Strategiczna gra o konstytucję?

 

.
 
 
Prawo i Sprawiedliwość to pierwsza partia po transformacji z tak potężnym wsparciem. Po raz pierwszy jedna partia, bez konieczności zawiązywania koalicji, co zazwyczaj jest destrukcyjne, może rządzić sama.
Tylko... to ciągle za mało.
 
 
 
 
Ogrom szkód i spustoszenia dokonanych, myślę, że świadomie, przez poprzedników jest tak wielki, że nie da się tego sprawnie naprawić bez zmiany konstytucji, bo ta, skonstruowana w 1997 roku przez popleczników komunistów i ówczesnego prezydenta Kwaśniewskiego, jest bardzo kiepska.
 
Wiemy, żeby móc zmienić konstytucję, czy nawet cokolwiek w niej, potrzebna jest tak zwana konstytuanta, czyli taki kształt parlamentu, konkretnie, odpowiednia liczba posłów, dająca zdolność do zmiany konstytucji.
W polskim prawie potrzeba do tego głosu 2/3 posłów Sejmu, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
 
Teoretycznie obecny Sejm mógłby już teraz tego dokonać, bo gdyby nagle na sali posiedzeń zjawiło się tylko 231 posłów i zabrakło posłów opozycji, to wystarczą głosy 154 posłów, by zmienić ustawę zasadniczą.
Tylko, że czujna opozycja dokładnie pilnuje, by do takiej sytuacji nigdy nie doszło.
Natomiast drugą granicą jest obecność wszystkich, 460 posłów Sejmu na sali i wtedy, by móc uchwalić zmiany konstytucji potrzeba aż 307 posłów. Tylko taka arytmetyka daje stuprocentową gwarancję możliwości zmian.
 
Przypomnijmy sobie, jak dzisiaj rozkładają się głosy w naszym parlamencie.
PIS nadal, jak miał w dniu wyborów, dysponuje 234 głosami. By utworzyć konstytuantę, potrzeba dodatkowo 73 głosy. Skąd je wziąć?
Teoretycznie jest możliwe zdobycie poparcia formacji Kukiz15, również bardzo przekonanej o konieczności zmiany konstytucji, która posiada 36 posłów, następnie dochodzi 3 posłów z Koła Wolni i Solidarni, oraz 4 posłów niezrzeszonych.
Nie sądzę, żeby było problemem pozyskanie 16 posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego, bo partia ta zawsze kieruje się w stronę, z której można zdobyć przyszłe stanowiska.
No to podsumujmy: 234+36+3+4+16= 293 głosy. [1]
Tym razem brakuje do szczęścia 14 posłów.
 
 
Silne są głosy totalnej opozycji, przez znajomych funkcjonariszy propagandy z mediów rozlewane na Europę, a nawet cały świat, że przywódca zjednoczonej prawicy będącej u władzy, Jarosław Kaczyński, to szaleniec, opętany parciem do dyktatury i dodatkowo zmiażdżony psychicznie śmiercią swoich najbliższych w Tragedii Smoleńskiej. Chce tylko władzy i chce tylko zemsty.
To wierutna bzdura. Kaczyński to obecnie nasz jedyny mąż stanu o silnym instynkcie państwowo-twórczym, mający wizję silnej, suwerennej Polski, z bogatymi obywatelami, czyli wizję czegoś, czego od stuleci nie posiadaliśmy.
Bzdurą jest oskarżanie tego człowieka o szaleństwo, bo przez minione 30 lat wielokrotnie udowodnił, że jest opanowanym, cierpliwym i skutecznym politykiem. Potrafi czekać, a co najważniejsze – potrafi długofalowo planować. I, do czego nie mam najmniejszych wątpliwości – chce dobrze dla Polski i Polaków. Nie kiedyś, za sto lat, tylko tu i teraz.
 
