Małpia pułapka

Niemalże miesiąc temu postawiłem śmiałą, aczkolwiek nie wzbudzającą dużego zainteresowania tezę o końcu prowadzenia zdroworozsądkowej polityki, opartej na argumentach, rozumie i logice [1]
Dzisiaj jedyną metodą walki politycznej, opracowanej przez mistrzów marketingu, jest bazowanie wyłącznie na emocjach. I to, niestety, na tych najpaskudniejszych – strachu, nienawiści, pogardzie.
To autentycznie działa, bo w epoce telewizji, smartfonów i internetu, ludzie zrobili się tak leniwi i gnuśni, że nawet nie chce im się nad czymkolwiek poważnie zastanawiać, nie mówiąc o głębszej refleksji.

Więc mamy to co mamy – wszyscy będą w tym wyborczym roku emocje podkręcać – kłamać, łgać, szczuć jednych na drugich; insynuacje i potwarze będą stałym elementem każdej dyskusji.
Widzimy to codziennie w doniesieniach medialnych. Zmanipulowani, a właściwie już zakodowani przeciwnicy dobrej zmiany nie są w stanie prosto i zwięźle odpowiadać na podstawowe pytania. Bo oni nie są już zdolni trzeźwo myśleć. Jedyna ich odpowiedź to zapamiętany przekaz, który im w umysłach zakodowano.
Cofnięto ich w rozwoju – głównie działają instynktownie – na bazie podstawowych emocji.

A do czego to prowadzi, widzieliśmy. Zamordowanie na oczach tłumu polityka. Zabicie w biurze innego. Próba spalenia kamienicy z szesnastoma ludźmi wewnątrz. Najsłabsi już się emocjom poddali.

Mądry Pan dał ludziom rozum i sporą dawkę inteligencji. W dużej mierze po to, byśmy kontrolowali swoje zwierzęce instynkty i emocje, i nad nimi panowali.
Rozsądek i trzeźwa ocena ma być naszym drogowskazem, a nie gwałtowne, nie do opanowania uczucia. Dlatego, że zdanie się na kierowanie nami pierwotnym instynktom może być zabójcze. Zarówno dla tego, który nim się poddaje, jak i dla otoczenia.

Pisarz i filozof Robert Pirsig, w kontrze do hippisowskiej kultury i ideałów, w latach siedemdziesiątych opublikował bardzo ważną książkę (którą polecam wszystkim), pod nieco zwariowanym tytułem – "Zen i sztuka konserwacji motocykla".
To mądre filozoficzne dzieło zawiera opis eksperymentu, który już przeszedł do kanonu psychologii i innych nauk o człowieku jako "Małpia pułapka".

Wyjaśnia to bardzo obrazowo i sugestywnie, co dzieje się z osobami, co zapominają o istocie człowieczeństwa i dają się prowadzić w życiu swoim emocjom i wyrobionym (najczęściej wdrukowanym) poglądom.
Przyjęcie takiej postawy zazwyczaj nieuchronnie prowadzi do destrukcji.

Oliver Burkeman, publicysta The Guardian, w krótkim felietonie [2] zwrócił uwagę, jak ta "Małpia pułapka", a także znany w psychologii Einstellung effect, opisujący jak uprzedzenia i ugruntowane poglądy, potrafią nas dosłownie oślepić w optymalnym dążeniu do celu.
Ponieważ nasze uprzedzenia, preferencje i właśnie poglądy mają potężny komponent emocjonalny, to oparcie się głównie na tym w naszych wszystkich działaniach, może nas doprowadzić do porażki, a nawet tragedii.

