Jak to jest być normalnym po Holokauście

‘Jako Niemcy jesteśmy odpowiedzialni za to, co wydarzyło się podczas Holocaustu. Odpowiedzialność za obozy koncentracyjne spoczywa na Niemcach. Tę odpowiedzialność przejmuje każdy kolejny rząd’ - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Angela Merkel stwierdziła fakt. I dobrze, że o tym przypomniała. Choć bez szczegółów. Więc przypomnę te szczegóły. Obozy śmierci Niemcy zakładali przede wszystkim u siebie, mieli ich dwadzieścia. Budowali je również we Francji, Austrii, Holandii, Czechach, Słowacji, Norwegii, Serbii. Lista jest jeszcze dłuższa, obejmuje właściwie wszystkie okupowane państwa europejskie, Polskę również.
Np. we Francji było siedem obozów koncentracyjnych, a w dalekiej Norwegii – trzy. Nikt jednak nic nie mówi i nie pisze o francuskich obozach śmieci, czy też norweskich.  Nikt też, nie boleje nad tym, że Francuzi i Norwegowie nie pomagali Żydom. Nie pomagali i już. Nikt im tego nie wyrzuca i nie ma do nich z tego powodu pretensji. Sami Francuzi i Norwegowie też z tego powodu nie cierpią katuszy. I nie udowadniają na każdym kroku, jacy to oni są podli antysemici jako naród.
Z nami jest inaczej. Na jednym z blogów na Salonie24 przeczytałem notkę ‘Jak to jest być antysemitą po Holokauście’ a w niej następujące słowa: 'A mnie robi się niedobrze, czytając o dumnym i wspaniałym narodzie polskim.' Tym zdaniem podsumował on opowieść o tym co zobaczył na filmie ‘Shoah’. Nie oglądałem tego filmu, toteż opieram się tylko na tym co napisał autor notki. I nie będę powtarzał wszystkiego, co napisał. Notka wisi na stronie głównej S24, można ją przeczytać. Przytoczę dwa fragmenty - historię z gestem ‘podrzynania gardła’ i 'wijących się w agonii [ludzi, których] kolejno dobijał esesman strzałem w głowę'.
W historii z gestem ‘podrzynania gardła’ chodzi o to, że na dworcu stoi pociąg z transportem do Sobiboru. Jeden z ludzi w tym pociągu woła z wagonu, aby dowiedzieć się gdzie ich wiozą. Na to jeden z chłopców stojących na peronie odpowiada gestem pokazującym podrzynanie gardła. I druga scena, Samochód wiezie ludzi do obozu, już umierających, bo gazowanych spalinami w trakcie drogi. Samochód ten przewraca się na zakręcie drogi i ludzie wypadają ciężarówki. Finał jest następujący - 'wijących się w agonii kolejno dobijał esesman strzałem w głowę'.
Dwie sceny, które pokazują brak człowieczeństwa u ludzi. Ale czy na pewno obydwie mówią to samo? Co mówi scena o Polaku pokazującym gest podrzynania gardła. W tym chłopcu brak jest empatii, brak jest współczucia dla nieszczęścia innych ludzi, Żydów wiezionych na zagładę. A co mówi o esesmanie scena dobijania będących w agonii ludzi. Otóż wymowa jest następująca. Okrutny ten Niemiec, ale jakiś taki ludzki. Dobija ludzi, aby skrócić im agonię. Tak emocjonalnie widzi to autor tamtej notki. A przynajmniej tak przedstawia. I wyciąga z tego wniosek – ‘A mnie robi się niedobrze, czytając o dumnym i wspaniałym narodzie polskim'. Odium antysemityzmu spada na Polaka, Niemiec wychodzi z sytuacji prawie, że obronną ręką.
A teraz popatrzmy co znaczą te dwie sceny w ujęciu faktograficznym. Polak okazał obojętność dla nieszczęścia zamiast współczucia. Niemiec zabił ludzi zamiast ich ratować. Nie mówiąc o tym, że inny Niemiec (a może on sam), wcześniej tych ludzi kazał gazować w jadącym samochodzie.
Jak się ma brak współczucia do mordowania? Może warto żeby autor odpowiedział sobie na to pytanie. Żeby zobaczyć prawdziwą miarę rzeczy.
I na koniec jeszcze o sformułowaniu jakiego użyła pani kanclerz A. Merkel - ‘Jako Niemcy jesteśmy odpowiedzialni za to, co wydarzyło się podczas Holokaustu’. Jaki ładny eufemizm na zamordowanie milionów ludzi - ‘wydarzyło się’ - nieprawdaż? Piszę to z sarkazmem, ale wcale nie mam pretensji do pani kanclerz. A. Merkel przyznaje się do odpowiedzialności za Holocaust. Ale nie odczuwa z tego powodu jakiejś chorobliwej satysfakcji. I to jest normalne.
Czego nie można powiedzieć o wielu naszych rodakach. Wręcz masochistycznie oskarżających Polaków o antysemityzm. Bo będąc ofiarami niemieckiego ludobójstwa, nie wszyscy Polacy okazali wystarczające współczucie innym ofiarom, tego samego ludobójstwa.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

