"Stosunki polsko-ukraińskie są na równi pochyłej"

"Stosunki polsko-ukraińskie są na równi pochyłej" - atak na konsulat w Łucku komentuje R. Dzięciołowski  
 
 
Gdy pojawiły się pierwsze informacje na temat ataku na polski konsulat w Łucku na Ukrainie, od razu pojawiły się spekulacje kto stoi za tym atakiem. Kilka mediów sugeruje, że to Rosjanie, inni mówią, że radykalne i nacjonalistyczne ugrupowania na Ukrainie. Jaka jest prawda? Ciężko powiedzieć problemów w stosunkach polsko – ukraińskich ostatnio jest bardzo dużo. Jak one wyglądają i czy możemy liczyć na zmianę w tej materii? Raczej nie. Według Rafała Dzięciołowskiego (znawcy polityki na wschodzie) stosunki między naszymi krajami są na równi pochyłej i niewiele wskazuje, że może coś się zmienić. Kto stoi za atakiem w Łucku? O to jest pytanie? Zapraszamy do słuchania. http://thenowypolskishow.co.uk...
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika twardek

30-03-2017 [13:44] - twardek | Link:

Odsłuchałem p. Szlachtowicza, a wczoraj dyskusję w TVP Info z udziałem red. Sakiewicza. Obaj Panowie w domniemaniu sprawcy zamachu w Łucku wykorzystują zasadę „w czyim interesie”, co jednoznacznie podpowiada im Rosję. I tak sobie myślę, że:

1.   zasada jest chyba słuszna, także przy istnieniu ukrytego beneficjenta, który przewrotnie wykorzystuje odruchowy wynik jej użycia przez poszkodowanego (Polskę, i tu trzeba by trochę pospekulować),

2.   o ile Rosję można podejrzewać o udział, raczej „sterujący” a nie bezpośredni, w przypadku dewastacji miejsc pamięci, to już gdy chodzi o atak na konsulat – niekoniecznie, a to dlatego, że:
    a.   pożądanym stanem rzeczy dla Rosjan byłoby utrzymanie niezmiennego zaludnienia Ukrainy wschodniej, natomiast istotne wyludnienie Ukrainy środkowej z Kijowem i Ukrainy zachodniej. Kształtowanie takiego stanu sprzyja bowiem postępującemu procesowi upadłości tego państwa, z nieuchronnym wywołaniem żywotnego obciążenia dla Polski,
    b.   z tego, co w pkt. a. może wynikać, że „zalewanie” Polski ukraińskimi emigrantami jest w interesie Rosji i wszystko co blokuje ten proces nie jest im dla odmiany na rękę
    c.   zauważmy z drugiej strony, że o ile wandalizm na cmentarzach Polacy mogą potraktować jako operacje jakiegoś tam zdziczałego marginesu politycznego, to atak na konsulat ma inną wagę i może, zdaniem niektórych - powinien, przełożyć się na istotne pogorszenie stosunków między obu krajami. Pogorszenie skutkujące negatywnie na odcinku owej emigracji zarobkowej - i w sensie technicznym (wstrzymanie/ograniczenie liczby i pracy konsulatów) i politycznym - poprzez zniesienie ułatwień wizowych.

3.   Przypisywanie Rosji obaw przed sojuszem ukraińsko-polskim, z czego mają wyrastać wydarzenia omawianego typu, jest dość infantylne. Raz, że sojusz nie stanowiłby przeciwwagi dla potencjału Rosji. Dwa, rachuby niektórych z nas, Polaków, że Ukraińcy, gdyby co, z racji położenia podejmą rolę pierwszego szańca - są aktem wiary części n. klasy politycznej, wyrosłej jedynie z emocji i potrzeb bezpieczeństwa.

4.   Istnieją przynajmniej dwa państwa zainteresowane potarganiem stosunków polsko-ukraińskich
---
To, co wyżej jest oczywiście moją spekulacją. Z łatwością zgodzę się z tym, że ktoś to między bajki włoży.
 

Obrazek użytkownika mc2

30-03-2017 [15:42] - mc2 | Link:

witam, Stosunki polsko- ukraińskie chyba nigdy nie były dobre i równia pochyła  złym jest, wg mnie porównaniem. Ukraina jako państwo i Ukraincy jako mieszkańcy traktuja Polskę i Polaków instrumentalnie. Nie chcę rozwijać by ktos nie posądził mnie o brzydkie rzeczy. A z ataku na konsulat można wyciągnąc na pewno jeden prawdziwy wniosek. Na Ukrainie jest b..ałagan i nikt nad niczym nie panuje

Obrazek użytkownika tipsi

30-03-2017 [16:08] - tipsi | Link:

Rosja mogła mieć jedynie doraźne cele w ataku na polski konsulat (choć wpisujące się w jej długofalową politykę). Pierwszy - spowodowanie czasowego zamknięcia polskich placówek na Ukrainie dla wywołania wrażenia osamotnienia Ukrainy, ale nie tylko, również dla sprawdzenia naszych służb dyplomatycznych i kontrwywiadowczych. Drugi - na potrzeby rynku wewnętrznego - w połączeniu z fikcyjną demonstracją Polaków nagraną na wideo spreparowanie materiału medialnego dowodzącego istnienia konfliktu ukraińsko-polskiego, który wykracza poza zwykłe ramy niechęci i zmierza w kierunku terroryzmu, odwetu i chaosu. Mozna spodziewać się teraz chwilowego uspokojenia, a po paru dniach - kolejnych, może nawet ostrzejszych prowokacji. To, że prowokacje te, jak i te wcześniejsze, mogły być wykonane rekoma nacjonalistów ukraińskich, to nic dziwnego, to wręcz rutyna. W razie wpadki i niepowodzenia Rosja odnosi bowiem dodatkową korzyść, nie zaś jak w Czarnogórze chociażby, gdzie prowokację przeprowadzali agenci GRU, ponosi wizerunkową klęskę i wymierne dla służb straty ludzkie.

