Ramaszewska i Duda mijają się z prawdą

W wystąpieniu uzasadniającym veto do ustawy o Sądzie Najwyższym Andrzej Duda – z konsultacji jakie przeprowadził – przytoczył jedną tylko opinię wygłoszoną przez Zofię Romaszewską:
 
– „Panie prezydencie ja żyłam w państwie, w którym prokurator generalny miał nieprawdopodobnie silną pozycję i w zasadzie mógł wszystko, i nie chciałabym z powrotem do takiego państwa wracać”.
 
Uznanie tej opinii przez Prezydenta za miarodajną musi budzić zdumienie, bo niestety mija się ona z prawdą. W Polsce nigdy tak nie było żeby prokurator generalny – jak orzekła pani Romaszewska – „miał nieprawdopodobnie silną pozycję i w zasadzie mógł wszystko”.
 
Bez wątpienia nie było tak w PRL-u, a ten czas miała chyba na myśli pani Romaszewska. Prokurator generalny był wtedy tylko trzeciorzędnym urzędasem komunistycznego reżimu nadzorującym funkcje oskarżycielskie. Oczywiście był częścią aparatu represji ale tak jak wyżej stojąca nad nim w hierarchii służba bezpieczeństwa działał na podstawie dyrektyw i instrukcji płynących z ośrodka realnej władzy, to jest PZPR, a dokładnie jego biura politycznego.
 
Nie wiem jak pani Romaszewska mogła to przeoczyć, więc wygląda mi to na przyłączenie się do łopatologicznej propagandy opozycji totalnej, która zarzuca Prawu i Sprawiedliwości „powrót do komuny”. Nie mogę zrozumieć, jakim czołem autor prezydenckiego wystąpienia pomieścił w nim tę obłudną opinię i to chyba jako sztandarową, bo jedyną cytowaną. Poza tym pan prezydent jest człowiekiem dorosłym i jako jeden z liderów obozu konserwatywno-niepodległościowego nie powinien podłączać się do takiej propagandy.
 
W III RP prokurator generalny też nigdy nie był tak demoniczną figurą. Żaden przedstawiciel naszej sceny politycznej nigdy takiej opinii nie wygłaszał. Opozycja totalna zaczęła nas straszyć prokuratorem generalnym, gdy na powrót połączono tę funkcję z ministrem sprawiedliwości, ale pan prezydent to połączenie poparł.
 
Reforma sądownictwa sformułowana w 3 ustawach przedłożonych prezydentowi do podpisania istotnie przewiduje znaczącą rolę ministra sprawiedliwości, szczególnie w okresie przejściowym. Jeśli jednak sądownictwo ma przestać być państwem w państwie, to kto może być bardziej kompetentny w opiniowaniu kandydatów na sędziów SN oraz do ustalania regulaminu SN.
 
Poza tym reforma ta nie czyni ministra sprawiedliwości niezależnym czynnikiem, który „w zasadzie może wszystko”. Jest on członkiem Rady Ministrów i podwładnym premiera, a poza tym podlega kontroli Sejmu, który może go zdjąć z urzędu. W czasie rządu Jerzego Buzka urzędowało kolejno 7 ministrów sprawiedliwości.
 
Mój niesmak budzi też używanie przez panią Romaszewską i prezydenta pojęcia prokurator generalny zamiast zapisanego w ustawie ministra sprawiedliwości. Takiego sformułowania używa z premedytacją opozycja totalna, bowiem w odbiorze społecznym pojęcie prokurator budzi bardziej negatywne konotacje niż minister.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Andrzej W.

24-07-2017 [21:52] - Andrzej W. | Link:

Ma Pan absolutną rację z tym "prokurator generalny" zamiast "minister sprawiedliwości". Kolejny dowód złych intencji, a zarazem dowód braku szacunku do odbiorców.

Obrazek użytkownika Marek1taki

25-07-2017 [00:02] - Marek1taki | Link:

Trafne. Cała sprawa budzi podejrzenia sterowania zewnętrznego. Nic nie dzieje się bez przyczyny.
Współczuję Prezesowi Kaczyńskiemu. Dzisiaj jeszcze bardziej zrozumiałe jest jego wzburzenie podczas nocnych obrad Sejmu w ub. tygodniu.

Obrazek użytkownika Lektor

25-07-2017 [00:11] - Lektor | Link:

I co pan narobiłeś, panie Prezydencie ?!  Jak będziesz pan tak dalej robił, to my nigdy, mówiąc grzecznie, z tej kupy kamieni nie wyjdziemy !
Mówisz pan, że konsultowałeś się z panią Romaszewską i kilkoma telefonistami. No dobrze panie Prezydencie, a dlaczego nie zaprosiłeś pan ludzi, którzy walczą z mafią sądową po kilkanaście lat i których ta mafia doprowadziła do skrajnego wykończenia i potwornego zadłużenia  (Patrz: Studio Polska, TVP Info 22.07.2017). Dlaczego nie wsłuchałeś się pan w setki tysięcy innych Polaków, którym mafia sędziowska złamała życie. Dlaczego nie posłuchałeś pan apelu AKO, gdzie 150 Profesorów z wyższych uczelni prosiło pana o jak najszybsze podpisanie wszystkich 3 ustaw.  To przykre, że wsłuchałeś się pan w tych, którzy chcą aby było jak było. Nie wierzę, że wystraszyłeś się pan tych kilku jałówek leżących na ulicy i walących gierami o barierki.
Czy pan, panie Prezydencie dobrze wie coś pan sobie uczynił ? Mianowicie, niebezpiecznie dla pana i dla nas,  podciąłeś sobie pan gałąź na której pan siedzisz. Dlaczego ?  Przeglądam portale i czytam wpisy „ głosował em/am na pana, panie Prezydencie, ale za to coś pan zrobił nie będę głosował /a na pana nigdy więcej”.  No to wyobrażam sobie ilu ludzi w Polsce tak czy podobnie powiedziało.  Pan sobie chyba nie zdaje sprawy ilu wyborców straciłeś pan ?!  I nie licz pan, panie Prezydencie, że część z tych, którzy głosowali na Bronka, dzięki pańskiemu czynowi będą w następnych wyborach głosowali na pana – bo nie będą ! Tak samo jak nigdy nie nauczy pan kota jeść  trawy !  Przyjmując, że Tusk będzie startował w następnych wyborach prezydenckich, to pan, panie Prezydencie Duda, już w tej chwili przegrałeś wybory. Obym się mylił panie Boże !!!  To niebywałe, żeby być tak krótkowzrocznym – panie Prezydencie.
 

Obrazek użytkownika stanP

25-07-2017 [06:40] - stanP | Link:

Czyzby Romaszewscy tez byli w Uniii Wolnosci ,razem z Frasyniukiem ,Duda,........?