Trump ostrzega Syrię…

W czwartek wieczorem prezydent Trump wydał rozkaz ataku na jedno z 6 lotnisk syryjskiego reżimu Baszszara al-Asada. Dług USA podskoczył o kolejne $59 mln. Amerykański atak z dwóch niszczycieli pływających obok Krety był uderzeniem w międzynarodowy stół jako odpowiedź na atak chemiczny w miejscowości Chan Szajchun w rebelianckiej prowincji Idlib (północno-zachodnia Syria), w którym zginęło ok. 90 Syryjczyków, w tym ponad 30 dzieci. USA zdecydował o uderzeniu 59 pociskami Tomahawk, z których każdy zawiera 1,000 funtów ładunków wybuchowych (ok. 500 kilo), mierzy 18 stóp długości, 2 stopy szerokości i przypomina telefoniczny słup.  Tomahawk znany nam jeszcze z pierwszej wojny irackiej leci dość wolno z szybkością 500 mil na godzinę i każdy kosztuje $1 mln.

Według doniesień w ataku na rebeliancką wioskę został użyty groźny gaz bojowy sarin, którego nawet nie ważył się użyć Adolf Hitler. W 2013 r. również reżim al-Asada został oskarżony o broni chemicznej przeciwko swoim zbuntowanym obywatelom, ofiarą wówczas padło aż 1,400 osób. Doprowadzono do porozumienia, w którym al-Asad pozbywał się broni chemicznej przy pomocy Rosji.  Z Syrii wtedy usunięto 1,300 ton broni chemicznej. W USA były wielkie naciski na ówczesnego prezydenta Obamę, aby militarnie ukarał al-Asada za przekroczenie “czerwonej” kreski którą było użycie broni chemicznej. Z powodu wahań prezydenta Baracka Husseina Obamy jak wyżej nadmieniłem Putin miał zagwarantować wywiezienie broni chemicznej z rąk al-Asada. Oczywiście były wtedy też opinie, że atak chemiczny z 2013 r. przeprowadzili rebelianci, aby wciągnąć głębiej do wojny USA.

Zachowały się twitty Donalda Trumpa z 2013 r. w których odradza on prezydentowi Obamie militarne uderzenie, w ramach represji, na siły reżimu al-Asada. Biznesmen Trump argumentował wówczas, że ewentualna odpowiedź militarna tylko bardziej zadłuży USA, a na Bliskim Wschodzie i tak jest bałagan i wszyscy walczą ze wszystkimi, a USA nie stać na zapobieganie wszystkim nieszczęściom na świecie i najlepiej będzie jak zajmie się swoimi problemami.

W dzisiejszej odsłonie podobnej sytuacji (już) prezydent Trump ze swojej “letniej” rezydencji Mar-a-Lago w Palm Beach na Florydzie, Trump poinformował o militarnym ukaraniu reżimu al-Asada i wezwał cały cywilizowany świat o uczestnictwo w powstrzymaniu rzezi i bestialstwa wobec ludności cywilnej w Syrii.

”Dzieci Boga nigdy więcej nie powinny cierpieć takiego horroru”

Putin szybko ogłosił, że amerykańskie uderzenie na bazę lotniczą Syrii jest aktem agresji i stanowi pogwałcenie prawa międzynarodowego. Trochę to dziwne, przecież rosyjskie siły wspierające al-Asada w Syrii też nie strzelają do kaczek.  Według źródeł amerykańskich dowodzący siłami USA w rejonie Morza Śródziemnego godzinę wcześniej powiadomił odpowiednika rosyjskiego w Syrii o mającym nastąpić uderzeniu. Aby zmniejszyć ofiary w ludziach w syryjskiej bazie lotniczej Amerykanie wybrali czas wieczorowy, starając się również nie uderzyć w rosyjskie samoloty  stacjonujące na lotnisku. Również zadbano, aby nie uderzyć w magazyny w którym mogła składowana być broń chemiczna. Przypominam, że Rosjanie mają w spadku po ZSRR dwie bazy wojskowe na zachodzie Syrii.

Amerykanie przedstawili zdjęcia satelitarne śledzące wojskowy samolot syryjski jak ładuje bomby właśnie w tej bazie lotniczej położonej 120 mil od celu ataku, którym była zbuntowana miejscowość i jak ok. 6 rano zrzuca bomby. Przypomnijmy, że Rosja zablokowała 7 rezolucji w ONZ potępiających militarne represje reżimu z Damaszku wobec ludności cywilnej.

Jeszcze do niedawna prezydent Trump oświadczył, że o losie prezydenta al-Asada zdecydują Syryjczycy. Jednak po ataku bronią chemiczną i filmach z umierającymi w konwulsjach małymi dziećmi, Trump zmienił zdanie i uznał, że czegoś tak zbrodniczego nie można tolerować. Teraz Trump stwierdził, że musi dojść do zmiany reżimu w Damaszku.

