Dzieje Polski niesuwerennej

   Nikt nie obchodził trzechsetnej rocznicy Sejmu Niemego, która minęła w dniu 1 lutego 2017 roku.  Nic dziwnego.  Oto opinia Józefa Szaniawskiego o tym sejmie:

  "oddziały żołnierzy armii rosyjskiej otoczyły Zamek Królewski w Warszawie, w którym obradował Sejm Rzeczypospolitej. Obradował tylko kilka godzin i były to najkrótsze obrady w historii parlamentaryzmu polskiego.
Był dzień 1 lutego 1717 roku. Sejm, który do historii przeszedł jako Sejm Niemy, przyjął tak zwane gwarancje praw ze strony cara Piotra I, w Rosji zwanego Wielkim. Tym samym Polska stawała się faktycznie protektoratem Rosji, nie tracąc swej niepodległości, aczkolwiek jednoznacznie tracąc suwerenność. To był jeden z najważniejszych, a zarazem czarny dzień w historii Polski.
Nikt z posłów ani senatorów nie zabrał głosu. Milczenie uznano za niemą aklamację. Tak uchwalony został traktat polsko-rosyjski. Podpisem swym zatwierdził go ambasador Rosji Grigorij Dołgorukij. Odtąd Rosja legalnie mogła się wtrącać w wewnętrzne sprawy Rzeczypospolitej, decydować o sprawach dla niej najważniejszych, a jednostki armii rosyjskiej legalnie stacjonować na naszym terytorium. Polscy politycy stawali się marionetkami władców Rosji.
Polska dostawała się w orbitę wpływów rosyjskich, będąc na pozór państwem niepodległym.  W istocie stanowiła już część imperium, część "zachodnią" (dosłownie i w przenośni). O naszych najważniejszych sprawach decydowano w Petersburgu lub w Moskwie, a carski ambasador w Warszawie stawał się zamiast dyplomatą - wielkorządcą." {TUTAJ}.

  Car Piotr I nie udzielił formalnych gwarancji powyższemu traktatowi.  Nie musiał. Jak pisał Paweł Jasienica; " [Jego ambasador ] Grzegorz Dołgoruki podpisał dokument fatalnego układu. (...) dla unieważnienia tego podpisu trzeba było zwycięskiej wojny."  Jasienica podkreślił fakt, że mocą owego porozumienia liczebność armii I RP ograniczona została do 24 tysięcy żołnierzy [a praktycznie do 12 tysięcy].  Powszechnie uważa się, iż Sejm Niemy był końcem suwerenności  Pierwszej Rzeczpospolitej Polskiej.  Od tej pory do pierwszego rozbioru przez 55 lat była ona rosyjskim protektoratem.  Potem nastąpiło 20 lat prób odzyskania podmiotowości zakończonych Sejmem Czteroletnim, Konstytucją 3-go Maja, wojną polsko-rosyjską, zdradą króla i drugim rozbiorem.  Po przegranym Powstaniu Kościuszkowskim nastąpił trzeci rozbiór i na 123 lata Rzeczpospolita została wymazana z mapy Europy.  Warto sobie uświadomić, że w ciągu trzystu lat od Sejmu Niemego Polska tylko przez 32 [1918-1939 oraz 1993-2004] lata była państwem w pełni suwerennym.  Przez pozostałą część tej epoki istniały jednak na terytorium Polski organizmy państwowe i quasi-państwowe o rozmaitym stopniu autonomiczności.

  Pierwsze było Księstwo Warszawskie {TUTAJ} utworzone w 1807 roku przez Napoleona.  Przetrwało ono formalnie aż do Kongresu Wiedeńskiego w 1815 r., ale od 1813 okupowane było przez Rosjan.  Na owym kongresie ustanowiono Królestwo Polskie {TUTAJ} związane unią personalna z carem Rosji oraz Wielkie Księstwo Poznańskie w zaborze pruskim {TUTAJ}.  Oba te twory miały początkowo szeroką autonomię.  Królestwo Polskie miało własna konstytucje, sejm, armię i administrację.  Królestwo Polskie zajmowało obszar 128 tys km2, a Księstwo Poznańskie 29 tys.km2.  Autonomia przetrwała w nich do 1832 roku, do klęski Powstania Listopadowego, z tum, ze w poznańskim była ograniczana juz od 1824 roku.  Wielkie Księstwo Poznańskie istniało do 1848 roku.  Po Powstaniu Styczniowym Królestwo Polskie straciło praktycznie resztki autonomii i stało się "priwisljańskim krajem".

  Na szczęście dla polskości w roku 1867 zawarta została ugoda między austriackim cesarstwem Habsburgów a Polakami i powstała autonomia galicyjska, zwana Galicją i Lodomerią, a w skrócie po prostu Galicją.  Przetrwała ona najdłużej, bo w latach 1867-1914 {TUTAJ}.  Były w niej najlepsze warunki dla rozwoju polskiej kultury i nauki, a także administracji.  Stolica jej był Lwów, a liczyła ok. 80 tys. km2.  W roku 1910 miała 8 milionów mieszkańców w połowie Polaków i Żydów, a w połowie Ukraińców i Rusinów.  Dominowali jednak Polacy.

