Kardynał Nycz i ksiądz Jerzy

Do napisania tej – nie ukrywam, pełnej wzburzenia – notki skłonił mnie tekst homilii kardynała, wygłoszonej wczoraj, w 34. Rocznicę Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Jerzego Popiełuszki.
Tekst pełen zakłamanej prawdy o posłudze kapelana pierwszej – jedynie prawdziwej – Solidarności. To w kościele księdza Jerzego odbywały się Msze za Ojczyznę. To przez nie został zamordowany.
Co w tym czasie robił ks. Kazimierz Nycz? Pisał doktorat, by zostać tuż po nim (1980) wykładowcą katechetyki na PAT w Krakowie – uczył uczyć o Kościele. I nie dziwota wręcz, że to Kościół (któremu wszystko zawdzięcza) jest dlań najważniejszy, nie jakaś tam „Ojczyzna ks. Jerzego”, o którą się – Wolną – modliliśmy.
Oto, co zrobił ten dostojnik z przesłaniem naszego Błogosławionego:
Ks. Jerzy Popiełuszko potrafił podczas odprawiania mszy św. swoim słowem i swoją modlitwą gromadzić ludzi różnych przekonań i poglądów. Troszczył się o to, żeby "ta jedność przy ołtarzu Eucharystii przekładała się potem na ich działalność".
"To trzeba także dzisiaj przypominać, że Kościół pełni misję i posługę jednania. Kościół musi być dla wszystkich. Nie może być z jednej strony ani Kościołem państwowym - tak uczył papież Jan Paweł II - ale nie może być także Kościołem związanym z jakąś jedną stroną politycznej czy społecznej sceny" - ocenił.
Zdaniem kard. Nycza, Kościół musi mieć prawo działania w przestrzeni publicznej i głosić naukę społeczną według Ewangelii. "Bo nauka społeczna Kościoła to jest pewna synteza Ewangelii w kierunku życia społecznego, w kierunku zadań katolika, niezależnie od tego, kim jest w jego powołaniu życiowym, społecznym - także w jego powołaniu politycznym" - wyjaśnił.
Jak podkreślił kardynał, właśnie o wolność Kościoła w przestrzeni publicznej walczył Kościół pod przewodnictwem prymasa Wyszyńskiego, papieża Jana Pawła II w "okrutnym systemie komunizmu, który chciał Kościół zamknąć do zakrystii". "Kościół jest dla zbawienia wszystkich i Kościół musi być dla wszystkich, jeżeli chce spełnić swoją misję" - stwierdził hierarcha.
Zaznaczył, że uczestnicy mszy św. przyszli do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, aby się modlić za ojczyznę. "Aby się modlić za jej dziś - także za te dni, które teraz przeżywamy i będziemy przeżywać jutro i pojutrze, żeby Polska wyszła ze wszystkiego mocna".
Zdaniem hierarchy, od ks. Popiełuszki można nauczyć się przede wszystkim głębokiej wiary. "Męczennicy uczą nas, że ojczyzna nasza jest w niebie" - stwierdził. (za PAP)

Ks. Jerzy nie chciał zostać męczennikiem; o ileż  bardziej nie chciał nim zostać ks. dr Nycz!
Błogosławiony Jerzy był jednak patriotą – walczył Słowem Bożym o Wolną Polskę. Dr Nycz zaś - o wolność swojej posługi (z jej obiecującymi perspektywami): niech się ludzie nie buntują przeciw politycznej opresji – ich ojczyzna jest w niebie…
Hierarchowie Polski nie zgubią – zgubią nas, katolików, bo zgubią swój internacjonalistyczny Kościół.

P.S.
Tak łatwo dzisiaj podnosić ks. Jerzego zasługi, płakać nad jego męczeńską śmiercią, wynosić na ołtarze… Trudno, a dla wielu to wprost niewykonalne, spojrzeć prawdzie w oczy. Bo wówczas należałoby przyznać właśnie, że go zdradziliśmy.
Ci nieliczni, którzy domagają się prawdy, zepchnięci zostali na margines życia publicznego. Kto bowiem wie, że już do Prezydenta Andrzeja Dudy skierowano kilka listów z pytaniami kiedy zostanie wznowione śledztwo, dlaczego nie ma zgody na przywrócenie doń jedynego prokuratora, który niemal dotknął prawdy? Kto wie, dlaczego kościelni hierarchowie tak bardzo opierają się wznowieniu śledztwa zasłaniając się komplikacjami procesu kanonizacyjnego?
(cyt. za: http://www.fronda.pl/a/martyna...)

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Vadim Niżyński

22-10-2018 [00:52] - Vadim Niżyński | Link:

A to ci dopiero okropny ten kard.Nycz: wyobraża sobie, ze Kościół ma być dla wszystkich, pewnie i dla tej cholernej totalnej opozycji też! Niedoczekanie! Przecież bł.ks.Popiełuszko nigdy by na to nie pozwolił! Damasceński mędrzec wie doskonale, że Kościół, ten prawdziwy (!) jest zawsze po stronie PiS!
 

Obrazek użytkownika damascen

22-10-2018 [13:04] - damascen | Link:

karawana poszła dalej, Vadim: niepotrzebnie się trudziłeś tym szczeknięciem - "kościół dla wszystkich" to jest w Rosji, widziałeś jak się Putin ładnie żegna?

Obrazek użytkownika Vadim Niżyński

22-10-2018 [19:38] - Vadim Niżyński | Link:

Ależ oczywista oczywistość, damasceński mędrcze: Kościół tylko dla wybranych partii, np. dla PiS i jego wyznawców, i to takich mądrych jak ty. A Franciszek (papież,jeśli się orientujesz), widocznie jakieś bzdety opowiada o powszechności Kościoła Katolickiego.