Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Niedziela Palmowa … z ludzkiego punktu widzenia

seafarer, 25.03.2018
W nocy była zmiana czasu. Wczoraj wieczorem II oficer zapytał czy może wcześniej, czyli już wieczorem, przestawić czas. Odpowiedziałem, żeby zrobił to o północy, gdyż inaczej zrobi się zamieszanie. Bo jedni przestawią wieczorem a inni w nocy albo dopiero rano. A potem sam zapomniałem o zmianie czasu. Polskie Radio zawsze w niedzielę o 9-tej nadaje transmisję Mszy Św. z kościoła Św. Krzyża w Warszawie. Toteż, jak przyszedłem rano na mostek to zdziwiłem się, słysząc, że msza w radiu akurat się zaczyna. Czyżby ze względu na Niedzielę Palmową zmienili czas nadawania? Dopiero po chwili zorientowałem się, że mój zegarek pokazuje stary czas i już mamy godzinę dziewiątą a nie ósmą.
Tak, dzisiaj mamy Niedzielę Palmową. Ludzie przychodzą do kościoła z palmami. Nie tylko w Polsce. Statek stoi w irlandzkim porcie, toteż po załatwieniu porannej mostkowej ‘biurokracji’ pojechałem do kościoła. Już według nowego a nie starego czasu. Który w Irlandii zmienili również. Ale słuchając dzisiejszej liturgii to właściwie nie wiadomo skąd się wzięły te palmy. Dzisiejsza, uroczyście śpiewana Ewangelia nic nie mówi o palmach. Mówi o modlitwie w Ogrójcu, gdzie Jezus woła ‘żeby - jeśli to możliwe - ominęła Go ta godzina’ a także ‘Abba Ojcze … zabierz ten kielich ode Mnie’. A następnie o zdradzie i męce, która po tej zdradzie nastąpiła. A także reakcji ludzi, którzy tę mękę widzieli: ‘przechodzili obok, przeklinali Go, potrząsali głowami, mówiąc: «Ej, Ty, który burzysz przybytek i w trzech dniach go odbudowujesz, zejdź z krzyża i wybaw samego siebie!»
Czytając Pismo Św. zwykle szukamy prawdy o Bogu. I słusznie, bo przecież Jezus tłumacząc Tomaszowi zwanemu Niewiernym powiedział: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie”.  Ale Jezus był także człowiekiem. Katechizm Kościoła Katolickiego tak to ujmuje: ‘Chrystus, będąc prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, ma ludzki rozum i wolę’ [KKK 482]. Toteż, z ludzkiego punktu widzenia, Pismo jest prawdą również o człowieku.
Jak już wspomniałem, dzisiaj liturgia Niedzieli Palmowej nawiązuje do męki Chrystusa. Ale kiedyś (przed reformą ostatniego Soboru) była inna i nawiązywała do innego wydarzenia z życia Jezusa. Tego, które wydarzyło się w Jerozolimie, gdy Jezus był u szczytu sławy i powodzenia. Gdy tryumfalnie wjeżdżał do Jerozolimy a mieszkańcy tego miasta witali go entuzjastycznie: ‘wielki tłum, który przybył na święto, usłyszawszy, że Jezus przybywa do Jerozolimy, wziął gałązki palmowe i wybiegł Mu naprzeciw’.  Stąd też i ta nazwa – Niedziela Palmowa.
Co się działo w duszy Jezusa, gdy tłum słał mu pod nogi gałązki palmowe? I wołał Hosanna. Czy ogarniała go pokusa, aby zrealizować tylko ziemski wymiar swojej misji? I zostać królem tutaj na ziemi? Św. Paweł tak pisał: ‘Jezus był do nas podobny we wszystkim oprócz grzechu’. A ambicja nie jest przecież grzechem.  Że mogło tak być, świadczy też modlitwa Jezusa w Ogrójcu. Gdy zlany krwawym potem modlił się i prosił, aby ‘jeśli to możliwe - ominęła Go ta godzina’. Wymiar ludzki tej modlitwy podkreśla jeszcze prośba, z którą zwracał się do swoich uczniów. Prosił ich aby czuwali, gdy On będzie się modlił. I jeszcze bardziej ludzka wymówka, gdy mimo to, zastał ich śpiących: ‘Szymonie, śpisz? Jednej godziny nie mogłeś czuwać?’
Szymon Piotr pewnie mógł czuwać, ale nie czuwał. Bo nie rozumiał jeszcze wtedy, co się dzieje i co się ma stać. I spał. A tłum, który wcześniej witał Jezusa na ulicach Jerozolimy też nie rozumiał. I chciał króla. Ziemskiego króla. Co więcej szybko zmienił zdanie. I tak, jak wcześniej wołał z radością ‘Hosanna’ tak potem krzyczał w gniewie i wzburzeniu ‘na krzyż z Nim!’.
Za tydzień, Niedziela Wielkanocna pokaże prawdę o Bogu. Dzisiejsza niedziela, zwana Palmową pokazuje prawdę o człowieku. A dokładnie o ludziach, nas wszystkich.
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 1850
jazgdyni