    Po pierwszej wojnie światowej powstała II RP, będąca państwem w pełni suwerennym.  Została jednak zniszczona przez Niemców i Związek Sowiecki we wrześniu 1939.  Po drugiej wojnie światowej na mocy postanowień z Jałty utworzono sowiecki protektorat o nazwie Polska Rzeczypospolita Ludowa.  Miała ona pewna autonomię, język i administracja były polskie, narzucono jednak obcy Polakom ustrój komunistyczny, a o wszystkim decydowała Moskwa.  PRL istniała w latach 1945-1989.

  W roku 1989 upadła w Europie ideologia komunistyczna, a w dwa lata potem przestał istnieć Związek Sowiecki.  Jego rolę przejęła Rosja.  Dawni satelici Związku Sowieckiego, tzw. demoludy, dołączyły do Zachodu, a dawne republiki związkowe stały się niepodległymi państwami, pozostającymi jednak pod większym lub mniejszym wpływem Rosji.  W roku 1989 powstała na gruzach PRL Trzecia RP.  Od 1993, gdy jej terytorium opuściły ostatnie wojska rosyjskie do roku 2004, gdy  III RP dołączyła do Unii Europejskiej, była ona niewątpliwie państwem suwerennym.  Potem jednak dobrowolnie zrzekła się większej części swej suwerenności na rzecz UE.  Ta ostatnia jest wciąż bardzo popularna w Polsce, lecz dyktat Brukseli i stojących za nią Niemiec zaczyna coraz bardziej nam ciążyć

  "

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Domasuł

03-10-2017 [00:15] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Siedzi sobie pani Elig w kapetkach na emeryturze, ma czasu jak lodu, a mimo wszystko jakos nie potrafi pokusic sie o jakies bardziej oryginalne, swieze spostrzezenia. A ja mysle, ze historia jest troche bardziej skomplikowana niz to co potem zapisuje sie w podrecznikach. Na przyklad jakbysmy sie cofneli w wyobrazni do roku 1717 zapominajac jednoczesnie o tym wszystkim co bylo potem. Istnieje cos tak fantastycznego jak Sejm - symbol polskiej wolnosci I wyzszosci cywilizacyjnej nad na wpol dzikimi systemami krajów sasiednich. Ich przewaga tkwi w nagiej, prymitywnej sile armat i mas bezrozumnych, zezwierzeconych sołdatów. A mimo to nie ważą sie zająć kraju siłą. Decyzję o protekcji, ale niczym wiecej, podejmuje ostatecznie polski Sejm, niemy czy nie. Czemu? Niewymownie drażni mnie odwolywanie sie do Galicji. Taki ochlap rzucony Polakom przez jednego z zaborcow, kiedy juz dawno wszystko bylo pozamiatane, do dzis w Królewskim Stołecznym Mieście Krakowie wspominany jest z nostalgią. Obrzydliwe. 

Obrazek użytkownika elig

03-10-2017 [01:52] - elig | Link:

Car Piotr I nie był sam na świecie.  W 1719  pod naciskiem Austrii oraz Anglii musiał wycofać wojska z Polski.  W Galicji były dwa polskie uniwersytety: Jagielloński i Lwowski [spolonizowany po 1870 roku] W Galicji tworzyli wybitni artyści, m.in. Jan Matejko i Stanisław Wyspiański.  Wkład Galicji jest nie do przecenienia..

Obrazek użytkownika Domasuł

03-10-2017 [02:24] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Pani Elig po raz kolejny wychwala rzekome czasy swietnosci pod zaborami. No to widze ze na prawicy jest jeszcze gorzej niz myslalem. Cale szczescie ze trzymam sie z daleka od prawicowych srodowisk. Gorzej niz beznadziejnie.

Obrazek użytkownika Domasuł

03-10-2017 [02:26] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Pani Elig znajdzie wspolny jezyk z niejaka Florentyna (dla ktorej TV Republika jest szczujnia). Ufff...

Obrazek użytkownika elig

03-10-2017 [02:34] - elig | Link:

A gdzie się podziała Rzeczpospolita Krakowska?
Jacek Trzaska - 3 Października, 2017 - 00:18
 
Czytam i nie mogę znaleźć. 
Księstwo Warszawskie sztuk 1 -- jest..
Królestwo Polskie sztuk 1 -- jest.
Wielkie Księstwo Poznańskie sztuk 1 -- jest.
Galicja sztuk 1 -- jest.
Rzeczpospolita Krakowska sztuk 0, a powinna być w latach 1815 - 1846.
 
Całkiem fajne państwo, może niezbyt duże, ale ważne.
https://pl.wikipedia.org/wiki/...(link is external)
https://encyklopedia.pwn.pl/ha...(link is external)
 
Pozdrawiam
 

Źródło: http://niepoprawni.pl/blog/eli...

 

Obrazek użytkownika michnikuremek

03-10-2017 [08:02] - michnikuremek | Link:

W roku 1989 upadła w Europie ideologia komunistyczna (...)

Niestety - nie upadła, a przepoczwarzyła się. Komunizm sowieckich łagrów na Syberii przemienił się w komunizm łagrów instalowanych w mózgach. Można to nazwać marksizmem kulturowym, eurokomunizmem. Obawiam się, że ta wersja komunizmu jest znacznie groźniejsza od tego sowieckiego....

P.S. A z tym człowieczkiem ciągle narzekającym na "prawicową poprawność polityczną" proponuję nie wdawać się w jałowe polemiki....