Mądry Grek po szkodzie

Stare polskie przysłowie staje coraz bardziej uniwersalne.
 
      Na początku lipca br. odpoczywałem na Korfu, jednej z greckich wysp położonych na Morzu Jońskim, w hotelu położonym w pobliżu miasta Roda. Hotel, składający się pierwotnie z dwóch pawilonów, zbudowany w 1995 roku przez grecką spółkę, znakomicie koegzystował z licznymi prywatnymi greckimi pensjonatami i tawernami rozsianymi po całej okolicy.
 
       Niestety dla Greków, hotel w 2008 roku został przejęty przez niemiecką spółkę, która postanowiła go znacznie rozbudować. W kolejnych latach Niemcy wykupili od greckich właścicieli liczne przylegające do hotelu działki, stawiając na nich kolejne budynki. Ostatnia rozbudowa hotelu została zakończona na wiosnę 2018 roku. Obecnie kompleks hotelowy składa się z 9 budynków, w których znajduje się ponad 400 pokoi, dwie duże restauracje oraz trzy bary.
 
       Efekt skali sprawił, iż właściciele hotelu byli w stanie znacznie obniżyć ceny usług i w efekcie doprowadzić do upadku większość greckich niewielkich pensjonatów, tawern oraz kawiarń.
 
       Okolica wokół hotelu wygląda jak po wojnie lub dużym kataklizmie – wszędzie znajdują się opuszczone domy, zniszczone budynki dawnych tętniących życiem tawern i kawiarń, zdziczałe drzewa oliwkowe, porzucone wraki samochodów i motocykli oraz zamknięte na cztery spusty dawne pensjonaty.  W okolicznych wioskach pozostali jedynie starzy ludzie, żyjący ze skromnych emerytur, uprawiający na własne potrzeby warzywa.
 
      Grecy sami zgotowali sobie ten los, bezmyślnie sprzedając ziemię pod kolejne budynki hotelu i tym samym tracąc szansę na utrzymanie swych pensjonatów oraz tawern.  Niektórzy byli greccy właściciele znaleźli pracę w hotelu, reszta została zmuszona do wyjechania do większych miast lub opuszczenia rodzimej wyspy.
 
       W dawnych, „dobrych” czasach, przed kryzysem rozpoczęto budowę w stolicy wyspy nowoczesnego szpitala. Po wybuchu kryzysu finansowego, kosztem znacznych wyrzeczeń udało się dokończyć jego budowę oraz wyposażyć go w nowoczesną, zazwyczaj niemieckiej produkcji, aparaturę.
 
       Radość mieszkańców nie trwała długo. Wkrótce bowiem kierownictwo szpitala, starając się za wszelką cenę obniżyć koszty jego funkcjonowania, zaczęło zwalniać jego personel, w pierwszej kolejności lekarzy, którzy zarabiali stosunkowo najwięcej.
 
         Wskutek tej polityki część oddziałów szpitala nie posiada odpowiedniego personelu i nie przyjmuje pacjentów.
 
        Jak opowiadał mi jeden Polak, mieszkający na stałe na wyspie, gdy dwa lata temu trafił w ciężkim stanie do szpitala w Korfu, wykonano mu wszystkie badania, a następnie zwolniono do domu z zaleceniem udania się na kontynent (do Grecji). W szpitalu na wyspie nie było bowiem żadnego lekarza, który potrafiłby prawidłowo przeanalizować wyniki jego badań. Poleciał więc do Polski, zapłacił za wizytę w prywatnej przychodni, lekarz wystawił mu zaświadczenie z opisem chory, wrócił na Korfu, a tamtejszy lekarz pierwszego kontaktu przepisał mu odpowiednie leki. Na jego szczęście skończyło się wszystko na kuracji farmakologicznej, nie musiał poddawać się zabiegowi chirurgicznemu.
 
        Jeżdżąc po wyspie na każdym kroku spotyka się wielkie hałdy gnijących i śmierdzących śmieci. Istniejące w północnej części wyspy wysypisko śmieci wyczerpało swoje możliwości. Świadome tego władze wyspy dopiero na wiosnę tego roku postanowiły zbudować nowe wysypisko w południowej części Korfu.  Jednak sprzeciw mieszkańców wiosek, w pobliżu których usytuowano nowe wysypisko, sprawił, iż inwestycja nie została nawet rozpoczęta.
 
