Putin w poszukiwaniu nowej, tajnej broni

  Władimir Putin uwielbia straszyć Zachód.  Opowiada wciąż o niezwykłych rodzajach nowych broni, jakie podobno posiada.  Wczoraj [22.02.2019] w portalu Interia.pl mogliśmy przeczytać:

  "- Perspektywiczne modele rosyjskiego uzbrojenia nie mają na świecie odpowiedników - oświadczył w piątek prezydent Władimir Putin. W wystąpieniu na Kremlu z okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny rosyjski przywódca mówił, że priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa kraju.(...) Putin w niedawnym orędziu do parlamentu powiedział, że Rosja nadal pracuje nad perspektywicznymi rodzajami broni. Wymienił wśród nich strategiczny kompleks rakietowy Awangard, ciężki pocisk międzykontynentalny Sarmat i pocisk manewrujący z napędem jądrowym, o nieograniczonym zasięgu, Buriewiestnik. Zapowiedział także pocisk hipersoniczny Cyrkon, określając jego prędkość na ok. 9 machów, a zasięg na ponad 1000 km. Pocisk ten, wystrzeliwany z okrętów (również podwodnych), będzie zdolny do rażenia celów naziemnych i lądowych. Według mediów rosyjskich Cyrkon jest obecnie w fazie testów." {TUTAJ}.

  Na ile poważnie można traktować te zapowiedzi?  USA i NATO się niepokoją.  W grudniu 2018 w portalu Wp.pl ukazał się {TUTAJ} artykuł Bartosza Golucha "Nowa broń Rosji i Chin. Amerykanie są wobec niej bezradni".  Według autora:

  "Pekin i Moskwa dysponują tzw. bronią hipersoniczną, nad którą dopiero pracuje amerykańska armia. Nowy rodzaj uzbrojenia jest niewykrywalny dla radarów i może stanowić istotny element działań zaczepnych. (...) Kiedy Amerykanie dopiero rozpoczęli pracę nad bronią hiperbaryczną, Władimir Putin już prezentował system hipersoniczny "Awangard”. Jego rakiety mogą latać między kontynentami i są niewykrywalne dla radarów. Putin podkreślił, że wyjątkowość systemu "Awangard” polega na jego umiejętności manewrowania i odchodzenia od początkowego toru lotu do 1 tys. km. Z testów wynika, że rosyjskie rakiety będą nieuchwytne dla amerykańskich radarów.".

  W 2017 roku w portalu Mlodytechnik.pl ukazał się tekst omawiający ten nowy rodzaj broni {TUTAJ}:

  "Broń hipersoniczna ma swoją fachową terminologię. Określa się ją jako systemy klasy HGV ( Hypersonic Glide Vehicle). Niemniej jest to sfera mgłą spowita - par excellence z wielu powodów, z których najważniejsze są wojskowe tajemnice. Trochę o testach i pracach nad nową bronią wiemy, trochę domyślamy się, a zapewne trochę też jesteśmy celowo dezinformowani przez odpowiednie służby największych mocarstw, bo tylko one mogą sobie pozwolić na prace nad bronią kilka razy szybszą niż dźwięk.
Mówiąc o broni hipersonicznej, najczęściej ma się na myśli manewrujące pociski szybujące, czyli tzw. glidery, które poruszają się z prędkością wielokrotnie większą niż dotychczasowe rakiety i są praktycznie niewykrywalne dla radarów. W tej sytuacji większość istniejących arsenałów nuklearnych światowych mocarstw może okazać się bezużyteczna, gdyż już w pierwszej fazie wojny silosy rakietowe zostałyby zniszczone przez glidery. Wytropienie takiego pocisku przez radary jest praktycznie niemożliwe, leci on bowiem na znacznie mniejszej wysokości niż tradycyjne pociski balistyczne, a następnie trafia w cel z dokładnością do kilku metrów.
   Docelowo: 11 tys. km/godz.
Chiny przeprowadziły w kwietniu ub. roku już siódmą próbę pocisku hipersonicznego DF-ZF(występującego dawniej pod nazwą WU-14). Tak się złożyło, że mniej więcej w tym samym czasie lot swojego pocisku hipersonicznego 3M22 Cyrkon przeprowadzili Rosjanie. Znane raporty amerykańskie szacują, że rosyjskie pociski będą gotowe do użycia w roku 2018, a chińskie w 2020. W Rosji (a wcześniej w ZSRR) już od dłuższego czasu rozwijane są technologie związane z procesem wystrzeliwania pocisków hiperdźwiękowych i sterowania nimi. W 1990 r. przeprowadzano próby z systemem Ju-70/102E. W kolejnych testach wykorzystano już Ju-71. Pocisk ten, według założeń, ma docelowo osiągać 11 tys. km/godz. Wspomniany Cyrkon to jednak inny projekt, którego eksportowa wersja znana jest na Zachodzie pod nazwą BrahMos II"'.

  W portalu Defence24.pl {TUTAJ}  znalazłam artykuł "Jak zwalczać broń hipersoniczną? Amerykanie szukają rozwiązań" z listopada 2018.  Czytamy:

  "Amerykańska agencja zaawansowanych projektów obronnych DARPA pilnie szuka innowacyjnych rozwiązań, które pomogłyby w zwalczaniu obiektów poruszających się w atmosferze z prędkością hipersoniczną. Amerykanie liczą nie tylko na gotowe systemy, ale również pomysły, które doprowadziłyby do rewolucyjnego postępu w nauce, systemach lub urządzeniach.".