Spójrzmy ponownie na założenia wstępne, fakty bezdyskusyjne:

  • konstytucja Rzeczpospolitej musi być zmieniona, by w pełni wprowadzić Dobrą Zmianę;
  • będąca u władzy prawicowa koalicja z PiS na czele ma 234 pewne głosy poselskie, oraz możliwość uzyskania dalszych 59-ciu;
  • do zmian ciągle brakuje 14-tu głosów.

 
PiS i Jarosław Kaczyński ma silny i stabilny elektorat na średnim poziomie 38%. To nie wystarcza, by dało się zbudować coś solidnego i naprawić poważnie uszkodzone państwo.
Lecz jest także poważna grupa obywateli, lokujących się mniej więcej w centrum sceny politycznej, chcących i rozumiejących potrzebę konstruktywnych zmian kraju.
Jedyny, poważny mankament jest taki – oni nienawidzą Jarosława Kaczyńskiego i pod jego flagą nigdy nie pójdą.
 
 
Rozważmy więc taką hipotetyczną konstrukcję, która dałaby dodatkową siłę i paliwo, co w rezultacie zabezpieczyłoby wspomniane 59 głosów Kukiz15, PSL, wspomnianych Kół Poselskich, a co więcej, dałaby, tak potrzebne 14 głosów. A może nawet więcej.
 
W tym celu zróbmy to tak.
 
Poniewierajmy prezydentem Andrzejem Dudą tak długo,aż wzbudzi to litość i współczucie. Gdy więc z otwartą przyłbicą wystąpi przeciwko partii, która uczyniła go prezydentem, Przeciwko Kaczyńskiemu, premier Szydło, Macierewiczowi i Ziobrze, będzie to dla wszystkich zrozumiałe i słuszne. Oto Andrzej przestał być Adrianem, zerwał sznurki sterujące marionetką i stał się niezależny. Jest samodzielnym politykiem wreszcie. I to jakim! Formalnie głową państwa, najważniejszą osobą w kraju.
Lecz oprócz PiS nie ma zaplecza politycznego. Więc trzeba je zbudować.
Tajemnicze miny i uśmiechy były rezultatem rozmów, jakie prezydent w sposób dosyć tajemniczy prowadził z ważnymi politykami Kukiz15 i PSL. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że coś się tworzy. Z kim jeszcze, z jakimi środowiskami rozmawiał Andrzej Duda? Niewątpliwie wkrótce się o tym dowiemy.
Kto by to nie był, będą to ludzie, którzy uczciwie chcą zmian na lepsze, lecz nie akceptują, by było to wyłącznie pod szyldem PiSu i przywództwem Jarosława Kaczyńskiego. Więc stwórzmy im alternatywę.
Jednocześnie pewien jestem, czego się wielu obawia, że nie będzie powrotu do – "żeby było, jak było". Ta ideologia sromotnie przegrała. Sondaże popularności liderów partii, Schetyny i Petru, dobitnie to pokazują.
 
Sądzę, że właśnie powstaje nowe ugrupowanie polityczne: koalicja centro-prawicowa. Na początek pewnie nazywana "partią prezydencką", a potem może "Republikanie".
Jakie mają szanse? Już na początku, sumując tylko głosy PSLu i K15, to 15 – 18% poparcia. A jak idea chwyci, to i 25% będzie łatwe do zdobycia.
 
Jeżeli jest to kolejna zagrywka prezesa Kaczyńskiego, to przyznam, że jest to ruch mistrzowski. Prawica konserwatywna i centro-prawica są w stanie zagospodarować scenę polityczną na długie lata i szybko, oraz skutecznie przeprowadzić niezbędne, radykalne reformy. Lewicy, która też być powinna, pozostanie 10 – 15 procentowy margines, najprawdopodobniej rozdrobniony i w coraz mniejszym stopniu pod wpływem post-komunistów.
 
Bruksela też otrzyma solidny orzech do zgryzienia. Koniec propagandowej gadki – szmatki o totalitaryzmie, dyktaturze, autorytaryzmie i łamaniu demokracji. Będą musieli wymyślić coś nowego, jeżeli nadal silna Polska im się nie podoba. A donosy i codzienne raporty PO i .N staną się irytującym balastem dla komisarzy i beczką śmiechu dla ludzi Europy.
 
Czy ktokolwiek może podać argumenty, które podważałyby możliwość takiego scenariusza? Bardzo wysoko cenię inteligencję i mądrość Jarosława Kaczyńskiego i przekonany jestem, że jest on, jak najbardziej zdolny, do przeprowadzenia takiej rozgrywki.
Podobnie prezydent Andrzej Duda. Dlaczego niby nagle miałby się stać krnąbrnym, nielojalnym człowiekiem partii, która praktycznie stworzyła go od zera? Ambicja? Pycha? Chęć rewanżu za upokorzenia? Wolne żarty! To nie ta liga. To nie postać z kategorii małych ludzi typu Schetyna, czy Petru. I oczywiście Donald Tusk.
W grudniu zeszłego roku napisałem o walcu Kaczyńskiego [2]. Sprawdziło się, co do joty.
Zobaczymy teraz, czy moje kolejne rozważania są tylko taką grą logiczną, czy może autentyczną strategią Prezesa Kaczyńskiego.
 
PiS i Republikanie opracują nową konstytucję. Oby na miarę tej trzeciomajowej.
 
A potem? Zobaczymy.
 
 
[1] http://wiadomosci.onet.pl/kraj/uklad-sil-w-parlamencie-infografika/bc91e2g
[2] http://naszeblogi.pl/64848-walec-kaczynskiego

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika RinoCeronte

17-08-2017 [08:55] - RinoCeronte | Link:

Wie Pan, z PSL-em nikt daleko nie zajechał. No, chyba,że dokoptują Grafinię?

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-08-2017 [12:55] - jazgdyni | Link:

Też nie lubię PSLu. Tylko, że teraz są oni tragicznie słabi. Lecz mają struktury. W nowym rządzie mogą co najwyżej liczyć na tekę jednego ministra. Nie są już języczkiem u wagi. Można też ich śmiało kopnąć w d. Nic to nie zmieni. Więc to oni będą się łasić i starać.

Obrazek użytkownika OLI

17-08-2017 [09:58] - OLI | Link:

https://wpolityce.pl/polityka/...                                                                
Warto przeczytać tę krótką analizę. Posłankę Pawłowicz wprawdzie odsądzono od czci i wiary, ale przyznajmy jej choć tyle, że ma jasny umysł i dobry refleks. I umie czytać prawo.
Pańska koncepcja słodko by brzmiała w moich uszach, gdyby nie prezydenckie zaplecze polityczne .
Soloch, odwiedzający wszystkie telewizje, w których bełkotał te swoje teksty jakby już był ministrem obrony...
Generał Kraszewski, który na liście 46 przedstawionych przez ministerstwo kandydatów nie znalazł ani jednego, który jego zdaniem byłby godny mianowania na generała...
Ma swoją listę?!
Krzysztof Łapiński, jątrzący jak nie przymierzając talmudyczny mędrzec...
Zaśliniony Szczerski, biegający po telewizjach i po świecie, kreujący politykę zagraniczną nie przedyskutowaną w Polsce z nikim...
Prezydent chce nie tylko władzy nad wojskiem, chce dużo większej władzy.
Sam jej nie będzie pełnił, to jest władza, którą ma dostać jego zaplecze polityczne. Również nowy koalicjant, czyli np. Marek Jakubiak, były oficer LWP... Że o PSL/ZSL nie wspomnę.

Załóżmy, że prezydent przy uchwalaniu nowej konstytucji przeforsuje daleko większą władzę prezydencką.
A potem da handicap np Tuskowi, bo prawdę mówiąc, JUŻ GO DAJE...
Zostawi nas wówczas w gorszej sytuacji, niż jesteśmy.
Prezydent już dał się poznać jako taki obrońca, który wybija piłkę wprost do przeciwnika, ustawionego już do strzału.
 

Obrazek użytkownika michnikuremek

17-08-2017 [10:49] - michnikuremek | Link:

Wszystko wskazuje na to, że Soloch to człowiek pełniący obowiązki Wachowskiego.

Obrazek użytkownika OLI

17-08-2017 [12:05] - OLI | Link:

Nie chciałam tak ładować w to towarzystwo hurtem i na wprost, ale skoro inni też to widzą, to coś w tym musi być.
A prezydent - im bardziej czuje, że nie ma dobrych argumentów, i że szuleruje w tej grze, tym bardziej się napina i nadyma buzię. Powoli zaczyna się prezentować jak dzieciak przyłapany na wyjadaniu czekoladek. Nie dodaje mu to powagi.
Frondzie przydarzył się całkiem niezły artykuł na ten temat:
http://www.fronda.pl/a/nasz-ko...

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-08-2017 [12:59] - jazgdyni | Link:

Pic na wodę, fotomontaż. PAD robi tylko to, co PJK mu kazał.

Obrazek użytkownika OLI

17-08-2017 [13:28] - OLI | Link:

Żąda Pan dowodów, ale sam żadnych nie daje.
18. lipca 2017 r.. Na sali sejmowej trwa bitwa. Atak na Kaczyńskiego sięga szczytów chamstwa i perfidii, a wym samym czasie prezydent nerwowym dyszkantem wykrzykuje przytupując swoje ultimatum dla rządu.
Wcześniej odbył długą rozmowę z Merkel, ale ukrywa, że dotyczyła "przestrzegania praworządności w Polsce". Zapomniał nam powiedzieć, ot co.
Potem odrzuca ustawy, pomimo spełnienia jego warunków. Atakuje rząd, strojąc przy tym cesarskie miny.
Ten nagły zwrot akcji dodaje opozycji skrzydeł.
Nowe projekty ustaw prezydent będzie konsultował z "nadzwyczajną kastą".
I pan twierdzi, że to wszystko wymyślił Kaczyński?
Powszechną wiedzą jest, że w fotelu szarej eminencji w pałacu prezydenckim rozsiadł się Soloch. Dawna UW, jeszcze w takiej fundamentalnej wersji.
Skoro się pan upiera, że nie, no cóż, nie będę się spierać.
Prezydent zachował sobie po poprzedniku skład kancelarii i BBN, więc kandydatów nie brakuje, można sobie wybrać. Podobno i WSI dałoby się znaleźć.
 

Obrazek użytkownika Jabe

17-08-2017 [14:20] - Jabe | Link:

Warunek 3/5 w ustawie o KRS nie został uwzględniony.

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-08-2017 [12:58] - jazgdyni | Link:

Kto to jest "wszystko" co wskazuje?

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-08-2017 [12:57] - jazgdyni | Link:

Jakie tam zaplecze?! Każdy gra przydzieloną rolę.
A profesor Pawłowicz bardzo cenię. Co z tego, że ma ADHD, jak ma przenikliwy umysł.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

17-08-2017 [13:27] - wielkopolskizdzichu | Link:

Tytuły uzyskane w kolonialnym państwie mają  za czasów V RP jakąś wartość?

Obrazek użytkownika Dorota M

17-08-2017 [10:14] - Dorota M | Link:

To wywrotowa teoria i być moze kwitnie w głowie PAD, ale śliska i nie do zrobienia w Polsce. bo innego porządku chce PSL, tylko rwać dla swoich, inny porządek marzy zbieraninie poesbeckiej formacji Kukiza, a zupełnie inny PIS, który chce odbudować silna państwowość i sprawiedliwość społeczna, które dla tamtych ugrupowań są co najmniej fantasmagorią. Poza tym, taki ruch prezydenta byłby przez elektorat PIS odebrany jako zdrada i nie zagłosowaliby za taka partią. JK nigdy by sie nie zgodził na rozmycie PIS pomiędzy takich niepewnych koalicjantów, majac takie doświadczenie polityczne, jakie przez lata zdobył. Jedynie wygranie wyborów w wielkosci przynajmniej 3/5, jest konieczne, do umozliwienia uchwalenia nowej konstytucji.

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-08-2017 [13:02] - jazgdyni | Link:

Rany! Kochani - PSL jest już tak słaby, jak nigdy. PIS i Lepper zniszczyli ich na wsi. Już nigdy nie będą języczkiem u wagi, by cokolwiek żądać. Gdy brykną, to dostaną kopa w d. i będą musieli sobie sami radzić. A to oznacza ich śmierć.

Obrazek użytkownika OLI

17-08-2017 [13:50] - OLI | Link:

Błąd. Tak się złożyło, że mieszkam na wsi, i mam możliwość czynienia obserwacji bezpośrednich, jak to działa.  PSL nawet nie potrzebuje oficjalnych struktur, listy członków płacących składki i chodzących na zebrania. PSL to jest ZSL, od 1989 roku oni już nie robią naboru członków, bo po co. Ta kasta się sama reprodukuje, na miejsce starych ZSL-owców wchodzą dzieci, wnuki, zięciowie, i niekiedy wspólnicy biznesowi. To jest autentyczna kasta, klan. Znają się z dawnych GS-ów, rad gminnych, powiatowych i wojewódzkich. W gminach to ich dzieci wskakują na urzędnicze stołki. Ich dzieci, albo ludzie przez nich wskazani. Wieś doskonale zna tę granicę, bo podział na tych, co zasiadają wszędzie, gdzie się da - i resztę okazał się trwały. ZSL/PSL w czasie wyborów działa jak jedna pięść, zawsze wiedzą kto jest ICH. Trzeba cudu, żeby zagłosowali na inną partię.

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-08-2017 [16:04] - jazgdyni | Link:

I tak i nie.

Mówimy o dwóch różnych rzeczach.
Przyznaję rację - stary zeteselowski układ, sitwa, czy pajęczyna, są ciągle niesłychanie silne. Ale do czasu.
Ja mowię o partii PSL z Pawlakiem, Kosiniakiem i tym chłopkiem od rolnictwa. Centralnie oni są już na łasce i wiszą u klamki. Jak sitwy. jak lokalne sitwy się przepoczwarzą - nie wiem. Może ludzie je zniszczą. Zobaczymy za rok w wyborach samorządowych.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

17-08-2017 [16:57] - wielkopolskizdzichu | Link:

Na przykład Pan Kryże jest  dowodem na możliwość przeistoczenia się w wielkiego patriotę byłego członka PZPR. Pani Magdalena Ogórek też przeszła katharsis.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

17-08-2017 [17:16] - Imć Waszeć | Link:

Proszę nawet nie wymieniać tu tego nazwiska Kryże. Zaprzańcy tego kalibru i o tym stopniu szkodliwości nie powinni nawet posiadać grobów w Polsce, już nie mówiąc o tytułach. Infamia to wszystko na co dziś zasługują.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

17-08-2017 [18:22] - wielkopolskizdzichu | Link:

Oj tam, oj tam. Nie piszę o sławnym tatusiu - krążyło o nim powiedzenie: sądzi Kryże będą krzyże - tylko o trochę mniej sławnym jego synku z PiS, a poprzednio z PZPR.  Ot dowód, że każdy się może nawrócić i być  współtwórcą "dobrej zmiany".

Obrazek użytkownika Jabe

17-08-2017 [13:23] - Jabe | Link:

Konstytucja musi być zmieniona, ale na jaką nikt nie wie. Nie powiedziano. W ostateczności można więc zaproponować zmianę na tę, co jest. PiS będzie tę zmianę forsował, a PO będzie rozpaczliwie zwalczać. Teatrum.

Zmiana konstytucji powinna być poprzedzona propozycją. Propozycją, która będzie debatowana, dla której będzie się szukało poparcia. Zanim będzie sens rozprawiać jak, trzeba wpierw wiedzieć, na co zmienić. Tego brak. Dlatego bajania o zmianie konstytucji można traktować jako objaw sezonu ogórkowego, lub, faktycznie, jako przejaw marzeń o zagarnięciu jeszcze większej władzy – władzy dla władzy.

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-08-2017 [15:57] - jazgdyni | Link:

Szanowny Panie Jabe!

Skąd już Pan wie, że poprzedzającej debaty nie będzie? Od pana Budki, czy sędziego Biernata.

Obrazek użytkownika Jabe

17-08-2017 [16:10] - Jabe | Link:

Zaproponowano zmianę konstytucji, bo ta jest zła i niegodna, ale nie przedstawiono nic w zamian. To oznacza, że, albo chodzi o bicie piany, albo brak odwagi, bo plany są jeszcze gorsze.

Jest propozycja zmiany – nie zaproponowano niczego – nie ma dyskusji. Czas teraźniejszy.

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-08-2017 [18:30] - jazgdyni | Link:

Panie Jabe!
Łże pan jak Budka (poseł)!!!

Leniwy, niedouczony, czy świadomie manipulujący?

Masz Pan:   http://niezniknelo.com/konstytucjaPiS2010.pdf

Obrazek użytkownika Jabe

17-08-2017 [19:04] - Jabe | Link:

Odkurzył Pan jakiś zabytek, o którego istnieniu zapewne nawet prezes nie pamięta. To jest ta propozycja? Proszę mi o niej opowiedzieć. Bo Pan zna to, skoro jest za, prawda? Jak to wesprze Dobrą Zmianę™, chociażby? Słucham. Inaczej wyjdzie Pan na załganego propagandzistę.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

17-08-2017 [18:14] - zbieracz śmieci | Link:

No dobra,PIS oficjalnie ma 40 % poparcia a nieoficjalnie ma wiekszosc konstytucyjna gdyby były wybory.
Wybory a dlaczego nie wczesniejsze i w odpowiednim dla PIS momencie i to jest blizej niz dalej ,jeszcze dwie sprawy do załatwienia z korzy,ścia dla Suwerena i wczesniejsze wybory .PIS ma z czym iśc do wyborów a reszta z goła dupa i obietnića ,że wszystko co Suweren dostał zostanie mu odbrane i tu należy ścierwom wierzyć i Suweren też uwierzy.
PIS wygrywa samodzielnie wybory bez przystawek a na pewno bez gowina i co może zrobić -uchwalic prowizorium konstytucyjne ,skrócić kadencję prezydenta a jego następcę wybrać w Sejmie na okres przejsciowy ,odebrać wszystkie uprawnienia prezydentowi jak weto ,dowodzenie armia,wszystkie uprawnienia którymi mógłby szkodzić a pozostawic jedynie jako element dekoracyjny.
Takie rozwiazanie zapewni rządowi realizację wszystkiego co planował lub zaplanuje bez oglądania sie na endriu , opozycję czy KE ..
Wtedy dopiero można bedzie pisac nową Konstytucję gdzie jedyną władzą jest Suweren a nie urzędnicy z aparatu wykonawczego czy sądowego .
Czy to realne ,jak njabardziej bo to PIS ma piłke na swoim podwórku i nawet ten spod kandelabra nic nie bedzie mógł zrobić a jego los się dopełni .
Prezio buduje sobie zaplecze z kukizowcami a nie widzi ,że twarz kukiza to twarz schetyny ,nie słyszał jak kukiz sie chwalił swoimi znajomościami wśród wysokich ranga byłych wsioków czy esbeków i do tego świata wprowadził go nikt inny jak schetyna ,zsl to też nowi przyjaciele ,nic tylko gratulować wyboru .
Co jeszcze łączy schetyne z kukizem ano to ,że obaj pochodza z Ukrainy ,mieszkali w Opolu a kukiza wystawił schetyna w wyborach samorzadowych do sejmiku dolnośląskiego a przeciez powinien z racji zamieszkania w Opolu do sejmiku opolskiego,schetyna kazał mu sie przemeldować do Wrocławia gdzie kukiz się dostał dzieki nocy cudów na urnami.KUkiz łze ,ż e nie brał udziału nigdy w rządzeniu a bycie radnym w sejmiku to niby co jak nie realna władza..To on podnosił łapke razem z platfusami jak uchwalano budżet sejmiku ,wybierano władze czy rozdzielano środki  i jego głos miał realny wpływ na decyzje.

Obrazek użytkownika Ancymon

19-08-2017 [00:53] - Ancymon | Link:

PIS wygrywa samodzielnie wybory bez przystawek a na pewno bez gowina i co może zrobić -uchwalic prowizorium konstytucyjne ,skrócić kadencję prezydenta a jego następcę wybrać w Sejmie na okres przejsciowy ,odebrać wszystkie uprawnienia prezydentowi jak weto ,dowodzenie armia,wszystkie uprawnienia którymi mógłby szkodzić a pozostawic jedynie jako element dekoracyjny.

Mędrzec wszechwiedzący o ksywie "zwieracz świeci" czy jakoś tak, nie wie jak się takie cóś nazywa? No to trza podpowiedzieć: to jest zamach stanu albo pucz - kwalifikowany jako zbrodnia stanu. Jeśli Polska ma się stać jedną z bananowych republik, to szkoda tylko,że u nas nie rosną banany, a tylko barany się mnożą gdzie popadnie.

Obrazek użytkownika michnikuremek

17-08-2017 [20:33] - michnikuremek | Link:

Żadna tam strategiczna gra o konstytucję. Od września rozpocznie się dekompozycja PISu - część odejdzie do tzw. "partii prezydenckiej" - partii tworzonej w oparciu o twory agenturalne (Kukiz'15) i postkomunę (PSL). Może i znajdą się jacyś "konserwatyści" w PO i N.
PIS będzie nadal rządził, ale już nie będzie miał nic do powiedzenia w sprawach zasadniczych. Czyli nie będzie de facto rządził, ale na pewno będzie za wszystko ponosił odpowiedzialność co skrzętnie wykorzystają ubeckie media (patrz odpowiedzialność PISu za pogodę i huragan).
Najdalej na wiosnę będą wybory, które PIS niby wygra, ale nie będzie mógł samodzielnie rządzić. I zacznie się powtórka z koalicjami znanymi nam z lat 2005-07. Taki zamęt jest na rękę ubekom - będą nadal nas grabili, a "nadzwyczajna kasta" uratowana przez PADa ochroni ich przed odpowiedzialnością....
Ale jest też promyk nadziei.....
Amerykanie mają już tutaj swoje wojska i swoją agenturę. I wiedzą, że utracenie Polski (czyli oddanie jej Niemcom, Rosji i Chinom) będzie ich drogo kosztowało..... Tym kosztem będzie w perspektywie kilkunastu lat utrata pozycji mocarstwa światowego.....
Jesienią w Polsce będzie się działo......

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

17-08-2017 [20:42] - zbieracz śmieci | Link:

Dekopozycja PIS ,masz widzenia chyba czy cuś...!?Martw się o siebie co ci radzi dobry człowiek.Tak ogólnie, takie wieszcznia jak i psie głosy nie idą pod niebiosy.

Obrazek użytkownika michnikuremek

17-08-2017 [21:16] - michnikuremek | Link:

We wrześniu ujrzysz różnych Gowinów i podobnych do nich jak brylują w ubeckich telewizjach opowiadając jak to oni "dla dobra  Polski", "dla dobra wspólnego" i tak podobnie...

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

17-08-2017 [21:59] - zbieracz śmieci | Link:

Gowin nie jest członkiem PIS i napisałem ,że PIS wygra i bez gowina.      
 

Obrazek użytkownika michnikuremek

17-08-2017 [22:13] - michnikuremek | Link:

Tak, jeżeli nastąpi jakaś potężna "eksplozja" wywołana  przez CIA/DIA.....