jazgdyni

25.03.2018 21:05

Jak się uprawia żeglugę oceaniczną, np z Perskiej wokół Afryki do Brazylii, to niestety czas trzeba zmieniać co parę dni, Wtedy ustala się 20-to minutowy algorytm między wachtami, by nikt nie był pokrzywdzony,
Pozdrawiam
Tadeusz Hatalski

seafarer

25.03.2018 21:08

Dodane przez jazgdyni w odpowiedzi na Jak się uprawia żeglugę

Różne 'algorytmy' są w użyciu. Co kraj (znaczy się statek) to obyczaj :)
seafarer
Nazwa bloga:
navigare necesse est ...
Zawód:
Inż. navigator
Miasto:
Gdynia

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 339
Liczba wyświetleń: 1,554,967
Liczba komentarzy: 4,700

Ostatnie wpisy blogera

  • Likwidacja izb morskich i odbudowa polskiej bandery, czyli o tym jak zmienić wszystko aby nie zmienić nic
  • Zielony Ład i jego "gigantyczne" skutki dla światowej emisji CO₂
  • Nie ma floty w biało-czerwonych barwach

Moje ostatnie komentarze

  • @ juur - "nie do końca rozumiem co chcesz powiedzieć o naszym podwórku"  O naszym podwórku to, że odrzucenie przez Senat prezydenckiego wniosku w/s referendum wynikało z politycznego…
  • @ Zbyszek - Na szali był krótki i jak najprostszy, pokazujący sedno sprawy przekaz lub wyczerpujący ale skomplikowany. Wygrał wariant pierwszy 🙂
  • @ tricolour - @ 'gugiel zwraca, że światowa emisja wynosi 770 mld ton' - to wtedy jeszcze gorzej dla Zielonego Ładu bo wtedy redukcja emisji z powodu Zielonego Ładu wyjdzie tylko 0,35% a nie 0,7%

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • Na koniec roku (1) o morzu …
  • To była suwerenna decyzja pani Premier
  • Pułapki ‘reżimowej propagandy’

Ostatnio komentowane

  • u2, "Tusk po cichu pracuje dla nas?"Premier Tusk wykonuje wszystko co mu każą jego mocodawcy, a nie są to Polacy. No może Angela Merkel miała dziadka Polaka, ale który się zniemczył. Czasami podejrzewam…
  • paparazzi , Czyli myślisz Tusk po cichu pracuje dla nas? Jak żeś na to wpadł Watsonie? Masz dedukcje, nie powiem. Wyczuwam pewien sarkazm ;-).
  • u2, Mam pewne wątpliwości co do przydatności gauleitera Tuska dla Niemiec. Niemcy borykają sie z problemami, które wynikły podczas rządów Angeli Merkel, kiedy Tusk szefował w RE. Chodzi o kryzys…

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności