Tolerancja dla zbrodni

  Jest w Polsce wyraźna.  Zdałam sobie z tego sprawę, gdy przeczytałam w artykule Jerzego Haszczyńskiego opublikowanym w  "PlusMinus" z 17-18.2018 {TUTAJ}, o sprawie Jana Kuciaka, słowackiego dziennikarza.  Został on zamordowany pod koniec lutego 2018 [wraz ze swą narzeczoną] w czasie gdy pisał właśnie tekst o związkach premiera Słowacji, Roberta Fico z włoską mafią {TUTAJ}.  Zabójstwo dziennikarza wywołało gwałtowną reakcję na Słowacji.  Jak czytamy w portalu Niezalezna.pl {TUTAJ}:

  "Dotychczasowy wieloletni szef słowackiego rządu Robert Fico, lider Smer-SD, zrezygnował w czwartek w efekcie poważnego kryzysu politycznego, spowodowanego zabójstwem pod koniec lutego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego partnerki Martiny Kusznirovej. Rezygnację zapowiedział też minister spraw wewnętrznych. (...)
  Śmierć Kuciaka wywołała największe w kraju protesty od aksamitnej rewolucji w 1989 roku. Demonstranci domagali się ustąpienia premiera, dokładnego wyjaśnienia sprawy śmierci dziennikarza przez nowego ministra spraw wewnętrznych, który byłby fachowcem, a nie partyjnym nominatem.".

  Wielotysięczne manifestacje trwały długo i spowodowały upadek rządu Roberta Fico.  A co w podobnych sytuacjach działo się w Polsce?  Na ogół nic.  Tygodnik "Do Rzeczy porównał {TUTAJ} sprawę Kuciaka do zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary w 1992 roku.  Nie wywołało ono żadnej szerszej społecznej reakcji.  Tylko uporowi garstki znajomych Ziętary zawdzięczamy to, że w 2016 rozpoczął się proces Aleksandra Gawronika, byłego senatora, oskarżonego o zlecenie tej zbrodni.  Proces ten trwa do dziś, ostatnie informacje pochodzą ze stycznia br.  {TUTAJ}.

  Dziś [19.03.2018], w notce Waw75 {TUTAJ} można przeczytać o analogiach miedzy morderstwem Kuciaka, a zabójstwem Jolanty Brzeskiej.  Warto też wspomnieć, że w okresie od śmierci Zientary do 2015 roku w Polsce działał "seryjny samobójca" odpowiedzialny za co najmniej kilkanaście zgonów, m.in tak znanych osób jak Andrzej Lepper czy Sławomir Petelicki.  Nikomu jednak nie przychodziło jakoś do głowy, by zaprotestować przeciw skrytobójstwom.  Wszyscy siedzieli cicho.  Słowacy są jednak inni.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

19-03-2018 [18:49] - Marek1taki | Link:

Słowacy są inni prawdopodobnie tak samo. Bez kelnerów ani rusz.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

20-03-2018 [00:00] - Zygmunt Korus | Link:

Polacy przywykli, bo tego u nas więcej... chleb powszedni.

Obrazek użytkownika mmisiek

20-03-2018 [01:31] - mmisiek | Link:

A co gorsza wyraźnie przywykła też nasza reprezentacja polityczna bo o wznowieniu śledztw nigdy nikt się nawet nie zająknął. Ani choćby o przepytaniu tego pana co to z automatu stwierdzał "brak udziału osób trzecich".