Nigdy po roku 1989 nie było tak dużej pomocy dla rodzin ...

Nigdy po roku 1989 nie było tak dużej pomocy dla rodzin wychowujących dzieci

1. Już ponad 2 lata realizowany jest program Rodzina 500 plus, rusza właśnie program wyprawki szkolnej dla wszystkich uczących się dzieci w wysokości 300 zł wypłacanej corocznie przed rozpoczęciem roku szkolnego, realizowane jest także finansowanie darmowych podręczników w szkołach podstawowych i w ostatniej już klasie gimnazjum, co oznacza, że wsparcie państwa dla rodzin wychowujących dzieci jest obecnie najwyższe w naszej najnowszej historii po roku 1989.

Program Rodzina 500 plus będzie kosztował w roku 2018 około 25 mld zł, program wyprawki szkolnej pochłonie około 1,5 mld zł, wreszcie program darmowych podręczników w tym roku kolejne 0,5 mld zł, co oznacza, że sumarycznie na te 3 cele będzie w tym roku przeznaczone blisko 27 mld zł.

Wszystkie te wydatki to blisko 1,5% naszego PKB, są realizowane jednocześnie ze zmniejszaniem rozmiarów długu publicznego, więc nie byłoby to możliwe bez znaczącego uszczelnienia systemu podatkowego, w tym w szczególności podatku VAT.

2. Przypomnijmy tylko, że przez 2 lata realizacji programu Rodzina 500 plus zostało wypłacone blisko 48 mld zł, zostało nim objęte aż 1,4 mln „pierwszych” dzieci (500 zł przysługuje takim dzieciom, jeżeli miesięczne dochody na członka rodziny nie przekraczają 800 zł, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego 1200 zł na osobę), a także 70% rodzin, w których jeden z rodziców samotnie wychowuje dzieci.

Z programu w połowie 2018 roku korzystało już blisko 3,8 mln dzieci i w związku z tym poprawia on znacznie sytuację materialną rodzin wychowujących dzieci, ponieważ zmniejsza się wyraźnie ilość takich rodzin obejmowanych pomocą społeczną.

Programem w połowie 2018 roku było objętych 55% wszystkich dzieci do 18 roku życia i blisko 2,5 mln rodzin, przy czym w gminach wiejskich było to aż 63% dzieci, w gminach miejsko-wiejskich 58% dzieci i w gminach miejskich 48% dzieci, co tylko potwierdza, że do tej pory najwięcej wielodzietnych niezamożnych rodzin funkcjonowało w środowisku wiejskim.

3. O sukcesie programu Rodzina 500plus świadczy nie tylko, redukcja blisko do zera, skrajnego ubóstwa w rodzinach wychowujących dzieci aż, o 94%, ale także jego pozytywne oddziaływanie na wyraźny wzrost liczby urodzeń w naszym kraju.

Według już oficjalnych danych w roku 2017 urodziło się w Polsce aż 403 tysiące dzieci, a przy tej okazji należy przypomnieć, że prognoza GUS z 2014 roku przewidywała w 2017 roku urodzi się w Polsce zaledwie 340 tysięcy dzieci.

Dzięki takiej dużej liczbie urodzeń w Polsce po raz pierwszy od wielu lat udało się przełamać negatywne tendencje demograficzne, w 2017 roku mieliśmy do czynienia z wyższą o ponad 3 tysiące liczbą urodzeń niż zgonów.

4. Wprowadzany właśnie program wyprawki szkolnej będzie dotyczył aż 4,6 mln uczniów zarówno szkół podstawowych jak i szkół średnich (w przypadku techników program dotyczy młodzieży aż do 20 roku życia, a w przypadku uczniów niepełnosprawnych młodzieży aż do 24 roku życia).

Program ten jest realizowany w odniesieniu do wszystkich rodzin, bez wprowadzania kryterium dochodowego, co oznacza, że będzie on prosty w obsłudze przez samorządy i bardzo szybko przyznane środki finansowe będą trafiały do rodzin posiadających dzieci i młodzież w wieku szkolnym.

Mimo wprowadzenia „wyprawki szkolnej dla uczniów” w dalszym ciągu utrzymywany jest także program dostarczania im darmowych podręczników do szkół (dotyczy on w tym roku szkół podstawowych i ostatniego rocznika gimnazjalnego, a w latach następnych tylko szkół podstawowych), który w tym roku będzie kosztował ponad 0,4 mld zł w roku 2019 -0,3 mld zł, w roku 2020- 0,4 mld zł i wreszcie w roku 2021 – 0,44 mld zł.

