Najlepsi władcy Polski

Korzystając z okresu świątecznego chciałbym zaproponować Państwu zabawę- ranking najlepszych władców Polski.
 
            Zanim oddam Państwu głos przedstawię swoich faworytów. Dla ułatwienia będzie to po jednym władcy z dynastii Piastów, Jagiellonów oraz królów elekcyjnych.
 
            Spośród Piastów najwybitniejszym władcą był moim zdaniem Kazimierz Wielki, nie tyle za budowę silnego, wszechstronnie rozwiniętego państwa (słynne „zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną” ), ale przede wszystkim za znakomitą politykę zagraniczną, dzięki której udało mu się osłabić niezwykle niebezpieczny dla Polski sojusz czesko-krzyżacki, zakończyć konflikt z Czechami i Krzyżakami oraz uzyskać znaczne zdobycze na wschodzie. Polska stała się liczącym państwem na arenie europejskiej czego dowodem był słynny zjazd monarchów w Krakowie w 1364 roku.
 
            Z kolei za najwybitniejszego Jagiellona uważam Kazimierza Jagiellończyka – wielkiego mecenasa kultury i sztuki, który zakończył pomyślnie wojnę trzynastoletnią z Zakonem Krzyżackim, ostatecznie kładąc kres jego potędze. Udało mu się także osadzić na tronie czeskim, a potem węgierskim swego syna Władysława. W polityce wewnętrznej umiejętnie przeciwstawiał  się magnaterii, opierając swoje rządy na średniej szlachcie. 
 
            Spośród królów elekcyjnych wybór jest raczej oczywisty – Stefan Batory bije swoich konkurentów o kilka długości. Szybko poskromił opozycję oraz Gdańsk. Do znamienitszych posunięć monarchy zaliczyć należy powołanie akademii w Wilnie, na bazie istniejącej tam uczelni jezuickiej. Starał się także o podniesienie poziomu krakowskiej uczelni. Szczególną dziedziną wspieraną przez króla była historia. Zreorganizował armię, tworząc m.in. piechotę wybraniecką. Jego największym dokonaniem było pokonanie w trzech kolejnych wyprawach czterokrotnie silniejszej armii Iwana IV Groźnego władcy Moskwy. Car został zmuszony do zawarcia rozejmu w 1582 roku w Jamie Zapolskim, na mocy którego Rzeczpospolita odzyskała prawie całe Inflanty i Połock. Plany Iwana IV zdobycia przez Rosję dostępu do Bałtyku legły w gruzach. Przedwczesna śmierć wielkiego władcy uniemożliwiła definitywne rozgromienie Moskwy. Tym niemniej jego osiągnięcia opóźniły o prawie 100 lat uzyskanie  hegemonii przez Rosję w regionie.
            A jacy są Państwa  faworyci?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Obywatel drugiej kategorii UE.

27-12-2011 [08:30] - Obywatel drugie... (niezweryfikowany) | Link:

Proponuję odwrotną kategorię , trzej najgorsi władcy Polski.

Pierwsze miejsce - Stanisław August Poniatowski wg niektórych historykówch carski agent na tronie Polski.

Drugie miejsce - Zygmund III Waza - za długo panował.

Trzecie miejsce - Konrad Mazowiecki, bracia zakonni zrobili go w konia, za coś takiego parządny książę europejski wbiłby ich na pal lub coś podobnego. Patrz przykład co z templariuszami zrobił Filip IV Piękny.

To tyle w tym temacie.

Obrazek użytkownika Janko Walski

27-12-2011 [13:22] - Janko Walski | Link:

August II Mocny! Stworzył fundamenty pod rozbiory.

Co do najlepszych: Zygmunt III Waza, Zygmunt I Stary, Władysław Łokietek, Bolesław Chrobry.

Obrazek użytkownika Godziemba

27-12-2011 [18:04] - Godziemba | Link:

będą przedmiotem czwartkowego quizu.

Obrazek użytkownika Gość

28-12-2011 [10:17] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

numer 1 - bez wątpienia Mieszko I. Ten facet z barbarzyńców uczynił z nas ważnego gracza. Do tego gość o bezprecedensowej umysłowości i wielkiej wiedzy - patrz dar dla cesarzowej Teofano
numer 2 - Władysław Łokietek - niesamowity upór i wiara. Człowiek pozbawiony wszystkiego został królem i w sumie to dzięki niemu Kazimierz miał co modernizować
numer 3 - Kazimierz Wielki. Myślę, że cała siła Jagiellonów to spadek po jego reformach

Obrazek użytkownika Artur

27-12-2011 [11:36] - Artur (niezweryfikowany) | Link:

Od dzisiaj:
-Tusk z Komorowskim
-pijaczyna Kwaśniewski
-TW Bolek z akolitami typu: Mazowiecki itp.

Obrazek użytkownika celtic

27-12-2011 [13:54] - celtic (niezweryfikowany) | Link:

Spory dotyczace najlepszych polskich wladcow tocza sie od dawna. Trojka Krolow przedstawiona przez Godziembe to zdecydowana czolowka. Ja osobiscie uwazam, ze nr 1 to Stefan Batory, choc na tronie byl zaledwie 10 lat. W rankingach historykow wielu stawia na Kazimierza Wielkiego za modernizacje naszgo Panstwa. Kazimierz Jagiellonczyk to z kolei m.in. sponosor Ołtarza Mariackiego. Jednak postaciami wartymi analizy i dobrymi kandydaturami powinny byc rowniez:
Boleslaw Chrobry, Wladyslaw Jagiello, Zygmunt Stary, Wladyslaw IV i Jan III Sobieski.
ps
Wszystkich przebil jednak Dziurawy Stefan, ktory stwerdzil, ze od Ottona nie mielismy lepszych stosunkow z Niemcami niz za rzadow PO. On juz ma swojego niekoronowanego rudego krola.

Obrazek użytkownika krajarek

28-12-2011 [08:24] - krajarek (niezweryfikowany) | Link:

Jak dla mnie Stefan Batory. Choć tak sobie przewrotnie myślę, że gdyby nie on, i Rosja o sto lat wcześniej została hegemonem, to może i o sto lat wcześniej przestałaby nim być. Każda hegemonia wszak kiedyś musi przeminąć. Dziwi mnie też, jak można głosować na Zygmunta III w kategorii najlepszego władcy. W ogóle Wazowie (może poza Władysławem) to było jedno wielkie nieszczęście dla Polski. Moim zdaniem łącznie z Janem Kazimierzem, tym od ślubów jasnogórskich.