Na czym polega ta "Małpia pułapka"?
Chyba najlepszy opis jest tutaj [3 str. 184]:

"... To jak w małpiej pułapce. Robisz w orzechu kokosowym dziurę na tyle dużą, żeby małpa mogła wsunąć do środka łapę. Wypełniasz kokos jedzeniem i przywiązujesz do słupa. Potem się chowasz i czekasz. Małpa przychodzi, a kiedy wywącha jedzenie, wsuwa łapę do dziury i chwyta jedzenie, a wtedy ty wyskakujesz. Małpa chce jak najprędzej uciec, ale odkrywa, że nie może wyciągnąć łapy, nie wypuszczając jedzenia. Ciekawe jest to, że chociaż małpa powinna być dostatecznie inteligentna, aby zrozumieć, że jeśli zostanie schwytana, i tak nie będzie mogła skorzystać z jedzenia, nie chce go wypuścić. Instynkt, głód pożądanie okazują się silniejsze niż rozum. I to jest zguba małpy. Za każdym razem. "

Śmiem twierdzić, że przemijające neoliberalne i kryptokomunistyczne elity, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem całego aparatu Unii Europejskiej, są w sytuacji małpy z łapą w kokosie, która nie chce wypuścić zdobyczy, mimo, że zdje sobie sprawę, że wiedzie to ją do zagłady.
Emocje i instynkty zwyciężają z rozumem.
I sami są sobie winni. Bo to oni rozpętali emocjonalne, a nie rozumowe, trzeźwo rozsądkowe podejście do uprawiania polityki, zarządzania przekazem medialnym i kontrolowania społeczeństwem.
Jak to mówią młodzi – strzelili sobie samobója. Stali się głównymi ofiarami rozpętanej przez siebie emocjonalnej burzy.

Popatrzmy choćby na tego dyktatora, wenezuelskiego kacyka Maduro. Kradł, niszczył naród, pławił się w luksusie, a gdy w końcu obywatele złapali go za nogi, to nie chce łapy wyciągnąć z kokosa i uciec, gdzie pieprz rośnie. Prawdopodobnie może skończyć jak wielu innych przed nim – Saddam Husajn w Iraku, Muammar Kaddafi w Libii, czy fanatyk Bin Laden. Tacy byli wielcy, potężni i próżni. Lecz na czas nie potrafili wyciągnąć łapy z kokosa. I jaką nędzną śmiercią zginęli... Honecker – zbrodniarz i niemiecki cwaniak, przy pomocy sowieckich towarzyszy uciekł na czas chowając się na końcu świata w Chile. A jego serdeczny kolega w Rumunii, Ceaucescu nie odpuścił małpiej pułapki i zginął od kuli wściekłego narodu.

Czy mijam się z prawdą, jeżeli mówię, że cała ta odsunięta od władzy i dołączonych do tego zwyczajowo fruktów, znalazła się w małpiej pułapce?
Dorwali się do tak wspaniałych smakołyków, które im słaba, młodziutka polska demokracja oferowała, że nie potrafią już w tym kokosie otworzyć pięści, wypuścić w ich rozumowaniu przynależne im dobra i przywileje z garści i spokojnie poczekać na swoją kolej.
Nie są w stanie przeprowadzić takich działań, bo rządzą nimi wyłącznie zaślepiające emocje. Im się to należy i już. Nie ma dyskusji i żadnych negocjacji.
Dosłownie od pierwszego dnia opozycja określiła siebie jako totalna i jedyny cel działalności politycznej to zniszczenie legalnej władzy i przywrócenie, jak to sami mówią – aby było tak, jak było.
Czy nie jest to wybitnie emocjonalne działanie przedszkolaka?

Jak pisałem tu [1], takie postępowanie nie jest naturalną koleją rzeczy wśród osób dorosłych, mądrych i w pełni rozumnych. To fałszywa aleja sprytnie podrzucona przez światowych fachowców od manipulacji społecznych, speców od marketingu politycznego, od public relations, wizerunku, psychologii indywidualnego człowieka i psychologii tłumu.
Rozum, zdrowy rozsądek, fakty i argumenty w osiąganiu celów politycznych, a właściwie kontroli są mało skuteczne w porównaniu do rozbudzonych emocji.
Po co więc się wysilać, po co "wymądrzać", jak wystarczy tylko odpowiednio poszczuć jednych na drugich, wystraszyć, wzbudzić nienawiść i obrzydzenie, aby łatwo i szybko osiągnąć zamierzony efekt.
A jak jeszcze dodać do tego tradycyjne, wielowiekowe uprzedzenia awersyjne, stereotypy i animozje, to mamy pełny scenariusz dzisiejszej codzienności.