Miejscowy polityczny rynek w USA bardzo się ożywił. RINO-s, neocons i inni reprezentujący kurs na konflikt z Rosją natychmiast pospieszyli do wyrażenia swojego poparcia dla decyzji ataku w Syrii. Nawet przedstawiciele ruchu “nigdy Trump” pospieszyli z wyrazami poparcia. Pewnie podobnie postąpią niektórzy Demokraci. Jedynie libertarianin senator Rand Paul potępiając atak bronią chemiczną, zauważył, że USA nie jest w stanie wojny z Syrią i o zaangażowaniu militarnym zgodnie z prawem powinien zdecydować na wniosek Prezydenta  Kongres. Z zagranicy napływają również wyrazy uznania i poparcia, pierwszy zgłosił się premier Izraela Netanjahu, płyną pozytywne recenzje od krajów sunnickich.

Trump w czwartek wieczorem spotkał się w swojej rezydencji na Florydzie z prezydentem Chin Xi  Jinping i jego małżonką. Z powodu zaangażowania w uderzenie w Syrii był spóźniony o godzinę. Trump niedawno zagroził, że jeśli Chiny nie zrobią porządku z szalonym grubaskiem z Korei Północnej (Kim Dzong Un), to on go będzie musiał sam uspokoić. Przypomnijmy, że Kim ostatnio dość intensywnie testuje swoje pociski średniego i dalekiego zasięgu i otwarcie grozi Ameryce bronią nuklearną.
Kilka dni temu u prezydenta Trumpa gościł prezydent Egiptu al-Sisi, następnie przybył król Jordanii Abdullah.

Powstaje pytanie, co rzeczywiście na naszych oczach wydarzyło się w Syrii? W aspekcie polityki wewnętrznej nękający Trumpa Demokraci za jego wypowiedziane życzenie polepszenia stosunków z Rosją Putina odetchnęli z ulgą. Wybuchające amerykańskie pociski Tomahawk na lotnisku w Syrii zdmuchnęły natarczywą propagandę establishmentu o jakichś specjalnych powiązaniach Trumpa z Putinem. Sekretarz Stanu Rex Tillerson w następnym tygodniu wybiera się do Moskwy, jeśli przyjmiemy, że istotnie broń chemiczna była użyta przez reżim z Damaszku to Syria chce głębiej wciągnąć Trumpa do wojny na polecenie Putina, czy może Teheranu?

Czy może ktoś testuje nowego nieopierzonego prezydenta? Do tej pory Putin i inni mogli liczyć na brak zdecydowania byłego prezydenta Obamy sparaliżowanego myśleniem o niebezpiecznych konsekwencjach eskalacji zbrojnej, Jak zachowa się Trump, szczególnie po zmniejszeniu roli swojego filozofa-doradcy Steve'a  Bennona i otoczeniu się wianuszkiem generałów? Może Putin ma dosyć wydatków na ekspedycję syryjską i chce usiąść do stołu i zadbać jedynie o swoje bazy wojskowe w Syrii i zniesienie sankcji, a moze uznanie “rosyjskości” Krymu? Inną sprawą jest, że każda wojna w tym regionie spowoduje wzrost cen ropy i gazu, co nie jest bez znaczenia dla ubożejącego Putina...

Z jednej strony uderzenie Trumpa to pokazanie, że era Obamy zakończyła się i w Białym Domu zasiadł prezydent, który zwykł podejmować ryzykowne akcje i świat musi się do tego przyzwyczaić. W Syrii dziś mamy dwie wojny: jedna przeciwko ISIS, druga przeciwko al-Asadowi. Ameryka wysłała do walki z ISIS co najmniej 1,000 żołnierzy, w sąsiedztwie trenuje 5,000 żołnierzy. pamiętajmy jednak, że każda wojna rządzi się swoimi prawami, a plany generałów są aktualne tylko pierwszego dnia wojny.

Z kolei dla prezydenta Chin wydarzenia w Syrii pozwolą obserwować reakcje nowego prezydenta Ameryki, która zajęta może być większym zaangażowaniem na Bliskim Wschodzie, coraz bardziej popadając w długi i pozostawiając Chiną wolną rękę w ich przepychance z sąsiadami?
Powstaje wiele pytań. Jedno z nich może brzmieć: co stanie się z syryjskimi chrześcijanami, kiedy utracą opiekę reżimu al-Asada?

