Senat RP wykazał się zdrowym rozsądkiem nie wyrażając zgody

na aresztowanie senatora Stanisława Koguta.  Postąpił tak mimo, że składa się głównie z członków PiS, a na ową zgodę naciskał sam Jarosław Kaczyński.  Według PAP:

  "Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu. (...) 
Wcześniej w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan powiedział dziennikarzom, że prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas czwartkowego posiedzenia senackiego klubu PiS, rekomendował poparcie wniosku prokuratury ws. wyrażenia zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Koguta. "Pan prezes był na posiedzeniu klubu senackiego i nas o to poprosił, rekomendował" - oświadczył wicemarszałek.
   We wtorek senacka komisja regulaminowa zarekomendowała odrzucenie wniosku o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Koguta. Przewodniczący komisji Sławomir Rybicki (PO) powiedział dziennikarzom, że prokuratura może postawić zarzuty Kogutowi bez konieczności zatrzymania go i aresztowania, a także postawić go w stan oskarżenia bez tych narzędzi, o jakie prokuratura występowała do Senatu.
   "Myślę, że senatorowie podczas tej debaty uznali, że zatrzymanie, które byłoby bez wątpienia medialnie spektakularne, w niczym nie przyśpiesza postępowania. Senator Kogut złożył deklarację, że może natychmiast zeznawać i nic nie stoi na przeszkodzie, by ten proces nastąpił" - dodał Rybicki." {TUTAJ}.

  Rzecz polega na tym, że senator Kogut nie jest byle kim.  W nowosądeckim uważany jest niemalże za anioła i dobroczyńcę.  Od dwudziestu lat prowadzi charytatywną fundację pomagającą niepełnosprawnym, która naprawdę wiele dla nich zrobiła.  Zarzuty korupcyjne wobec Stanisława Koguta maja dość słabe podstawy.  W mojej pierwszej notce na ten temat {TUTAJ} cytowałam portal RMF24.pl:

  " "Ani złotówka z łapówek, o przyjęcie których podejrzewa prokuratura senatora PiS Stanisława Koguta, nie trafiła bezpośrednio do jego kieszeni - ustalili się reporterzy śledczy RMF FM. (...) Dwa przelewy po 250 tysięcy złotych każdy zasiliły konto Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator PiS Stanisław Kogut społecznie jest prezesem. 170 tysięcy złotych warte było natomiast kruszywo, które krakowska firma - za pomoc polityka w załatwieniu jednej ze spraw - dostarczyła na budowę boiska przy fundacji. 24 tysiące złotych za pomoc skazanemu w lżejszym odbywaniu kary pozbawienia wolności, to koszt ustawienia sześciu słupów z oświetleniem na tym boisku.".

  To właśnie były te trzy zarzuty prokuratury.  Mogłabym nawet posądzać ją o chęć zastosowania wobec Stanisława Koguta tzw. aresztu wydobywczego.  Być może, niektórym senatorom też to przyszło do głowy.  Bardziej prawdopodobne jest jednak, że zadecydowało coś innego.  Moją drugą notkę o senatorze Kogucie {TUTAJ} zakończyłam słowami:

  "Jedno wydaje się pewne - ewentualne aresztowanie Stanisława Koguta będzie katastrofą dla nowosądeckiego PiS.  Działalność senatora cieszy się w tym regionie powszechnym poparciem wśród wyborców PiS.  Partia ta może łatwo stracić swój bastion w jesiennych wyborach samorządowych.".

  Możliwe, iż to właśnie postawa wyborców PiS wpłynęła na wynik głosowania w Senacie.  Jednego nie rozumiem.  Dlaczego prezes PiS osobiście zaangażował się w te sprawę?  Doznał przez to prestiżowej porażki - "pisowski" Senat zagłosował przeciw niemu.  Dziś [19.01.2018] marszałek Senatu, Karczewski ubolewa nad tą decyzją Senatu.  Zarówno Kaczyński jak i Karczewski twierdzą, ze wszyscy są równi wobec prawa i nie powinno być przywilejów.  Nie oznacza to jednak, ze powinno się wszystkich wsadzać do aresztu.  Areszt tymczasowy powinien być stosowany raczej rzadko i z umiarem.  W przypadku senatora Koguta takiej potrzeby nie ma i nie było.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

19-01-2018 [21:35] - Jabe | Link:

Korupcja charytatywna też jest korupcją.