Polityczni manipulatorzy tworzący taki właśnie paradygmat – emocje zamiast rozumu – współczesnego uprawiania polityki i zarządzania społeczeństwem, nie wzięli jednak pod uwagę małpiej pułapki.
Opieranie się w działaniach i decyzjach na instynktach i pierwotnych silnych emocjach, nieuchronnie prowadzi do samozagłady.

Odrzucanie dzisiaj rozwiązań rozumowych i skierowanie się wstecz do uczuć, to odwieczne poszukiwanie sensu człowieczeństwa. Reformacja zazwyczaj rodzi kontrreformację.
Nie ma chyba wątpliwości, że właśnie mamy koniec pewnej epoki, może nawet upadek kolejnej cywilizacji. Nie jakiś tam Fin de siècle, lecz coś znacznie poważniejszego. To zazwyczaj związane jest z kulturalnym i moralnym upadkiem, odwróceniem się od tradycyjnych wartości, żonglowaniem pojęciami, a nawet znaczeniami słów.
Tak zwana czysta dekadencja.

Tylko... dla tych, co dali się zwieść, dla tych, co bawią się ludzkimi emocjami, lub tylko, jako wrzeszcząca tłuszcza na ulicach, emocjom uległa, to bardzo niebezpieczna pułapka.
Małpia pułapka.

.

[1] https://naszeblogi.pl/52421-tyle-sie-dzieje-ze-zgulpiec-mozna
[2] https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/nov/14/how-to-avoid-monkey-trap-oliver-burkeman
[3] https://doci.pl/tpol1/jo-nesbo-harry-hole-11-pragnienie-2017+fne1evx

.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

13-02-2019 [12:52] - Marek1taki | Link:

Nie taka znów tylko małpia:
http://www.zarzyccy.pl/p_piram...
Socjalizm ZUS eksploatujący drugie piętro piramidy nie wystarcza. Lepszy zysk daje eksploatacja emocji. To konkurencja na fałsz i obłudę.
A wszystko to na żabkę, czyli w mechanizmie gotowania żaby, i na małpkę, która nie umie wyjąć ręki z ZUS, z UE, z filosemityzmu.
Czy to jednak dotyczy tylko przeciwników dobrej zmiany to wątpię. Wygląda, że sama najlepsza zmiana nie potrafi wyjąć tej ręki, tak jest podgotowana. Pewnie jakimiś emocjami.

Obrazek użytkownika jazgdyni

13-02-2019 [14:36] - jazgdyni | Link:

Oczywiście nigdy nie ma tak, że dotyczy to tylko jednej strony. Nawet odpryskowo dostajemy po oczach kodziarskimi i lemingowymi emocjami.
U nas właściwie to emocje podkręca Kurski. Choć uczciwie - on nie generuje złych emocji, tylko działa reaktywnie - emocjonalnie odpowiada na ataki. Tak jak wylewano pomyje na prezesa za /zdradzieckie mordy/. A była to tylko emocjonalna obrona czci swojego brata. Kto powie, ze to był atak?!

Poukładajmy sobie te sprawy wreszcie porządnie, bo ONI mocno usiłują wzbudzić w nas poczucie winy.

Obrazek użytkownika Swisspola

13-02-2019 [18:13] - Swisspola | Link:

Proszę jeszcze raz przeczytać co pan napisał:

"Oczywiście nigdy nie ma tak, że dotyczy to tylko jednej strony. Nawet odpryskowo dostajemy po oczach kodziarskimi i lemingowymi emocjami."
Już od początku podzielił pan Polaków na dwie grupy udając bezstronnego. Oczywiście jedna grupa dobra biedna dostaje po oczach emocjami to MY, natomiast druga jest ta zła kodziarska, lemingowa, to ONI sieją złe emocje.

"U nas właściwie to emocje podkręca Kurski. Choć uczciwie - on nie generuje złych emocji,"
Oczywiście, że generowane przez NAS emocje i propaganda, to są te dobre emocje i ta dobra propaganda w przeciwieństwie do NICH ziejących jadem nienawiścią i co najgorsze lemingów i trolli. Zresztą to jest jedynie odpowiedz na ataki TAMTYCH! Dziwne poczucie uczciwości!