Jacek K. Matysiak
Kalifornia, 2017/03/07
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika smieciu

07-04-2017 [11:46] - smieciu | Link:

Dobrze się stało. Trump zrzucił maskę. Jest niczym innym jak żydowskim przydupasem.
Dopóki izraelskie samoloty bezkarnie latały sobie nad Syrią bombardując cele według swojego widzimisię nie było problemu. Czemu oni mogą zabijać, dodatkowo w innym kraju i jest ok? Ale gdy w końcu, niedawno Assad ogłosił sukces, twierdząc że żydowski samolot został zestrzelony to wydał na siebie wyrok. Nagle znalazł się sarin a amerykańskie rakiety poleciały ukarać kogoś kto się ośmielił bronić swojego kraju.

W ten sposób Trump wspiął się na wyżyny hipokryzji. Filozofii Kaliego itp. Na świecie jest mnóstwo dyktatorów mordujących swoich obywateli na różne sposoby, katując ich często po więzieniach. Dlaczego tu nagle gaz (załóżmy nawet że tak było) użyty przeciw islamskim fanatykom, z którymi podobno walczy Ameryka jest zły? Dlaczego Amerykanie nie interweniowali gdy Saddam gazował Kurdów? Dlaczego amerykańskie naloty na Serbię podczas wojny w Jugosławii z użyciem zubożonego uranu oraz niszczące fabryki chemiczne, z dzisiaj ciągle mającymi miejsce konsekwencjami były ok?

Trzeba powiedzieć więc jasno. Na amerykańskim tronie zasiadła kolejna marionetka prowadząca tą samą co zawsze politykę. A co na to PiS?
Cóż, znając życie będą zadowoleni. Mogą odetchnąć. Trump kontynuuje politykę tych samych ludzi, którzy wysłali do nas amerykańskie wojsko. Killary bis.

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

07-04-2017 [18:59] - ExWroclawianin | Link:

0/100

Widze ze nie na darmo nazywasz siebie "smieciu". To co tu piszesz to totalny belkot, ciekawe gdzie pobierales (jesli w ogole) nauki ze dochodzisz do tak absurdalnych wnioskow??? Wyglada na to ze na poczatek musisz zmienic diete i przestac cpac to co cpasz......

Obrazek użytkownika smieciu

07-04-2017 [20:24] - smieciu | Link:

Nie masz argumentów, nie odzywaj się.

Obrazek użytkownika twardek

08-04-2017 [05:12] - twardek | Link:

Jeżeli ktoś sądzi., że Asad, pozostający od kilku lat na celowniku zachodnich podpalaczy świata (nadto ustawiany wojennie przez Rosjan, którym zależy na nie zbrodniczym obrazie wojny) - użył broni chemicznej, to znaczy to tyle, że temu komuś mózg całkowicie ze łba wyparował.
---
Wygląda na to, że D. Trump został ubezwłasnowolniony znacznie szybciej niż Obama.
---
Potwierdza się, że polskie pinczerki łaszą się do swych panów bez względu na polityczny wzór obroży.

Obrazek użytkownika Domasuł

08-04-2017 [01:42] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

No tak, dzieje się na swiecie. Jednak jedno pytanie pozostaje fundamentalne: czy ten proces zmian, który niby zaczal się na Wegrzech, przeszedł do Polski, a potem ujawnil się w UK i US będzie kontynuowany, czy jednak establishment tylko na moment się zachwial i za moment wszystko wroci do normy? Bo to ze na Bliskim Wschodzie się gotuje, Chiny sa nieprzewidywalne, a w Korei Polnocnej siedzi dyktator z atomowka w kieszeni to wiemy już od dawna.

Obrazek użytkownika Jacek K.M.

08-04-2017 [07:08] - Jacek K.M. | Link:

Tak naprawdę to nie wiemy co stało się na Bliskim Wschodzie, czyja prowokacja bezpośrednia, czy pośrednia zadziałała i komu z wielkich graczy było na rękę aby ją wykorzystać. W grę wchodzą bowiem interesy bezpośrednie jak i strategiczne, których inspiracje trudno dzisiaj dostrzec. Z pewnością największym beneficjentem uderzenia Trumpa jest Izrael, największym przegranym jest Putin, ale nie wiadomo jak on tę partię rozegra. Polityka to największe świństwo w jakim możemy uczestniczyć... 

Obrazek użytkownika twardek

08-04-2017 [15:07] - twardek | Link:

"...Polityka to największe świństwo..."
- zgadza się.

Obrazek użytkownika Domasuł

08-04-2017 [21:57] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

To demagogia ze polityka to największe swinstwo. Znam gorsze swinstwa popełniane codziennie na naszych oczach przez naszych sasiadow, rodzine i znajomych. Wszystko zależy od tego na jakim poziomie jest spoleczenstwo i czy potrafi zyc ze soba w spokoju i pokoju. Od tego tak naprawdę zależy cywilizacja. Nie od technologii, gadzetow itp.