Korea Północna, czyli jak ogon macha psem

  Głównym wydarzeniem wczorajszego dnia [3.09.2017] była kolejna, szósta już próba nuklearna dokonana przez Koreę Północną.  Była ona dziesięciokrotnie silniejsza niż poprzednie [ok. 70 kiloton].  Władze Korei Płn. utrzymują, iż skonstruowały bombę wodorową, choć n.p. Rosja w to wątpi.  Niemniej widać, że reżim północnokoreański [pisałam o nim niedawno {TUTAJ}] już od jedenastu lat rozwija z powodzeniem swój program atomowy.  Buduje też coraz doskonalsze rakiety balistyczne o coraz większym zasięgu.  Kim twierdzi, że ta działalność wymierzona jest w USA oraz ich sojuszników.  Według wywiadu amerykańskiego Kim może mieć do dyspozycji nawet 60 głowic jądrowych, które mogą być przenoszone przez północnokoreańskie rakiety.  Te ostatnie nie są na razie w stanie dosięgnąć terytorium USA [poza, być może, wyspą Guam].  Stanowią one natomiast bezpośrednie zagrożenie dla Chin - jedynego państwa [oprócz Korei Południowej] mającego długą granicę lądową z Koreą Płn [granica rosyjsko - koreańska to tylko 19 km].

  Dlatego właśnie piszę, że ogon macha psem.  Psem są Chiny, a ogonem Korea Północna.  Ten zacofany 24-milionowy kraj może teraz szantażować miliardowe.potężne Chiny.  Warto wspomnieć, iż wczorajsza próba nuklearna Korei Płn. miała miejsce w przeddzień konferencji państw BRICS [Brazylii, Rosji, Indii, Chin, Południowej Afryki] rozpoczynającej się dziś w chińskim Xiamen {TUTAJ},  Postawa Chin wobec Korei Płn. staje się coraz bardziej dwuznaczna.  Reżim Kimów zawdzięcza swe istnienie Chinom, które w latach 50-tych XX w. walczyły w jego obronie z USA, tracąc kilkaset tysięcy żołnierzy.  Od tego czasu Korea Płn służyła Chinom jako bufor odgradzający je od sil zbrojnych USA.  Chiny popełniły jednak błąd dopuszczając do atomowych zbrojeń Korei Płn.  Nie przewidziały ich tempa.  Wyraźnie nie wiedzą teraz, co robić.  Z jednej strony nie chcą upadku Korei Północnej, obawiając się wojsk amerykańskiej na swojej granicy.  Z drugie jednak widzą, że ich sąsiad jest coraz lepiej uzbrojony i coraz groźniejszy.

  Nie da się już nim sterować.  Wymachując bronią atomową wymusza dostawy żywności i paliw.  W tej chwili trwają obrady Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcona nałożeniu nowych sankcji na Koreę Płn.  Wiadomo już jednak, iż ta metoda jest całkowicie nieskuteczna.  Chiny już sprzeciwiły się całkowitej blokadzie tego kraju, a tylko to mogłoby zadziałać.  Pozostaje opcja militarna, ale jak na razie nikt się do niej nie kwapi.  Kim wie jednak, że jeśli zrealizuje którąkolwiek ze swych gróźb - może zostać zmieciony z powierzchni Ziemi wraz ze swym krajem.  Sytuacja jest więc patowa i staje się coraz groźniejsza, bo potencjał militarny Korei Północnej stale rośnie.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-09-2017 [21:03] - Imć Waszeć | Link:

Przypomnienie z kwietnia.
http://www.defence24.pl/583407...

Obrazek użytkownika michnikuremek

04-09-2017 [21:10] - michnikuremek | Link:

 Stanowią one natomiast bezpośrednie zagrożenie dla Chin - jedynego państwa [oprócz Korei Południowej] mającego granicę lądową z Koreą Płn.

Rosja również ma granicę lądową z Koreą Północną.

Obrazek użytkownika elig

05-09-2017 [19:58] - elig | Link:

Poprawiłam.  Dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd.

Obrazek użytkownika smieciu

04-09-2017 [21:24] - smieciu | Link:

Korea Płn była też bardzo na rękę USA gdyż dawała i daje świetny pretekst do utrzymywania potężnych baz wojskowych w regionie. Które normalnie świadczyłyby (i tak świadczą ale nie tak jawnie) o kolonialnym statusie Korei Południowej oraz Japonii. A także byłyby solą w oku Chin.
Teraz USA mogą swobodnie rozgrywać sytuację i faktycznie Chiny są zakładnikiem. Które dość dziwnie to rozgrywają. Powinne były już dawno tam interweniować i zmienić reżim na jakiś łagodny, by nie dawać Amerykanom możliwości różnych szantażów.
Ponieważ jednak tego nie zrobiły to sytuacja może stać się ciekawa. USA mogą wykorzystać Koreę do przyduszenia Chin, co miałoby globalne konsekwencje.

Obrazek użytkownika Marek1taki

04-09-2017 [22:10] - Marek1taki | Link:

USA właśnie zyskały pretekst do przesunięcia wojsk do Korei Południowej. Ich rola jako sojusznika Korei Południowej i Japonii wzrosła ale też jest wystawiona na próbę. Ma to znaczenie dla bilansu sił USA-Chiny.

O ciekawym aspekcie tej rywalizacji pisze Independent Trader:
"... ani razu w mas mediach nie poruszono prawdziwego wątku zamieszania wokół Korei, czyli metali ziem rzadkich oraz surowców strategicznych.
W ramach małego przypomnienia te dwie grupy minerałów zużywane są w zaawansowanej elektronice, turbinach do samolotów, wszystkich rodzajach rakiet, do produkcji wysoce wydajnych magnesów oraz technologii atomowej. Dla większości z nich nie ma substytutów i..."
https://independenttrader.pl/s...
Chodzi o to, że Chiny mają 90% światowego wydobycia tych metali, a Korea północna drugie największe ich złoża.

W innym miejscu ten sam autor pisze:
"do produkcji północnokoreańskich rakiet dalekiego zasięgu użyto silników pochodzących z fabryki w Dnieprze."
https://independenttrader.pl/n...
Tego typu opinie w Kocim Tyglu Dr Targalski komentuje jako wrzutki rosyjskiego wywiadu.

Najnowszy wpis w tym temacie mówi o brutalnej odpowiedzi Chin na sankcje USA dla krajów współpracujących z Koreą Południową.
"W weekend świat obiegła informacja zgodnie z którą Chiny utworzą nowy typ kontraktów na ropę, nie tylko denominowanych w juanach, ale i wymienialnych na złoto."
https://independenttrader.pl/c...
I to dopiero jest "rakieta".
Tymczasem w TV (nie pamiętam stacji) usłyszałem o wzroście notowań złota w kontekście obaw po wystrzeleniu rakiet przez Kim Dzong Una.

 

Obrazek użytkownika elika

05-09-2017 [16:29] - elika | Link:

Przypominamy!
Już dziś na żywo z Amicusa-
https://www.youtube.com/watch?...