Konstytucja 3 Maja to więcej niż ustawa zasadnicza

Zbliża się kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, święto, które powiną nam przypominać jak istotne jest sprawne i silne państwo dla utrzymania niepodległości i bycia podmiotem w przestrzeni międzynarodowej. Jeśli historia jest nauczycielką życia to 3 maja powinniśmy zawsze wskazywać na przyczyny upadku Rzeczypospolitej z odniesieniem do naszej przyszłości ale również powinien był dniem gdy toczy się dyskusja o kierunkach reform państwa oraz o budowie myśli politycznej państwa gdzie myślenie propaństwowe powinno być przekładane nad myśleniem partyjnym. Sprowadzenie tego święta do radosnego pikniku i czekoladowego orła jest nie tylko głupotą ale przede wszystkim nieodpowiedzialnością za państwo. Uchwalenie Konstytucji to był akt naprawy państwa w opozycji do wewnętrznej opozycji wspieranej finansowo i militarnie przez graniczące z nami mocarstwa dla , których każda próba reform Rzeczypospolitej była traktowana jak działania na szkodę ich interesów.
W powszechnej opinii panuje przekonanie, że uchwalenie Konstytucji 3 maja był swoistym aktem rewolucji zmieniający diametralnie zasady funkcjonowania państwa, zrywając z przeszłością i tradycją. W rzeczywistości nasza Konstytucja 3 maja miała charakter reformatorski w odróżnieniu od Konstytucji Francuskiej , która była aktem rewolucyjnym. Gdy nasza Konstytucja była ukoronowaniem reform wprowadzanych systematycznie od lat siedemdziesiątych XVIII . to w przypadku Konstytucji Francuskiej gilotyny musiały bardzo intensywnie pracować aby ją wcielić w życie. Mimo że nasza Konstytucja podobnie jak francuska całymi garściami czerpała z idei europejskiego oświecenia to jednak naszej Konstytucji 3 Maja jest zdecydowanie bliżej do amerykańskiej. Francja zerwała z całą swoją tradycją my porządkowaliśmy reformowany system republikański, podobnie jak Stany Zjednoczone które po uzyskaniu niepodległości potrzebowali ustawy zasadniczej porządkujący podstawowe zasady i wartości jakim ma kierować się państwo.
Porównując konstytucję polską z jej amerykańskim odpowiednikiem możemy zauważyć podobne idee jakie wpływy na kształt późniejszej ustawy zasadniczej.  Wolności jednostki, własność , tolerancja, niechęć do sytemu opartego na autorytaryzmie, poszanowanie praw z silnym akcentem religijnym to fundament tych konstytucji. W USA na tej bazie dało początek kształtowania się poglądów republikańskich. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych nasza Konstytucja była efektem ewolucji systemu już panującego i reformowanego.
W Polsce początkiem zmian w naszej świadomość politycznej, to II połowa XVIII w. , a z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy przyjąć , że wówczas narodził się współczesny patriotyzm i rzeczywiste narodziny narodu polskiego. Te zmiany ściśle są powiązane z Konfederacją Barską.
Niestety, powszechnie obowiązuje zasada , że konfederacja barska była wypadkową polskiego anarchizmu, zacofania , nietolerancji religijnej innym słowy zabobonu i zaścianka. To wówczas narodził się i do dnia dzisiejszego obwiązujący w kręgach antypolskich pogląd o warcholstwie, głupocie i ciemnocie religijnej polskiej szlachty, a szczególnie uwielbiane jest określenie , ze nie jesteśmy wstanie zorganizować sprawnie funkcjonującego  własnego państwa.
Akt założycielski konfederacji barskiej został podpisany 29 lutego 1768 roku. Jednym z założycieli i głównych przywódców tej „ciemnoty” został Kazimierz Pułaski, późniejszy bohater narodowy USA w walce o niepodległość , twórca amerykańskiej kawalerii. W obiegowej polskiej opinii znajomość zasług Pułaskiego wiążą się wyłącznie ze Stanami Zjednoczonymi. Więc co takiego się stało, że Pułaski nie jest postrzegany jako polski bohater? Jak to się dzieje , że w USA Pułaski to wybitna postać a w Polsce przedstawiciel zacofanego i fanatycznego katolika? Być może dlatego , że trzeba byłoby napisać o rzeczywistych przyczynach konfederacji barskiej i jakie ona miała znaczenie na kształtowanie się polskiego narodu oraz jej wpływ nie tylko na kształt Konstytucji 3 maja ale również na późniejsze powstania narodowe i postawy patriotyczne.
