Krytyka Orbana, czy PiS? Artykuł w Klubie Jagiellońskim

  Ukazał się on ponad trzy tygodnie temu {TUTAJ}.  Jego autorem jest Dariusz Kałan, a tytuł to "Państwo prywatne. Postkomunizm narodowy Viktora Orbána".  Nie widziałam dotąd w polskiej prasie tak ostrej krytyki rządów Viktora Orbana.  Oto przykłady ocen autora:

  "Jeśli uważnie prześledzi się zmiany wprowadzane przez węgierskiego premiera, jeśli oddzieli się je z ideologicznych naleciałości, własnych oczekiwań albo lęków, dostrzeże się, że każda decyzja podjęta przez jego partię Fidesz, począwszy od pierwszej, czyli przyznania mniejszości węgierskiej w krajach ościennych prawa do głosowania, miała tylko jeden cel: zabezpieczenie władzy na lata. Temu służyły zmiany konstytucyjne wydłużające kadencje urzędników mianowanych przez Fidesz, przejęcie rynku mediów, centralizacja usług publicznych, zbliżenie z Rosją, rozpętanie kampanii przeciwko Unii, Sorosowi i migrantom (...)
  Orbán od początku zachowywał się jak bokser z tomikiem poezji w rękawicach: walił z całej siły między oczy, po czym robił krok w tył i wyciągał rękę na zgodę. Sam nazywał tę metodę tańcem pawia. Na wiecach w Budapeszcie porównywał Unię do Związku Radzieckiego, po czym jechał do Brukseli, bratał się Barroso i Junckerem, i podpisywał prawie wszystko, co mu podsuwano.
Wroga trzeba sobie wymyślić
Na pierwszy ogień poszedł Międzynarodowy Fundusz Walutowy(...)
  Przyjrzyjmy się reformie sprawiedliwości. Sędziowie zawsze są łatwym celem, a na Węgrzech Sąd Najwyższy był dodatkowo uważany za formalnego  spadkobiercę instytucji założonej pod tą samą nazwą przez komunistów w 1949 r. Była ona głównym narzędziem terroru po powstaniu antysowieckim w 1956 r. I właśnie to, proste skojarzenie, że sędziowie to komuniści i zbrodniarze, działało na wyobraźnię publiki.(...) Aby pozbyć się liderów środowiska Fidesz obniżył wiek emerytalny z 70 do 62 lat. W wyniku tego posunięcia z zawodu odeszło ok. 300 osób, czyli 1/10 wszystkich sędziów. Sądowi Konstytucyjnemu odebrano możliwość wypowiadania się o ustawach okołobudżetowych. Zwiększono liczbę sędziów w nim zasiadających, zmieniono zasady ich wyboru, a swoim nominatom – wśród nich znajdował się były szef kancelarii Orbána – przedłużono kadencje z 9 do 12 lat. Żeby wygasić mandat prezesowi Sądu Najwyższego zmieniono jego nazwę. Krajową Radę Sądowniczą zlikwidowano, w jej miejsce powołano nową instytucję z prezesem wybieranym przez parlament. To stanowisko przypadło żonie współzałożyciela Fideszu. (...)

  Udało się natomiast coś innego. Orbán stworzył pierwsze w Unii państwo prywatne. Cechą charakterystyczną jego rządów jest bowiem to, że nie da się oddzielić żywiołu państwowego od partyjnego i rodzinnego. Państwo, partia, rodzina – wszystko się nawzajem przenika. Przeciwnicy mówią o systemie mafijnym, stworzonym na wzór Cosa Nostry z Ojca chrzestnego, ulubionego filmu Orbána. (...)  media to narzędzie prowadzenia polityki. Przed Orbánem skala dominacji obcych aktorów była niezdrowa, np. media drukowane były rozdzielone między Axel Springera, Ringiera a Sanomę. Orbán odwrócił wajchę w drugą stronę. Kiedy bliscy mu biznesmeni odkupili udziały, nawet nie zająknął się, że chce stworzyć lokalne BBC, co od lat jest mantrą powtarzaną w Europie Środkowej. Postawił na prostotę. Z mediów zrobił partyjną tubę posługującą się siermiężnym językiem przypominającym czasy słusznie minione. Dowartościował macherów od taniej rozrywki, dzięki czemu przekaz nie sprowadza się wyłącznie do tępej propagandy, ale jest przeplatany teleturniejami, telenowelami i sportem. (...)
  Przekracza granice tego, co do niedawna było niewyobrażalne. Bo kto mógłby przypuszczać, że otoczenie Orbána doprowadzi do zamknięcia największej gazety opozycyjnej? Kto mógłby przewidzieć bezpardonowy atak na Uniwersytet Środkowoeuropejski i organizacje pozarządowe? To metody Putina, a nie członków UE. Gdyby ktoś powiedział, że Orbán, który zaczynał jako działacz antykomunistyczny, w serwilizmie wobec Moskwy pójdzie znacznie dalej niż lewicowi poprzednicy, zostałby uznany za fantastę.".

