Żółte światło dla PO...wynika z nowego sondażu dla TVN

 Dziś TVN podniosłym głosem, mi przypominający głos lektorów z Korei Północnej...ogłosiło wielki sukces...PO wyprzedza PiS w sondażach. Na Nowogrodzkiej pewnie gorąco się zrobiło. Ręce spocone, niespokojny wzrok...będą rozliczać. Bubka już wyciąga swoje „zapiski” dotyczące przestępczości „pisowców”, wiezienia opustoszeją...a jak, miejsca trzeba robić. Tusk na białym koniu otoczony gwardią przyboczną dowodzona przez Grasia zmierza ku granicy Polski aby czekać na sygnał kiedy wkroczyć. Petru zapewne wyciąga już z szuflad nowe akty prawne , które umożliwią rozliczenie „kaczyzmu”. Na Wiertniczej i Czerskiej korki szampana niebawem będą strzelać...Tylko czy ta radość ma jakieś potwierdzenie w faktach o zmianach preferencji wyborczych w naszym kraju ?
    Pomijają sam fakt rzetelności tych sondaży i zadaję sobie pytanie czym PO zasłużyła na tak duże poparcie ? Czy może są jakieś czynniki , które wpływają na takie a nie inne notowania. Obecny czas gdy mamy ponad dwa lata do wyborów, potencjalni wyborcy kierują się głównie swoimi preferencjami wyborczymi wynikającymi z poprzednich wyborów. Wiec sam przepływ elektoratów między antagonistycznymi obozami jest znikomy z dużym marginesem osób niezdecydowanych, które ostatecznie decydują o sukcesie lub porażce określonej formacji. O zwycięstwie decyduje przede wszystkim sprawna kampania wyborcza czyli narzucenie narracji politycznej, która jest dla przeciwnika bardzo niewygodna. Taką narracją w kampanii wyborczej PiS w 2015 r. było hasło związane z 500+, walką z przestępczością, aferami i naprawą państwa. Prawo i Sprawiedliwość skutecznie przypięło łatkę PO ( słusznie), że za rządów PO i PSL nasze państwo było teoretyczne. Skuteczna kampania wyborcza może zniwelować, różnice wynoszące nawet 20%. jak w przypadku rywalizacji o fotel prezydencki Duda-Komorowski. Dlatego słusznie się uważa, że tego typu sondaże mają charakter czystej walki politycznej i tak należy je odbierać.
    Czy na Wiertniczej rzeczywiście powinni szykować szampana i tutaj użyję języka militarnego...jaką amunicją dysponuje PO aby móc patrzeć optymistyczne na swoją przyszłość polityczną. Na dzień dzisiejszy jeśli wierzyć sondażom elektorat liberalną- lewicowy oscyluje w okolicach 41 % i bierzemy pod uwagę PO, Nowoczesną , SLD, Partie Razem. Wyborach z 2015r partie te miały elektorat na poziomie 45 % i z tego punktu widzenia bo to jest istotne jest to trwała tendencja, elektorat lewicowy jest w zdecydowanym odwrocie. Patrzenie na sondaże tylko przez pryzmat partyjny daje nam obraz niespójny i mylący. Wydawałoby się ze wzrost poparcia PO do 31 % jest sukcesem tymczasem są to przepływy elektoratu w obrębie tego samego obozu w dodatku obozu kurczącego się czyli obozu gdzie jedynym spoiwem jest „antypisowska” retoryka, antyklerykalizm czy propagowanie w sferze społecznej postaw gender. Tego typu narracja przestaje być atrakcyjna w przeciwieństwie do ciągle rosnącego obozu patriotycznego. PO i cały obóz lewicowy nie jest wstanie przedstawić Prawu i Sprawiedliwości atrakcyjnego programu społecznego a co najważniejsze wiarygodnego . Również program gospodarczy oparty na niskich podatkach w ustach przedstawicieli PO ma wydźwięk fałszywy bo sami są autorami ustaw wprowadzających wysokie podatki. Podobnie jest z edukacją, służbą zdrowia czy wymiarem sprawiedliwości. Hasło „ żeby było tak jak było „ niewątpliwe skutecznie zostanie wykorzystane przez Prawo i Sprawiedliwość w kampanii wyborczej.
    W sytuacji kurczącego się obozy liberalną - lewicowego ten sondaż dla PO powinien być sygnałem ostrzegawczym, bo na przepływ elektoratu z Nowoczesnej lub SLD już raczej nie mogą liczyć osiągnęli już sufit, pozyskać wyborców „niezdecydowanych” w sytuacji bycia partia małą wiarygodną i dążącą do powrotu zasad obowiązujący przed 2016 roku będzie bardzo trudne jeśli nie niemożliwe.  

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Domasuł

26-04-2017 [19:38] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

90% komentujacych Pana poprze, a dla mnie jest to strasznie naiwne co Pan pisze. Wiekszosc blogerow jakby miala 15 lat i polityka zainteresowala sie ze 2 lata temu, i tylko na podstawie tych skromnych doswiadczen pisze swoje teksty polityczne. Nikt z nich nie zadal sobie pytania, dlaczego partie pokroju PiS rzadzily po 1989 tak krotko. I nawet jesli ktos probowal odpowiedziec na to pytanie to w sposob wyjatkowy infantylny i nieprzemyslany.

Obrazek użytkownika Tarantoga

26-04-2017 [19:56] - Tarantoga (niezweryfikowany) | Link:

Skoro Pan nas odwiedza jako bloger od 6 dni,to zapraszam do siebie:-))
http://naszeblogi.pl/62112-osrodki-ksztaltowania-opinii-spolecznej-czyli-sondazownie

Obrazek użytkownika xena2012

26-04-2017 [21:26] - xena2012 | Link:

To proszę nas naiwniaków oświecić dlaczego tak krótko rzadziły.Może wtedy nawet przy tak skromnych doswiadczeniach i dziecięcej naiwnosci będziemy w stanie sprostac dyskusji.

