Minister Rafalska - nowy korzystniejszy mechanizm ...

Minister Rafalska - nowy korzystniejszy mechanizm waloryzacji najniższych emerytur i rent

1. Jak poinformowała wczoraj w TVP Info minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, rząd właśnie zaproponował nowy mechanizm waloryzacji najniższych świadczeń emerytalno- rentowych w 2019 roku.

Właśnie do konsultacji społecznych został skierowany projekt nowych ustawowych rozwiązań w tym zakresie, z nadzieją, że skończą się one w przewidywanym ustawą okresie i partnerzy społeczni zdecydują się je poprzeć.

Chodzi, bowiem o to, aby odpowiednio wcześnie mógł on zostać przyjęty przez parlament, tak, aby ZUS mógł się dobrze przygotować do wypłat w nowy sposób zwaloryzowanych świadczeń od 1 marca 2019 roku.    

2. Standardowy wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno - rentowych w roku 2019, ma wynieść 3,26%, choć może się jeszcze zmienić, ponieważ składa się na niego średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych i przynajmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym, a te dwie wielkości będą ostatecznie ustalone w styczniu 2019 roku).

Jednocześnie rząd proponuje, aby najniższe świadczenie emerytalne i rentowe wynosiło 1100 zł brutto (podwyżka o 100 zł), natomiast świadczenia do kwoty około 2 tys. zł zwaloryzowane zostały tak, aby kwota tej waloryzacji nie była niższa niż 70 zł (brutto).

Świadczenia powyżej kwoty 2 tysiące zł będą waloryzowane, standardowym wskaźnikiem waloryzacji wynoszącym 3,26%, w związku, z czym jak podkreśliła minister Rafalska, nikt na waloryzacji nie straci, a dużo emerytów dodatkowo skorzysta, powiem wzrost najniższych świadczeń sięgnie blisko 7%.

3. Ta zmiana sposobu waloryzacji najniższych świadczeń emerytalno - rentowych będzie wymagała dodatkowej kwoty dotacji budżetowej w wysokości 1,5 mld zł i została ona zagwarantowana w projekcie budżetu państwa na 2019 rok.    

W tej sytuacji na waloryzację emerytur i rent po uwzględnieniu jej nowych zasad, minister finansów będzie musiał przeznaczyć kwotę 8,4 mld zł, wcześniej przewidywano na ten cel blisko 6, 9 mld zł.

Wyższy wskaźnik waloryzacji najniższych świadczeń emerytalno- rentowych został zaproponowany przez rząd także, dlatego, że już w tym roku wpływy budżetowe są wyższe od tych planowanych, co więcej należy także podkreślić wyraźną poprawę sytuacji finansowej w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zarządzanym przez ZUS.

4. Jak poinformowała, bowiem pod koniec września, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Gertruda Uścińska, że do tej pory ZUS uzyskał od płatników ponad 70% planowanej kwoty składek na cały rok i są one wyższe o ponad 3% niż wcześniej zakładano.

W tej sytuacji ZUS nie wykorzysta pełnej kwoty dotacji, jaką przewidziano w budżecie państwa dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), czyli kwoty 46,6 mld zł, a zapotrzebowanie na dotację może być w całym roku 2018 nawet o 8 mld zł niższe.

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewcz, poinformował, że Zakład zrezygnował z dotacji budżetowej do FUS w wysokości 3 mld zł.

Jeszcze wcześniej w marcu tego roku ZUS zrezygnował z dotacji w wysokości 2,2 mld zł, a więc sumarycznie w ciągu 7 miesięcy, budżet mógł zmniejszyć wypłacane środki do FUS aż o 5,2 mld zł.

Jak podkreślił Andrusiewicz jest to sytuacja bez precedensu, nigdy w dotychczasowej najnowszej historii Zakładu, ZUS nie blokował tak dużej dotacji dla FUS, a rezygnacja aż z tak dużej kwoty jest możliwa dzięki dobrej sytuacji w gospodarce.

Przez 7 miesięcy tego roku do ZUS wpłynęło 168, 6 mld zł składek i było to aż 11,4 mld zł więcej niż w analogicznym roku ubiegłego, a na taki wynik obok szybkiego wzrostu gospodarczego ma wpływ niskie bezrobocie, wyraźny wzrost wynagrodzeń, a także uszczelnianie systemu wprowadzone przez Zakład reformą e-składka.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika jazgdyni

08-11-2018 [13:20] - jazgdyni | Link:

Kolejna ściema propagandowa. Wszystko niby rozkwita, a emeryci popadają w nędzę. Świństwo, bo najsłabsi, z najwyższymi kosztami utrzymania. Lecz strajkować nie pójdą. Więc ochłap im wystarczy.
Dziękuję za 70 zł. Choć mocno nie choruję, na leki wydaję 400 zł.

Obrazek użytkownika zbychbor

08-11-2018 [14:20] - zbychbor | Link:

Taki emerytowany czerwony sędzia dostanie z 400 zł podwyżki, a biedny emeryt 70.
Brawo.

Obrazek użytkownika Gniewko

08-11-2018 [16:51] - Gniewko | Link:

Ci co najmniej zarabiają, mają już dość waszych bredni, jak to teraz dobrze jest w Polsce. Nie chcą zasiłków, tylko dobrze płatnej pracy. Zabieracie Polakom na zasiłki dla Ukraińców. Głośnym grupom nacisku dajecie podwyżki po 1 000 zł, a Morawiecki wykłóca się z Solidarnością o marne 176 zł i obniża podwyżkę dla najniżej zarabiających do 150 zł i jeszcze do tego napuszcza na nich hordy Ukraińców. Taka to wasza pomoc. Powinniście zapaść się pod ziemię ze wstydu za te wasze bezczelne kłamstwa, że to robicie dla dobra Polaków.