  Cytowany powyżej tekst Łukasz Warzecha uznał za ważny.  Na Twitterze napisał:

  "Tekst nieco zbyt publicystyczny i emocjonalny, ale dobrze pokazuje, że to, jak Orbán rządzi Węgrami powinno być dla nas ostrzeżeniem, nie wzorem." {TUTAJ}.

  Mnie zastanowiło jedno.  Jeśli w artykule Kałana zamienić Orban na PiS, to otrzymamy typową publikację Antypisu.  Powstaje pytanie, czy omawiany tekst nie był czasem zawoalowaną krytyką polityki PiS ze strony Klubu Jagiellońskiego.  Warto przypomnieć, że w sześć dni po tym artykule Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta RP i członek honorowy Klubu Jagiellońskiego, był z wizytą na Węgrzech i prowadził rozmowy w węgierskim parlamencie {TUTAJ}.  W każdym razie tekst Kałana daje do myślenia.
  

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika angela

20-11-2018 [21:57] - angela | Link:

Mozna zamienić kwiatek na Pasierbiewicza,  i  mamy typowy antyPiS.

Obrazek użytkownika Gniewko

20-11-2018 [22:35] - Gniewko | Link:

Jak by była to krytyka PiS-u, to bym był zadowolony, bo tego spodziewali się ci, co na PiS głosowali. Zamiast tego mamy rządy nieudaczników, którzy potykają się o własne nogi.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

21-11-2018 [00:13] - maks jamnicki | Link:

"Biedni" Węgrzy. Do tego bezrobocie chyba 3 % z ogonkiem. I jeszcze z tej biedy ci "nieszczęśnicy" co wybory dają  Orbanowi i Fideszowi  większość konstytucyjną. 
Kryterium jest tylko jedno. Czy rządzący bronią i pilnują interesów Węgier, interesów swojego państwa i interesów narodowych. Jeżeli  robiła  by to rodzina Orbana ze szwagrami, zięciami, córkami, synami itd, to głosowanie na nich jest po prostu rozumne. Chyba że lepsze są rządy postkomuny, żydokomuny, stalinowskich sądów, Axelów  Springerów, obcego bankierstwa i  europejskich lewaków, pijaków i zboczków. Jedyny kraj w którym chciałbym mieszkać poza Polską to Węgry. To "ostrzeżenie" to jak  "nie jedz za dużo kawioru, bo cię rozboli brzuch" :). 

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

21-11-2018 [00:33] - Zygmunt Korus | Link:

Tekst Kałana jest po prostu głupi. Lelum-polelum Kaczyńskiego miałoby być lepsze. Czyli jaka to kryptokrytyka PiS-u? Partii, która jest na każdym kroku i w każdym calu ciamciaramciam. A że artykuł Kałana chwali palant Warzecha - nie dziwota: dał niedawno popis swej wazeliny wobec Niemiec. No i ten Szczerski. Członek Klubu Jagiellońskiego, w którym się podsrywa Orbana, jedzie na Węgry w imieniu Dudy -  po co? Przepraszać czy sprawdzić, jak po tej gnojówce z Polski, którą niejako firmuje, nad Dunajem waniajet? Wszystko to jakieś takie na poziomie magla...

Obrazek użytkownika elig

21-11-2018 [03:14] - elig | Link:

Nie zgadzam się.  Oto komentarz J.Trammera z Salonu24:

"Z tym, że Orban posunął się dalej niż PiS - jak dotąd. Orban robi rzeczy niewyobrażalne. Np chce odebrać komuś firmę, która zajmowała się reklamą, reklamy wieszając na latarniach. Parlament uchwala ustawę, że nie wolno wieszać reklam blisko ulicy. Firma upada. Firmę przejmuje człowiek Orbana. Parlament uchwala ustawę,że wolno wieszać reklamy blisko ulicy. Takich przykładów jest bez liku.".

