Wojna na marsze z okazji stulecia RP

  Są trzy strony w tej walce.  Pierwsza to środowiska narodowców, którzy chcą, jak co roku, zorganizować Marsz Niepodległości 11 listopada 2018 r.  w Warszawie, a także we Wrocławiu.  Druga to PO - nienawidząca polskiego patriotyzmu.  Prezydent Warszawy z PO, Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała zakaz organizacji MN.  Wcześniej to samo uczynił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.  Trzecia zaś strona - to prezydent Andrzej Duda, któremu marzy się wielki marsz wszystkich Polaków pod jego przewodnictwem.

  Po wydaniu zakazu przez HGW Andrzej Duda ogłosił, że odbędzie się "biało-czerwony marsz" mający charakter uroczystości państwowej.  Ma on podążać tą sama trasą, co MN i zacząć sie o 15:00.  Narodowcy nie zrezygnowali jednak ze swej imprezy i zapowiedzieli jej początek na godzinę 14:00.  Odwołali się do sądu w sprawie zarządzenia HGW.  Jeśli oba marsze się odbędą, to będziemy mieli ogromny marsz typu "dwa w jednym".  We Wrocławiu tamtejszy sąd uchylił decyzję Dutkiewicza {TUTAJ}.  Warszawski sąd ma wydać wyrok dziś [8.11.2018] wieczorem.

  W studiu RMF FM miała miejsce Rozmowa Popołudniowa z udziałem Bartosza Arłukowicza z PO oraz Zbigniewa Gryglasa ze Zjednoczonej Prawicy {TUTAJ}:

  "Zapewniam, że to będzie bardzo bezpieczny marsz, pójdziemy wszyscy, rodziny z dziećmi, entuzjastycznie będziemy świętować to wielkie wydarzenie, setną rocznicę odzyskania niepodległości" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Zbigniew Gryglas pytany o marsz organizowany przez prezydenta i premiera z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Bartosz Arłukowicz z PO stwierdza z kolei: "Najbardziej mnie zawstydza, że władze polskie w sposób kompromitujący poległy w całej procedurze świętowania tej rocznicy. To zawstydzające. Nie zamierzam iść w marszu, gdzie za plecami prezydenta i premiera będą szli narodowcy". I dodaje: "Mam poczucie dyskomfortu i wstydu".

  W dalszym ciągu rozmowy:

  "Marcin Zaborski, RMF FM: Prezydent i premier organizują biało-czerwony marsz, a organizatorzy Marszu Niepodległości, zakazanego przez prezydent Warszawy, mówią, że to jest ruch, który jest wrogim przejęciem ich Marszu Niepodległości.
Zbigniew Gryglas: Nie, absolutnie nie. Ja uczestniczyłem w tym marszu w ubiegłym roku. Zapewniam państwa, że większość osób, które by szło w tym marszu i pójdzie, nawet nie wie kto jest organizatorem marszu. Idą tam świętować, w ubiegłym roku 99., w tym setną rocznicę odzyskania niepodległości.
  Ale organizatorzy panie pośle wiedzą, np. rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej pisze teraz w internecie, że policja i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydzwaniają do organizatorów wyjazdów z różnych miast w Polsce i dopytują o listy tych, którzy się wybierają. I według Młodzieży Wszechpolskiej dochodzi tutaj do szantażu u straszenia.
Z.G.: To dobrze, że takie telefony mają miejsce...
To dobrze? Po co?
Z.G.:... dobrze, że służby starają się zabezpieczyć ten marsz.
Panie pośle, po co dzwonią? Dlaczego dobrze?
Z.G.: Panie redaktorze, ja się czuję bezpiecznie w sytuacji, kiedy służby wykonują swoje zadania.".

  Wynika z tego, że władze państwowe próbują teraz nacisków na narodowców.  Zobaczymy, co z tego wyniknie.  Jedno, czego możemy być pewni - to dużej frekwencji na wszystkich marszach.

  Wiadomości TVP podały właśnie, że warszawski sąd uchylił zakaz wydany przez HGW.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

08-11-2018 [19:43] - Jabe | Link:

Dotąd mogliśmy być pewni dużej frekwencji tylko na jednym marszu.

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-11-2018 [21:13] - Marek1taki | Link:

Skąd teza, że HGW, AD i MM to różne strony? Nie znajduję przesłanek.

Obrazek użytkownika Adam66

09-11-2018 [03:51] - Adam66 | Link:

Jest jeszcze czwarta siła, o której mało kto wspomina a wygląda na to, że jest to największa siła - to grupa budująca Polin...

Obrazek użytkownika xena2012

09-11-2018 [07:50] - xena2012 | Link:

I co widzi zagranica?Kłótnie niezgoda nawet przy tak wielkim święcie.Tylko to.A Polacy po prostu chcą iść w marszu z rodzinami,dziećmi które potem zagranica nazwie faszystami.Schetyna określił już Marsz Niepodległości marszem hańby.To te rodziny ,ci zwykli Polacy dla których święto jest w tym roku wyjątkowe kim są dla Schetyny?

Obrazek użytkownika Chatar Leon

09-11-2018 [10:42] - Chatar Leon | Link:

Staram się wyobrazić sobie sytuację, w której jakiś burmistrz amerykańskiego miasta zakazuje Parady Niepodległości powołując się na gniota jakiejś organizacje międzynarodowej która świętujących Amerykanów nazwała faszystami.