"Tak jak wylewano pomyje na prezesa za /zdradzieckie mordy/. A była to tylko emocjonalna obrona czci swojego brata. Kto powie, że to był atak?!" Dzisiaj widać najlepiej, że kartą Smoleńską manipulowały obie strony. Szkoda, że w pańskiej wypowiedzi nie ma takiej troski o Polskę i Polaków jaka emanuje pan troską o prezesa! No ale skoro ONI tak bezpardonowo atakuje biednego prezesa to MY musimy dać im odpowiedni odpór! A jeśli ktoś się odważy zasugerować, że to był atak, to na pewno leming, kodziarz i troll od NICH!

"Poukładajmy sobie te sprawy wreszcie porządnie, bo ONI mocno usiłują wzbudzić w nas poczucie winy." ONI chcą w nas wzbudzić poczucie winy, ale MY się nie damy! Prawdę mowiąc to mogą być też wyrzuty sumienia!

Oczywiście druga strona myśli i mówi dokładnie to samo! I tak właśnie wygląda dzisiejsza Polska. O dziwo Ci którzy podniecają te emocje i zarzewia konfliktów, czyli politycy, opluwają siebie nawzajem od lat, ale tak naprawdę jeszcze sobie krzywdy nie zrobili choć doprowadzili, już nawet do śmieci! Oczywiście pójdzie do odstrzału jakiś prezesik, no ale wiedział czym ryzykuje i był za to sowicie wynagradzany, przez polityków tyle, że pieniędzmi podatnika!
 
Proszę sobie jeszcze raz przeczytać swój wpis i zastanowić się jak można go pogodzić z prawdziwym poczuciem patriotyzmu? O ile jeszcze wiesz co znaczy to uczcicie a nie tylko puste słowa. Naprawdę nie widzisz sprzeczności?

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-02-2019 [06:33] - jazgdyni | Link:

Tak, podzieliłem na dwie grupy. Pan tego nie widzi? Linia podziału jest wyraźna. I nawet gdy są duże podobieństwa, to motywacja i cel są diametralnie różne. Zestaw ludzkich zachowań jest ograniczony. Jednakże gołym okiem widać różnice. Proszę się tylko zastanowić i porównać polityków z taśm Sowy z taśmami Austriaka.
Jeżeli nie widzi pan zasadniczych różnic, to oznacza, że upraszcza Pan sobie obserwację, a to jest niebezpieczne i może w życiu dużo kosztować.

Obrazek użytkownika Marek1taki

13-02-2019 [19:58] - Marek1taki | Link:

@ Jazgdyni
Trudno jest ustalić w polityce granicę grania na emocjach. Ich eskalacja, tak jak i eskalacja socjalu, sprawiają, że niezależnie kto jest u władzy dokonuje się skręt w lewo, bo prawość i wartości są zakrzyczane.

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-02-2019 [06:34] - jazgdyni | Link:

Ja jednak w działaniu Prezesa, który przecież wszystkim steruje, widzę dużo prawości i uczciwości.

Obrazek użytkownika Marek1taki

15-02-2019 [07:24] - Marek1taki | Link:

Nie neguję prawości i uczciwości prezesa. Okoliczności przyrody są jakie są i bardziej kształtują nasze decyzje niż byśmy chcieli niezależnie od poziomu, z którego patrzymy na sytuację. Myślę jedynie, że czasem lepiej nie robić nic, lub mniej, niż za wszelką cenę. Tego się nawet nie da ocenić. Fakt, że nie było Kościuszki, ani Wallenroda, który by powstrzymał nocną zmianę, ani takiego, który wsparłby dobrą zmianę.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

13-02-2019 [14:40] - Trotelreiner | Link:

http://youtu.be/ZtdU8vs4czU
I komentarz: "PORZUĆCIE WSZYSTKO TO CO W WAS ZWIERZĘCE....TO CO LUDZKIE PORZUCILIŚCIE JUŻ DAWNO"---Fryderyk Nietzsche.
To nie żadna pułapka...to obserwacja "ludzkich" zachowań,odruchów i zwierzęcego pochodzenia...atawizm?