Mogłabym nawet posądzać ją o chęć zastosowania wobec Stanisława Koguta tzw. aresztu wydobywczego. – Jakże to tak? Anioła jak zwykłego tubylca? – Zarówno Kaczyński jak i Karczewski twierdzą, ze wszyscy są równi wobec prawa i nie powinno być przywilejów. – A pani Elig się z nimi nie zgadza.

Areszt tymczasowy powinien być stosowany raczej rzadko i z umiarem. – Inne specjalne kasty mają identyczne zdanie na temat własnych praw.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

19-01-2018 [21:55] - Ula Ujejska | Link:

Jeśli zarzuty wobec senatora Koguta były tak dęte, to czego obawiali się senatorowie? O areszcie i winie decyduje Sąd a nie Ziobro, więc jeśli są to dęte zarzuty, to tym bardziej powinni wyrazić zgodę i w Sądzie ośmieszyć Ziobro. No cóż, ja podejrzewam że jednak nie są to zarzuty dęte. Czas pokaże kto ma racje: Prezes czy Senat.

Obrazek użytkownika elig

19-01-2018 [22:10] - elig | Link:

  Obawiali się "rozgrzanego sądu".

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

19-01-2018 [22:18] - Ula Ujejska | Link:

 Swojego Anioła i Dobroczyńcę miałyby uwalać rozgrzane miejscowe sądy? 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

19-01-2018 [22:45] - zbieracz śmieci | Link:

Według ciebie nic mu nie groziło od miejscowych sędziów bo był ich aniołem i dobroczyńcą ,z tego wynika ,że korzystali oni wszyscy z pomocy jego fundacji jako osoby niepełnosprawne!
Boszsz ,opamiętaj i ogarnij się kobieto...

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

19-01-2018 [23:26] - Ula Ujejska | Link:

Nie ja pisałam o aniele i dobroczyńcy tylko Elig - kumasz czy za trudne? Ja tylko zadałam pytanie w tym kontekście. Przeczytaj najpierw notkę a później zastanów się nad kontekstem moich postów.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

20-01-2018 [06:06] - zbieracz śmieci | Link:

Jesteś jak zwykle w amoku i tracisz kontrolę na tym co piszesz !

Obrazek użytkownika marsie

19-01-2018 [23:37] - marsie | Link:

"Tak nawiasem, do Prezesa, a propos „gotowania Koguta” – jeżeli zarzuty będą słuszne, rosół i tak będzie, ale – bić swoich to cel szczytny, ale może najpierw posadzić by trzeba choć kilku „popaprańców”, a później dopiero  wziąć się za „swoich”?
Zaprawdę, to byłoby jak najbardziej  „na miejscu” – wszak także  na tym „odcinku” kolejność dziobania powinna być  zachowana!"
To kawałek mego Biuletynu. Pozdrawiam!
 

Obrazek użytkownika spike

20-01-2018 [00:48] - spike | Link:

Proszę Pani,
"Dwa przelewy po 250 tysięcy złotych każdy zasiliły konto Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator PiS Stanisław Kogut społecznie jest prezesem. 170 tysięcy złotych warte było natomiast kruszywo, które krakowska firma - za pomoc polityka w załatwieniu jednej ze spraw - dostarczyła na budowę boiska przy fundacji. 24 tysiące złotych za pomoc skazanemu w lżejszym odbywaniu kary pozbawienia wolności, to koszt ustawienia sześciu słupów z oświetleniem na tym boisku.".

przelewy mimo że trafiły do fundacji, były chyba za coś, czy tak z hojności darczyńców?
podobnie kruszywo, ot tak sobie ktoś daje? itd.

Proszę zwrócić uwagę, że to wygląda na łapówkę, skoro to są jakieś "dowody wdzięczności" za załatwienie spraw nam nie znanych, włoska mafia jakże jest hojna charytatywnie, ci dopiero dają sumy pieniędzy, by właśnie mieć taką a nie inną opinię, przypomnę byłego premiera Włoch, też był wielbiony przez mln wyborców.