        W efekcie cała wyspa wygląda jak jeden wielki śmietnik, a fetor gnijących odpadków staje się coraz bardziej nie do zniesienia nie tylko dla mieszkańców ale także dla licznych turystów wypoczywających na wyspie.
 
       Właściciele domów, przed którymi stoją wypełnione po brzegi kontenery ze śmieciami zaczynają wyrzucać śmieci na inne ulice lub wywozić je poza miasto. W obawie przed wybuchem epidemii właściciele hotelu wywożą po kryjomo, w nocy, śmieci do lasów.
 
       Nikt nie jest w stanie rozwiązać „śmieciowego” problemu, który w coraz większym stopniu wpływa na obraz wyspy, wyspy, żyjącej przecież z turystów.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

25-07-2018 [09:56] - Zbyszek_S | Link:

Niewidzialna ręka rynku :)
 

Obrazek użytkownika Jabe

25-07-2018 [16:10] - Jabe | Link:

Wolny rynek ma tę wadę, że się sprawdza tym gorzej, im jest go mniej.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

25-07-2018 [23:29] - RinoCeronte | Link:

Na nieszczęście teraz jeszcze wszystko się spaliło. Und danach war Schluss.

Obrazek użytkownika Marek1taki

25-07-2018 [19:25] - Marek1taki | Link:

Dowód, że zawłaszczenie pojęć daje efekty, skoro paraliż postępowy najzacniejsze trafia głowy.

Obrazek użytkownika Darek65

25-07-2018 [11:23] - Darek65 | Link:

Kapitał nie ma narodowości, obcy kapitał stworzy miejsca pracy, zasili podatkami lokalne społeczności.... i tego typu banialuki :)

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

25-07-2018 [11:54] - Imć Waszeć | Link:

Takie rzeczy opowiadała niemiecka agentura wpływu z KLD. Dziwiło mnie tylko to jak wielu Polaków dało się na tę HAKATĘ 2.0 nabrać i do tego jeszcze walczyć o nią nawet z własnymi rodzinami jak psy o kiełbasę. Nawet dziś jeszcze zbyt wielu Polaków traktuje ich jak "partię polityczną", a powinni gonić na rogatki i rozstaje jak trędowatych. To agentura, która wciąż podjudza nastoletnich gawnojedów, a Niemcy ładują w ten interes (media, celebryci, specjaliści od wody z mózgu) kolosalne pieniądze. Było oczywiste, że lyberały łżą jak psy, bo karabiny zawsze będą miały narodowość, czołgi cenę, która każe szukać zajęcia, a kredyt jak najbardziej widzialną rękę wyciągniętą po ratę.

Obrazek użytkownika Czesław2

25-07-2018 [15:27] - Czesław2 | Link:

Chciałem skomentować, ale spojrzałem jeszcze raz na tytuł wpisu i zrezygnowałem. Tytuł wystarczy za wszystkie komentarze.

Obrazek użytkownika Jabe

25-07-2018 [16:04] - Jabe | Link:

Ojej, za sprawą Niemców na Korfu jest taniej. Turystów jednak przestało być stać na przesiadywanie w kawiarniach. Do tego Niemcy jakoś sprawili, że nie opłaca się uprawa drzew oliwnych. Ojej. Powód kataklizmu może być tylko jeden – obcy kapitał, nie na przykład dziesięciolecia rządów socjalistów. Do tego władza zbudowała szpital ponad stan, pewnikiem skutkiem podszeptów niemieckich, i teraz jej nie stać na utrzymanie. Ojej.

Obrazek użytkownika Francik

16-08-2018 [19:02] - Francik | Link:

Po prostu ciemni greccy pasterze kóz nie dorośli do dobrodziejstw wolnego rynku, które im wprowadzili cywilizowani kulturtraegerzy od Tante Angeli. Leniwi są. Tak jak Hiszpanie, Portugalczycy i Włosi, Niech się uczą od Niemców jak zarobić na euro. Podobieństwo myślenia ideologów marksizmu i prymitywnego liberalizmu jest uderzające. Odpowiedzią na problemy w socjalizmie jest jeszcze więcej socjalizmu, a na problemy w kapitalizmie jest jeszcze więcej wolnego rynku. Zresztą wolny rynek, który zadowoliłby liberałów to miraż, który nigdy nie istniał, nie istnieje i nie będzie istniał. Zawsze więc odpowiedzią na problemy będzie jeszcze więcej wolnego rynku.

Obrazek użytkownika Jabe

16-08-2018 [20:16] - Jabe | Link:

Nie pomylił Pan przypadkiem komentarzy?