(Nie)bezpieczne parki rozrywki

Czy czterech, spośród 27. skontrolowanych, prowadzących w Polsce największe parki rozrywki przedsiębiorców, wobec których UOKiK wszczął postępowania to czterech tylko czy aż?
Upublicznione przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyniki ostatniej kontroli zbiegły się z ostatnim śmiertelnym wypadkiem w parku rozrywki w Zatorze. Według informacji RMF24.pl zginął tam mężczyzna - pracownik obiektu - potrącony przez rollercoaster Hyperion.
W tegorocznym sezonie w naszym kraju miały miejsce co najmniej dwa inne wypadki w parkach rozrywki. Jeśli w maju 13 osób, które utknęły w Kołobrzegu na karuzeli 10 m nad ziemią, mogą mówić o szczęściu - miejscowi strażacy ściągnęli wszystkich poszkodowanych bez szwanku na ziemię, o podobnym szczęściu nie mogą mówić dwie ofiary awarii karuzeli break dance pod koniec lipca w wesołym miasteczku w Szczytnie. W wyniku pęknięcia mocowań gondoli, w której się znajdował i gwałtownego z niej wypadnięcia, 9-letni Bartek zmarł po kilkunastu godzinach w szpitalu; opiekujący się nim wujek doznał poważnego urazu kręgosłupa.
O tych kilku wypadkach informowały media ogólnopolskie. Takich tragicznych wydarzeń mogło być jednak więcej.
Nic dziwnego, że problemem bezpieczeństwa w tego typu obiektach zajął się UOKIK. Jak czytamy w komunikacie Urzędu jego zastrzeżenia wzbudziły wzorce regulaminów i innych dokumentów, a także treść widniejących w obrębie wesołych miasteczek licznych tablic ostrzegawczych: „Wejście na teren parku na własną odpowiedzialność”, „Wszystkie decyzje Organizatora są ostateczne”, „Uwaga! Nie ma możliwości zmiany zakupionego biletu”.
Okazało się, że nieprawidłowości wystąpiły we wszystkich sprawdzonych przez Urząd 27. firmach z całej Polski. Przy czym 20. prowadzących je przedsiębiorców zmieniło kwestionowane klauzule. UOKiK wszczął postępowania wobec kolejnych czterech.
Urząd wytypował do kontroli - na podstawie analizy stron internetowych - duże firmy z całego kraju, które prowadzą działalność w większych miastach i w regionach turystycznych.
- Zbadaliśmy regulaminy i inne dokumenty, w których firmy ustalały zasady korzystania z obiektów rozrywkowych. Okazało się, że każdy z kontrolowanych parków rozrywki stosował sprzeczne z prawem postanowienia, np. wyłączające odpowiedzialność przedsiębiorcy za szkody. Być może był to wynik braku wiedzy z ich strony lub bezmyślnego kopiowania regulaminów. Branża ta nie ma własnych regulacji, podlega ogólnym przepisom – skomentował Marek Niechciał, prezes UOKiK.
Wśród czterech przedsiębiorców, wobec których Urząd wszczął postępowanie o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone, znalazły się firmy: AP Infinity Group z Łodzi, Paintball Warszawski z Warszawy, Pyrland z Poznania i Adventure Park z Gdyni. Jak stwierdza UOKiK „postępowania trwają. Jeśli zarzuty się potwierdzą, przedsiębiorcom może grozić kara finansowa - do 10 proc. obrotów firmy z poprzedniego roku”.
Wszystkim korzystającym z atrakcji rozmaitych parków rozrywki, wesołych miasteczek, itd. UOKiK radzi: „pamiętaj, że przedsiębiorca odpowiada za szkody powstałe z jego winy lub w wyniku jego zaniedbania. Nawet jeśli bezprawnie napisze w regulaminie, że korzystasz z atrakcji wyłącznie na własną odpowiedzialność, możesz domagać się odszkodowania, np. jeśli dziecko złamało nogę, bo w parku linowym była źle zamocowana lina albo gdy zniszczyło ubranie od smaru na karuzeli”.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Irek

20-08-2018 [14:36] - Irek | Link:

Jeżeli chodzi o mnie, to zdecydowanie: dlaczego tylko tyle?! Wszystkie parki powinny mieć non stop kontrole, sprawdzane przepisy, jakość/sprawność maszyn i przede wszystkim jakieś szkolenia personelu, udzielenie pomocy czy inne. Zgodnie w polskim prawem, w razie wypadku, każdy człowiek powinien udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Za zaniechanie pomocy ofiarom zdarzenia grozi odpowiedzialnośc karna. Wnioskuję, że ci pracownicy mają o tym pojęcie?!? Oto kolejny  park rozrywki Zakopane  http://www.letniazabawa.pl/reg... gdzie regulamin łamie zasady. Punkt 6. Korzystanie z atrakcji parku rozrywki odbywa się na własną odpowiedzialność. Za wszelkie urządzenia, z których korzysta się w parku, odpowiedzialność ponosi użytkownik. ABSURD!!!

Obrazek użytkownika Alicja P.

20-08-2018 [17:27] - Alicja P. | Link:

Nie ma to jak obarczyć klienta odpowiedzialnością za to że przyszedł i chce dać im zarobić. Najwyższy czas jest na kontrole nie tylko w parkach rozrywki, ale i również w takich miejscach gdzie masowo gromadzą się ludzie.

Obrazek użytkownika Kacper Głowacki

21-08-2018 [11:25] - Kacper Głowacki | Link:

Fakt jest takie, że większość parków rozrywki wygląda jak z zeszłej epoki i dziwię się czemu kontrole odbywają się zwykle "po fakcie". Zawsze podchodziłem z dystansem do kolejek górskich bo większość wygląda jakby miała się rozpaść.  Sporo wody musi jeszcze w Wiśle przepłynąć abyśmy doczekali się parków rozrywki z prawdziwego zdarzenia z których będzie można bezpiecznie korzystać 

Obrazek użytkownika ŁukaszP

21-08-2018 [12:39] - ŁukaszP | Link:

Korzystanie z atrakcji na własną odpowiedzialność? Płacimy grube pieniądze by czuć się w takich miejscach bezpiecznie, a przeszkolone do tego osoby winne w 100% o to zadbać. Ich obowiązkiem jest dopilnowanie sprawności urządzeń, zapięcia w wagoniku czy kasku na głowie. Oczywiście my jako użytkownicy musimy przestrzegać zasad panujących w parku. Nikt nas nie zapyta czy jesteśmy zdrowi czy nie, więc znając swój organizm musimy sami dokonać odpowiedniego wyboru atrakcji. Pamiętajmy, zawsze miejmy włączone myślenie!

Obrazek użytkownika sidi1975

04-10-2018 [10:24] - sidi1975 | Link:

W wielu przypadkach wszelkiego rodzaju sprzęty to są złomy, które powinny być często konserwowane a jak wygląda rzeczywistość? Jeśli już przeprowadzane są kontrole to powinni one być bardzo rygorystyczne i szczegółowe, a kary powinny być surowe tak aby właściciel wesołego miasteczka bardzo poważnie traktował swoje obowiązki i dbał o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników każdej z atrakcji.