Obrazek użytkownika Domasuł

27-04-2017 [00:58] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

To jest pytanie otwarte. Ja mam swoje koncepcje, inni mogą mieć swoje. Ale chodzi o to, ze tylko rozgryzenie tej kwestii pozwoli zrozumieć fenomen 8 lat nieprzerwanych rzadow POPSL-u. O naiwności i krotkowzrocznosci swiadczy bagatelizowanie tej kwestii. Wnioski sa naprawdę mało budujące. Radzilbym się cieszyc z obecnych rzadow PiS-u, bo one mogą nie potrwać długo, niezależnie od tego, czy rząd będzie popelnial bledy czy będzie kryształowo nieskazitelny. Te wnioski kaza patrzeć bardziej sceptycznie na wysokie notowania PiS-u w niektórych sondażach niż na wysokie poparcie dla PO w tym ostatnim. Niestety dezynwoltura udziela się nie tylko blogerom, ale i niektórym politykom PiS, np piszącej tu posłance Dorocie. Lekcewazenie PO et consortes to niewybaczalny blad.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

26-04-2017 [20:04] - zbieracz śmieci | Link:

Śpię spokojnie bo od czasu gdy peło zaczynało rosnąć to w oparciu tylko jednej sondażowni jakby nadwornej Kantar coś tam SA ,jak SA to i akcjonariusze a jak są to kto ,spółeczka niekoniecznie musi być zarejestrowana w naszym KRS ale sprawdzić należy.Zarząd ,rada nadzorcza też wiele powie...!

Obrazek użytkownika Goral Supreme

26-04-2017 [21:51] - Goral Supreme | Link:

Nie mam najmniejszej watpliwosci,ze ten "zwycieski" sadaz mial byc politycznym paliwem dla przygotowywanego kolejneho Puczu w nadchodzaca sobote "W sobotę 29 IV, o godz.12.00, w Sali Kolumnowej Sejmu ma się odbyć „konferencja” nt. „Ochrony praw funkcjonariuszy i żołnierzy w demokratycznym państwie”. Wśród uczestników SB-cy i żołnierze LWP znani z protestów pod Sejmem w grudniu 2016 przeciwko ustawie ograniczającej przywileje emerytalne tych grup"..http://niezalezna.pl/97748-zno...
Na szcescie Ich plany zpstaly pokrzyzowane. Pozostaje wiec nic nie znaczacym sadazem na zamowienie z oczekiwanym wynikiem.
ps.dobrze sie pana czyta.
 

Obrazek użytkownika Teofila77

26-04-2017 [23:00] - Teofila77 | Link:

Wyciąganie wniosków, co do faktycznego poparcia dla takiej czy innej partii, na podstawie budzących wątpliwości sondaży, jest tak samo ryzykowne, jak stawianie przez lekarza diagnozy na podstawie niewiarygodnych badań laboratoryjnych. W badaniach było dobrze, a pacjent zmarł. W takiej sytuacji nic nie zastąpi intuicji, popartej doświadczeniem, oraz uważności na z pozoru niewiele znaczące sygnały. Poza tym, moim zdaniem jesteśmy na etapie wyłaniania się w Polsce spolaryzowanego systemu dwuobozowego, co nie oznacza dwupartyjnego. Niestety, obawiam się, że PO ma większy potencjał zyskania nowych wyborców niż PiS. Afery blakną, nie każdy chce być świętym, ot, psychologia. Jak PiS nie poprawi komunikacji, nie zadba, by pojawiali się w mediach ludzie, których nawet jak się z nimi nie zgadzamy, to można ich lubić, może być różnie. Do wyborów byt może się nie zdążyć przełożyć na świadomość. A dodam jeszcze, że nadchodzi wielka fala protestów w ochronie zdrowia.

Obrazek użytkownika Domasuł

27-04-2017 [01:26] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Pieknie zarysowala Pani działanie "systemu" w swoim poscie, a tutaj popada Pani w totalny banal ze "jak PiS nie poprawi komunikacji" itd. Normalnie dr Jekyll i Mr Hyde z Pani :)

Obrazek użytkownika Teofila77

27-04-2017 [01:48] - Teofila77 | Link:

Raczej kobieta zmienną jest i nieprzewidywalną :-) Pewnie nie raz jeszcze Pana zaskoczę zwrotami akcji.

Obrazek użytkownika Marek Ossey

27-04-2017 [08:32] - Marek Ossey | Link:

Nie sadze , że chodzi tu tylko o komunikację. Zostały zbudowane dwa obrazy naszego kraju, dwie rzeczywistosci...inaczej wyglada  swiat opisywany nazwijmy to, przez totalna opozycję i przychylne im media inaczej swiat wyglada opisywany przez szeroko pojęty obóz patriotyczny( konserwatywny?) . Jak trafić do osoby w której słowniku inaczej sa interpretowane, formułowane pojecia , słowa i ich znaczenie. Prosty przykład...słowa wolność, patriotyzm, relacje małżeńskie, towarzyskie, estetyka w kulturze, sztuce, etyka, moralność...mogę tak wymienia i mysle, , że miałby problem z porozumieniem sie z osoba wychowna na lekturach polecanych przez GW, Politykę, TVN...
Przez 25 lat budowali "swojego wyborcę" nie tylko poprzez media ale również i edukację. Tutaj upatruje przyczyn, że PO ciagle, mimo licznych afer posiada jeszcze tak duzy elektorat...