Obrazek użytkownika twardek

30-03-2017 [17:51] - twardek | Link:

Podwody, które Pan podał, jakby nie przekonują mnie:
*   ...wywołania wrażenia osamotnienia Ukrainy... - u kogo niby ma być wywołane to wrażenie, i z jakim sensem,  ?

*  ...sprawdzenia naszych służb dyplomatycznych i kontrwywiadowczych...  - obawiam się, że Rosjanie wiedzą o nich wszystko. Może po trwającej przebudowie tych służb będzie lepiej.

... na potrzeby rynku wewnętrznego...  - sądzę, że stosunek "rynku wewnętrznego" Rosji do Polski i Ukrainy jest bardzo stabilny (w swej niechęci czy wrogości - tu powinny wypowiedzieć się naczelne specjalistki od wizerunku Rosji, panie Stepan i Przełomiec).

W sumie, powody dość miałkie, jak na taką prowokację.
 

Obrazek użytkownika mmisiek

30-03-2017 [19:28] - mmisiek | Link:

Niezależnie od tego czy za ostatnimi atakami stoją nacjonaliści czy prowokatorzy to wielki skręt Ukrainy w stronę oficjalnej gloryfikacji banderyzmu dla wszelkich służb, zwłaszcza rosyjskich i niemieckich, stwarza wręcz idealne warunki do szczucia na siebie naszych państw. Dla nich to niemal jak dar z niebios.
Dziwić się tylko można, że nasi "mężowie stanu" ramię w ramię z Michnikiem tak bezmyślnie to wszystko popierali zupełnie nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Natomiast Michnika rozumiem bo w przeciwieństwie do naiwnych naszych ten gość doskonale zdaje sobie sprawę co może Polsce prędzej czy później zaszkodzić i to zawsze popiera razem ze swoim tzw. środowiskiem - pod tym względem wskaźnik z niego idealny.
 

Obrazek użytkownika Jabe

30-03-2017 [19:51] - Jabe | Link:

Ukraina nie musi się starać i pilnować, żeby nic nie zakłóciło dobrych stosunków z Polską. Sytuacja jest taka, że Rosja jest dla nas śmiertelnym wrogiem, a Ukraina tylko toczy z nią wojnę.

Obrazek użytkownika mmisiek

30-03-2017 [20:29] - mmisiek | Link:

No właśnie, takie postawienie sprawy, bo któryś nasz "mędrzec" to chyba nawet oficjalnie powiedział i w efekcie mamy to co mamy.
Ukraina tocząca wojnę, która teoretycznie w takiej sytuacji powinna ze wszystkich sił zabiegać o sojuszników ma nas w nosie i to my staramy się o jej względy. Zaiste trudno o doprowadzenie do większego absurdu.
 

Obrazek użytkownika StachMaWielkieOczy

30-03-2017 [20:49] - StachMaWielkieOczy | Link:

"Kilka mediów sugeruje, że to Rosjanie, inni mówią, że radykalne i nacjonalistyczne ugrupowania na Ukrainie."
Tak z czystej ciekawosci  .... o ile dosyc latwo wygooglowac serwisy sugerujace ze to Rosjanie stoja za tym atakiem
to bylbym wdzieczny za linki do mediow  twierdzacych ze to ugrupowania ukrainskie .
I nie chodzi mi tu o linki do dywagacji blogerow tylko jak w temacie - mediow-  twierdzacych ze za zamachem stoja Ukraincy
 

Obrazek użytkownika twardek

31-03-2017 [00:19] - twardek | Link:

Zdaje się, że antyrosyjski region przyjął "narrację", jak to się teraz mówi, v-ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, wg którego "światowy terroryzm ma na imię Putin".
Po Wiadomościach TVP odnoszę wrażenie, że nasza Telewizja już wie kto. Z zaskoczeniem natomiast wysłuchałem wypowiedzi n. ambasadora, który powstrzymał się od wskazania autorów ataku w Łucku, co zważywszy na niedawne jeszcze opinie p. Piekło o Rosji - wprawiło mnie w osłupienie. Wygląda na to, że - na szczęście - oficjalna Polska powstrzymuje się od wskazania terrorystów, jak sądzę do czasu aż pojawią się jakie takie dowody.
Budzi mój podziw przeznaczenie przez Ukrainę 3600 zł (trzech tysięcy sześciuset) dla osoby, która wskaże winnych ataku. No i co teraz zrobić? Na taką cenę trudno się skusić. Z kolei trochę niepolitycznie byłoby dorzucić coś do tej nagrody, choćby 996 400 zł do równego miliona. Byłoby to przejawem szacunku dla potencjalnego informatora. Bo jeśli honorny ...?