Chimeryczna Ameryka

  Ostatni szczyt Unii Europejskiej [22-23.03.2018] był świadkiem wyraźnej zmiany w polityce zagranicznej Polski.  Pojawiło się dążenie do kompromisu z KE, nawet za cenę ustępstw w sprawie reformy polskiego sądownictwa.  O potrzebie kompromisu i  jego cenie pisał przedwczoraj i dziś {24.03.2016] Michał Karnowski {TUTAJ} i {TUTAJ}.  Wcześniej w poniedziałek, 19.03.2018, odbyła się wizyta kanclerz Niemiec, Angeli Merkel w Warszawie.  Wyraziła ona chęć poprawy stosunków z Polska.  Wczoraj bloger Matka Kurka [Piotr Wielgucki] w swej notce {TUTAJ} krytykującej polską politykę zagraniczną zauważył jednak:

  " Na zachodzie ostatni i jeden z dwóch wielkich sąsiadów, czyli Niemcy. Tutaj występuje chlubny wyjątek potwierdzający regułę i cała tajemnica polega na konsekwencji. Poprzez silną presję udało się Polsce na Niemcach wymusić kilka istotnych ustępstw i deklaracji. Wydaje się, że Merkel odpuściła wciskanie emigrantów, na pewno i ona i minister niemieckiego MSZ dosadnie i jednoznacznie wzięli odpowiedzialność za niemieckie zbrodnie z okresu II Wojny Światowej i podkreślili, że Polska była ofiarą. Kwestia rury, jak wspominałem wcześniej, to potęga niemiecko-radziecka i cudów nie należy oczekiwać. O dziwo w przypadku Niemiec Polska nie wycofała się ani z polityki historycznej, ani polityki ekonomicznej i reparacja niemieckie nadal są tematem leżącym na stole. Sukces!".

  Oczywiście natychmiast odezwały się liczne głosy zarzucające polskiemu rządowi zdradę i kapitulację.  Zamiast miotać obelgi - lepiej się zastanowić, co spowodowało ten zwrot.  Jeszcze w lipcu 2017 wszystko wydawało się proste.  Donald Trump wygłosił piękne przemówienie w Warszawie i poparł ideę Trójmorza.  Za słowami nie poszły jednak czyny.  Co więcej wydarzyły się rzeczy pokazujące chimeryczność polityki USA.  Pierwsza - to sprawa Kurdów.  Po upadku Państwa Islamskiego USA porzuciło ich wystawiając na ataki ze strony rządu w Bagdadzie oraz Turcji.  Ich niepodległościowe dążenia zostały zignorowane.  Nic nie zyskali oni na sojuszu z USA.

  Inne państwa uważnie się temu przyjrzały.  Nie jest przypadkiem, iż wkrótce potem Izrael i Turcja zaczęły dążyć do poprawy stosunków z Rosją.  Także Polska stara się o porozumienie z Niemcami i Brukselą.  W naszym przypadku decydujący okazał się prawdopodobnie konflikt z Izraelem.  Mimo, że całą awanturę wywołał Izrael i wykazał przy tym wręcz zoologiczny antypolonizm, USA stanęły początkowo zdecydowanie po jego stronie.  Niemcy natomiast poparły Polskę.  Później Stany Zjednoczone zrozumiały swój błąd, stały się bardziej pojednawcze, a wczoraj podpisano umowę offsetową w sprawie Patriotów.  Mleko już się jednak wylało.  Cóż wart jest sojusz, który nie jest w stanie wytrzymać kilku żydowskich wrzasków i tupnięć?

  Chimeryczność jest zasadniczą cechą polityki Trumpa.  Może się on okazać nawet słabszym prezydentem USA niż Obama.  Mimo upływu ponad roku nie jest w stanie sformować swego rządu.  Ostatnio zdymisjonował Tillersona, a bodajże wczoraj - ważnego doradcę do spraw bezpieczeństwa.  Nie wiadomo z kim w Waszyngtonie należy rozmawiać.  Każdy może jutro wylecieć.  Dobrym przykładem jest sprawa wojny celnej.  Na początku marca 2018 Trump ogłosił zamiar znacznego zwiększenia ceł na import stali i aluminium, a także na towary sprowadzane z Chin {TUTAJ}.  Miało to wejść w życie pierwszego kwietnia.  Wczoraj dowiedzieliśmy się {TUTAJ}, że wyłączona ma być z tego UE, co najmniej do maja.

