo co raz częściej w przypadku wielu chorób diagnostyka przy pomocy tomografii, czy rezonansu, to podstawa właściwego procesu leczenia pacjentów.
Z kolei zniesienie limitów finansowych na zabiegi usuwania zaćmy, w ciągu najbliższych miesięcy powinno zlikwidować kolejki do tych zabiegów, co więcej zahamuje także „turystykę” w tym zakresie, szczególnie do Czech, gdzie te zabiegi są droższe niż w Polsce.
Ta decyzja ministra zdrowia jest konsekwencją wzrostu nakładów na ochronę zdrowia wyrażanych w procentach PKB ale także wzrostu płac i w konsekwencji wzrostu wpłat składek do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
2. Przypomnijmy, że w lipcu 2018 roku znowelizowano ustawę o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, a jej istotą jest zwiększenie środków publicznych na finansowanie ochrony zdrowia w Polsce z 4,5% PKB w roku 2017 do 6% PKB w roku 2025, a więc o 1,5 % PKB w ciągu najbliższych 8 lat.
Już w 2018 roku ten poziom finansowania wzrósł do 4, 78% PKB; w roku 2019 ma wynieść 4,86% PKB; w 2020 roku – 5,03% PKB; w 2021 roku -5,30% PKB; w 2022 roku-5,55% PKB; w 2023 roku -5,80% PKB, w 2024 roku – przynajmniej 6% PKB, a więc chodzi o coroczny wzrost finansowania ochrony zdrowia o około 0,2% PKB z roku bieżącego.
Przypomnijmy, że 1% PKB w warunkach roku 2019 wyniesie już ponad 20 mld zł, więc dodatkowe środki przeznaczone na ochronę zdrowia osiągną kwotę przynajmniej 4 mld z tytułu samego wzrostu poziomu finansowania , a ponieważ urośnie i wartość PKB, to te nakłady na ochronę zdrowia będą jeszcze wyższe.
3.Przypomnijmy także, że dodatkowa kwota środków na ochronę zdrowia, jest planowana corocznie w ustawie budżetowej i będą one w postaci dotacji przekazywane do Narodowego Funduszu Zdrowia, powiększając środki zebrane przez Fundusz ze składek.
Jednocześnie środki finansowe odpowiadające wzrostowi nakładów na dany rok w porównaniu z rokiem poprzednim w pierwszej kolejności będą przeznaczane na świadczenia zdrowotne określone na każdy rok w drodze rozporządzenia wydawanego przez ministra zdrowia.
Przygotowując to rozporządzenie minister zdrowia ma się kierować koniecznością zapewnienia dostępności do określonych świadczeń z uwzględnieniem list oczekujących, a także zapewnieniem świadczeń opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom w ciąży, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku, wreszcie powinien brać pod uwagę także wnioski płynące z mapy potrzeb zdrowotnych.
4. Wczorajsza decyzja ministra zdrowia potwierdza, że korzysta on ze znowelizowanej ustawy, że przygotowując nowe rozporządzenie dotyczące finansowania usług medycznych przez NFZ, wziął pod uwagę konieczność zapewnienia dostępności do tomografii, rezonansu i zabiegów usuwania zaćmy, kierując się liczebnością pacjentów oczekujących diagnostykę i ten rodzaj zabiegów.
Miejmy nadzieję, że zarządzający placówkami ochrony zdrowia (szpitalami i przychodniami) prezydenci miast, starostowie i marszałkowie województw, odpowiednio zareagują na propozycje ministra zdrowia i rozszerzą zakres świadczonych usług, przez ich placówki medyczne.
Bardzo często bowiem zdarza się, że drogi sprzęt diagnostyczny jest wykorzystywany (w tym tomografy, rezonansy) jest wykorzystywany tylko przez kilka godzin dziennie, ze względu na istniejące do tej pory limity w finansowaniu tego rodzaju świadczeń medycznych.
Teraz tych limitów nie będzie i dobrze byłoby, żeby placówki dysponujące takim sprzętem albo realizujące zabiegi usuwania zaćmy, natychmiast zareagowały na decyzje ministra i rozszerzyły zakres świadczonych usług medycznych.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika nonparel

05-03-2019 [19:34] - nonparel | Link:

Każdy medal ma dwie strony
1. W szpitalu, w którym pracuję tomografia jest wykonywana najpóźniej następnego dnia po zleceniu a  w przypadku badań nagłych - w tym samym dniu. Opis badania mamy online - do 2-3 godzin po badaniu
2. Pamiętam ten okres (to już było), kiedy tomografia nie miała żadnych limitów. Powstało wtedy wiele pracowni tomograficznych dla zaprzyjaźnionych misiów. Spadła wtedy ilość wykonywanych zdjęć PA klp. Z jednej strony to dobrze, bo TK daje więcej informacji, niż zwykłe zdjęcie PA klp. Ale czy jest sens wykonywanie TK u chorego np. z ewidentną gruźlicą płuc? Czy nas na to stać?
3. Jeżeli tomografia będzie wykonywana bez limitów, to wzrośnie ilość wykonywanych badań TK a jednocześnie spadnie jakość opisów badań - bo radiolodzy będą brani z łapanki. Mnie to akurat nie wzrusza - sam oceniam badania TK swoich pacjentów i w razie niezgodności z opisem dzwonię do pracowni TK z reklamacją. Ale co ma zrobić lekarz rodzinny, który dostanie bzdurny opis TK?
4. Dobrą stroną zniesienia limitów na TK jest wyeliminowanie przyjęć do szpitala tylko dlatego, że " trzeba zrobić kontrone TK a termin ambulatoryjnego badania to trzy miesiące"
Resumując: zniesienie limitów na badania TK - jak najbardziej tak. Ale tylko wtedy, jeżeli będą prezyzyjnie ustalone wksazania do takich - bezlimitowych  badań.

nonparel

Obrazek użytkownika Teofila77

05-03-2019 [21:48] - Teofila77 | Link:

Jako lekarz w pełni się zgadzam z tą opinią oraz konkluzją. I dodam, co już napisałam w swoim komentarzu, zabraknie lekarzy, by te uwolnione od limitu potrzeby nagle zaspokoić. 

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-03-2019 [22:02] - Marek1taki | Link:

"uwolnione od limitu potrzeby nagle zaspokoić."
Problem ze środowiskami pisowskimi jest taki, że mają dobre chęci, które chcą realizować za cudze pieniądze. To krzywdzący osąd, jęsli nie dodać, że potrafią je realizować własnym poświęceniem, ale z kolei generalizują swoje idealistyczne podejście (nie wierzę, że to napisałem!) i próbują je wdrażać u ludzi zrównoważonych (permanentny niedowiarek).
Reasumując 10% odpłatności za wizytę w POZ i 20% za TK mogło by być po wyborach uczynić rewolucję światopoglądową dla "uwłaszczonego" na "idealizmie" społeczeństwa.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

05-03-2019 [19:53] - Trotelreiner | Link:

Już to widzę...jak okulista--chirurg wraz ze swoim zespołem pielęgniarek...o 22 w sobotę operuje zaćmę pacjentowi...
A juz RM czy TK  robią masowo...po nocach....
Czy faktycznie macie elektorat PiS-u za totalnych idiotów???

Obrazek użytkownika Teofila77

05-03-2019 [21:06] - Teofila77 | Link:

Zniesienie limitów ilościowych to bardzo dobry krok, ale pojawia się małe, a nawet duże "ale". Teraz bowiem, przynajmniej w niektórych obszarach, ujawnią się z całą wyrazistością niedobory kadrowe - po prostu zabraknie lekarzy, by te uwolnione z lancucha limitów ilościowych potrzeby zaspokoić. A tego nie da się w krótkim czasie załatwić. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-03-2019 [21:55] - Imć Waszeć | Link:

Więc trzeba się wreszcie nauczyć załatwiać ważne sprawy w długim czasie, jak jest w cywilizowanych państwach, a nie od kadencji do kadencji. Planowanie w Polsce leży i kwiczy. Zresztą nie tylko planowanie.

Obrazek użytkownika Teofila77

05-03-2019 [22:08] - Teofila77 | Link:

Tu się zgodzę, szczególnie ważne w ochronie zdrowia jest dlugofalowe planowanie ponad podzialami i konsekwentna, mimo zmiany wladzy realizacja tych planów.