Obrazek użytkownika jazgdyni

13-02-2019 [16:42] - jazgdyni | Link:

Mimo konotacji Nietzsche był mądrym filozofem. A tego cytatu nie znałem.
Wiedza ludowa i tradycja już dawno o tym wiedziała i stąd mieliśmy określenia "otwarty umysł" albo "zakuty łeb". To konkretnie odnośnie Einstellung effect.

Obrazek użytkownika cyborg59

14-02-2019 [00:14] - cyborg59 | Link:

Kiedyś pokazałem córce mem "nie boję się Nietzschego " , a ona na to : bo nie ma kogo, jak się bać to jego siostry !
Elisabeth Förster-Nietzsche, siostra Fryderyka. To ona nadała filozofii brata antysemicki rys. Po śmierci Fryderyka Nietzschego Elisabeth Förster-Nietzsche coraz śmielej rozporządza jego spuścizną. Dodaje, odejmuje, przeinacza całe akapity.  (viki)
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-02-2019 [06:37] - jazgdyni | Link:

Tak to się dzieje, gdy na twoją uczciwą pracę mają wpływ, często bliskie, toksyczne osoby. Prawie każdy ma w pobliżu taką "siostrę".

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

13-02-2019 [15:33] - AŁTORYDET | Link:

Byłbym bardzo ostrożny z ostateczną konkluzją. Totalnej opozycji, mającej zdecydowaną przewagę w mediach i ich emanacjach (myślę o celebrytach), bardzo opłaca się rozpalać emocje. Dźgają w tyłek tą część elektoratu, która ma w nosie akt wyborczy, rozumiany jako świadomy wybór i która zazwyczaj wybory ignoruje. Ale ta nadwyżka frekwencyjna, sprawna jak niedzielni kierowcy, głosuje w większości na tych, którzy skutecznie podkręcają emocje. To wygodni sprzymierzeńcy, bo już nazajutrz po wyborach, gubią kontakt z polityką, politykami ,których wybrali, dając im tym samym pełną swobodę w poczynaniach. Coś takiego, jak monitorowanie realizacji obietnic wyborczych, nie ma miejsca, bo nie po to ruszyli swe tyłki w dzień wyborów. Dlatego kłamstwa i chamstwo będzie płynęło szeroko i wartko. I jak na razie, nie widać tamy, która je zatrzyma.

Obrazek użytkownika jazgdyni

13-02-2019 [16:35] - jazgdyni | Link:

To niestety smutna, ale prawdziwa konstatacja. Wymyślono i obliczono, że na emocjach i oszustwie najlepiej i najszybciej się zarabia (vide kasyna).
Lecz czy nie mamy świadomości, że płat czołowy i myślenie abstrakcyjne dano nam m.in. po to, by stanowiły umysłowy hamulec wobec pierwotnych instynktów.
Niestety przykłada się do tej umysłowej degresji rozwój mediów elektronicznych. Tu wyraźnie rozwój człowieka nie nadąża za postępem technologii. No i manipulatorzy wykorzystują to z pełną świadomością.
 

Obrazek użytkownika Jaworowski

14-02-2019 [13:28] - Jaworowski | Link:

>>Coś takiego, jak monitorowanie realizacji obietnic wyborczych,<<
Właśnie miarą głupoty i wyjątkowej durnoty społeczeństwa jest to, że właśnie  tacy "'niedzielni wyborcy", ale również  ci stali, rzekomo świadomi(splatfusiali) nie rozliczają wybrańców swoich z obietnic wyborczych i realizacji swojego programu, o ile  w ogóle taki program partia posiadała. Niektórzy klasycy bełkotu(echo24) uważają, że program to drugo, trzeciorzędna sprawa dla wyborcy. Według mnie powinna być najistotniejsza. Każda normalna partia, w normalnym kraju, ma program i jego realizacja powinna być rozliczana przez wyborców w kolejnych wyborach. Nic takiego nie ma u nas miejsca. Wyjątek to PIS. Pamięć elektoratu jest krótka i każdą durnotę można obiecać splatfusiałym a potem pokazać środkowy palec, robić ładne miny będąc ubranym na koszt podatnika w drogi garnitur i włoskie buty , że opozycja na nic nie pozwala/ła, choć mając całkowitą  przewagę w Sejmie, mogli uchwalać dosłownie wszystko, co dusza zapragnie. Takim przykładem wyborczego bełkotu i chamskiego , bezczelnego manipulatorstwa, który objawił się ostatnio, to wyskoki tęczowego Biedronia obiecującego gruszki na Księżycu. Absurdalność tych obiecanek wcale nie zniechęca głupkowatego elektoratu splatfusiałego, by wynosić tęczowego pod niebiosa, gdyż najważniejszym z wszystkich przymiotów w życiu jest uśmiech, rzekomy polot i malarska fantazja cytując  klasyka absurdu "realistycznego" Krzysia P.

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-02-2019 [06:43] - jazgdyni | Link:

Ludzie już dawno zostali zaprogramowani, u nas przez lata komunizmu, że obiecuje się im gruszki na wierzbie i ordynarne kłamstwa przyjmują jako obietnice. Najbardziej wymownym i okrutnym był napis na bramie obozu ARBEIT MACHT FREI.

Obrazek użytkownika Czesław2

13-02-2019 [17:34] - Czesław2 | Link:

Specjaliści od dusz i rozumu najpierw grę na emocjach wypróbowali w reklamach. Żadna reklama nie podaje konkretnych, powiedziałbym fizycznych informacji. Wszystko to bawełna , szpachla i emocje. Skutki katastrofalne, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Obrazek użytkownika Jabe

13-02-2019 [19:38] - Jabe | Link:

Jest Pan pewien, że zwłaszcza wśród młodych? Ja mam wrażenie, że starzy są bardziej naiwni. Młodzi przynajmniej mało telewizji oglądają, która jest głównym nośnikiem, zarówno reklam, jak i propagandy.

Obrazek użytkownika Czesław2

13-02-2019 [20:03] - Czesław2 | Link:

Moje doświadczenie jest takie, jak napisałem. Oczywiście , w/g Pana w internecie reklam nie ma i młodzi w sieci nie siedzą.

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-02-2019 [06:45] - jazgdyni | Link:

Rzeczywiście, to przemysł reklam pierwszy podszedł naukowo do manipulowania przekazem tak, by był najbardziej skuteczny. Nadal najbardziej mnie wq..wia reklama skierowana do dzieci.

Obrazek użytkownika Guildenstern

13-02-2019 [19:27] - Guildenstern | Link:

Osobiście motyw "Małpiej pułapki " pamiętałem stąd: https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

14-02-2019 [08:53] - Krzysztof Pasie... | Link:

@jazgdyni

"Polityczni manipulatorzy tworzący taki właśnie paradygmat – emocje zamiast rozumu – współczesnego uprawiania polityki i zarządzania społeczeństwem, nie wzięli jednak pod uwagę małpiej pułapki. Opieranie się w działaniach i decyzjach na instynktach i pierwotnych silnych emocjach, nieuchronnie prowadzi do samozagłady..."
--------------------------
Sęk w tym, że w naszym polskim przypadku ci polityczni manipulatorzy siedzą zarówno w TVN24, jak w TVP1, co jak Pan słusznie zauważył prowadzi do samozagłady. I to mi ostatnio spać nie daje.

Pozdrawiam, jak zawsze serdecznie

Obrazek użytkownika Jaworowski

14-02-2019 [12:08] - Jaworowski | Link:

Krzysio >>polityczni manipulatorzy siedzą zarówno w TVN24, jak w TVP1<<<
Może jakiś przykład tych manipulacji w TVP1 Krzysio przytoczy? Choćby jeden. Tylko bez takich: jak brzydkie i niemedialne te buzie pisowskie. W zlewościeku tefałnianym co dzień to samo, czyli dęta afera z dwiema wieżami Kaczora to przykład, jak z niczego, przekręconych i nieprawdziwych, sprokurowanych "faktów" tworzy się równoległą "rzeczywistość".
>>I to mi ostatnio spać nie daje.<<<
Mniej emocji doktorku. Włącz myślenie, tylko problem, gdzie jest włącznik, nieprawdaż? Właściwe leki, mniej TVNa, rzadsze wizyty u hrabini, lepsze trunki, czyli wyeliminować wino marki wino . Trochę zdrowego rozsądku i logiki w życiu a sen będzie zdrowy i regenerujący obumierającą  mózgownicę.