  Tak jest ze wszystkim.  Donald Trump ogłasza z hukiem różne śmiałe posunięcia, po czym chyłkiem się z nich wycofuje.  Wczoraj stało się tak np. z zakazem przyjmowania osób transpłciowych do armii.  Nie można opierać bezpieczeństwa Polski wyłącznie na sojuszu z kimś takim.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ptr

25-03-2018 [00:33] - Ptr | Link:

Dla pokrzepienia serc wspomnijmy 8 długich lat stabilnego resetu Obamy , podczas którego stabilnie i przewidywalnie byliśmy poddani/przyklejeni do Niemiec i otwarci na Rosję, a Turcja i Izrael były przyjazne i grzeczne , jak grzeczne dzieci. Wyprowadzono sporo naszych pieniędzy , choć naród prawie przymierał głodem. Młodzież wysłano za granicę. A elita zginęła w katastrofie. Armię rozbrajano i udawano ,że istnieje.
Roszczenia żydowskie to temat ciągnący się od lat. To nie pomysł Trumpa. Prawdopodobnie część demokratów amerykańskich zachowuje się tak jak nasza totalna opozycja. Takie mamy czasy. Sojusznicy też mogliby powiedzieć , że jesteśmy niestabilni. 
Mamy szansę zarobić jeżeli wejdą cła na stal. Kupimy za to uzbrojenie lub jak kto woli - dofinansujemy domy dziecka. Bo wydajemy 2% na zbrojenia. Nie chcemy tego ? Chcemy By było jak było ?
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

25-03-2018 [09:36] - Marek1taki | Link:

Popieram.

Obrazek użytkownika Marek1taki

25-03-2018 [08:31] - Marek1taki | Link:

Nie rozumiem co oznacza "poprawa stosunków", którą mamy z Niemcami. Na czym polega i co z tego mamy?
Niemcy sprowadziły tzw.migrantów: czy kiedykolwiek był nacisk ze strony Polskiego rządu na ukaranie Niemiec za pogwałcenie traktatów, na wywiezienie rzekomych uchodźców syryjskich do Afryki aby nie powodowali zagrożenia terrorystycznego w UE? To my mogliśmy Niemcom odpuścić karę, gdyby załatwili sprawę. Niemcy ustąpili, bo wolą opanowć Śląs Ukraińcami, którym "nasi" politycznie-poprawni politycy za chwilę dadzą prawa (albo już im dali), których Ukraińcy użyją w referendum, a najwyższe władze tej autonomii będą w niemieckim konsulacie. Abramsy "chwiejnego rządu" USA przypilnują im suwerenności w zamian za korzyści dla swojej polityki, bo polskie czołgi stamtąd się wyniosły w imię polskiej racji stanu.

Obrazek użytkownika Marek1taki

25-03-2018 [09:33] - Marek1taki | Link:

Krótko pisząc, bo wyleciał mi komentarz, to nie chwiejność USA tylko Duda swoimi wetami, obstrukcją wobec Macierewicza oraz przepraszaniem Żydów w sytuacji wrogości do Polski nas wyautowało. Zmiana rządu na posłuszny wobec roszczeń unijnych - i reszty międzynarodówki socjalistycznej - jest konsekwencją nacisków tej grupy. Nie wiemy na ile Trump jest powiązany, bo jest, ale w USA ta międzynarodówka jest reprezentowana przez obóz Obama/Clinton, w UE przez marksistowskich komisarzy, Merkel i Macrona, w Polsce przez np. Romaszewskie i Kornhauserów w otoczeniu Dudy.

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

25-03-2018 [09:59] - ExWroclawianin | Link:

@Marek1Taki

100/100

Absolutnie sie zgadzam! Panska analiza to strzal w 10-tke!

Pozdrawiam ze stanu New Jersey w USA

Obrazek użytkownika Ptr

25-03-2018 [13:42] - Ptr | Link:

To prawda, że Duda był wkomponowywany w obóz demokratów USA, stąd jego zasiadanie przy obamowym stoliku w ONZ. Duda w swoim otoczeniu widzi ten pozytywny obraz - intelektualistów, filozofów, zasłużonych, doświadczonych, przyjaciół Polski. Ale to tylko jedna strona medalu.