Przeciętny polski szlachcic nie zaliczał się do tuzów intelektu. Był człowiekiem prostodusznym bez wyszukanych gustów.  Świat postrzegał bardzo prosto, przeważnie w barwach czarno-białych. Morderstwo to było morderstwo, zdrada to zdrada, rabunek to rabunek. W przypadkach gdy król nie był wstanie wymierzyć sprawiedliwości , wymierzał ją sam według własnego uznania. Mieszkał w rozległym państwie gdzie cieszył się wolnością nadaną mu przez prawo. Ojczyznę swą uważał za kontynuatorkę tradycji republiki rzymskiej,  a siebie samego za potomka bitnych Sarmatów. Żył dostatnio w  państwie zamożnym, a państwo te przez ponad 200 lat zapewniało mu bezpieczną egzystencję.  Brać szlachecka niezależnie od posiadanego majątku była równa według prawa nie obowiązywały żadne tytuły szlacheckie a ubieganie się o nie na dworach obcych państw było bardzo źle widziane. Jedynym jego politycznym zmartwieniem były zakusy na pozbawienie go praw zapewniających mu  wolność i prawo wyboru króla bo to miała być gwarancja przed wprowadzeniem rządów absolutnych. Docierały do niego wieści o despotyzmie w Rosji, we Francji, z Anglii o wojnach religijnych, domowych, królobójstwie, nietolerancji religijnej . Właśnie dlatego na zachód i wschód Europy  patrzył z wyższością jednocześnie był dumny z republikańskiego charakteru swojego państwa . Poczucie bezpieczeństwa, również finansowego zburzyło pasmo wojen w II poł XVII w. , epoka saska dodatkowo, intelektualnie ale w 1768 wydarzyło się coś co pogłębiło lęk przed realną możliwością wprowadzenia absolutyzmu na wzór wschodni.
28 lutego 1768 roku Rzeczpospolita podpisała z Rosją Traktat Wieczystej Przyjaźni co w praktyce oznaczało , że Rzeczpospolita stawała się państwem zależnym, rosyjskim protektoratem. W prawdzie Rosja „gwarantowała nienaruszalność  granic i obowiązujących praw Rzeczypospolitej” to nikt nie miał wątpliwości , że w dającym się przewidzieć czasie Rzeczpospolita stanie się częścią Rosji z obowiązującym tam prawami.   Porwanie przez ambasadora Rosji Repnina senatorów Rzeczypospolitej i wywiezienie ich do Kaługi oraz zmuszenie posłów do przyjęcia prowokujących ustaw broniących dysydentów było dowodem , że Rzeczpospolita staje się powoli  Rosją.
Konfederacja barska rozpoczęła się pod hasłem obrony złotej wolności i wiary katolickiej ale kończyła z hasłami niepodległości i sformułowała nowoczesne pojęcie patriotyzmu. Konfederacja barska zdefiniowała naszego najgroźniejszego wroga, Rosję. Upadek Konfederacji Barskiej to pierwsze, idące w tysiące zesłania na Syberię, dziesiątki tysięcy zabitych, ponad pięćset stoczonych bitew i potyczek z rosyjska armią. Konfederaci zmobilizowali blisko stutysięczną armię, wówczas źle wyszkoloną i uzbrojoną. Nie jest jasna lub lepiej zabrzmi dyskusyjna  postawa króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i jego obozu politycznego. Dla  stłumienia konfederacji barskiej wezwali na pomoc armię rosyjską. Po upadku konfederacji barskiej I rozbiór Rzeczpospolitej był formalnością. Klęska konfederatów było równoznaczna ze złamaniem kręgosłupa Rzeczpospolitej Obojga Narodów ale to również początek nowego społeczeństwa i polskiego patriotyzmu.
Konfederacja barska miała ogromny wpływ na ukształtowanie się polskiego oświecenia i wizji modernizacji państwa w oparciu o mieszaninę francuskiego oświecenia w połączeniu z tradycją polskiej myśli politycznej. Efektem tego było zapoczątkowanie reform a ukoronowaniem, uchwalenie Konstytucji 3 maja.
Jak pisałem Konstytucję Stanów Zjednoczonych i polską Konstytucje 3 Maja bardzo wiele łączy w sferze ideowej bo wypływa ona ze słów: wolność od despotyzmu i narzucania innym siłą swojej woli. Często zastanawiamy się jaki jest powód dla którego my Polacy patrzymy na Stany Zjednoczone z takim uwielbieniem i że jest to miłość bez wzajemności. Może dlatego , że na USA patrzymy przez pryzmat tego co utraciliśmy z chwilą upadku Konstytucji 3 Maja a więc wolności podobnie pojmowanej, silnego państwa, różnorodności kulturowej, tradycji republikańskich z silnymi akcentami tradycji i religii.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Goral Supreme