Obrazek użytkownika mmisiek

21-11-2018 [00:50] - mmisiek | Link:

Mimo najszczerszych chęci to krytyki PiSu to ja tu nie widzę, nawet zawoalowanej. Jeśli już to raczej podgotowkę dla uzasadnienia rozejścia się dróg Polski i tych okropnych Węgier z ich strasznym Orbanem. Równie dobrze ten tekst mogła opublikować Wyborcza, tyle że wobec prawicowych i patriotycznych wyborców byłoby to przeciwskuteczne więc wytypowano kogoś innego.
Jeszcze w 2015/2016 roku mogło wyglądać, że Polska z Węgrami stworzą zgrany duet będący jakimś zalążkiem ośrodka wpływu i powoli skupiającego grupę przeciwną narzucanemu kierunkowi ewolucji Europy. Dzisiaj już widać, że to niestety dwa różne światy i cele Naczelnika są albo żadne albo całkiem inne niż się wydawało.

Obrazek użytkownika angela

21-11-2018 [07:42] - angela | Link:

Po Czarneckim i jego upadajacymi bankami, ktorym nie chcial pomoc KNF, próbują wbić kołek pomiędzy Węgry i PiS. 
A rzad niech robi swoje, i strzepuje jak natrętne robactwo,   lewackie ustawki.

Obrazek użytkownika angela

21-11-2018 [07:47] - angela | Link:

Klub Jagiellonski,  wysyłał na mojego maila swoje brednie i urojenia, ze w koncu ich zablokowalam. 
Tak "pracuja".

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

21-11-2018 [08:24] - zbieracz śmieci | Link:

Dla delig to idolem jej i jej podobnych był tadeo nazowiecki i na jego widok piszczały i mdlały a co niektóre rzucały w jego strone majtasami i biustonoszami .Jak mówia w mieście i rzuciła elig reformami ale tak nieszczęśliwie rze nogawica ulokowała sie na idola głowie.Nieszczęsny stracił orientacje bo myślał ,że to worek mu zarzucono i darł się nie zabijajcie bom niewinny ale one,nie wymienił nazwisk bo omdlał! 
Ten cały klub to kolejna jaczejka po ud,uw i platfusiarni a kancelaria dudaczewskiego to dalej siedlisko wsioków i takich niedojdów jak szczerski !

Obrazek użytkownika Lektor

21-11-2018 [15:36] - Lektor | Link:

No właśnie, jak nie Kaczyński to PIS, jak nie PIS to Orban - byleby huzia na Józia. Czy ty kobito nie potrafisz już napisać porządnej notki, tylko to ciągłe jątrzenie, czepianie się słówek, cytowanie przygłupów i pieprzenie głupot ?!  Orban robi dobrą robotę i z Sorosem, i z profesorkami na wyższych uczelniach, i z fundacjami (takimi jak Kozlowskiej i Kramka), i z pseudoreklamami. Oby tak dalej i oby PIS podążył tym tropem. Myślę, że w reformie sądownictwa PIS da sobie radę z UE i wielbłądami z TSUE, a następnie zajmie się repolonizacją mediów. Najwyższy czas !

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

21-11-2018 [16:54] - zbieracz śmieci | Link:

Ten klub to raczej klop czy szambo skoro takie elementy lewackie tam funkcjonują a dodatek " Jagieloński" to jawna prowokacja i mącenie w głowach niezorientowanych!Elig nim wypuścisz w świat takie gaawno to poczytaj sobie historię Węgier z wczesniejsza nazwą Królestwo Arpadów które było potęgą gospodarcza i militarna które potrafiły narzucic Polsce królów a za bycie Przedmórzem Chrześcijaństwa zapłaciły wysoką cenę podobnie jak Polska ,myśmy walczyli a Cesartwo Niemieckie rosło w siłę i pokonali Arpadów na wieki gdy odszedł ich ostatni król Korwin .Upadek Polski to mniej więcj taki sam czas jak Węgier.
Po pierwszej Wojnie poszarpano odłączono od Węgier połowę ich terytorium z połowa Węrów którzy nagle byli juz obywatelami innych państw i zaraz za płotem.'

Orban jest wielkim węgierskim Patriotom i robi wszystko aby Węgrzy byli razem i chce zagoić ta wielka ranę zadaną reką zwycięzców tak jakby to Węgrzy doprowadzili do I szej Wojny./
Tępi sorosa który jako żyd węgierski rości sobie prawo do bycia właścicielem Węgier a reszte to Lektor dopisał a co do tej "uczelni" to naucza tam niejaki wincent rostkowski .jak zwał tak zwał ,!