  Wygląda więc na to, że w ostatnich latach rozpoczął się całkiem nowy wyścig zbrojeń.  Wczoraj:

  "Aneksja Krymu przez Rosję i jej agresja na Ukrainie fundamentalnie zmieniły euroatlantyckie środowisko bezpieczeństwa. NATO ma obecnie jednego państwowego konkurenta - Rosję" - mówił w PE zastępca naczelnego dowódcy połączonych sił zbrojnych NATO w Europie gen. James R. Everard." {TUTAJ}.

  Ciekawe czy miał też na myśli broń hipersoniczną?  Z drugiej strony jednak nie wiadomo, czy jest ona już gotowa do użycia?  Przynajmniej część doniesień na jej temat może być blefem.  Wczoraj w portalu wPolityce.pl ukazał się {TUTAJ} tekst: "Kabaret! Rosjanie prezentowali systemy przeciwlotnicze na Krymie. W czasie nagrania nadmuchiwane atrapy uszkodził wiatr. WIDEO".  Z niektórymi hipersonicznymi cudami może być podobnie.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

23-02-2019 [22:06] - Imć Waszeć | Link:

Proponuje rury z papieru do bezodrzutowego miotania chomików na wroga. Może nie zabiją, ale na pewno rozśmieszą do łez i łzami oślepią. ;)

Obrazek użytkownika paparazzi

23-02-2019 [23:30] - paparazzi | Link:

Amerykanie właśnie powołali nowa jednostkę wojskowa, Space Force. Kopary opadną bo to kosztowna zabawka. Z czego wcale się nie ciesze. Demilitaryzacja cosmosu przechodzi do historii.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

24-02-2019 [00:36] - Imć Waszeć | Link:

Może to i lepiej, bo przynajmniej coś się w technice ruszy. Może w końcu zrobią jakiś efektywny EM Drive?
https://mlodytechnik.pl/techni...
https://mlodytechnik.pl/techni...

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

24-02-2019 [08:00] - zbieracz śmieci | Link:

Amerykanie maja i to od dawna broń zdolna osiągać predkości bliskie hipersonicznych i jak dotychczas a to dotychczas to już trwa ładnych [nie chce mi się szukac od ilu]kilkanaście lat .
Tototo smoloty zwiadowcze Black Bird o których wiadomo ,że potrafią latać z szybkościa conajmniej 5 Macha a chodzą słuchy ,że mogą i 9 Macha.
Nawet jak radary je namierza to żaden konwecjonalny pocisk nie jest w stanie go dogonić i zestrzelić ,
Latał sobie spokojnie na całym obozem komunistycznym i zmarnowano na jego zestrzelenie setki rakiet .Tak więc USA dysponuje i techniką i wiedzą .
Czy Rosja jest w stanie zbudować 7 okretów podwodnch najnowszej generacji to bardzo watpię bo po Kursku program zlkwidowano a naukowcy albo zmarli albo rozproszyli się .
Pociski zdalnie sterowane o napędzie atomowym =Putin mówi bo musi bo siłowniki moga go wreszcie zaprosić na degustację win do piwnicy....!?
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

24-02-2019 [10:17] - Marek1taki | Link:

Broń klasy HGW - do końca nikt nie wie dokąd leci.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

24-02-2019 [11:26] - rolnik z mazur | Link:

Nie wiem dlaczego złowrogi. Putin nie wspomniał o najnowszej generacji bulbulatorow hipertentegowatych co to na San Escobar w trymiga doleca i same wrócą niczym bumerang szóstej generacji. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

24-02-2019 [13:46] - Imć Waszeć | Link:

A i tak najlepszą bronią wszech czasów są oddziały specjalnie przeszkolonych komandosów w rudych beretach, których zrzuca się do wszystkich państw świata, żeby uprawiały tam dywersję i nepotyzm. Polacy też mają szansę na stworzenie własnej takiej formacji komandosów po burzliwym ćwierćwieczu niedorozwoju III PR.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

24-02-2019 [14:04] - rolnik z mazur | Link:

W rudych beretach i w białych kolnierzykach przeszkolonych w Chicago,  Harvardzie i London school of economics. Pzdr

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

24-02-2019 [14:18] - Imć Waszeć | Link:

Dodam tylko, że wiedza zdobyta na tych Harvardach i Londonach stanowi drobny procent tego, co istotnie decyduje o ich sukcesach. Głównym czynnikiem jest zawsze i wszędzie instynkt stadny, czyli pchanie w górę swoich (vide Noble, uczelnie, zawody prawnicze) oraz wycinanie obcych (vide USA, wczesny ZSRR, Polska).

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

24-02-2019 [17:48] - rolnik z mazur | Link:

Którego to instynktu jesteśmy kompletnie pozbawieni.Dalismy się wyautowac daleko poza boisko gry. Jeżdżę po świecie, oglądam to i owo i dziwię się dlaczego tak inteligentny naród daje się tak sobą pomiatać. Pzdr