02-05-2017 [19:16] - Goral Supreme | Link:

Swietny szkic Historyczny.Jeden z najlepszych jaki udalo mi sie spotkac na NB od dluzszego czasu.Gratuluje!
W kontekscie tego szkicu zasadne jest zadac ,wyrzuceniem z Polskiej rzeczywistosci obowiazujacej Bolszewickiej Konstytucji lacznie z poprawkami alkoholica-Bolszewika Kwasniewskiegi i poprawkami pisanymi pod dyktando zydo-komunistycznuch Polakozercow Michnika i Geremka.
Polska zasluzyla i desperacko potrzebuje nowej Konstytucji..

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

03-05-2017 [21:27] - rolnik z mazur | Link:

Szkic jako taki ok.  Nikt i nic w tamtym czasie nie mógł powstrzymać Polski w zjeździe bez trzymanki w dół -Konstytucja 3 Maja jest zupełnie bez znaczenia. Nigdy nie weszła w życie. - dwa lata po niej Polski nie było. Trzeba mocniejszych dowodów ? Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

03-05-2017 [22:47] - Goral Supreme | Link:

I tutaj pelna zgoda.
Podoba mi sie styl...jest w nim tak unikalna czystosc wypowiedzi na dodatek nie jest "sciaga" Autor pisal go na podstawie wiedzy ktora posiada co jest rzadkim zjawiskiem na NB..Czyta sie go z przyjemnoscia.Naprawde dobry warsztat.
 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

02-05-2017 [20:33] - zbieracz śmieci | Link:

Skutki odczuwamy do dziś przez przeniesienie zapisu tej z 3 maja do tej z 1997 roku o trójpodziale władzy.Nowa Konstytucja bez tego upiornego masońskiego zapisu,przeszczepionego przez komuchów dla zachowania władzy..

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

03-05-2017 [21:08] - rolnik z mazur | Link:

Zapomnieć o tych masońskich bzdetach. Trzeba na nowo zdefiniować stosunek - państwo - indiwiduum. Wszystkie te niby postempackie wypociny słuzyły zniewoleniu człowieka jako indywiduum. Olać władzę ! Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

03-05-2017 [23:08] - Goral Supreme | Link:

Analizowalem co powiedzial Duda..Ciekawe padaja sformulowania..Chce Republikanskiej Polski..Sugeruje to niedwuznacznie..
Zgadzam sie z nim.Partyjniactwo,Politykierstwo,"Parlamentarnosc' Panstwo .z takim narodem i systemem jak obecnie jest w Polsce nie ma szans na przetrwanie Polacy potrzebuja "pasa na dupe" Silnego i Pro-Polskiego Prezydenta..
EU Neo-maksizm rowniez nie odpusci nie mowiac o Germani...Wydaje sie,ze mniejsze niebezpieczenstwo grozi nam tym razem ze "Wschodu".Zagrozeniem jest masonski "Zachod" ktorego tam juz praktycznie nic nie zostalo...Kuzwa kto by pomysla ,ze nadejda takie czasy..
Wydaje mi sie ,ze te wizyty w Waszyngtonie,Londynie  oraz geo-polityczne tam przeorientowanie plus stopniowe przenoszenie amerykanskiego Nato-Europe do Polski lacznie z centrami dowodzenia to grube i istotne zmiany..
Wydaje mi sie ,ze Amerykanie obawiaja sie paktu Germansko-Sowieckiego i tworza polityczna alternatywe w Europie..
Nowa POLSKA Konstytucja zmienia wszystko w EU. i jej zapowiedz oraz czas w j jaka ja zapowiedziano nie jest przypadkiem .Obecne traktaty,umowy etc.i .caly "status qo" porzadku Techeranskiego wygasna. Sworzy zupelnie nowe dynamiki i projekty polityczne.Mysle ,ze bedzie w Europie "intermarium"..Jak Trumph przyjedzie na ten szczyt to bedzie juz pewnoscia.Ciekawe czasy dla nas Polakow nadeszly :=))
 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

03-05-2017 [23:29] - rolnik z mazur | Link:

"Wydaje mi sie ,ze Amerykanie obawiaja sie paktu Germansko-Sowieckiego i tworza polityczna alternatywe w Europie.." - od lat to Amerykańce mówią i jakoś nasi za Chiny nie kumają.Gybyśmy mieli bardziej kumatych ( niezależnychy ) polityków, to już dawno byśmy ten potencjał wykorzystali. Żadnemu ze świecznika nie dałbym do prowadzenia straganu ze skarpetami. Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

04-05-2017 [00:09] - Goral Supreme | Link:

Zly poltyczny Timing  w tamtym czasie dla Stronnictwa Polskiego.
Nie dosc ,ze czarny Mason siedzial tam na tronie to w Polsce inny mason reprezentowal Germansko-Francuzka Loze..(kto w Polsce wie ,ze ryzy matol to Mason ? )
Taraz to wszystko sie popieprzylo "ukladowi" i Timing jest wlasciwy dla Stronnictwa Polskiego:-)) ..
Rozumiem pana obawy..Wyglada na to ,ze mamy nowe "rozdanie" i tym razem mozliwosc uczestnictwa w grze w mniejszej partii..Oczywiscie nie za darmo..Krupier musi miec zaplacone..
W mojej opini lepsze to dla nas  niz narzucane alternatywy w postaci "Federalnej" Masonskiej EUSSR....z calym jej neo-marksizmem...Deal or Not Deal ? ..kto to powiedzial :-))