Podsumowując w całej naszej najnowszej historii po roku 1989, nie było tak dużej pomocy państwa dla rodzin wychowujących dzieci.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Darek65

16-07-2018 [08:02] - Darek65 | Link:

Trzeba oddać, że to rząd, który w sferze socjalnej zrobił dużo. Jednak na dłuższą metę, to nie jest wyjście z sytuacji. Trzeba dać ludziom wędkę, a nie rybę. Proszę pamiętać, że rozdawanie demoralizuje. I o ile na początku wskazane jest, aby pomóc tym ludziom "ruszyć" z miejsca, to później trzeba stworzyć warunki, aby Ci ludzie sami  na siebie i swoje potrzeby zapracowali. Po pierwsze i najważniejsze trzeba się skupić na ludziach, którzy pchają gospodarkę do przodu. To oni są najważniejsi, bo są najbardziej pomysłowi, kreatywni, pracowici. Niestety, oni ponoszą najwyższe koszty, ogromne obciążenia finansowe, biurokracja rozrośnięta do monstrualnych rozmiarów, zatory płatnicze. Wystarczy wyjechać z Warszawy, porozmawiać z takimi ludźmi. Socjalizm, nawet z ludzką twarzą, nie jest wyjściem z sytuacji.

Obrazek użytkownika Kazimierz Jarząbek

16-07-2018 [10:50] - Kazimierz Jarząbek | Link:

Podziwiam większość Pańskich komentarzy i się pod nimi podpisuję. Tym razem, wybiegł Pan poza fakty poruszone przez Autora. W ten sposób rozwinął Pan temat dyskusji, bo Autor mówi tylko o faktach: rozsądne świadczenia socjalne PIS, zamiast złodziejstwa, afer i imigrantów narzucanych nam przez PO z PSL. -- Tak czy owak, warto było przyjść na Nasze Blogi, aby m.in. czytać Pańskie komentarze.

Obrazek użytkownika Marek1taki

16-07-2018 [08:12] - Marek1taki | Link:

Ludzkość i wartości rodzinne się rozwinęły w trudniejszych warunkach, nie na socjalu, ale na własnym.
Rodzina ubezwłasnowolniona prawnie i finansowo, zostaje "dzięki państwu" zaopiekowana.
Teraz wystarczy wyłączyć zasilanie i rodzina pada, albo dalej sterować tak uzależnioną.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

16-07-2018 [11:36] - Goral Supreme | Link:

A co z Suwerennoscia panie posle ?
Sprzedaliscie ja za 500 zlotych od dziecka dla tych ktore go posiadaja ?
Wydaje sie wam ,ze MY (Oboz Patriotyczny) zapomnielismy jakie obietnice wyborcze skladaliscie ?
Ile z tych 500 zlotych od dziecka trafia z powrotem w rece tych ktorzy skolonizowali Polske a z nas Polakow zrobili tanich niewolnikow we wlasnym kraju ?
Wposciliscie ostatnio do Polski 250 firm z Izraela..Dlaczego ? juz nie stawiacie na Polska Przedsiebierczosc ? a moze o to wlasnie wam chodzilo ?
Nie roznicie sie wiele od PO .SLD czy innego anty-Polskiego badziewia.
Moj kolega ktory glosowal na pana (mieszka w panskim okregu wyborczym) jak czyta pana tutaj to dostaje piany na usta..
Ma dosc waszej tutaj Propagandy..
 

Obrazek użytkownika Kazimierz Jarząbek

16-07-2018 [15:28] - Kazimierz Jarząbek | Link:

"Nie roznicie sie wiele od PO .SLD czy innego anty-Polskiego badziewia." -- Hm... Twierdzenie tak samo prawdziwe, jak to, że wesz nie różni się od słowika. :)

Obrazek użytkownika OLI

17-07-2018 [01:04] - OLI | Link:

Pan wybaczy, ale skojarzenia mam jednoznaczne,i bynajmniej nie z powodu przypadkowej zbieżności nazwisk, ani nie na podstawie jednego tylko komentarza.
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Darek65

17-07-2018 [08:03] - Darek65 | Link:

Faktem jest, że w naszej sytuacji politycznej, gospodarczej pole manewru polskich władz jest więcej niż małe, ale to nie znaczy, że trzeba upaść na kolana. Ostatnie poczynania w kwestii żydowskiej wręcz zdumiewają. No i ta cenzura w tym temacie. Niech kwintesencją pozostaną tu słowa Churchilla - ,,Mieli do wyboru wojnę lub hańbę, wybrali hańbę, a wojnę będą mieli i tak."

Obrazek użytkownika Es

17-07-2018 [12:05] - Es | Link:

'Góra' PiS i rząd nadal sądzi,że samym 500+można zaklajstrować miałkość i zupełny brak wizji polityki m.narodowej i krajowej?No poza tym jednym pomysłem z dodatkami dla rodzin,ktory stał się nową wersją etapu ciepłej wody w ścianie i kolejną wersją rzucania gawiedzi jakiegoś ochłapu.A zaczęło się od rzucenia upragnionych paszportów no i jakoś się toczy.Przy cyklicznym potępianiu właśnie minionego okresu błędów i wypaczeń i zapewnieniom że ale teraz to my wam nie bójta się