12-02-2018 [01:24] - Kazimierz Kozio... | Link:

skad pan wie co odczuwa merkelowa? chyba ze ma pan jakis prywatny kanal z ktorego doiwedzial sie pan ze nie odczuwa chorobliwej satysfakcji. "deutchland uber alles" bylo jest i niestety nic nie wskazuje ze cos sie moze zmienic. w oswiadczeniach politykow niemeickich widzialbym raczej casus "nie mamy panskiego plaszcza i guzik nam pan zrobisz". co sie przeklada na: tak zrobilismy to i co z tego? nadal bedziemy tu rozdawac karty a jak trzeba bedzie to powtorzymy eksperyment eliminacji untermenschow, tym razem wg innych kryteriow narodowosciowych choc nadal przy pomocy tego samego sojusznika i jeszcze jednego nowego

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

12-02-2018 [15:00] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Kazimierz Kozio...
Nie mam prywatnego kanału. Oceniłem po tym co powiedziała. A pan ma prywatny kanał, że wie pan o tym że ich wypowiedzi to jest casus - 'nie mamy panskiego plaszcza i guzik nam pan zrobisz'?

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

12-02-2018 [02:40] - Zygmunt Korus | Link:

A zaczęła się już ta równia pochyła w milenijnym 1966 roku. "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie...". MY!? Prosimy! - W czyim imieniu to ogłoszono? Ofiar, ich rodzin? Ten dławik trzyma nas za gardła do dziś. Stąd to zastanawiające milczenie Episkopatu w obecnej sytuacji. Dobrze wiedzą, czego narobili. Zresztą czeka nas dalsza gra hucpą jak "niekończąca się opowieść": zezwolenie na kalumnie ścieżką pseudoartystyczną i paranaukową... To dopiero dziury na wpuszczanie zatruwających szczurów! Zobaczycie - mędrcy z IPN-u, co Wam do ucha szeptali podpowiedzi, owe rzekomo do zaakceptowania przez Izrael "prawidła", nasi i obcy chazarzy!

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

12-02-2018 [14:54] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Zygmunt Korus
Autorem listu episkopatu był kard. S.Wyszyński. Jeżeli on uznał, że ten list był potrzebny to znaczy, że tak było. A co do ścieżki pseudoartystycznej i paranaukowej. Sorry, ale pretensje nie do mnie. Ja nie jestem IPN.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

12-02-2018 [12:55] - zbieracz śmieci | Link:

Hatalski ,poczytaj sobie co pisze Godziemba o dezercji żydów i nie tylko ale nie liczę abyś odszczekał wszystko co wbrew prawdzie historycznej negowałeś.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

12-02-2018 [14:27] - Tadeusz Hatalski | Link:

Kto jest Godziemba? Ma monopol na prawdę objawioną czy co? I co ja negowałem z tego co pisze Godziemba? Przecież nic nie pisałem na temat dezercji Żydów. A tak w ogóle to trochę kultury by się przydało. Pseudonim 'zbieracz śmieci' nie uprawnia do aroganckiego zachowania.