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-02-2019 [06:51] - jazgdyni | Link:

Witam Panie Krzysztofie!

Czy choćby przez moment pomyślał Pan o swoich osobistych relacjach w stosunku do małpiej pułapki? Czy nieustanna frustracja, gdy działania popieranej partii nie spełniają dokładnie warunków modelu, który sam Pan sobie w głowie stworzył, nie powoduje, że myśli Pan bardziej emocjonalnie niż trzeźwo-rozumowo?
Pułapka się zatrzasnęła?

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Jaworowski

14-02-2019 [10:49] - Jaworowski | Link:

Ośrodki zarządzające emocjami, fałszywymi, sfabrykowanymi "faktami", szerzące antywartości i antykulturę są w większości medialnego przekazu w Polsce. Żaden kraj w Eurokołchozie nie chodzi pod dyktando obcych sił propagandowych głównie żydowsko-niemieckich tak, jak to jest u nas. Nasze społeczeństwo jest społeczeństwem o dość niskim poziomie wykształcenia ( tu kłania się ranking uczelni wyższych, początek 500 setki). Manipulowanie społeczeństwem o tak niskim poziomie czytelnictwa, powierzchownym, płytkim wykształceniu, gdzie kładzie się nacisk na pewne rodzaje umiejętności biernego przyswajania faktów a nie na umiejętności myślenia analitycznego, skutkuje brakiem umiejętności racjonalnego i logicznego myślenia. Jeśli taki stan rzeczy będzie  się nadal  utrzymywał, stan patologii prymatu emocji nad kulturą i rozumem będzie się pogłębiał z każdym dniem. Społeczeństwu nie potrafiącemu myśleć samodzielnie wraża propaganda podsyła wykreowane przez nich "ałtorytety" mające je do reszty ogłupić i tak już ogłupiałe tałatajstwo. Wystarczy, że jakaś komediantka gubiąca majtki w jakimś serialiku coś klepnie, a część ogłupiałego narodu łyka to bez popitki i traktuje to jako prawdę objawioną. Szczytem tego debilnego zaślepienia był też fakt podpalenia budynku z kupą ludzi przez splatfusiałego kretyna, dla którego Budka i Myszka agresorka byli i są nadal wielkimi autorytetami. Celem myślenia jest generowanie problemów ale i ich rozwiązywanie. Wyłączenie myślenia ma uniemożliwić rozwiązywanie tych problemów i taki właśnie cel ma wraża lewacka, prusko-sowiecka propaganda, a bazowanie wyłącznie na podsycaniu niezdrowych emocji ma  doprowadzić to eskalacji napięć i zachowań skrajnie patologicznych. Stopień zdziczenia splatfusiałych sięga zenitu. Tyle agresji i nienawiści do nas tak jawnie wygłaszanych to nie mieliśmy dotychczas do czynienia. Przykład już codziennych "aktów miłości" do nas:
https://wpolityce.pl/polityka/...
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

14-02-2019 [12:40] - Imć Waszeć | Link:

Ktoś nadzoruje to płytkie kształcenie Polaków już od 1945 roku. Kiedyś było to spławianie z uczelni dzieci zaplutych karłów reakcji, polaczków z AK i przyznawanie uciemiężonym ratajom z czworaków i złodziejaszkom z rynsztoków punktów za pochodzenie. Ponieważ wiemy już, że struktura władzy się nie zmieniła w sfingowanym "obaleniu komunizmu", więc należy domniemywać, że ci sami dołują polska naukę także obecnie, żeby stawała się swoją własną karykaturą. Zresztą rząd USA pokazuje dobitnie, że nasze badania naukowe to możemy sobie wsadzić gdzieś w konfrontacji z "faktami" wytworzonymi przez żydowskich bajkopisarzy.  Żydzi kłamali, kłamią i zawsze kłamać będą.

