Dzisiaj zaczyna się dwudniowy szczyt krajów Trójmorza ...

Dzisiaj zaczyna się dwudniowy szczyt krajów Trójmorza w Bukareszcie

1. Dzisiaj zaczyna się dwudniowe posiedzenie krajów Trójmorza w Bukareszcie, podczas, którego Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda i ministrowie jego Kancelarii.

To ważne spotkanie krajów tej inicjatywy, podczas którego zostanie podpisane ważne porozumienie o powołaniu w ramach Trójmorza specjalnego „wehikułu inwestycyjnego”, który pozwoli na realizację wielu inwestycji.

Prezydent Andrzej Duda bezpośrednio z tego posiedzenia, udaje się do Stanów Zjednoczonych na spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem, podczas którego zapewne przedstawi najważniejsze ustalenia szczytu.

Prezydent Trump podczas swojej wizyty w Warszawie w 2017 roku uczestniczył w posiedzeniu Trójmorza, podczas którego wygłosił przemówienie bardzo mocno wspierające tę inicjatywę.

2. Przypomnijmy, że idea Trójmorza, to inicjatywa gospodarczo - społeczna 12 państw Europy, członków Unii Europejskiej, położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego w skład, której ostatecznie weszły: Litwa, Łotwa, Estonia, Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Węgry, Słowenia, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria.

Pierwszy szczyt tej grupy odbył się w Dubrowniku (Chorwacja) w sierpniu 2016 roku, a jego inicjatorami byli prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarowic i prezydent Polski Andrzej Duda.

Właśnie w Dubrowniku przyjęto tam deklarację, w której wskazano cele współpracy w dziedzinie energetyki gazowej, transportu (Via Carpatia), komunikacji cyfrowej oraz gospodarki i wyrażono przekonanie, że Europa Środkowa i Wschodnia staną się bardziej bezpieczne i bardziej konkurencyjne oraz przyczynią się tym samym do wzmocnienia Unii Europejskiej, jako całości.

Kolejny szczyt odbył się w lipcu 2017 roku w Warszawie, a jego gościem honorowym jak już wspomniałem, był prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który zdecydowanie poparł tę inicjatywę.

Trójmorze to 12 krajów członków UE, jego terytorium to 1210 tysięcy km2 (27% powierzchni całej UE), zamieszkałe przez 112 mln ludności (22% populacji całej UE), z PKB w wysokości 1,6 bln euro (10% PKB UE).

3. Jak już wspomniałem podczas szczytu krajów Trójmorza w Bukareszcie, instytucje bankowe 12 państw członkowskich podpiszą listu intencyjny w sprawie powołania funduszu inwestycyjnego, który będzie finansował strategiczne inwestycje infrastrukturalne i energetyczne w tym regionie.

Fundusz Trójmorza, będzie dysponował budżetem w wysokości 5 mld euro i będzie swoistym wehikułem inwestycyjnymi, który może wygenerować inwestycje o wartości przynajmniej 100 mld euro.

Jest on wzorowany do pewnego stopnia na Funduszu Marguerite, który tworzy pięć największych banków rozwoju w Europie (w tym polski BGK) oraz Europejski Bank Inwestycyjny, a jego celem jest finansowanie inwestycji infrastrukturalnych oraz energetycznych, głównie w energię odnawialną w poszczególnych krajach UE.

4. Fundusz będzie korzystał także z doświadczeń tzw. planu inwestycyjnego Junckera, który od kilku lat z dobrym rezultatem za pośrednictwem Europejskiego Banku Inwestycyjnego finansuje inwestycje prywatne i publiczne w całej Unii Europejskiej.    

W ramach planu Junckera powstał fundusz, który dysponował kapitałem w wysokości ok. 20 mld euro (pochodzących z unijnego budżetu i środków EBI), a do tej pory przy jego pomocy udało się wygenerować inwestycje na ponad 300 mld euro.   

W związku z tym jego funkcjonowanie zostało przedłużone do roku 2020, a wielkość inwestycji prywatnych i publicznych, które mają być przy jego wsparciu zrealizowane, ma sięgnąć kwoty 500 mld euro.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika smieciu

17-09-2018 [12:23] - smieciu | Link:

Banki zrealizują naszą koncepcję Międzymorza :)
Dużo na świecie jest tego szumu o złych Ruskach czy zaborczych Chińczykach. Ale jeśli zdejmiemy te kolorowe szmaty to zaraz wychodzi stara prosta prawda: banki. Jak dadzą kasę to coś powstanie. A jeśli nie to nie.
Naszym premierem jest człowiek banków. Więc kasa płynie. Znaczy się kredyt! Oczywiście. Mariusz pokaże się w TV i wytłumaczy o co chodzi. Tzn. wytłumaczy jakie to Trójmorze będzie dobre. Dla nas. A tak swoją drogą to ciągle gdzieś jeździ, spotyka się, pokazuje w TV. Ale jest na tyle zdolny że i tak ogarnia premierowanie oraz kilka resortów gospodarczych. Tak jak ogarnął kilka szkół! Na raz. Zdolny człowiek.
Ale i tak nie wszystko da się ogarnąć więc na szczyt i do Trumpa ruszy Duda. Całe szczęście że mamy parę takich myślących, lubiących się polityków na głównych stołkach. Prawdziwa elita PiSu :) Z pewnością zawalczą o dobro Polski... I ten wspaniały projekt.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

17-09-2018 [13:34] - Goral Supreme | Link:

..."której ostatecznie weszły: Litwa, Łotwa, Estonia, Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Węgry, Słowenia, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria."....
Maly klamczuszek z pana...a moze i duzy ?..a zaproszone Niemcy przez Dude to gdzie  w sa na tej liscie ?
Tak sie wstydzicie tej inicjatywy Dudy ,ze ukrywacie ten fakt przed Polakami ? Nawet tutaj...Wstyd to malo adekwatne slowo..I WY macie czelnosc prosic Oboz Patriotyczny o zaufanie ?

Obrazek użytkownika smieciu

17-09-2018 [15:52] - smieciu | Link:

Panie Góralu przecież nie ma co się o to czepiać. Duda to sobie może co najwyżej zęby poszczerzyć do kamer. Skoro banki organizują tzn. że w Polsce najwięcej wie na ten temat Morawiecki. Który jednak nie ma czasu na zagranicę. No bo naprawdę musiałby mieć chyba ze 2 sobowtórów by jeszcze to ogarnąć. I stąd jedzie tam Duda. Ale przecież jedynie po instrukcje. Przy czym bez znaczenia będzie czy w projekcie tym będą Niemcy. No bo jakie? Kto wykłada kasę ten wydaje polecenia i tak organizuje by kasa się zwróciła. To tylko biznes...