Do czego powinny służyć pomniki?

  Wydawało by się, że do upamiętniania osób i wydarzeń, informowania o nich i wzbudzania refleksji u oglądających je osób.  Nie zawsze jednak tak jest.  Przykładem tego może być konflikt o pomnik katyński w Jersey City.  Postawiła go Polonia Amerykańska, a ostatnio burmistrz tego miasta Steven Fulop postanowił go usunąć.  Dlaczego?  Wydawało się, iż dlatego, że jest on okropny i szpeci miasto.

  Rzeczywiście, bloger Coryllus, z wykształcenia historyk sztuki, scharakteryzował go {TUTAJ} następująco:

  " Rzecz dotyczyła pomnika katyńskiego stojącego naprzeciwko Manhattanu. Ten pomnik jest najokropniejszym chyba pomnikiem katyńskim jaki istnieje i uważam, że należy go jak najszybciej zniszczyć, żeby nas nie kompromitował.".

  Co więcej - dzieło to fałszuje prawdę historyczną.  W Katyniu zabijano przy pomocy broni palnej, nie zaś bagnetów.  Okazało się jednak, że prawdziwe intencje pana burmistrza są inne.  Na list marszałka Senatu, Karczewskiego odpowiedział on:

  "Na słowa Karczewskiego zareagował rzadko spotykaną w polityce agresją i kłamstwami Steven Fulop, burmistrz Jersey City. Na Twitterze napisał: „To jest prawda o sile stojącej za tym pomnikiem. Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że ten człowiek jest żartem. Fakty są takie, że znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holocaustowi, czyli ktoś taki jak on, ma zerową wiarygodność. Jedyną nieprzyjemną sprawą jest senator Stanisław. Kropka. Zawsze chciałem mu to powiedzieć”." {TUTAJ}.

  No cóż, burmistrz Fulop zdemaskował się sam jako szowinista żydowski, wyznawca antypolonizmu, zaślepiony nienawiścią do Polaków i pragnący za wszelką cenę zrobić im na złość.  To jest JEGO problem.  Naszym problemem jest to, że jego postawa zmusza Polaków do obrony tego szkaradzieństwa.  Polega on też na tym, że u nas rozpowszechniła się naiwna wiara, że pomnik upamiętniający zbrodnię musi być nie mniej szokujący niż sama zbrodnia.  Efektem są różne okropieństwa, na które nie da się patrzeć.  Komentator Stalagmit podał pod notką Coryllusa {TUTAJ} linki do różnych pomników ludobójstwa, które mogą służyć za wzór.

  Pomniki NIE powinny budzić strachu, grozy i/lub obrzydzenia.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

04-05-2018 [22:14] - wielkopolskizdzichu | Link:

Pomnik ku czci ofiar Holokaustu w słonecznym Maiami to dopiero horror. https://pl.depositphotos.com/9....

BTW
Prawdziwi Polacy i Polki powinni być wdzięczni temu antypolakowi z Jersey. Gdyby nie jego majówkowy występ byłoby ujeżdżanie po Waszych wspólnikach - purpuratach którym wolność cuchnie.

Obrazek użytkownika marsie

04-05-2018 [22:58] - marsie | Link:

„Ten pomnik jest najokropniejszym chyba pomnikiem katyńskim jaki istnieje i uważam, że należy go jak najszybciej zniszczyć, żeby nas nie kompromitował."
Dość cenię Coryllusa, sam go tu broniłem przed wyrzuceniem z NB, ale tu przegiął, pewno idąc „pod publiczkę”  – pomnik jest świetną metaforą radzieckiego (tak się mówiło, teraz dopiero wszelcy bojownicy o wolność i demokrację mówią „sowieckiego”) - ludobójstwa.
„Pomniki NIE powinny budzić strachu, grozy i/lub obrzydzenia.”
Obrzydzenia na pewno nie, ale troszkę strachu i grozy nie zaszkodzi.
Bo tłumaczenia tego nieszczęsnego burmistrza – że spacerującym tam matkom z dziećmi trudno wytłumaczyć, co to jest, to lewacki idiotyzm – chyba, że ktoś tłumaczenia się boi lub go nie chce?
Droga „elig” – nie poddawaj się tak łatwo! Pozdrawiam.
 

Obrazek użytkownika xena2012

05-05-2018 [07:34] - xena2012 | Link:

Wpolityce.pl jest podana rozmowa z twórcą Pomnika Katyńskiego Andrzejem Pityńskim.Teren wokół pomnika jest własnością prywatną. Polonia Amerykańska jest włascicielem terenu na którym monument postawiono kupując go od miasta.

Obrazek użytkownika Teutonick

05-05-2018 [13:41] - Teutonick | Link:

Imć coryllus najwyraźniej nie był w stanie skorzystać z okazji aby siedzieć cicho. No i nie mógł się rzecz jasna przy tym oprzeć pokusie bycia "oryginalnym", kompromitując się tym samym samemu, nie przez pomnik, któremu zresztą nic nie brakuje. Prócz solidnego lobbingu.
Jeśli kogoś szokuje, to najwyraźniej ma szokować. Upamiętniane przezeń wydarzenie również może wielu szokować, nie znajdującpodobnego mu precedensu w dziejach historii XX wieku. Mamy w związku z tym wymazać je z kart historii?
To całkiem jak z wystawami fotografii pokazujących "usunięcie komórek". Też szokują i taki właśnie jest ich cel. Kropka.

Obrazek użytkownika kano

05-05-2018 [15:55] - kano | Link:

Zajrzałem do Coryllusa i zaniemówiłem, ale jak dotarłem do fragmentu "Powtórzę raz jeszcze – artyści nie są kształceni po to, by z nich szydzić, ale po to, by ich wykorzystywać do różnych ważnych realizacji w wymiarze państwowym." to coś mi zaświtało. Przecież to czysty socrealizm.
Przy takim podejściu pomnik Katyński, to większe zgorszenie od tego jakie wywołał impresjonizm.

Na marginesie, pozostał jeszcze w centrum Baltimore inny pomnik Katyński. Tak się składa, że tego samego autora.
https://www.google.pl/maps/uv?...@39.2830034,-76.6016996,3a,75y,15.27h,90t/data%3D*213m4*211e1*213m2*211seVTXn_srrKBYfsPNd_v7XQ*212e0*214m2*213m1*211s0x89c8037c3aba73f9:0xcb924eb789be61e3!5sbaltimore+katyn+memorial+-+Google+Search&imagekey=!1e2!2seVTXn_srrKBYfsPNd_v7XQ&sa=X&ved=2ahUKEwjc6uX62O7aAhWBKiwKHduhD9UQpx8wDnoFCAAQiwE

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

05-05-2018 [19:58] - zbieracz śmieci | Link:

Coryllus ,no proszę kupczyk straganiarski dał głos a raczej zaszczekał ! Biedaczyna już miał przygotowane do druku zestawy pieśni pochwalnych ku czci słoneczka peru i muzyczkę ktoś kombinował a tu masz ci ,platfusy won a słoneczko dało dyla pod spódnice andżeli i z interesu nici .