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-02-2019 [06:55] - jazgdyni | Link:

Ja też jestem 100 procentowo przekonany, że walka z władzą dobrej zmiany jest kontrolowana przez siły z zewnątrz kraju. Silna i suwerenna Polska jest dużym zagrożeniem dla zgniłego układu w Europie i dla wizji nowego światowego porządku.

Obrazek użytkownika Jaworowski

14-02-2019 [16:44] - Jaworowski | Link:

>>Żydzi kłamali, kłamią i zawsze kłamać będą.<<
Mamy tego przykład z wypowiedzi cwelebrytki dziennikarstwa hamerykańskiego niejakiej Mitchell i to na naszej ziemi.>„Żydzi walczyli z polskim i nazistowskim reżimem”.<
Hamerykańska  diaspora żydowska robi swoje, ma czelność fałszować historię nadając te ich "prawdy" na cały świat i to z naszej ziemi. Stopień ich bezczelności przekroczył już wszelkie progi. Kalumnie i nieprawdę rzucają już nam prosto w twarz, a Ryża Małpa w Brukseli zaciera ręce z radochy.

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-02-2019 [07:05] - jazgdyni | Link:

Mitchell przeprosiła. Pewnie jej kazano. Bo sama jest wybitnym polakożercom. Taki stereotyp nie jest rzadkością w USA. Tylko pytanie: - komu ona chciała bardziej zaszkodzić? Wizerunkowi Polski, czy Trumpowi w budowaniu sojuszu.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

14-02-2019 [22:44] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Śmiem twierdzić, że przemijające neoliberalne i kryptokomunistyczne elity, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem całego aparatu Unii Europejskiej, są w sytuacji małpy z łapą w kokosie, która nie chce wypuścić zdobyczy, mimo, że zdje sobie sprawę, że wiedzie to ją do zagłady.
Emocje i instynkty zwyciężają z rozumem."

Nie tylko śmie Pan twierdzić, ale nawet w całej rozciągłości myli się Pan.
Dlatego że to nikt inny jak między innymi Pan jest poddawany temu małpiemu eksperymentowi.
To, że raz po raz twórcy tegoż eksperymentu sami stają się ofiarami to tylko wypadek przy pracy.
Zresztą patrząc na to co dzieje się w Polsce od lat 80/90 to wszystko przemawia przeciw Pańskim tezom. 

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-02-2019 [06:58] - jazgdyni | Link:

Małpa włożyła do kokosa łapę i wpadła w pułapkę. A Pan niestety wlazł tam cały. I dlatego już Pan dobrze nic nie widzi i myśli kłębią się po manowcach.?
Nie ma Pan choćby psa, by Pana wyciągnął

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

15-02-2019 [07:48] - wielkopolskizdzichu | Link:

Pan Bloger się zdenerwował, niczym małpa postawiona przed nierozwiązywalnym dylematem. 
Jest to normalne u ludzi przekonanych o swych niepodważalnych racjach, które to na swej niepodważalności zyskują gdy są wyboldowane.
Cóż pracują nad tym sztaby specjalistów od kreowania  poczucia nie bycia ofiarą eksperymentu.
 W przypadku Pana Blogera efekt przeszedł najbardziej optymistyczne założenia.
I nie jest to odosobniony wypadek. Nasze Blogi pełne są podobnych małpek które bez zastanowienia polazły w pokrzywy, ba...nawet z dzikim kwikiem wzajemnie się do tego zachęcały i pełne zachwytu spoglądały na swych poganiaczy. 
Teraz zamiast z tych pokrzyw wyjść wolą siedzieć w nich, chociaż w dupskach się im pali. 
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-02-2019 [10:43] - jazgdyni | Link:

To takie klasyczne bla, bla z Wielkopolski. Ja nie nakłaniam do przyznania się, że dało się złapać, tylko radzę zdjąć ten hełm z głowy.
Jak nie pies, to może kot?