Nie osądzam senatora, podobnie było z innym Piniorem, jakimże on był bohaterem, uratował setki mln Solidarności, która i tak gdzieś wsiąkły, a kierowcy autobusów i inni pozakładali firmy i są możnymi "tego kraju".

Ja jednak też uważam, że prawo powinno traktować jednakowo każdego, nie każdy ma wtyki by być tak obrotnym, jak niektórzy politycy, ważne by wpływy i wydatki się bilansowały, czego życzę panu senatorowi.
Dlaczego Owsiaka nikt nie prześwietli, to jest zagadka.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

20-01-2018 [06:03] - zbieracz śmieci | Link:

Pieprzysz od rzeczy i kombinujesz jak koń pod górę.
Polityk na swoim terenie ma psi obowiązek pomagać każdemu na swoim terenie tak osobom fizycznym jak i firmą gdy mp.urzędnicy tylko z powodu swojego widzimisię coś blokują .
Poseł to polityk z wyboru i musi dbać aby na niego głosowano ,te niby astronomiczne sumy to pryszcze i nie dostał ich do kieszeni ale fundacja i jeśli mieli podejrzenia to powinni mu udowodnić czy fundacja nie została wykorzystana jako pośrednik do jego kieszeni .
NIe słyszałem zarzutu czy jego pomoc firmie takiej czy owakiej spowodowała jakieś straty dla skarbu państwa czy kogokolwiek,czy była przestępstwem jeśli nie to niech się prokuratura wali a kto tego nie rozumie to samo robi co zalecam prokuraturze.
Senator Kogut ma tam takich wrogów ,że każdym gównem gotowi sa go obrzucić i już kiedyś tak było bo a nuż coś się przyklei ,prokuratura sprawę rozdmucha a na koniec po areszcie wydobywczym po cichutku się wycofa zwalając na sąd bo to on przecież kazał aresztować a nie my ale dopiero wtedy gdy gość już będzie załatwiony na cacy 
Takich zagrywek były już setki z tych znanych a ile nie znamy.
Senator Kogut ma tam niemało wrogów wśród ziobrzystów bo dzięki niemu tam dostają raz po raz w dupę.
Nie bronię senatora ale wina nie została mu jeszcze udowodniona ale pamięć i rozum nakazują roztropność bo jest łatwo zmontować nagonkę a szczególnie u nas..
Prezes wszedł w buty króla Słońce nakazując w tak delikatnej sprawie głosować jak sobie życzy ,coraz częściej dokonuje złych wyborów.

Obrazek użytkownika elig

20-01-2018 [01:17] - elig | Link:

 Oto wypowiedź senatora Żaryna:

"Żaryn powiedział w piątek dziennikarzom po głosowaniu, że wszyscy senatorowie, a na pewno senatorowie PiS, „stanęli przed bardzo poważnym dylematem”.

Jak mówił, z jednej strony stanowisko prokuratury przedstawione Senatowi, zawierało „bardzo dużo mankamentów, bardzo dużo słabo udowodnionych wątków, żeby nie powiedzieć niechlujstwa”.

Ale z drugiej strony te niedomogi prokuratury, był kontrowane bardzo istotną kwestią - nie chcieliśmy być postrzegani jako zespół kolesiowski, który blokuje sąd

— zaznaczył Żaryn.

Podkreślił, że sąd jest instancją, która ma ostatecznie zdecydować, czy należy zatrzymać i aresztować senatora Koguta, czy nie.

To głosowanie, przynajmniej po stronie PiS, jest konsekwencją właśnie tego +kolebania się+, między tymi dwoma poważnymi kwestiami. Z jednej strony trudno wpisać się w ścieżkę dowodową prokuratury, bo ta jest marna, z drugiej strony, nie chcemy być postrzegani, jako strona, która blokuje niezawisły sąd przed wyrażeniem ostatecznej decyzji

— powiedział Żaryn."

https://wpolityce.pl/polityka/...